Sokak számára már ismerős lehet: egészséges belek nélkül elképzelhetetlen egészséges test és lélek. És valóban: nem lehet elégszer hangsúlyozni, elmondani mennyire lényeges az, hogy a beleink jó állapotban legyenek.
A belek felülete akkora, mint egy focipálya! A bélben található baktériumok és mikroorganizmusok száma nagyobb, mint az egész szervezetünket kitevő testi sejtek száma. Egy óriási, és nagyon fontos szervünkről beszélünk. A bélrendszer nem megfelelő állapota nem csak milliónyi testi tünetet és problémát okoz, hanem bizony, lelki – szellemi szinten is hatással van ránk.
Anélkül, hogy nagyon mélyen belemerülnénk, fontos tudni, hogy létezik egy úgynevezett bél – agy tengely. Bél–agy tengelynek nevezzük az emésztőrendszer és a központi idegrendszer működése közötti funkcionális kapcsolatot.
A belek és az agy között folyamatos kommunikáció zajlik, például bélmikrobákon, hormonokon, hírvivő anyagokon, érzékelő neuronokon keresztül. Bizony, a bélben olyan sok neuron (idegsejt és nyúlványa) található, hogy sok tudós a belet második agyként emlegeti.
A bél – agy tengelyen keresztül az emésztőrendszer nem csak az étvágy – éhség szabályozásában játszik szerepet, hanem az érzelmeket, a hangulatot és a kognitív folyamatokat is befolyásolja. Ezért nagyon gyakran előfordul, hogy ha a két szerv (belek és agy) közül egyikben probléma van, akkor a másik szerv is érintett.
Kimutatott tény például, hogy a bélbaktériumok irányítják az érzelmi viselkedést, a fájdalomérzékelést, a döntési folyamatainkat, és a stresszérzékenységünket is. Számos kutató, tudós foglalkozott és foglalkozik a témával, hiszen óriási területről, és nagyon fontos témáról van szó! (ld. pl. Dr. Peter Holzer, Grazi Orvosi Egyetem)
Talán már azt is sokan hallottátok, hogy az immunrendszerünk nagy része is a belekben található. Ha a belünk beteg, akkor természetesen az immunfunkciók is sérülnek (a belek és az immunrendszer kapcsolatáról már korábban is többször írtam, itt olvashatsz róla például).
Szerteágazó tünetek és problémák
Talán már ennyiből is sejthető, milyen szerteágazó problémákat okozhat, ha baj van a bélrendszerünkkel, illetve károsodik a bél baktérium flórája. Kialakulhatnak, vagy súlyosbodhatnak a következő tünetek, problémák:
- Fertőzések, gyulladások.
- Allergiák, ételintoleranciák, emésztési zavarok, felszívódási zavarok.
- Salaktalanítási problémák.
- Bőrproblémák.
- Ízületi problémák.
- Krónikus fájdalmak.
- Kimerültség, levertség, krónikus fáradtság szindróma.
- Fejfájás, migrén, koncentrációs zavarok, kognitív problémák.
- Autoimmun problémák.
- Szorongás, depresszió.
- Idegrendszeri problémák.
Bár itt most jó néhány problémát felsoroltam, elsősorban a hiánypótlás kapcsán gondoltam rá, hogy fontos elsőként a belekről írni. Hiszen a bevitt hasznos tápanyagok nagy része nem fog felszívódni, ha sérült, gyulladt a belek nyálkahártyája, vagy felborult a bélflóra egyensúlya! Bármit is szedni ilyenkor olyan, mintha egy lyukas edénybe töltenénk a vizet, és csodálkoznánk, hogy soha nem telik meg!
Ugyanígy, sokan rengeteg pénzt kiadnak, agyondicsért szereket megvesznek, tömik magukba, aztán csodálkoznak, hogy semmi változás nincsen! Pedig lehet, hogy csak a sorrenddel van a baj. A sorrend, hogy mit mikor teszünk, rendkívül fontos! És utána természetesen az is, hogy mit – mivel – hogyan szedünk! Nagyon nem mindegy.
Persze tudom, hogy kényelmesebb volna egy szem valamit bekapni, és attól várni a jobbulást, mint időt – energiát nem kímélve, tudatosan, szisztematikusan felépíteni egy tervet, egy rendszert, amit aztán be is tartunk. Annak, aki abban hisz, hogy könnyedén, pár szem tablettával meg lehet oldani akár évtizedes problémákat, nem is érdemes tovább olvasni.
Mivel érdemes foglalkozni elsőként?
Ha nagyon le szeretném egyszerűsíteni, három probléma van, amivel mindenképpen foglalkoznunk kell, amit érdemes rendbe tenni, gyógyítani:
- Áteresztő bél szindróma, vagy szivárgó bél szindróma. Az orvosok közül sokan nem ismerik el ezt a szerteágazó tüneteket produkáló problémát. Éppen ezért nem is létezik ilyen orvosi diagnózis. A hagyományos orvoslásban megnövekedett bélpermeabilitásról beszélnek, ami többé – kevésbé tulajdonképpen ugyanazon problémákhoz, tünetekhez vezet. Teljesen mindegy, hogy nevezzük, fontos foglalkozni vele.
- Gyulladások a belekben, az emésztő rendszerben.
- A felborult bélflóra egyensúly, vagy diszbiózis a belekben. Ez nem más, mint a kártékony baktériumok, gombák, paraziták elszaporodása a jótékony baktériumok rovására.
Fölösleges most azon agyalni, hogy mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás, hogy melyikből esetleg melyik következik, a megoldásra kell törekedni! Arra, hogy ezek a kóros állapotok megszűnjenek! Tulajdonképpen a felsorolt három dolgot nem is lehet nagyon különválasztani, hiszen ezek olyannyira összetartoznak, mint az alma meg a héja… Ha egyik van, általában ott van a másik is, ha egyik felmerül, automatikusan ott lesz a másik is.
A belek kínzóeszközei
„Civilizált” életformánknak köszönhetően szinte nincsen olyan ember, akinek ne lenne valamilyen emésztési problémája. De az olyan „mindennapi” tünetek, mint a puffadás, időnkénti hasmenés vagy székrekedés, teltségérzet, enyhe hasi panaszok, enyhe reflux sajnos nem verik már ki a biztosítékot. Így a legtöbben csak legyintenek rá, vagy gyorsan bekapnak valami „gyógyszert”. Olyan további jelek, mint a reggeli vagy napközbeni állandó fáradtság „megoldhatók” néhány plusz kávéval. Ha szürke, petyhüdt vagy pattanásos a bőrünk – majd a smink eltünteti… Ha fáj a fejünk, vagy éppen ködös az agyunk – nos, azt is megmagyarázzuk valamivel (front, fáradtság…) és elfojtjuk ezeket az „apró” jeleket egy pirulával.
Sajnos a legtöbb emberben fel sem vetődik, hogy itt már esetleg a bélrendszerében elindult valami káros folyamat, amit minél előbb célszerű lenne rendezni. Mert ezek az apró kis panaszok, bélnyálkahártya sérülések, felborult bélflóra egyensúly kezeletlenül, lehet, hogy csak évtizedek múlva, de igen komoly problémákhoz vezethetnek.
Túlterhelés és hiány
Nagyon sokszor túlterheljük az emésztőrendszert emészthetetlen zsírokkal, rengeteg cukorral, adalékanyaggal, sok fehérjével – miközben a munkáját (és az egészségünket!) támogató rostok szinte teljesen hiányoznak az étrendünkből!
Ha hiányról beszélünk, akkor talán legelső helyen az élelmi rostok hiányát kell megemlítenünk, ami a nyugati ember étrendjében nagyon – nagyon kevés! Míg naponta minimum 40 gramm rostot kellene fogyasztanunk, a mai átlagember talán 15 grammot ha bevisz, van, aki még ennyit sem. A természeti népeknél, ahol nagy mennyiségű növényi rostot fogyasztanak (akár napi 100 vagy több grammot is), ismeretlenek az emésztési problémák, és a nyugati civilizációs betegségek. Olyannyira fontos a rostbevitel az egészséges bélflórához és egészséges bélrendszerhez, hogy erről külön oldalakat lehetne írni!
Hiányzik még a kiadós folyadékbevitel, ami szintén szükséges az emésztőrendszer működéséhez (is), a salakanyagok kiválasztásához, megfelelő emésztéshez. Sok ember ivás helyett is eszik, nassol, még jobban túlterhelve az emésztőrendszert.
Ugyanígy hiányzik a megfelelő mozgás.
Van még egy fontos dolog, amire a legtöbb ember nem is gondol: a nehézfémek. Ez megint egy hatalmas téma, ami mellett szintén nem lehet elmenni (és majd külön fogunk foglalkozni vele). Addig is, jó, ha tudjuk, hogy a nehézfémek károsítják a bélnyálkahártyát, a bélflórát, az enzimeket (és ezáltal az összes bennünk zajló biokémiai folyamatot, amelyek enzimek jelenlétében zajlanak), „beülnek” az ásványi anyagok helyére (amennyiben azok hiányoznak a szervezetből). Rendkívül káros például a higany (ami például az amalgámtömésekből képes folyamatosan oldódni), de ugyanígy pusztítják a hasznos baktériumokat a fogkrémekben lévő bizonyos fluor vegyületek (nem csak a szájban, hanem a belekben is). És ez csak a jéghegy csúcsa…
Szóval, mielőtt hirtelen felindulásból megvennénk a számos „csodaszert” érdemes lenne megismerni, hogy mi okozhatja ezeket a bél problémákat (mire érdemes figyelni!), és mit okozhatnak maguk a bél problémák. És ha már ezt is tudjuk, megvizsgálni, hogy mit tehetünk mi magunk az egészséges, jól működő bélrendszerért.
Ezzel folytatjuk legközelebb :).