A gyermekláncfű egy olyan csodálatos gyógynövény, amelynek minden családi patikában ott kellene lennie. Gyógyító hatása nagyon sokrétű. Szinte mindenhol előfordul, sok esetben a kertben is, és sajnos, ahelyett, hogy használnánk, kiírtjuk mint gazt. Ez nagy hiba, és pazarlás!
A gyermekláncfű, ugyanúgy, mint a fekete nadálytő, vagy bármelyik gyógynövény, melynek a gyökerét használjuk, ősszel a tavaszi „ébredéshez” szükséges tápanyagokat a gyökerében raktározza. Ezért fontos, hogy a pihenő időszakban, vagyis késő ősztől kora tavaszig gyűjtsük a gyermekláncfű gyökerét. Ilyenkor a legmagasabb a hatóanyag tartalma.
Késő ősszel (jelen esetben mostanában, hiába van már december!), száradás után, amikor elhalnak a föld feletti részek, indulhat is a gyermekláncfű gyökerének gyűjtése. Ilyenkor sokkal könnyebben felismerhető még, mint tavasszal. Bár elkésettnek tűnhet a mostani gyűjtés, de nem, pont időben vagyunk – ellenőriztem: most még valóban látszanak a száron lévő elszáradt termések, és az elszáradt, vagy még éppen zöld apró levelek.
Amennyiben mégis tavasszal szeretnénk gyűjteni, érdemes még ősszel megjelölni a gyűjtőhelyet.
Talán fölösleges is nagyon bemutatni, mert a gyermekláncfű, vagy pitypang a legtöbb ember számára már gyermekkortól ismerős. Sárga virágzatából talán sokan fontunk koszorút, bóbitás kaszatermését pedig fújtuk játékból egymásra…
Gyermekláncfű gyökér gyűjtése
Ha szerencsések vagyunk, és van a kertünkben, érdemes a következőkre figyelni. Bár a fiatal gyökér is nagyon hasznos, de a 2-3 éves gyökerek hatóanyag tartalma még nagyobb, és maga a gyökér mérete is nagyobb. Ha tudjuk, hogy egy adott helyen mindig nő a gyermekláncfű (mert nem irtottuk ki), ott lehet erre figyelni. A természetben persze nehezebb ezt megoldani, de akkor is gyűjthetjük bátran, még mindig sokkal – sokkal jobb az egyéves gyökér is, mint a semmi! Ez csak egy kis plusz….
Függőleges gyökértörzse karós gyökérben folytatódik, mélyre hatol a talajba. Amennyiben kemény a talaj, könnyen beszakadhat. Mindenképpen használjunk ásót vagy valami olyan eszközt, mellyel jól körbe szurkáljuk, fellazítjuk a talajt. A gyűjtés után temessük vissza a gödröt.
A sáros gyökeret gyökérkefével tisztítsuk meg, mossuk meg, és vágjuk le a két végét. Ne hámozzuk meg!
Érdekesség:
A gyermekláncfű gyökere nagy mennyiségű inulint tartalmaz. Ősszel ez az inulin tartalom jóval magasabb (40% körüli), mint tavasszal (ekkor kb. 2%). Mivel az inulin édeskés ízű, ezért az ősszel begyűjtött gyökerek kevésbé keserűek, mint a tavaszi gyűjtés. Az inulin egy rost, emésztetlenül halad át rajtunk, nincs szükség a feldolgozásához inzulinra, ezért a gyermekláncfű gyökeret cukorbetegek is fogyaszthatják.
A gyökér szárítása
A tisztított gyökeret vágjuk karikákra, vagy kisebb kockákra. A vastag gyökerek télen nehezen száradnak, tehát simán szobahőmérsékleten nem célszerű szárítani. Száríthatjuk aszalógépben, elektromos sütőben, legjobb 50 fok körüli hőmérsékleten. Radiátoron is száríthatjuk, ha nem túl nedves a lakásunk. Fontos az alapos szárítás, mert csak így tárolható biztonságosan és hosszú ideig a gyermekláncfű gyökér. Alapos szárításnál rendesen összezsugorodik, ne lepődjünk meg, az eredeti súly kb. negyedére.
A gyermekláncfű hatásai, alkalmazása
- Lép – máj – epe panaszokra kiváló gyógynövény:
- Májserkentő, szabályozza a máj működését.
- Epeműködés – fokozza az epe termelődését és kiválasztását a májban. Társítható a katángkóróval amennyiben még inkább fokoznánk a hatást.
- Étvágyjavító, emésztés serkentő, gyomorsav termelést serkentő hatású.
- Hasnyálmirigy kímélő, cukorbetegségnél teakeverékekben ott a helye, de magában is fogyasztható.
- Vértisztító, méregtelenítő, vízhajtó hatású – a tisztító teakeverékek fontos alkotórésze. Fogyókúrák esetén is használható, vízháztartást befolyásoló hatása miatt súlycsökkentő. Vízhajtóként fontos, hogy fokozza a nátrium ürítését, viszont nem vezet kálium veszteséghez. Ez szívproblémásoknál rendkívül fontos. Néhány mesterséges vízhajtó nagy káliumveszteséget okoz!
- Hatásos bőrproblémák és cellulitisz esetén is (tisztító hatás).
- Vese és ízületi problémák esetén is alkalmazható.
- A legújabb kutatások szerint a gyermekláncfű kivonatok apoptózist idéznek elő rákos hasnyálmirigy sejtekben (apoptózis: a rákos sejt „öngyilkossága”, programozott sejthalál).
- Virágzás előtt a levél sok C-vitamint (és egyéb vitaminokat, vasat, kalciumot, magnéziumot) tartalmaz, érdemes nyersen, salátaként fogyasztani. Régen ismert zöldségnövény volt, ma már csak leginkább Franciaországban termesztik és fogyasztják, halványítva (vagyis a leveleit fényhiányos körülmények között növesztve).
- A gyökérből pótkávé is készülhet.
- Gyökérzöldségként is fogyasztható (ilyenkor értelemszerűen szárítás nélkül).
Fontos!
Olyan esetekben, amikor a máj nagyon beteg (pl. alkoholizmus, mérgezés) nem alkalmazható a gyermekláncfű! Ilyenkor tilos serkenteni a májat, regenerálás szükséges (pl. máriatövissel). Epevezeték elzáródás, epehólyag gyulladás esetén szintén tilos a fogyasztása.
Milyen formában alkalmazható a gyermekláncfű gyökér?
Vizes kivonat, vagyis tea
1 teáskanálnyi (vagy 1 evőkanálnyi, attól függően, mekkora darabokban szárítottuk) szárított gyökeret tegyünk fel 2,5 deciliter hideg vízben főni. Forrás után 5 percig főzzük lassú tűzön, majd szűrjük. Kúraszerűen 2 csésze tea fogyasztható naponta (a napi adag a szárított növényből kb. 3 – 4 gramm). Éhgyomorra, ízesítés nélkül fogyasszuk.
Tinktúra
A gyermekláncfű alkoholos kivonata. A frissen szedett gyökereket a leírt módon megtisztítjuk, daraboljuk, majd egy befőttes üvegbe töltjük kb. kétharmad részig. Utána felöltjük az üveget alkohollal (pl. vodkával). Száraz, napfénytől védett helyre tegyük az üveget, és időnként jól rázzuk össze. Érleljük a keveréket egy hónapig, majd szűrjük le, és tegyük sötét üvegbe. Száraz, hűvös helyen tárolva egy évig megőrzi a hatóanyag tartalmát.
Kúraszerűen alkalmazzuk, 3-4 hétig. Naponta 3×10 cseppet fogyasszunk, 1 deciliter vízben oldva, étkezések előtt. Vízhajtó hatása miatt nem célszerű késő este fogyasztani.
Pótkávé
A gyermekláncfű gyökér nem tartalmaz koffeint, így akár este is fogyasztható, illetve bárki ihatja, aki tartózkodni akar a koffeintől. Kis előkészítéssel (a szárított gyökér pörkölésével) nagyon finom, a kávéra emlékeztető ital készíthető belőle.
- Pörkölés:
A szárított gyökeret serpenyőben (legjobb az öntöttvas vagy a vastag aljú rozsdamentes acél) kis lángon, gyakran kevergetve megpörköljük, amíg illatos lesz, és színe világosbarnává vagy sötétbarnává változik (attól függően, hogy mennyire szeretnénk megpörkölni – hasonlóan a kávéhoz). - A kávé elkészítése több módon is történhet.
1. Forralással, normál edényben:
Vegyünk 1-2 teáskanálnyi pörkölt gyermekláncfű gyökeret, és tegyük fel 2 dl vízben főni. Forrástól számítva forraljuk további 10 – 15 percig, míg a színe sötétre nem változik. Szűrés után ugyanúgy ízesíthetjük, mint a hagyományos kávénkat.
2. Kotyogós kávéfőzőben:
A pörkölt gyökeret kávédarálón ledaráljuk, és hasonlóan a normál kávéhoz, kotyogós kávéfőzőn lefőzzük. A darálást célszerű felhasználás előtt végezni. Ugyanúgy ízesíthetjük, mint a hagyományos kávét.
3. A gyermekláncfű gyökeret lehet kombinálni mezei katáng (cikória) gyökérrel is, ami szintén egy hagyományos „pótkávé” alapanyag.
Természetesen a variációs lehetőség nagy, bátorítok mindenkit, hogy bátran kísérletezzen ezekkel az egészséges alapanyagokkal. Ízesíthetünk például kakaóporral, narancshéjjal, tiszta narancs illóolajjal, vaníliával, kardamommal, fahéjjal.
Jó családi program is lehet a gyökér gyűjtése, feldolgozása, majd később egy illatos gyermekláncfű gyökér kávé elfogyasztása :). A gyermekekkel korán megismertetett természetközeli életmód, a közös gyógynövény gyűjtés, feldolgozás majd fogyasztás, az életük részéve teszi ezt a nagyon hasznos, testre és lélekre egyaránt pozitívan ható életformát.