Jó néhányszor írtam már az immunrendszer erősítés, támogatás fontosságáról. Ezeket az írásokat is elolvashatod, amennyiben érdekel részletesebben, hogy mire érdemes figyelni (Itt találod: 1, 2, 3, 4, 5, 6). És ha tudni szeretnéd, melyek a lehetőségek, amelyek közül választhatsz az immunrendszered segítése érdekében, szintén érdemes végigolvasnod.
Mostani írásom kicsit konkrétabb lesz. Azt tapasztalom, hogy hiába tudunk sokat, hiába olvasunk sokat róla, mégis keveset teszünk meg. Vagy pedig azt hisszük, hogy az a kevés elég.
Olyan időket élünk, amikor minden hírforrásnak, csatornának azt illene harsognia, hogy mit tehetsz az immunrendszer támogatása érdekében.
Első pontban, ami nélkül nem megy: ne félj! Ne rettegj, hanem cselekedj! Előzz meg, támogass, de akkor se remegj, ha elkapsz valamit (még ha az a legfélelmetesebb ellenségnek kikiáltott vírus is…!. Mert akkor is számos lehetőséged van, hogy átmenj a betegségen, immunitást szerezz, és meggyógyulj! Az sem a világ vége – tudásból és saját tapasztalatból is beszélek!
Vannak olyan alap vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek, „alapanyagok”, melyek már a megelőzésnél is nélkülözhetetlenek (betegségről még ne is beszéljünk). Amennyiben ezekből hiány van, előbb – utóbb biztosan elkapunk valamit, vagy kialakul valamilyen probléma, betegség. Már régen nem lehet abban bízni, hogy az élelmiszerek tartalmazzák a szükséges mennyiséget – ezzel csak áltatjuk magunkat. A földek annyira kizsigereltek, hogy esélytelen a növényeknek felvenni a megfelelő mennyiséget.
És persze a másik oldal is ott van: nem sokan vannak, akik annyi zöldséget, gyümölcsöt, gyógy- és tápnövényt fogyasztanának, hogy legalább megközelítsék az ajánlott (a valóban ajánlott, és nem a hivatalos ajánlat szerinti!) mennyiségeket.
Megelőzés és az immunrendszer megfelelő működésének minimuma
Ahhoz, hogy a téli, járványos időszakban, amikor amúgy is kevés a friss, kerti növény, az alábbi alap „csomag” ajánlott minden egészséges embernek. Tudásom és tapasztalatom szerint ez valóan csak egy alap, ennél persze jóval többet is megtehetünk!
Legfontosabb vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek (megelőzés)
- C – vitamin: Felnőtteknek naponta 1-2 x 1000 mg, gyerekeknek 1-2 x 500 mg. Túladagolni nem lehet!
- D-vitamin: Felnőtteknek 4000-6000 NE/nap, gyerekeknek súlytól függően 1000 – 3000 NE/nap. Ezt minimum októbertől májusig érdemes szedni, de ha nincsen megfelelő mennyiségű napfény, akkor még tovább is! Nem kell tartani túladagolástól (bár zsírban oldódik, nehezebben ürül), mert az élelmiszerek elenyésző mennyiségben tartalmazzák. Még 10.000 NE/nap folyamatos szedésnek sincsen semmilyen káros hatása. Csak 50.000 NE/napnál, folyamatos szedésnél mutattak ki túladagolási tüneteket.
- K2 – vitamin: Fontos a D-vitaminnal együtt szedni! A vérben lévő kalcium felesleget a csontokba irányítja (hogy ne kerüljön a kalcium a véredény falára – érelmeszesedés!). Amennyiben a D-vitamin napi bevitele 3000 NE/nap alatt van, akkor 100 μg K2 – vitamin szükséges, ha több, akkor 200 μg/nap.
Fontos! Amennyiben valaki véralvadásgátlót szed, beszélje meg orvosával a K2 – vitamin szedését, mivel csökkentheti a gyógyszer hatását! - B-vitamin komplex: általában a jobb vitamin komplex tartalmazza a szükséges mennyiséget. Ne lepődjünk meg, ha a dobozon azt írják, hogy pl. B1 – vitamin tartalom az ajánlott napi bevitel 400%-a! Az a jó, ha ez a százalék minél nagyobb, a hivatalos ajánlásoknál sokkal több B-vitamin fogyasztható. Nem lehet túladagolni!
- E-vitamin: Fontos, hogy a nyolckomponensű fajtát szedjük! Felnőtteknek naponta 100-400 mg javasolt (étkezéstől függően). De ez is olyan vitamin, amit nem lehet túladagolni! Egyes kutatások szerint napi több ezer milligramm hosszú időn keresztüli fogyasztása sem jár semmilyen káros hatással. Felszívódását elősegíti a C-vitamin és a szelén egyidejű fogyasztása.
- Magnézium: Számtalan folyamatban vesz részt, és nélkülözhetetlen a D-vitamin megfelelő hasznosulásánál! Bár a táplálékkal is veszünk magunkhoz (jó esetben), táplálék kiegészítő formájában is ajánlott fogyasztani. Felnőtteknek 400 mg/nap elemi magnézium szükséges naponta. Ez a mennyiség intenzív sport, stressz esetén növekedhet. Nehéz túladagolni, de a 3000 mg/nap mennyiséget ne lépjük túl!
- Cink: Felnőtteknek 40-50 mg/nap, gyerekeknek 20-25 mg/nap. 3-4 hónapig folyamatosan szedhető ez a mennyiség, utána egy hónap szünetet kell tartani, majd ismételhető.
- Szelén: Felnőtteknek 100 μg/nap ajánlott. Gyermekeknek kortól, súlytól függően 10-100 μg/nap.
Immunrendszer támogató gyógynövényekről, probiotikumokról, gyógygombákról a már említett cikkekben olvashatsz. Nagyon sok a lehetőség, tudom, hogy sokszor nehéz választani. Persze minél több mindent vetsz be, annál hálásabb és erősebb lesz a szervezeted!
Immunrendszer támogatás gyógyhatású szerekkel
Ha néhányat kellene kiválasztanom, az alábbiakat ajánlanám:
- Béta – glükán: Évek óta használjuk, szedjük. Az élesztőből származó 1,3-1,6 béta glükán bizonyítottan az egyik leghatékonyabb természetes immunsejt aktiváló anyag. Csodálatos szer, mert úgy támogatja az immunrendszert, hogy közben nem stimulálja túl (autoimmun betegeknek is jó)! Felnőtteknek és 12 éven felüli gyermekeknek ajánlott napi adagja megelőzésre 200-300 mg, kisebbeknek 100 mg/nap körül. Nem lehet túladagolni!
- Echinacea (bíbor kasvirág) kivonatok: Aktiválja az immunsejteket, viszont folyamatos szedése nem javasolt, mert túlpörgetheti az immunrendszert! Kúraszerűen használjuk, 3 hétig, majd 1-2 hét szünet után ismételhető. A teaforma nem igazán hatékony, felnőtteknek az alkoholos kivonat (esetleg kapszula), gyerekeknek az alkoholmentes szirup javasolt. Tartsuk be a dobozra írt használati utasítást!
- Colostrum kapszula: Fokozza a sejtes immunválaszt. Mindenféle megkötés nélkül szedhető, gyerekeknek is, hiszen tulajdonképpen egy gyógy tápanyag! Megelőzésre 1000 -2000 mg/nap fogyasztható. Nem lehet túladagolni!
- Flavonoidok: Számtalan féle van, a zöldségek és a gyümölcsök több ezer félét tartalmaznak. Pozitív hatásaikat szinte vég nélkül lehetne sorolni (antioxidáns hatás, vírusellenes hatás, allergiaellenes hatás, vércukorszint szabályzás, a mitokondriumok támogatása stb.). Például bogyós gyümölcs kivonat formájában a gyerekek is nyugodtan fogyaszthatják.
Nehéz kiemelni egy bizonyos, a „legjobb” flavonoidot, már számtalan nagyon jó van. Viszont egyet mégis kiemelnék, ez pedig az apigenin. És amiért kiemelem, az az, hogy egyes tanulmányok szerint csökkenti a gyulladást a tüdőben és mérsékli a citokin vihart (Covid!). (Tudományos érdeklődés esetén számos cikket olvashatsz angol nyelven erről, pl. itt: https://scholar.google.hu/scholar?q=apigenin+and+cytokine&hl=hu&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart).
Persze még számos pozitív hatása van, különösen rákos problémák esetén kutatták (és mutatták ki) előnyös hatásait.
Természetes formában a búzacsírában, petrezselyemben, zellerben, kamillában, kakukkfűben is megtalálható.
Egyéb „alapanyagok”
Most már több helyen olvasni (végre!) arról, hogy egészségünk alapja a jól működő mitokondrium, a megfelelő energiatermelés. Ha nincsen energia, természetes, hogy a szervezet kimerül. Bárminek a működésénél alap a megfelelő energia ellátottság, miért lenne az ember kivétel?
A mitokondriumok megfelelő működésének támogatásához a már leírt vitaminokon, ásványi anyagokon és nyomelemeken kívül szükség van még néhány „alapanyagra”. Ezek a következők:
- A – vitamin: Felnőtteknek az ajánlott napi bevitel 5000 NE. A növényi forrásokból kevésbé hasznosul, de aki megfelelő mennyiségűt fogyaszt (pl. sárgarépa, édesburgonya, sütőtök), nem kell aggódnia vitaminhiány miatt.
- Q10: A szervezetünk sejtjeiben lévő vitaminszerű anyag számtalan egészségügyi hatással. Tartalma az életkor növekedésével folyamatosan csökken, ezért nagyon fontos a pótlása! Naponta 100 – 300 mg szedése javasolt (de például termékenységi problémák esetén akár 600 mg/nap).
Ez a minimum (a már említett vitaminokkal, nyomelemekkel együtt)! Ezen kívül számtalan olyan anyag van, melyekkel a mitokondriumok működését, vagyis a sejtszintű egészséget támogathatjuk.
Ilyenek például:
Melatonin (különösen alvásproblémák esetén), R-alfa-liponsav, quercetin, Rezveratrol, nikotinamid – ribozid, acetil – L – karnitin, taurin, cordyceps gombakivonat, taurin, N-acetil-ciszein, oemga-3, stb.
Mit tegyünk, ha baj van?
Abban az esetben, ha elkapunk egy vírusos vagy bakteriális fertőzést, még nagyon sok mindent megtehetünk. Most nem térnék ki a jobban ismert dolgokra (hogy milyen teát igyunk, mit párologtassunk, mivel inhaláljunk, mit szedjünk köhögésre, stb.).
Inkább azt szeretném megosztani, hogyha elkapjuk a Covid fertőzést, akkor mit érdemes szedni az első pillanattól kezdve. Természetesen beszélj az orvosoddal, szedd be az antibiotikumot, ha felírja, de számtalan dolog van, amit nem biztos, hogy javasolni fog, pedig mindenképpen fontos a gyorsabb gyógyulás, és a komoly panaszok elkerülése érdekében!
- C-vitamin: Naponta 6000-8000 mg több részletben. Számos tanulmány bizonyítja, hogy igenis hatásos a nagy adagú C-vitamin bevitel, súlyos esetekben leginkább intravénásan. (https://scholar.google.hu/scholar?lookup=0&q=Cheng,+R:+Successful+High-Dose+Vitamin+C+Treatment+of+Patients+with+Serious+and+Critical+COVID-19+Infection&hl=hu&as_sdt=0,5&as_vis=1)
- D-vitamin: Naponta 20.000 NE egy hétig. Egy hét alatt még ekkora mennyiséggel sem lehet túladagolni! Utána 8000 NE/nap a teljes gyógyulásig.
- Cink: 50 mg/nap.
- Szelén: 200 μg/nap.
- Melatonin: 3-6 mg/nap. A fertőzés első pillanatától szedve képes megakadályozni a vírusos (és bakteriális) fertőzés által kiváltott tüdőkárosodást, a sejtkárosodást, csökkenti a citokin vihar esélyét (és nagyságát, ha mégis bekövetkezik).
(Természetesen erről is számos tanulmány született, csak egyet linkelek ide, ha valakit mélyebben érdekelne: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8190272/) - N-acetil-cisztein: 2 x 1,6 gramm/nap (kb. 3000 mg/nap, több részletre elosztva): gyulladáscsökkentő, megelőzi (vagy megszünteti) a légzési elégtelenséget.
- Béta-glükán: 500-750 mg/nap egy hétig, utána 250-300 mg/nap.
- Nattokináz: Egy enzim, mely támogatja a vérkeringést, véralvadás gátló, vérnyomáscsökkentő. Naponta 2 x 100 mg az adagja. Akinek bírja a gyomra, az aszpirint is szedhet (napi 85 – 100 mg-ot szoktak szedni véralvadásgátlóként).
Fontos! Vérhígítóval, vérnyomáscsökkentő gyógyszerrel együtt csak orvosi javallat esetén szedhető! - Alfa-liponsav: 1200 – 1800 mg/nap.
- Glükozamin: különösen ízületi panaszokkal járó Covid esetén hatásos. Naponta legalább 3000 mg fogyasztandó.
A felsorolt szerek nem helyettesítik az orvosi kezelést, viszont magunk is sokat tehetünk a saját egészségünk érdekében. Főleg most, amikor annyira túlterhelt a rendszer, hogy még be sem jutunk a háziorvosunkhoz…
Ami (még) nagyon fontos:
- Nem lehet elégszer hangsúlyozni: ne félj, hanem cselekedj!
- Ágynyugalom, pihenés, sok folyadék – gyógytea!
- Ha nincs fájdalom, meglévő komoly betegség, komoly elesettség, a lázat nem érdemes csillapítani 39 fok alatt.
- És a lelki nyugalom!!! Nem megijedni, hanem megelőzni, és cselekedni.
Remélem mindannyian találtatok számotokra hasznos dolgot az írásomban.
Mindenkinek nyugalmat, lelki erőt, toleranciát, összetartást és jó egészséget kívánok!