Cikkem előző részében megismerkedhettünk az elektroszmoggal, annak káros hatásaival, illetve néhány alap dologgal, amivel jó tisztában lenni (például a cirkadián ritmussal).
Ígéretemhez híven most külön is megnézzük a kék fény káros hatásait, és azokat a lehetőségeket, amelyekkel védekezhetünk az elektroszmog, illetve a kék fény káros hatásaival szemben.
A kék fény káros hatásai
- A kék fény különösen naplemente után rendkívül káros.
A naplemente utáni kék fény azt üzeni, hogy nappal van, ami leállítja az alvás kulcsfontosságú hormonjának, a melatoninnak a szintézisét, felborítva a természetes alvási ciklusokat. Nem véletlen, hogy manapság az alváshiány, a nem megfelelő minőségű és mennyiségű alvás népbetegség. - Vannak kutatások, melyek szerint a kék fény beavatkozik a dopaminszintekbe, ami a hangulatunkra, viselkedésünkre, döntéseinkre is hatással van.
Csak gondolj bele józan paraszti ésszel: milyen a hangulatod egy egész napos, számítógép előtt eltöltött nap után, és milyen, ha egész nap kint vagy a természetben… - A kék fény lassan, hosszabb távon roncsolja az idegrendszer egyik kulcsfontosságú molekuláját, az omega 3 zsírsavakból a DHA-t. Az amúgy is omega 3 hiányos emberek esetében ez elég jelentős hatás.
- A szemünk egészségére is veszélyes a túl sok kék fény. Mivel a szemünk önmagában nem tudja megfelelően kiszűrni, illetve blokkolni a kék fényt, a fénysugarak a szaruhártyán áthatolva eljutnak a retináig, károsítva a retina fényérzékeny sejtjeit, amely a makuladegenerációhoz hasonló elváltozásokat okoz.
- Van olyan tanulmány, mely szerint a mesterséges kék fénynek való kitettség magasabb ösztrogénszinthez vezethet, ami nőgyógyászati problémákat, és bizonyos rákos megbetegedések magasabb kockázatát jelentheti. A túl sok kék fény sejtkárosodást okoz, megnő a sejtmutáció valószínűsége, ami rákot eredményezhet. A tanulmány kimutatta, hogy mind a beltéri, mind a kültéri mesterséges kék fénynek kitett résztvevőknél nagyobb volt az emlőrák vagy a prosztatarák kockázata ( itt olvashatod, ha érdekel).
- A kék fény elhízást és inzulinrezisztenciát okozhat. Az éjszakai fényhasználat megváltoztatja a hormonális és anyagcsere reakciókat. (itt olvashatod ).
- A mesterséges kék fény becsapja az úgynevezett melanopszin fehérjéket, amelyek egyfajta kék fény detektorok. Ott vannak a szemünkben, és néhány éve mutatták ki, hogy a bőrünkben is. Az agy központi biológiai órájával, az úgynevezett szuprakiazmatikus maggal állnak kapcsolatban. A lényeg: nem csak a szemünkön, hanem a bőrünkön keresztül is okozhat hormonális problémákat a túl sok kék fény!
Mindezekből talán nyilvánvaló, hogy a számítógépes munkavégzés, a folyamatos telefon használat, a modern benti (és kinti) világítás nem éppen egészségbarát. Az éjszakai, napnyugta utáni, és napkelte előtti használatuk viszont a kvantumbiológia szerint kifejezetten káros.
Javítási, védekezési lehetőségek
Az elektroszmog okozta terhelést mindenképpen szükséges legalább csökkenteni, ha megszüntetni nem is tudjuk teljesen. Viszont éjszaka, alvás alatt, és az alvásunk helyén törekedni kell a közel nulla elektroszmog elérésére, mivel az elektroszmog hatása alvás alatt a legkárosabb. Természetesen, ha napközben, huzamosabb ideig, szinte folyamatosan ki vagyunk téve a terhelésnek, hosszú távon az is komoly károkat tud okozni. Mégis, alapvetően fontos, hogy a „napi betevőnket” az elektroszmogból és a mesterséges fényekből a nappali órákra korlátozzuk.
Van néhány dolog, amit megtehetünk egészségünk érdekében, hogy védjük magunkat a felesleges elektroszmog okozta terheléstől. Ezek közül van, ami ismertebb, és van néhány lehetőség, ami kevésbé.
- Ha még építkezés előtt állunk, akkor lehetőség szerint már építkezéskor (illetve felújításkor) eleve olyan anyagokkal dolgozzunk (speciális festékek, tapéták, elektromos vezetékek stb.), amelyek gátolják, csökkentik az elektroszmogot. Igen, léteznek ilyenek, csak rá kell keresni! Utólag alkalmazzunk olyan eszközöket, amelyek segítenek a káros sugarak harmonizálásában.
- Hálószobában, fekhelyünk közelében, illetve ahol sokat tartózkodunk, lehetőleg semmilyen elektromos berendezés ne legyen.
- Az elektromos berendezéseket (pl. wi-fi router) úgy helyezzük el, hogy ne legyünk a közvetlen közelében huzamosabb ideig.
- Amikor nem használjuk, áramtalanítsuk az elektromos berendezéseket (pl. wi-fi router, számítógép, tablet). Ez éjszakára fokozottan érvényes!
Fontos! Érdekesség: alufóliába, vagy kis méretű fémdobozba helyezve a mobiltelefont, teljesen le tudjuk árnyékolni, tehát a sugárzása megszűnik. Kipróbáltam, valóban így van, te is meggyőződhetsz róla! Tudom, milyen nehéz egy kamaszgyereket rávenni, hogy lekapcsolja a mobilját, de annyit talán ő is hajlandó megtenni, hogy este, alvás előtt legalább betegye a mobilját egy kis fém dobozba :). - Mobiltelefonálás közben használjunk kihangosítót, head-set-et. Ne hordjuk a mobiltelefont a zsebünkben, a testünkön, és ne is tartsuk a testünkhöz nagyon közel. Próbáljuk meg minimalizálni a használatát, amennyire lehetséges.
- A mikrohullámú sütő működése közben a közvetlen közelében ne tartózkodjunk, ne nézzünk bele. Ha nem zár megfelelően vagy sérült, ne használjuk!
Kevésbé ismert lehetőségek a védekezésre
- Esti mesterséges fények kerülése:
A számítógépekben, mobiltelefonokban, LED világításokban lévő kék fény azt üzeni az agynak, hogy nappal van. Ez bezavar a melatonin (az „alváshormon”) előállításába! Az így megzavart cirkadián ritmus, a fellépő elalvási problémák, a nem megfelelő minőségű alvás pedig megágyaz rengeteg további problémának. Este tehát nem szerencsés a telefont, laptopot, tévét bámulni, vagy erős világításban tölteni az időt. Alvás előtt egy órával ezeket célszerű mellőzni, helyette gyertyával, kandalló tüzével, esetleg hagyományos izzóval világítani – lazítani, beszélgetni… - Reggeli napüdvözlet:
Az egyik legjobb szokásunk lehet, ha kelünk a Nappal, és első dologként nézzük a napfelkeltét! Ilyenkor még óvatosan bele lehet nézni a Napba, szoktatni a szemünket a természetes fényhez, beindítani a cirkadián ritmust. Nyáron ezt lehet minél nagyobb csupasz bőrfelülettel végezni (aki bírja, annak télen is… A hideg is nagyon pozitív hatású). Lehetőleg 5-15 percig csak bámulni a napfelkeltét. Legjobb a szabadban, de nyitott ablaknál is megteszi, ha csak arra van lehetőségünk. És ha nincsen negyed óránk, az 5 perc is jó, sokkal jobb, mint a semmi! Télen is működik, sőt felhős égboltnál is, a lényeg a természetes fény. Rendszeresen végezve már ez is hozhat egy minőségi változást az életünkben!
Talán a jógában sem véletlenül alakult ki a napüdvözlet gyakorlata… - Napozás, szabadtérben tartózkodás:
Ahányszor csak teheted, napközben is menj ki a napra! Ha csak pár percet is, de tedd ki a bőröd, szemed (óvatosan, déli napba bele ne nézz!) a napnak, hogy belső órád érzékelje a napszakot. Tartózkodj minél többet a szabadban, borús időben is!
Sok apróságot megtehetsz, aminek ha pillanatnyilag nem is érzed, hosszú távú hatása van! Például dolgozz nyitott ablaknál, néha nézz ki. A természetes fény így megtalál! Vagy autóban ülve húzd le résnyire az ablakot, hogy érjen a természetes fény (az ablaküveg szűri az UV-t, amire pedig szükségünk van!). Sétálj, gyalogolj minél többet – nem csak a mozgás miatt (bár az is jó), hanem azért, hogy minél több természetes fény érje a szemed, bőröd. - A bőr védelme:
Mint írtam, a bőrben is vannak kék fény receptorok. Ezért a benti, túl sok kék fény ellen azzal is védekezel, ha hosszú ruházatot viselsz. Este még inkább ajánlott.
Technikai eszközök a védelemre
- Kék fényt szűrő szemüvegek:
Ha sokat dolgozol napközben bent, képernyő előtt, érdemes beszerezni úgynevezett kék fény szűrő szemüveget. Ezek dioptria nélkül is kaphatóak, általában sárga vagy színtelen lencséjűek. Ha pedig este is muszáj gép előtt lenned, inkább borostyánszínű vagy piros lencséjű szűrő szemüveget válassz. - Kék fényt szűrő szoftverek:
Ha kénytelen vagy este használni a számítógépet, laptopot, okostelefont, érdemes letölteni speciális szoftvereket, melyek kiszűrik a kék fényt (pl. F.lux, Blue Light Filter, Nightshift, stb.) - Elektroszmog harmonizálás:
Léteznek épület és eszközharmonizáló chipek, érdemes ezeknek is utána olvasni, és legalább a gyakran használt eszközeinket ellátni ezekkel az eszközökkel.
Amit talán kevesen tudnak: A modern autókban, ahol szinte már minden elektronikus, mindent az elektronika vezényel, nagyon magas az elektroszmog. Miután beülünk az autónkba, és elindulunk, utazunk egy elektroszmog „felhőben”. De az autót, ugyanúgy, mint pl. a mobiltelefont vagy a laptopot, szintén lehet harmonizálni.
Ajánlott világítás
Amennyire csak lehetséges: természetes fény. Este még a gyenge természetes fény is jobb, mint a sok mesterséges világítás.
Ha nincsen természetes fény, akkor:
- Ami a fényhez legközelebb van: gyertya fénye, tűz fénye.
- Infralámpa.
- Hagyományos, wolframszálas izzók. Legalább a hálószobában, este ezt használjuk.
- Amit a legjobb kerülni: a legtöbb LED, fluoreszcens fénycsövek. Hiába energiatakarékosak, ha hosszú távon az egészségünkkel fizetünk.
Fontos! Ma már léteznek olyan LED források, melyekben igyekeznek a napfény teljes spektrumát visszaadni, vagyis amelyek már közel járnak a természetes fényhez! Ilyen termékcsalád például az Euro Lightning Gmbh által forgalmazott Human Sun Lighting LED család. Tehát tudatosan, odafigyelve, környezetvédelmi, energiatakarékossági szempontok mellett is lehet találni az egészségünket is kíméló LED izzókat.
Az úgynevezett CRI index mutatja, hogy egy izzó fénye mennyire van közel a természetes fényhez. A napfény CRI indexe 100, ehhez képest adják meg az izzók CRI indexét. A 90 fölötti értékkel rendelkező izzók számítanak jónak ebből a szempontból. Az előbb említett termékcsaládnál ez meghaladja a 97-et. Általában a jobb izzók esetében ezt feltüntetik a csomagoláson is.
Igen, talán kicsit hosszúra sikerült, de még így is igyekeztem mellőzni a túl sok tudományt. Akit érdekel, még sokkal mélyebben beleáshatja magát a témába, de a tudás mellett van egy még sokkal fontosabb tényező: a cselekvés! Aki kifogásokat keres, annak még nem fáj eléggé… És bár utólag is nagyon sok mindent tehetünk az egészségünkért, mégis sokkal – sokkal könnyebb a megelőzés! A minőségi élethez nem kell olyan sok! Az eddig leírtakból, ha csak az alábbiakat jegyzed (és teszed meg), már rengeteget teszel az egészségedért, rövid és hosszú távon is:
- Sok napfény, természetben tartózkodás.
- Esti sötétség, jó alvás.
- És ezek által egy ideális cirkadián ritmus kialakítása
Nem szükséges egyszerre mindent megváltoztatni! Csak ésszerűen, lépésről lépésre. Mert a megtett apró lépés, cselekvés, sokkal többet ér, mint a hatalmas – de megvalósítás nélkül maradó – elhatározások.