Amikor azt mondom, hogy hiánypótlás, a legtöbb embernek általában eszébe jutnak a vitaminok, illetve egyéb táplálék kiegészítők. Ma már nagyon sokat hallani, olvasni arról, hogy rengeteg ember küzd valamilyen hiánnyal, ha tud róla, ha nem.
Általában még nem beszélünk hiánybetegségről, amit bizonyos vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek, vagy egyéb esszenciális anyagok hiánya okoz. Viszont már rengeteg tünetünk lehet, rohangálhatunk orvostól – orvosig, mert nem is sejtjük, hogy valamilyen hiány okozza a szerteágazó tüneteinket.
Nem véletlenül beszélünk arról, hogy a mai társadalomban rengeteg a kövér éhező ember! Mert ugyan fehérjét, zsírt, szénhidrátot magukhoz vesznek az emberek – sokszor jóval többet, mint kellene – viszont a nagyon fontos, az élethez, a testi – lelki működésünkhöz nélkülözhetetlen anyagokat sajnos nem. A sok üres kalória csak a zsírmennyiséget növeli, miközben a testünk szinte sikít azokért az alapvető tápanyagokért, ami olyan nagyon hiányzik a mai emberek többségének szervezetéből. Ezért nagyon fontos a hiánypótlás témája!
Változnak az idők
Nagyon sok, magát okosnak gondoló ember állítja, hogy a szükséges vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek és egyéb esszenciális anyagok zöldségekkel, gyümölcsökkel, változatos táplálkozással elegendő mennyiségben bevihetők a szervezetünkbe. Sajnos ezek sokszor nagyon megalapozatlan állítások. Persze vannak olyan anyagok, amit valóban be tudunk vinni helyes (!!!) táplálkozással. Hogy csak egyet említsek, ilyenek a rostok. Esetükben hiánypótlás alatt a helyes táplálkozást értjük, és nem a kapszulázott rostokat! Viszont vannak olyan esszenciális anyagok is, amit bármennyire is szeretnénk, még a legtudatosabb táplálkozással sem tudunk megfelelő mértékben bevinni.
Ma már a termőföldjeink olyan szinten kizsigereltek, hogy növényeinknek lehetetlen a megfelelő mennyiségű hasznos anyagok felvennie. Ezeket a növényeket fogyasztjuk, vagy megetetjük az állatokkal, akik így szintén nem jutnak megfelelő mennyiségű vitaminhoz, ásványi anyaghoz, nyomelemhez.
100, de akár ötven évvel ezelőtt még teljesen más volt a növények vitamin és mikroelem (ásványi anyag és nyomelem) tartalma. És ezek nem egy heti női magazinból származó állítások! Számos vizsgálat készült világszerte, és Magyarországon is, melyek ezt nagyon pontosan alátámasztják. (Akit érdekelnek ezek a részletek, rá lehet keresni a Gödöllői Agrártudományi Egyetem vizsgálati eredményeire, vagy külföldi szakirodalmakban is, pl. a Journal of the American College of Nutrition oldalán).
Évtizedek alatt az volt a törekvés, hogy minél nagyobb terméshozamokat érjenek el adott földterületen. Előtérbe kerültek a különféle vegyi anyagok, növényvédőszerek, növekedést serkentők, a génmanipuláció – minden olyan tevékenység, amivel nem csak a földeket zsigerelték ki, hanem sajnos megnövekedett sok területen a földek nehézfém terheltsége. Ami aztán a növényekbe kerül, a növényekből az állatokba, és végső soron az emberbe. (Ezek sem légből kapott adatok, meg lehet nézni Magyarország geokémiai atlaszában, hogyan néz ki ma egyes területeken a talajokban például a különböző nehézfémek mennyisége).
Összefoglalva, a lényeg:
Egyrészt sajnos már nem tudunk bizonyos vitaminokból, ásványi anyagokból és nyomelemekből megfelelő mennyiséget bevinni a szervezetünkbe csak növények fogyasztásával. Ehhez jóval többet kellene belőle fogyasztanunk – ami lássuk be, sok ember esetében, aki alig – alig eszik zöldséget, gyümölcsöt, lehetetlen. Ilyenkor még mindig sokkal jobb a különféle hasznos, értékes, valóban működő táplálék kiegészítőkkel végzett hiánypótlás, mint ha nem teszünk semmit!
Másrészt: míg az esszenciális elemekből hiányunk van, sajnos egyre inkább növekszik szervezetünk nehézfém terheltsége! Ez ma már csecsemők esetében is megvan, ami ugyancsak mérésekkel bizonyított.
Szóval nem dughatjuk a fejünket a homokba! Okos ember nem sopánkodik és fél, hanem cselekszik.
Fontos a hiánypótlás – no de hogyan?
Bizony, ez a legfontosabb kérdés! Mert nagyon – nagyon nem mindegy, hogy mit, mivel, mikor, milyen sorrendben, milyen formában fogyasztunk. Mit teszünk elsőként, mi az első lépés, és mi a következő. Mikor van szükségünk táplálék kiegészítőkre, és milyen anyagok esetében elégséges a teljes értékű táplálkozás. Mert nem mindig kell a drága kapszulákat megvenni az egészségünk érdekében!
A fogyasztói társadalom egyik nagy hátránya (ami akár egyben az előnye is lehetne), hogy mindenből túl sok van! Ahogy szemét táplálékból sok van, ugyanúgy sok van egészségesnek hirdetett vitaminból, ásványi anyagból, nyomelemből, egyéb táplálék kiegészítőből. Boldog – boldogtalan ajánlja a magáét, és sajnos az az igazság, hogy ma már ez is egy óriási üzlet. Ahogy a mezőgazdaságban eljutottunk a minőségtől a mennyiségig, most ugyanaz történik a táplálék kiegészítők piacán! Most már minden is van… Csak kapkodja a fejét az ember, minden olyan jónak tűnik, csak győzzük megvenni!
Ne feledjük, hogy egy jó marketinggel mindent el lehet adni. Ma már hívószavak az egészség, egészséges táplálkozás, a hosszú élet, a fittség, a fogyás, biohacking, stb. Ma eladni sokkal könnyebb egy jó marketingesnek, mint egy nagy tudással, megalapozott ismeretekkel rendelkező szakembernek. Mert hiába tud valaki nagyon sokat, ha nem jó a marketingben, még a legcsodálatosabb termék is a nyakán maradhat, és a legpontosabb, legmélyebb tudást sem tudja esetleg megosztani. Esetleg hosszú idővel, mikor már sokaknál bizonyított, elterjedhet – na de ki az, akihez eleinte eljut?
Szeretjük magunkat tudatosnak, megfontoltnak gondolni, és nehezen valljuk be, hogy bizony a legtöbb esetben nem végzünk mély kutatómunkát, mielőtt valamit megvennénk. Persze, ez természetes, hiszen kinek van annyi ideje, szakmai tudása, hogy mindennek utána járjon? Ilyenkor szoktunk bízni jó esetben egy valóban szakemberben. Csak ma már ilyen emberből is egyre kevesebb van. Mert a tudást megszerezni, és folyamatosan tanulni, hiszen minden változik, sok az új felfedezés, kutatás – hát bizony nagyon időigényes és fárasztó munka!
Ezért tarts velünk!
Az elkövetkező írásaimmal olyan alapismereteket szeretnék átadni az arra nyitottaknak, amivel talán picit jobban el tudunk igazodni az információk útvesztőjében. Ezek az írásaim természetesen nem egy – két mondatos okosságok, hiszen még hosszabb cikkekben is lehetetlen átadni azt a sok információt, tudást, amit jó lenne mindenkinek ismerni. De törekszem a közérthetőségre, igyekszem mellőzni a túl tudományos dolgokat, hogy minél több emberhez eljusson a lényeg.
Várlak szeretettel a tudatos, olvasó emberek táborában :). Amennyiben biztosan értesülni szeretnél cikkeimről, iratkozz fel a hírlevélre. Ha tetszett, és hasznosnak találod, megköszönöm, ha osztod és / vagy kedveled – hogy együtt terjesszük a tudást.