A komlótoboz egy hasznos gyógynövény, amit sokan ismernek talán nyugtató hatása miatt. Praxisom során már nagyon sokszor bebizonyosodott, hogy az egyik leghatékonyabb altató hatású gyógynövényünk.
Azt talán kevesebben tudják, hogy gyógyászati célokra a vadon előforduló példányok tobozokra emlékeztető, termős virágzatait értékesítik! A termesztett komlót a söripar használja, ennek vegyi összetétele sokkal változóbb, mint a vadon termő példányoké!
Vagyis: amennyiben gyógynövényként szeretnénk hasznosítani, érdemes a természetben bőségesen előforduló példányokról gyűjteni!
Komlótoboz gyűjtése, szárítása
Patakok, folyók mentén, csalitosokban, bokros helyeken található, gyakran fákra fut fel.
A növény június – júliusban virágzik, termése, ami a tulajdonképpeni hatóanyagot tartalmazza, általában szeptemberben érik.
Most van itt tehát az ideje a gyűjtésnek! Gyógyászati célokra a még nem teljesen érett, zöld színű termésfüzéreit (a komlótobozt) gyűjtjük. Ne várjuk meg, amíg elkezd száradni, barnulni, mindenképpen a még zöld színű komlótobozt szedjük!
Figyelem! Nagyon ritkán a komló érintése arra érzékenyeknél ekcémaszerű bőrgyulladást okozhat. Bár elvétve fordul elő, a nagyon érzékeny bőrűek használjanak vékony gumikesztyűt (egyszer használatos, úgynevezett műtős kesztyűt) a gyűjtésnél.
A begyűjtött tobozokat minél előbb érdemes beszárítani. A legjobb szobahőmérsékleten beszárítani. A szárítmányt sötét üvegben, légmentesen kell tárolni.
Komlótoboz hatóanyagai, gyógyászati felhasználása
Illóolajat (kb. 0,5%, főleg mircen, farmazen, karifillen, humulen), gyantaszerű keserűanyagot (humulon, lupulon), flavonoidokat, cseranyagot, fotoösztrogéneket tartalmaz.
Felhasználás belsőleg
- Általános nyugtató és altató hatású (egyik legjobb altató hatású gyógynövény). Magában, vagy keverékekben is alkalmazható. Társítható például macskagyökérrel, levendulával, citromfűvel.
- Csökkenti a központi idegrendszer ingerlékenységét, a nyugtalanságot, enyhíti az izomfeszülést is, szívnyugtató hatású.
- Különösen hasznos, ha a stressz az emésztőrendszert is érinti, pl. ha ideges eredetű étvágytalanságban szenved valaki.
- Nagyon hatásos klimaxos eredetű nyugtalanság, álmatlanság, hangulatingadozás esetén.
- Keserűanyagai serkentik a bélmüködést, erősítik a gyomrot, serkentik az emésztést, étvágyjavító hatásúak. Ezért szokták alkalmazni például gyomorkeserűkben.
- Enyhe epehajtó hatású.
- Gátolja a kóros bélflóra szaporodását, erjedés- és rothadásgátló.
- Fitoösztrogén hatóanyagai miatt használható menstruációs panaszok, rendszertelen menstruáció esetén is. Ilyenkor érdemes cickafarkkal és édesköménnyel kombinálni.
Felhasználás külsőleg
- Nyugtalanság, alvászavar esetén külsőleg is használható, komlófürdő, vagy altatópárna formájában.
- Öblögető szerként is használható szájüregi gyulladásnál, fogínygyulladásnál (bár erre vannak sokkal hatékonyabb gyógynövények, mint pl. a zsálya).
- A virágából készült meleg borogatás fájdalomcsillapító hatású, ízületi fájdalom esetén használható.
Gyógyászati felhasználási módok
Tea:
1 evőkanálnyi szárított komlót forrázunk le 2,5 dl forrásban lévő vízzel, 15 percig lefedve állni hagyjuk, majd leszűrjük. Mézzel édesíthető. Altatóként este, lefekvés előtt fogyasztjuk. Ez a leggyakoribb és leghatékonyabb felhasználási módja a komlónak.
Kombinálható: macskagyökérrel, levendula virággal.
Érdekesség: a komlótoboz főzetével (a teával) leöblítve a hajat, visszaadja a haj fényét :).
Nyugtató fürdő:
3 maréknyi komlót forrázzunk le 1 liter vízzel, 15 percig áztassuk, majd öntsük a fürdővízbe. 20 percet tartózkodva ebben a fürdőben segíti az elalvást egy stresszes nap után.
Altatópárna:
Az altatópárnát a népi gyógyászatban régóta használják. Tegyünk lenzsákba 3 marék komlót, és helyezzük a párnánkra. A komlóban lévő illóolajok éjjel a belélegzett levegővel bejutnak a szervezetünkbe, és kifejtik nyugtató, altató hatásukat. Érdemes 10-14 naponta cserélni a komlót.
Ebben az esetben is társítható a komló egyéb illóolaj tartalmú gyógynövényekkel. Alvásproblémák esetén a legcélszerűbb levendulával párosítani.
Tinktúra:
A komlótinktúra egy nagyon erős szer, mindenképpen csak lefekvés előtt, alvásproblémákra ajánlott a fogyasztása. Mivel használata nagyon egyszerű és kényelmes, érdemes elkészíteni, nem nagy ördöngösség.
Hogy jótékony hatását fokozzuk, ajánlott kombinálni macskagyökérrel és levendulával.
Hozzávalók:
komlótoboz
macskagyökér
levendula
gyógyszertári alkohol, vagy vodka
befőttes üveg + tető
A három gyógynövényt én egyenlő arányban használom: például 1 evőkanál mindegyikből.
Elkészítés:
1. Tegyük a gyógynövényeket a befőttesüvegbe úgy, hogy lazán rakva körülbelül az üveg kétharmadáig érjenek.
2. Töltsünk rá alkoholt úgy, hogy legalább 1 ujjnyival ellepje a növényeket. Csavarjuk rá a tetőt.
3. Helyezzük az üveget napsütésmentes helyre. Naponta rázzuk össze.
4. 4 hét múlva szűrjük le az üveg tartalmát, és tegyük sötét, cseppentős üvegcsékbe. Száraz, hűvös helyen tároljuk.
Felhasználás:
Lefekvés előtt fél órával cseppentsünk 30-60 cseppet egy kevés vízbe, és igyuk meg. Érdemes először kisebb mennyiséggel próbálkozni, és ha nem elég, csak akkor emelni az adagot. Ha túladagoljuk, akár ellentétes is lehet a hatás!
Komlótoboz alkalmazás ellenjavallatai
Nagy koncentrációt igénylő tevékenységnél, veszélyes munkavégzésnél, hosszú autóvezetésnél ellenjavallt.
Fitoösztrogén hatása miatt áldott állapotban, szoptatáskor, fogamzásgátló szedésekor, nőgyógyászati daganat esetén ellenjavallt.
Esetleg fokozhatja az altatók, nyugtatók hatását. Ha valaki gyógyszert szed, beszélje meg a komlótoboz használatát az orvosával!
Még egy érdekesség: a komlótobozt régen kenyérkovász készítésénél is használták. Ma újra kezd feléledni ez a remek hagyomány, érdemes kipróbálni :).
Mai világunkban, amikor szinte mindenki küzd több – kevesebb stresszel, ebből adódó alvásproblémákkal, érdemes gyűjteni ebből a hasznos, és sok helyen előforduló gyógynövényből.