A folytatásban a kollagén fontosságáról olvashattok a belek egészsége szempontjából.
Előző írásomban megismerkedhettünk az egyik legfontosabb, alap teendővel, a rostfogyasztással. Emellett természetesen, mint oly sokszor hangsúlyozni szoktam, nem hagyhatjuk figyelmen kívül az életmódbeli tényezőket sem.
Ha ezekkel rendben vagyunk, máris rátérhetünk a további lépésekre, amivel szintén nagyságrendekkel javíthatunk beleink egészségi állapotán.
Kollagén
A kollagén egy nagyon fontos fehérje, ami lényegében összetartja a testünket, a szöveteket, szerveket. A kollagénben 18 aminosav található meg, legnagyobb mennyiségben a glicin, prolin és lizin. Maga a név a görög „kólla” szóból ered, ami ragasztót jelent. A „générer” pedig a francia termelni. Vagyis a kollagén egy fehérje, ami ragasztót termel – összetart!
Első körben mindenkinek a szépségápolás juthat eszébe a kollagénről. Nem véletlenül, hiszen ápolt bőr, szép haj és egészséges körmök elképzelhetetlenek kollagén nélkül.
Természetesen a kollagén hatása jóval – jóval több! Jelen esetben a belek egészségére koncentrálunk, de azért nem árt tudni arról, hogy milyen sokrétű hatással rendelkező anyagról beszélünk. Amellett, hogy kulcsfontosságú összetevője a csontoknak, izmoknak, porcoknak, ízületeknek, bőrnek, szinte mindenhol megtalálható. Anélkül, hogy részletekbe merülnénk, íme néhány közismert hatása:
- Enyhíti az ízületi fájdalmat, hatékony porckopás ellen.
- Növeli az izomtömeget, hozzájárul a normál testsúly megőrzéséhez, segíti az izomregenerációt.
- Elősegíti a szív és az érrendszer egészségét.
- Az idegsejtekben segít megelőzni az oxidációt és a degeneratív folyamatokat.
- Javítja a bőr egészségét.
- Támogatja a szemek egészségét.
- Hozzájárul a bélrendszer egészségéhez.
Jelen írásban ez utóbbira koncentrálunk. Az áteresztő bél szindrómánál már említettem, hogy ha nincs elegendő kollagén a szervezetünkben, akkor bizony „lyukak” keletkezhetnek a bélfalon (de akár a szív érrendszerben is).! Az egészséges bélfal fenntartásában kiemelt fontosságú. De emellett van még jó néhány pozitív hatása az emésztőrendszerrel kapcsolatban:
- A kollagénben lévő glicin és prolin aminosavak támogatják a gyomorfal gyógyulását, és segítik megelőzni a stressz okozta gyulladásokat, fekélyeket.
- A kollagén segíti a gyomorsav kibocsátás szabályozását, segít megelőzni a gyomorégést, gyomorfekélyt.
- Megtartja a belekben a vizet, miáltal könnyebben áramolhat a táplálék az emésztőrendszerben, így javul az emésztés.
- És amit már említettem, a sérült bélfal gyógyításának egyik kulcsfontosságú eleme, segít a szivárgó bél probléma kezelésében.
A szervezet kollagén termelése
A kollagént a szervezetünk elő tudja állítani. Ehhez viszont fontos bizonyos vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek jelenléte.
Kiemelt fontosságú a C-vitamin. Már a kollagén előanyagának, a prokollagénnek a termelésében is kulcsszerepet játszik. Elengedhetetlen a kollagén termelésében résztvevő két enzim (lizil és prolihidroxiláz) működéséhez. Jó néhány vizsgálatban kiderült, hogy a megnövelt C-vitamin bevitel hatására akár nyolcsorosára is növekedhet a szervezet kollagén termelése! Hiányában viszont nem csak a kollagén termelés kerül veszélybe, hanem a meglévő kollagén hálózat fenntartása is!
Ezért tehát alapvető fontosságú a megfelelő C-vitamin ellátottság!
A C-vitamin mellett van még néhány anyag, melyek szintén fontosak a kollagén előállításához és hasznosulásához:
- Cink: Közvetve vesz részt a kollagén szintézisben. Olyan fehérjéket aktivál, melyek szükségesek a kollagén előállításához.
- Magnézium: enzimeket aktivál, melyek a prolin előállításához szükségesek. A prolin egy nem esszenciális aminosav (amit tehát a szervezet maga állít elő), a kollagén egyik fő alapanyaga.
- Réz: A kollagén termeléshez szükséges egyik enzimet, a lizil – oxidázt aktiválja.
- Kvercetin, ellagsav: Két további anyag, amely szintén nagymértékben segíti a kollagén képződést. Talán nem annyira ismertek, mint a vitaminok és ásványi anyagok, de fontos szerepük van a kollagén hasznosulásában. A kvercetin leginkább hagymafélékben, brokkoliban, spárgában, paradicsomban, sötét bogyós gyümölcsökben, virágporban fordul elő. Az ellagsav például gránátalmában, bogyós gyümölcsökben, magokban (dió, kesudió, pisztácia), diólevélben (tea!). Ezen anyagoknak is számtalan egyéb pozitív hatása van.
- Ezen kívül alapvető, hogy a szervezetnek aminosavakra van szüksége a kollagén előállításához. Az aminosavak pedig a fehérjékben találhatóak meg, hiszen azok építőelemei.
Kollagén szintézis csökkenése
Sajnos az életkor előrehaladásával a szervezetünk kollagéntermelő képessége csökken. Először szinte észrevétlenül, az első jelek 35 éves kor körül jelenhetnek meg az első ráncok formájában. 50 éves kor körül már az ízületi problémák (is) jelezhetik a nagyfokú hiányt. Ekkor már nemcsak lassabb a kollagén szintézis, hanem sajnos már akadozhat is. Bizonyos életmódbeli tényezők még gyorsíthatják is a folyamatot: a sok cukor, a dohányzás, vitaminhiány, túlzott UV sugárzás, alváshiány, mozgáshiány.
Ilyenkor sokkal fontosabbá válik, hogy a bevitt táplálékkal pótoljuk a csökkenő kollagén mennyiséget. És ami még fontos: a bevitt kollagén nemhogy lassítja a saját kollagén termelést, hanem támogatja!
Nagyon fontos!
Növényi eredetű kollagén nem létezik! Tehát a kollagén pótlás csakis állati eredetű táplálékokkal valósítható meg. Természetesen a növényi eredetű táplálékokkal növelhetjük a test saját kollagén termelő képességét, gond csak akkor van, amikor ez a saját termelés csökken. Viszont egészséges életmóddal és a fent említett anyagok bevitelével nagymértékben kitolhatjuk azt az időt, amikor már drasztikusan csökken a saját kollagén termelés.
Régebben az emberek jóval több kollagént fogyasztottak, mint ma. Nagyanyáink még minden részét felhasználták az állatoknak, a csontokból, porcokból, „mócsingos” részekből is étel készült, amit az utolsó cseppig elfogyasztottak. Ma már a húsevők körében is leredukálódik sokszor a fogyasztás a csirkemellre, ami nem a legjobb kollagén forrás.
Nem véletlenül tartották a hosszan főzött húslevest gyógyszernek nagyanyáink! A valóban hosszan, több órán keresztül főzött húsleves és csontleves a létező legjobb kollagén források. Minél kocsonyásabb kihűlve a leves, annál több kollagént tartalmaz. Ugyanígy nagyon jó kollagén forrás a kocsonya, a hosszan főzött halászlé, és a legtöbb húsétel, amiben nem csak színhús van.
Természetesen már léteznek táplálékkiegészítő formában is kollagének. Van marha-, sertés-, hal-, csirke-, és tojáshéj-hártya kollagén is. Ha ilyen kiegészítőket választunk, jó, ha tudjuk, hogy a kollagén peptidben (vagy hidrolizált kollagénben) a hidrolizálásnak köszönhetően egyszerűsödik a kollagén, és ez az egyszerű fehérje szerkezet emésztés után nagyon jól hasznosul, könnyebben felszívódik. Érdemes ilyen formátumot választani. És abban az esetben, ha nem eszünk rendszeresen az előbb felsorolt ételekből, érdemes is ilyen táplálék kiegészítőket fogyasztani. Akkor pedig, ha baj van, mindenképpen! Legalább napi 10 grammot célszerű fogyasztani belőlük, de akár 30 grammig is felmehetünk.
Probiotikumok
Érintőlegesen említettem előző cikkemben a probiotikumokat. Ezek olyan hasznos mikroorganizmusok (például baktérium, élesztő gombák), melyek a belünkben élnek, és nem csak az emésztésünket, hanem az egészségünket támogatják nagyon sok szinten.
Amennyiben rendben van a bélflóra egyensúlya, nincs más dolgunk, mint táplálni ezeket a hasznos kis lényeket. Ehhez nincsen más dolgunk, mint a megfelelő rostmennyiséget naponta elfogyasztani.
Vannak olyan élelmiszerek is, melyekkel közvetlenül növelhetjük a hasznos bélbaktériumaink számát. Ilyen élelmiszerek például:
- kefir,
- joghurt,
- savanyú káposzta, kimcsi, minden természetes erjesztésű élelmiszer,
- kombucha tea
Fontos!
Állás során az élelmiszerek probiotikum tartalma csökkenhet, nem állandó. És ahhoz, hogy ezek a hasznos törzsek megtapadjanak és szaporodjanak, prebiotikumokra van szükség! Ezek nélkül a probiotikumok nem képesek életben maradni! A prebiotikumok szénhidrát típusú, jellemzően rostokból származó tápanyagok, ahogy erről már előző cikkemben írtam.
A savanyú káposztán túl rengeteg zöldségből tudunk házilag is készíteni fermentált, tehát probiotikum tartalmú élelmiszert. Néhány fűszeren és són kívül nincs is másra szükségünk! Van, aki „gyári”, vagyis készen kapható probiotikumokkal végez fermentálást – az is teljesen működő út. Viszont sima sóval is megtehetjük ugyanezt, és számtalan finom, egészséges táplálékkal kényeztethetjük a bélrendszerünket és támogathatjuk egészségünket.
Gyári készítmények
A kereskedelemben ma már rengeteg probiotikus készítmény kapható. Vannak nagyon jók, és vannak kevésbé jók. Itt is észnél kell lenni, hogy ne csak a pénztárcánk karcsúsodjon… Nem mindig az agyonreklámozott termékek a legjobbak. Természetesen ez is egy üzlet (is), amiből szintén nagyon sokan szeretnének hasznot húzni.
Nagyot nem tévedhetünk, ha az alábbi támpontokat figyelembe vesszük a probiotikumok kiválasztásánál:
- Tartalmazzon többféle baktérium törzset.
- Lehetőleg tartalmazzon valamilyen prebiotikumot.
- Tartalmazzon megfelelő csíraszámot (legalább 6-7 milliárd)
Fontos a sorrend
Amiről már szintén nagyon sokszor írtam: nagyon fontos, hogy mit mikor, milyen sorrendben teszünk! Az természetes, hogy egy antibiotikum kúra során érdemes azonnal probiotikus készítmény fogyasztani (és utána még legalább 2 hónapig!).
Viszont a beteg, sérült bélnyálkahártya esetén, mielőtt probiotikus készítményeket kezdenénk fogyasztani, érdemes legalább valamennyire regenerálni a bélfalat, hogy legyen, ahol megtapadjanak ezek a hasznos törzsek! Ilyenkor elsődleges a diéta, az allergén tápanyagok kerülése, különböző gyógynövényekkel a gyulladás csökkentése, a rostbevitel rendezése – és utána jöhetnek a probiotikumok. Mert így biztosan nem kidobott pénz lesz csak, amit rájuk költöttünk.
Ezzel az írásommal nagyjából a végére értünk annak, hogy mi mindenre érdemes figyelnünk, mi mindent tehetünk meg a beleink egészsége érdekében. Természetesen még léteznek speciális esetek, amelyekkel külön lehetne foglalkozni. Ezek azonban már szakember segítségét igénylik. Néhány cikk kapcsán, legyen bármennyire is részletes, nem lehet mindenre kitérni. Javaslom, hogy akinek bármilyen problémája van, keresse meg a megfelelő segítőt. Egy jó szakember személyre szabottan, holisztikusan, az egész embert figyelve segít megtalálni mindenki számára a megfelelő megoldást. Mert minden megtalálható bennünk és a természetben – csak meg kell teremtenünk a megfelelő körülményeket, hogy gyógyulhassunk és gyógyítson bennünket a Jóisten patikája.