Cikksorozatom előző részében megismerhettétek az emésztőrendszer gyógynövényei közül gyomor és a belek legfontosabb gyógynövényeit. A harmadik részében még mindig az emésztőrendszerhez (is) kapcsolódó gyógynövényekről lesz szó: a májat, epehólyagot és a hasnyálmirigyünket támogató hatékony segítőkről.
Ezen szervek nélkül nincsen tökéletes emésztés, feldolgozás és felszívódás. Mielőtt rátérnék a leggyakrabban használt, általam legfontosabbnak tartott gyógynövényekre, nagyon röviden ismerjük meg a három létfontosságú szervünk feladatait.
A máj
A máj egyik legfontosabb szervünk, amely szinte minden élettani funkcióban részt vesz. A szervezet „központi laboratóriuma”. Feladatai többek között:
- szénhidrát anyagcsere,
- fehérje anyagcsere,
- zsír anyagcsere,
- epe és enzimtermelés,
- hormonok lebontása (inzulin, glukagon, ösztrogén),
- méregtelenítés,
- egyes immunfolyamatokban való részvétel (Kupffer sejtek),
- tárolás,
- véralvadási faktorok termelője.
Már ebből a felsorolásból is látható, milyen sokrétű feladatai vannak májunknak. Folyamatosan dolgozik érdekünkben, és ha nehézsége, problémája adódik, legtöbb esetben akkor sem jelez! Jelentős mértékű tartalékai vannak, és érdekesség, hogy a máj nem fáj, hiszen nagyon kevés benne a fájdalomérző ideg. Emiatt a máj károsodása gyakran sokáig feltűnés nélkül zajlik, tüneteket már csak nagymértékű károsodás esetén produkál.
A máj jó működése a szervezet egészségének a kulcsa! És bár nem a gyógynövények témakörébe tartozik, nem bírom megállni, hogy egy felsorolás erejéig ne térjek ki a májvédelem legfontosabb szempontjaira. Teszem ezt mindazért, mert személyes tapasztalatom is, és a tudomány mai állása is azt mondja, hogy májunk nagyon megterhelt, olyan májzsírosodások fordulnak elő, ami régebben csak az alkoholistákra volt jellemző! Ma már a tizenéves korosztálynál is gyakran előfordul ez a probléma, ami pár évtizede még ismeretlen volt ennél a korosztálynál! A májzsírosodás gátolja a máj funkcióit, és gyulladásokhoz vezethet. És ahogy írtam: nagyon sokáig nem okoz panaszt, így nehéz észrevenni! Oda kell figyelni a megelőzésre!
Máj védelem
- Egészséges tápanyagok fogyasztása: friss, tiszta zöldségek, gyümölcsök, egészséges zsírok (vaj!, kókuszolaj).
- Növényi-állati fehérjék ideális aránya; túl sok fehérje megterheli a májat.
- Esszenciális zsírsavak bevitele nagyon fontos (omega-3; legjobb a halolaj, a halak fogyasztása); a sok omega-6 zsírsav terheli a májat (finomított olajokat, mint a napraforgó, kukorica, repce, lehetőleg kerülni kell).
- A cukorfogyasztást a minimálisra kell csökkenteni! Legtöbb problémát a cukor és a magas omega-6 tartalmú finomított olajok okozzák.
- Emésztést segítő fűszerek fogyasztása (kömény, ánizs, édeskömény, koriander, kapor, majoránna, bazsalikom, fahéj, kurkuma, gyömbér) – csökkentik a májat terhelő mérgek keletkezését a belekben.
- Környezeti veszélyforrások elkerülése (nehézfémek – ólom, kadmium; szerves oldószerek – pl. lakkokban; növényvédő szerek maradványai; kipufogógázok).
- Rendszeres méregtelenítés: gyógyteák, böjtkúrák, gyümölcsnapok.
- Májvédő készítmények fogyasztása (máriatövismag, articsóka).
- Májkárosító anyagok kerülése: alkohol, koffein, drogok, nikotin, mesterséges színezőanyagok, tartósítószerek, ízfokozók.
Az epehólyag
A máj által termelt epét tárolja, mely az emésztés során a közös epevezetéken keresztül a patkóbélbe ürül. Testalkattól függően, a máj mintegy napi 1 liter epét termel. Az epe az állati zsírt és a növényi olajokat apró részecskékké bontja, emulgeálja, így teszi lehetővé azok felszívódását. Epe nélkül a zsír nagy része emésztetlenül távozna a szervezetünkből.
Az epe működési zavarának következményei a vitaminhiány mellett (zsírban oldódó vitaminok felszívódása!) a száraz bőr, a sav-lúg egyensúly felborulása, felszívódási zavarok, gyengülő immunrendszer, epekő kialakulása, hasnyálmirigy problémák.
A hasnyálmirigy
Belső és külső elválasztású mirigy.
Belső elválasztású mirigyként hormonokat termel (inzulin, glukagon, szomatosztatin).
Külső elválasztású mirigyként az emésztéshez nélkülözhetetlen enzimeket termeli (amiláz, lipáz, tripszinogén, kimotripszinogén, kolecisztokinin). Ezek az enzimek ürülnek a patkóbélbe az emésztés során, nélkülük nem lehetséges az emésztés.
Nagyon fontos szervünk, melynek megbetegedése súlyos problémákat okozhat. Az olyan „klasszikus” hasnyálmirigy problémákról, mint az akut és krónikus gyulladás, és a hasnyálmirigy daganatok, biztosan sokan hallottatok már. Ezek tényleg súlyos, azonnali beavatkozást igénylő betegségek. Viszont az utóbbi időben egyre gyakoribbak az olyan problémák, mint a hasnyálmirigy rejtett működési zavarai, enyhe alulműködése különösebb felismerhető okok nélkül. Ebben az esetben a vérvizsgálat is normális értékeket mutat még. Sok emésztési probléma esetén, amikor minden vizsgálat negatív, és a hasnyálmirigy értékek is a normális tartományban vannak, alulműködésre kell gyanakodni. Ez az a stádium, amikor a hasnyálmirigyünket támogatva (pl. gyógynövényekkel, homeopátiával, reflexológiával, szükség esetén enzimpótlással) még vissza tudjuk állítani a helyes működését!
Máj, epehólyag és hasnyálmirigy működést befolyásoló gyógynövények
Máriatövis (őszbogáncs, szamárkóró, Boldogasszony tövise)
A máj első számú gyógynövénye, már évszázadok óta a májtisztítás egyik leghatásosabb gyógynövényeként tarják számon. Májvédő és májtisztító hatása tudományosan is elismert és bizonyított. Májra kifejtett jótékony hatását a szilimarin vegyületeinek köszönheti.
Hazánkban vadon nem fordul elő, de ahol termesztették, ott éveken keresztül „gyomosít”. 1-2 m magasra is megnő. Ne tévesszük össze a bogánccsal!
Drog: érett termés (mag).
Gyűjtés: a termést – hosszúkás tojásdad, körülbelül 8*4 mm magok.
Dózis: 1 teáskanál összeroppantott magot 2 dl vízzel leforrázni, 15 percig lefedve áztatni, utána szűrni; kúraszerűen 3 csésze/nap tea fogyasztható. A teáját leginkább emésztést segítő hatásáért fogyasztjuk, ugyanis a hatóanyag rosszul oldódik vízben, így a tea nem eléggé tömény például májproblémákra! Májproblémák esetén, illetve a máj támogatására célszerű a kapszulázott kivonatait, alkoholos tinktúráit, cseppjeit fogyasztani. A magok őrleménye mézben, lekvárban elkeverve is fogyasztható kúraszerűen, 1-2 hónapig, napi 1-2 evőkanállal.
Érdekesség: a növény minden része ehető. Leveleit, szárát használhatjuk salátába, levesekbe, köretként.
Ellenjavallat: nincsenek, de terhes és szoptató kismamák inkább ne alkalmazzák.
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Májvédő, májsejt-regeneráló, serkenti a májsejtek termelődését.
- Máj – epe – lép bántalmakra használható (akut és krónikus májgyulladás).
- Hatékony antioxidáns, megakadályozza a májsejtekben létrejövő káros szabad gyökök pusztító hatásait.
- Képes csökkenteni a kemoterápia és a sugárkezelés káros hatásait; bármilyen rákos megbetegedés esetén érdemes támogatni a májat silimarin tartalmú készítménnyel!
- Nehézfém terhelés esetén is nagyon hasznos.
- Gyógyszer, alkohol okozta májkárosodás esetén.
- Hepatitis okozta fertőzés esetén is alkalmazható.
- Enyhe emésztési problémák, epehólyag problémák esetén is alkalmazható.
- Gyulladáscsökkentő hatású.
- Segíti az ösztrogén lebontását.
- Gyilkos galóca mérgezés esetén a gyógyszeres kezelés kiegészítéseként használják a túlélés esélyének növelésében is.
Mezei katáng (katángkóró, vadcikória)
Mezőkön, utak mentén, parlagon igen gyakori évelő növény. Sokan összetévesztik a búzavirággal hasonló színe miatt.
Drog: gyökér, vékony szárhajtás tőlevelekkel; a virág szemborogató.
Gyűjtés: a gyökerét (késő ősszel) és a föld feletti részét (a hajtás maximum felső 40 cm részét és a tőleveleket) gyűjtjük.
Dózis: Gyökeret darabokra vágni, őrölni (ha magunk gyűjtjük); 1 teáskanálnyit 2,5 dl vízzel 2-3 percig kell főzni (a víz forrásától számítva). Kúraszerűen napi 2 csésze fogyasztható. Leggyakrabban teakeverékekben alkalmazzuk.
Ellenjavallat: ha valakinek sok az epéje. Várandósság, szoptatás idején nem ajánlott.
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Máj- és epe panaszokra:
- Epetermelés fokozó, epehajtó, epekőoldó hatású; segíti az epehólyag tökéletes kiürülését (az epepangás epekövet okoz!).
- Májat méregteleníti – érdemes a máj méregtelenítő teakeverékekbe tenni belőle.
- Hasnyálmirigyre – cukorbetegségre, magas az inulin tartalma, csökkenti a vércukor szintet. A vércukorcsökkentő teák egyik alkotóeleme.
- Emésztési problémák esetén étvágyjavító, emésztésserkentő hatású.
- Fogyasztóteák egyik alkotó eleme lehet.
- Csökkenti a vér triglicerid és koleszterin szintjét (tyúkhúrral érdemes kombinálni).
- Tisztítja a vesét és a lépet.
- Reumára, köszvényre, ízület betegségre is használható.
- Enyhe vízhajtó (ezt a hatás a föld feletti részek biztosítják), vérnyomás csökkentő (teakeverékekbe).
- A nemesített fajnak gyökeréből pótkávét készítenek. Régebben, ínséges időkben a mezei katáng gyökeréből készítettek kávét.
- Levelei nyersen salátának használhatjuk (jelentős vitaminforrása, jól segíti az emésztést, ásványi sókban gazdag).
Alkalmazás külsőleg:
- szemre virágából borogatás készíthető.
Benedekfű (áldott bogáncs, keserű bogáncs, áldottfű)
Hazánkban termesztett, egyéves növény, a mediterrán vidékeken vadon él. Magyarországra a bencés szerzetesek hozták, sokáig kolostorkertekben termesztették. Amint egyik neve is mutatja (keserű bogáncs), kivonatai igen keserűek – ezt a benne lévő magas keserűanyag tartalom okozza, mely a fő gyógyhatásokat is biztosítja. A mai ember nem szereti a keserű ízeket, pedig az egészséghez, különösen az emésztőrendszer és a hozzá tartozó szervek egészségéhez nélkülözhetetlenek a keserűanyag tartalmú gyógynövények!
Drog: herba (föld feletti rész).
Gyűjtés: a felső, 30-40 cm-es virágos-leveles része és az oldalhajtások, virágzás kezdetén kell gyűjteni.
Dózis: 1 kis teáskanál drogot 2 dl vízzel leforrázni, 10 percig állni hagyni, majd szűrni. Étkezés előtt 20 perccel fogyasztani, édesítés nélkül, naponta 1-2 csészényit. Érzékeny gyomrúak inkább 1 dl-ként fogyasszák. Ritkán alkalmazzák önmagában, főként erőteljes keserűsége miatt. A májregeneráló, epetermelést serkentő, emésztést javító gyógytea keverékeknek viszont elengedhetetlen alkotórésze.
Ellenjavallat: Túladagolása émelygést, gyomorgörcsöt, hányást okozhat. Gyomor- és bélfekélyeseknek ellenjavallt.
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Étvágyjavító, emésztésfokozó, gyomornedv képző (kevés gyomorsav esetén nagyon hatásos), gyomorerősítő.
- Epehajtó – serkenti az epetermelést, szabályozza az epeműködést.
- Májregeneráló, májműködést serkentő, sárgaság ellenes hatású. Tudományosan igazolt, hogy képes felerősíteni a máriatövis hatását, így kombinációjuk a májtisztítás folyamatában még erőteljesebb.
- Jó hatással van a hasnyálmirigyre.
- Tumorgátló hatású (kezdeti szakaszban).
Alkalmazás külsőleg:
- Sebgyógyító hatású : fagyás, fekélyek, bőr rákos elváltozásai – népgyógyászatban teljes növény főzetét használják külsőleg.
- Övsömörre, herpeszre is alkalmazzák a népgyógyászatban.
A benedekfű a Svédkeserű egyik alapanyaga, nagyon sok gyomorkeserű is tartalmazza.
Házilag is elkészíthető egy remek étvágyjavító, emésztésserkentő, a benedekfű bor.
Hozzávalók:
- 1 liter jó minőségű félédes bor,
- 20 g benedekfű,
- 20 g ezerjófű,
- Zárható befőttesüveg, széles szájú üveg.
Elkészítése:
A gyógynövényeket az üvegbe tesszük, és leöntjük a borral. Az üveget lezárjuk, és szobahőmérsékleten, egy hétig állni hagyjuk. Minden nap érdemes megkeverni. Egy hét után le kell szűrni. Főétkezés előtt néhány korty fogyasztandó..
Gyermekláncfű (pitypang)
Gyermekkorából bizonyára mindenkinek ismerős ez a nagyon elterjedt és hasznos gyógynövény. Igaz, gyerekként még talán kevesen gondoltatok rá gyógynövényként, de biztosan sokan fontatok belőle koszorút, vagy fújtátok bóbitáját a levegőbe.
Drog: levél (virágzás előtt), gyökér. Virágában szívesen bújnak meg a bogarak, ezért ritkán fogyasztjuk (bár lehet nyugodtan, ha biztos vagy benne, hogy bogármentes).
Gyűjtés: gyökér és levél. A gyökerét ősszel és tavasszal gyűjtjük.
Dózis: 2 teáskanál levelet 2 dl vízzel leforrázni, 15 percig lefedve áztatni, majd szűrni. 1 teáskanál gyökeret 2 dl vízzel 5 percig főzni, utána még 5 percig áztatni, majd szűrni . 2 csésze/nap fogyasztható kúraszerűen.
Ellenjavallat: ha a máj nagyon beteg (pl. alkoholista, mérgezés), nem szabad serkenteni, pihentetni, erősíteni, regenerálni kell. Ilyenkor máriatövismagot használunk.
Alkalmazás belsőleg:
- Lép – máj – epe panaszokra kiváló gyógynövény:
- Májserkentő, szabályozza a máj működését.
- Epeműködés – fokozza az epe termelődését és kiválasztását a májban.
- Étvágyjavító, emésztés serkentő, gyomorsav termelést serkentő hatású.
- Hasnyálmirigy kímélő, cukorbetegségnél teakeverékekben ott a helye, de magában is fogyasztható.
- Vértisztító, méregtelenítő, vízhajtó hatású – a tisztító teakeverékek fontos alkotórésze.
- Hatásos bőrproblémák és cellulitisz esetén is (tisztító hatás).
- Vese és ízületi problémák esetén is alkalmazható.
- A legújabb kutatások szerint a gyermekláncfű kivonatok apoptózist idéznek elő rákos hasnyálmirigy sejtekben (apoptózis: sejt „öngyilkossága”, programozott sejthalál).
- Virágzás előtt a levél sok C-vitamint (és egyéb vitaminokat, vasat, kalciumot, magnéziumot) tartalmaz, érdemes nyersen, salátaként fogyasztani. Régen ismert zöldségnövény volt, ma már csak leginkább Franciaországban termesztik és fogyasztják, halványítva (vagyis a leveleit fényhiányos körülmények között növesztve).
További máj, epe gyógynövények
- Apróbojtorján, borsmenta, cickafarkfű, ezerjófű, orbáncfű – ezekről a gyógynövényekről cikkem előző részében, itt olvashatsz: gyomor és bél gyógynövényei.
- Bár nem a gyógynövényekhez soroljuk, meg kell említenem a feketeretket, mint nagyon hasznos epetámogató szert
- Javítja az emésztésünket.
- Jótékony a májra.
- Epekőellenes hatású (frissen préselt fekete retek levével, vagy alkoholos tinktúra formájában).
- Az epehólyag eltávolítása után kialakuló emésztési zavarokra is jó (puffadás, emésztési zavarok).
- Alkoholos kivonata zsírmáj ellen is hatásos.
- Ezen kívül baktérium és vírusellenes, tisztítja a légutakat (legjobb erre a mézes fekete reteklé).
- Articsóka levél, kurkuma gyökér: epehajtó hatású, máj- és epe panaszokra, epekövesség kialakulásának megakadályozására, emésztés támogatására az epehólyag eltávolítása után.
Cikksorozatom következő részében az idegrendszerre ható gyógynövényekkel ismerkedünk meg.