Biohacking cikkem folytatásaként egy olyan tényezőről szeretnék beszélni, amelyet talán sokan ismernek, viszont annál kevesebben foglalkoznak vele: ez nem más, mint az elektroszmog. Ez a bennünket körülvevő elektromágneses környezet, mely sajnos távolról sem azonos az ugyancsak meglévő, természetes elektromágneses mezőkkel.
Olyan fura, hogy a legtöbb ember még mindig inkább azt keresi, hogy milyen csodabogyót vásárolhat meg problémái orvoslására. Sokan hajlandóak kisebb vagyonokat elkölteni „ígéretes” szerekre, csodaétrendekre, különböző „varázslókra”, azt remélve, hogy így képesek megoldani kisebb – nagyobb problémáikat. És bizony, sokan el is menekülnek a rendes tanácsadóktól akkor, ha az azt meri mondani, hogy Te tudod csak megoldani. Úgy, hogy változtatsz az életmódodon.
Mert igen, ez a legnehezebb. A biztonságosnak hitt dobozból, a szűkre szabott komfortzónából kikerülni kemény munka. És tetszik vagy sem: hosszú távú megoldás, egészség, harmónia csakis így valósítható meg. Kereshetjük az okokat a másikban, az előző életeinkben, a karmánkban… Amikor a legtöbb esetben itt, a mostban, a jelen pillanatban alapvető tényezők nincsenek rendben az életünkben. Egy jó házat sem a tetőtérrel kezdenek építeni, hanem először létrehoznak egy nagyon stabil alapot…
Energia vagyunk
Kvantumbiológiai lények, energiából felépülő teremtmények vagyunk. Már ebből logikusan következik, hogy mindenféle energetikai mezővel kölcsönhatásban állunk. Mindenféle mező hatással van ránk. Ezért nagyon nem mindegy, hogy milyen elektromágneses terek vesznek körül bennünket. A sejtjeikben lévő kis „reaktoraink”, a mitokondriumok folyamatosan termelik számunkra az energiát, azt az üzemanyagot, ami nélkül nem tudunk létezni! Ez a működésünk, egészségünk, jóllétünk alapja! Ha csökken, sérül ez az energiatermelés, az minden szinten kihat testi – lelki egészségünkre.
Ez ügyben az egyik fő bűnös az a sok mesterséges hullámhossztartomány, mely körbevesz bennünket, amit összefoglaló néven elektroszmognak nevezünk.
Mi az elektroszmog?
Az elektroszmognak van egy természetes része is. Ez a Föld mágnese tere, a villámok-, földrengések által keltett hullámok, a Nap, a csillagok – mind természetes elektromágneses sugárzások. Ez mindig is jelen volt az emberiség életében, szervezetünk alkalmazkodott hozzá. Hétköznapi szóhasználatban ezeket a sugárzásokat nem is nevezzük elektroszmognak.
A (mesterséges) elektroszmog az elektromos berendezések, antennák, vezetékek, hírközlő eszközök, elektronikai eszközök által kibocsátott, nemkívánatos elektromágneses terek, sugárzások összessége.
A szervezetünk (és bármelyik élő szervezet) sejtjei valójában elektromágneses irányítás alatt állnak. Elektromágneses hullámok szabályozzák testünk biológiai és kémiai folyamatait. És a helyzet az, hogy sajnos a modern technológia is ugyanazokat kvantumfizikai törvényeket használja, mint az élő rendszerek! Pont ezért óriási felelőtlenség elhanyagolni a mesterséges elektromágneses terek ránk gyakorolt hatását.
Bár viszonylag fiatal az a tudományterület, mely ezeknek a hatásoknak a megértésével, vizsgálatával foglalkozik, már most is több mint elegendő adat, tanulmány áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy komolyan vegyük ezt a nem elhanyagolható tényezőt, az elektroszmogot. Sok piaci szereplőnek sajnos ellenérdeke fűződik ahhoz, hogy a valós, az elektroszmognak a szervezetünkre gyakorolt hatását beismerje. És mivel a rövid távú hatások nagyon általánosak, a hosszú távúakat pedig a legtöbb ember sajnos vagy nem veszi figyelembe, vagy valami másnak tulajdonítja, még ma is nagyon kevés figyelmet fordítunk erre a nagyon alap, egészségünket nagymértékben befolyásoló tényezőre.
Az elektroszmog káros hatásai
Nem szeretem ijesztgetni az embereket, ezért kicsit felemás érzéseim vannak a cikk ezen részével kapcsolatban. Viszont ha nem ismerünk valamit, attól még létezik! Tehát a tudatos ember nem megijed az alábbiaktól, hanem dönt! Mivel el szeretné kerülni ezeket a lehetséges hatásokat, tesz a maga és családja érdekében!
Ma már számtalan tanulmány készült arról, hogy milyen rövid- és hosszú távú hatásai vannak az elektroszmognak. Arról talán már többen is hallottatok, hogy például nagyfeszültségű távvezeték közelében élők körében megemelkedik a rákos megbetegedések valószínűsége. Ez persze csak a jéghegy csúcsa, és elég nyilvánvaló, talán azért is ismert.
Ezen kívül természetesen számtalan olyan hatása van az elektroszmognak, ami nem annyira közismert.
- Idegrendszeri hatások: fejfájás, migrén, szédülés, hányinger, koncentrációs és tanulási zavarok, ingerlékenység, álmatlanság, depresszió, szorongás, fáradtság, gyengeség, izomgörcsök, zsibbadás.
- Szív-és érrendszeri hatások: heves szívdobogás, ritmuszavarok, pulzusváltozás (túl gyors, túl lassú), nyomásérzés a mellkasban, alacsony vagy magas vérnyomás, keringési zavarok.
- Légzőszervi hatások: arcüreggyulladás, hörghurut, asztma, tüdőgyulladás.
- Bőrgyógyászati hatások: bőrkiütés, bőrgyulladás, viszketés, égő érzés, arc kipirulása.
- Hatások a szemre: fájdalom, égő érzés a szemben, szemszárazság, romló látás.
- Emésztőrendszeri hatások: emésztési zavarok, hasi díszkomfortérzet, fájdalom.
- Immunrendszeri hatások: ellenálló képesség csökkenése, ebből kifolyólag különböző rendellenességek, megbetegedések kialakulása.
- Egyéb hatások: pajzsmirigy problémák, szárazság (száj, nyelv), indokolatlan szomjúság, kiszáradás, orrvérzés, belső vérzés, megváltozott cukor anyagcsere, hajhullás, fogproblémák, csökkent szaglás, fülcsengés, meddőség.
- Tartós hatás esetén, hosszabb távon: kromoszómatorzulások, DNS szál törések, sejt degeneráció, daganatos megbetegedés kialakulása, agyi károsodás, autoimmun problémák.
A mérvadó hatás: időtartam és intenzitás
Még mielőtt fejvesztve rohannánk egy elhagyatott barlangba a hegy tetejére, vagy elkezdenénk visszasírni a régi szép időket, álljunk meg, és gondolkodjunk tudatosan!
Tény, hogy szervezetünk nagyon érzékeny az elektromágneses tér változásaira. Ha nem hiszed el, vagy nem olvastál ilyen jellegű tudományos cikkeket, gondolj csak a fronthatások okozta problémákra, vagy az időjárás okozta hangulatváltozásokra! Ezek oka a légköri elektromosság változása.
A technika számos hasznos dolgot hozott az életünkbe, melyektől nem feltétlenül szükséges teljes mértékben megszabadulni. Sok ember hajlamos feketében vagy fehérben, a végletekben gondolkodni. Aki ismer, tudja: mindig azt mondom, középen van az igazság. Ez alól ez a téma sem kivétel.
A mérték a lényeg! Az elektroszmog káros hatásai nagyban függenek attól, hogy milyen az intenzitásuk, és mennyi ideig hatnak ránk. Tehát senkit sem fog sírba vinni egy 3 perces mikrózás, vagy a mobiltelefon 5-10 percig tartó nyomkodása.
Viszont ha a wifi-router a fejed mellett van, és még mondjuk ott is alszol éjszaka mellette, akkor sürgősen változtasd meg ezt a káros szokást! Ugyanígy, ha a mikrohullámú sütőben úgy melegíted az ételt, hogy közben folyamatosan lesed, akkor ezt is változtasd meg. Bár utóbbinál a hatás rövid, az intenzitás annál nagyobb!
Rejtőzködő veszély
Az egyik legalattomosabb elektroszmog fajta a mesterséges világításokból (pl. LED fények), képernyőkből származó kék fény. Ezeknek a legtöbb ember nagyon sokáig, hosszú távon, szintre észrevétlenül van kitéve. És bizony, ezek a fények közvetlenül beavatkoznak a hormonszintjeinkbe, a mitokondriumok energiatermelésébe, így az egész szervezetünk működésébe. És igen, a napfényben is van kék fény, a napfény teljes spektrumának része a kék fény is! Csakhogy a Napnál ez nem egy mesterséges, szűk sáv, hanem az összes többi hullámhossz mellett, azokkal együtt megtalálgató természetes fény.
Az idő és intenzitás mellett az is fontos lehet, hogy milyen az adott elektromágneses sugárzás hullámhossza és úgynevezett teljesítménysűrűsége. Itt meg kell említenem a ma már sokat hangoztatott, úgynevezett 5G technikákat. Ezzel kapcsolatban sajnos elég sok borúlátó tanulmány született. Míg a 3G-4G technológiát még viszonylag jól lehet kompenzálni bizonyos természetes életmódpraktikákkal (lásd később), sajnos az 5G-nél a nagyobb teljesítménysűrűség és a teljesen természetidegen hullámok miatt ezek már kevesek lehetnek. Ha nem tudjuk kikerülni az 5G technológiákat, valószínűleg a jövőben fokozódni fog a mitokondriumok funkciójának romlása, a sejtek energiatermelésének alulműködése. Szakértők szerint pedig a civilizációs betegségek akár 80-90%-a visszavezethető a mitokondriumok működésének romlására (Douglas C. Wallace Phd.)
Alapismeretek
Mielőtt rátérnék arra, hogy mi mindent tehetünk az elektroszmog káros hatásainak csökkentése érdekében, fontosnak tartom, hogy megismerjünk néhány alapfogalmat. Úgy tartom, hogy a tudás, a megértés már önmagában fél siker egy egészséges, minőségi élet felé vezető úton.
Cirkadián ritmus
A cirkadián ritmus az egész élővilágban jelen lévő, körülbelül 24 órás ciklus, mely az élőlények biológiai, élettani, biokémiai folyamataiban mutatkozik meg. Nagyjából 24 órás ütemben szabályozza ezeket a folyamatokat, a hormonok, ingerületátvivő anyagok napszaki ingadozását.
Legfontosabb vezérlője a napfény, de vannak másodlagos szabályzók is, mint a hőmérséklet, vagy a táplálkozás időzítése, munkaidő-beosztás, fizikai aktivitás.
A cirkadián ritmus egyik leglátványosabb megnyilvánulása az alvás – ébrenlét periódusok változása, ami a nappalok és az éjszakák, a fény és a sötétség váltakozásához köthető. Bár egy nagyon bonyolult folyamatról van szó, talán érthető, hogy ebben a folyamatban a „parancsnok” a természetes fény. Valamint annak váltakozása, és a hozzá köthetően termelődő, például a jó alvásért is felelős melatonin hormon.
Nem nehéz tehát belátni, hogy a bennünket körülvevő sok mesterséges fény nagymértékben megborítja ezt a természetes ritmust.
Mesterséges fények, kék fény
Modern világunkban a mesterséges fényeknek első blikkre sok előnye van: energiatakarékosak, olcsó az előállításuk, hosszú az élettartamuk, meghosszabbítják a nappalokat. Sajnos, mint a legtöbb esetben, itt is leginkább a gazdasági érvek dominálnak, körítve egy kis környezetvédelemmel. A biológiai, egészségünkre gyakorolt hatásukat pedig elhanyagolják, nem beszélnek róla, elhallgatják. Pedig ugyancsak lenne miről beszélni!
Az egyik gond, hogy meghosszabbítva a nappalokat, becsapják az ember természetes, napfényhez és évszakokhoz(!) alkalmazkodott cirkadián ritmusát.
A másik gond, hogy a mesterséges eszközök, fények, spektruma (összetétele) nagyon kiegyensúlyozatlan, legtöbb esetben távol áll a természetes fénytől. Nincsen bennük az infravörös tartomány (ami pl. a regenerációért lenne felelős), ultraibolya (UV) tartomány. Gazdasági, energiatakarékossági okokból pedig aránytalanul sok bennük a kék fény tartalom.
És el is érkeztünk egy nagyon kritikus ponthoz: ez pedig a túl sok kék fény. Ez az, ami észrevétlenül, éveken, évtizedeken keresztül képes rombolni bennünket, anélkül, hogy ennek a legcsekélyebb tudatában volnánk!
A kék fény tulajdonképpen egy szűk, speciális hullámhossz tartomány (420-490 nanométer). A reggeli és napközbeni természetes napfény is tartalmazza. Tulajdonképpen azt üzeni az agynak, hogy nappal van, beindítja a hormonokat, serkenti a nappali tevékenységeket. Naplemente után viszont mindez megváltozik: nincsen már kék fény, ami szintén jelzés az agynak – indulnak az éjszakai programok, az anyagcsereprogramok, regeneráció, alvás.
A természetben tehát eleve szabályozott a kék fény mennyisége, és a normál ritmusunknak megfelelő mennyiségben tartalmazza azt a természetes fény. Ezzel szemben modern korunkban sajnos túl sokat, túl gyakran, szinte folyamatosan kapunk belőle, fittyet hányva a sok évmillió alatt beállt biológiai ritmusunkra. Mert az összes számítógép, laptop, mobiltelefon, sőt a legtöbb esetben a LED izzók csak úgy ontják ránk a rengeteg kék fényt. Ugyanazt a mesterségesen elkülönített, szűk spektrumú, változatlan fényt. Ami szöges ellentéte a természetes napfénynek, melynek programja reggeltől estig, sőt évszakonként is változik!
Szerintetek így, ilyen sok kék fényben megfelelően tudnak működni a nappali és éjszakai programjaink, a hormonrendszerünk, az immunrendszerünk, a javító és regeneráló folyamatok? Természetesen nem!
A túl sok kék fény káros hatásairól, és az elektroszmog terhelés elleni védekezésről cikksorozatom következő részében olvashattok.