A cink egy olyan esszenciális ásványi anyag, mely számos biológiai folyamatban vesz részt, és elengedhetetlen az emberi szervezet megfelelő működéséhez.
Az immunrendszer kapcsán (amiről több helyen is olvashatsz az oldalamon, például itt, vagy itt) már említettem a cinket, de úgy gondolom, hogy megérdemel egy külön írást ez a fontos anyag. Egyre több kutatási eredmény van ugyanis arról, hogy milyen óriási szerepe van a cinknek az egészségünk megőrzése szempontjából.
Cink és az immunrendszer
A cink kulcsszerepet játszik az immunrendszer megfelelő működésében.
Segít az immunsejtek normális működésében. Például a T-limfociták, B-limfociták és természetes ölősejtek működését támogatja, segít az antigének felismerésében és az immunválasz aktiválásában.
A cink számos gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, melyek segítenek csökkenteni a gyulladást az immunrendszerben. Ezáltal hozzájárul az egészséges immunválasz fenntartásához, a fertőzések, daganatok megelőzéséhez.
Megakadályozza a vírusok szaporodását, ezáltal csökkentve a vírusfertőzés súlyosságát és kockázatát.
Nagyon sok tanulmány született az immunfunkciók korral járó hanyatlására. A kutatások azt mutatják, hogy a cink megfelelő pótlása életmentő hatással bír idősebb embereknél fertőző betegségeknél és sok rákos megbetegedésnél is. A vizsgálatok szerint a cinkpótlás idős korban visszaállítja a vírusok és a rák ellen védelmet jelentő ölő sejtek normál funkcióját. Ugyanígy jelentős hatása van az időseket nagymértékben fenyegető légzőrendszeri problémák (például a tüdőgyulladás) és influenza esetén.
Ugyanígy alapvető fontosságú a rák ellen, hiányában megemelkedik a rákos megbetegedések száma.
Összegezve:
A cink hiánya hajlamossá tesz a fertőzésekre (és azok súlyosbodására) és megnöveli a rákos megbetegedések kockázatát.
Cink szerepe a sejtosztódásban és sebgyógyulásban
A cink többféle módon is részt vesz a sejtosztódásban. Például cink szükséges a DNS szintézishez és stabilizáláshoz, a DNS pedig a sejtosztódás alapvető molekuláris vázanyaga. Cink nélkül a DNS szintézis zavarokkal járhat, ami gátolja a sejtosztódást.
Ugyanígy, olyan fehérjék aktiválásában is szerepet játszik, melyek kulcsfontosságúak a sejtciklus szabályozásában.
A sejtosztódás zavara akadályozza a sérült szövetek gyógyulását, ami a sebgyógyulásban és egyéb szöveti regenerációs folyamatokban rendellenességet, hosszabb gyógyulási időt okozhat, és a sebek krónikussá válásához vezethet.
A sejtosztódási problémáknak további súlyos következményei lehetnek: fejlődési rendellenességek, rákos problémák, szervrendellenességek, immunrendszer gyengülése. Különösen veszélyes lehet a cinkhiány ilyen szempontból gyerekek esetén, hiszen gátolja a megfelelő növekedést és fejlődést.
Sejtkommunikáció
A cink többféle módon is részt vesz a sejtek közötti kommunikációban, bár a teljes mechanizmust még a mai napig nem ismerjük, csak jó néhány részfolyamatot.
Például cink szükséges a neurotranszmitterek szintéziséhez és felszabadulásához, mint például a dopamin, szerotonin, noradrenalin. Ezek az anyagok fontosak az idegrendszer megfelelő működéséhez, a hangulatszabályzáshoz, és a sejtek közötti kommunikáció szempontjából is rendkívül fontosak.
Van néhány tanulmány, ami például feltételezett összefüggést talált a cinkhiány és a Parkinson kór között (mely betegség agyi dopamintermelő idegsejtek degenerációjával és halálával jár).
Tudjuk továbbá, hogy a cink befolyásolhatja az idegsejtek aktivitását, az idegimpulzusok átvitelét, szabályozhatja az ioncsatornák működését, szerepet játszhat a sejtfelszíni receptorok aktiválásában – és ezen folyamatok mind nagyon lényegesek a sejtek közötti kommunikációban.
A sejtek közötti nem megfelelő kommunikáció pedig számtalan problémát okoz:
– Zavarok támadnak a szervek és szövetek fejlődésében.
– Nem működnek normálisan a szervek, szövetek.
– Zavar támad a szervezetben lévő szabályzó mechanizmusokban (például nem tud megfelelően reagálni a szervezet egy kórokozóra).
– Sérül a szöveti regeneráció.
– Zavar támad a programozott sejthalálozásban, ami a rákos sejtek túlzott növekedését és osztódását eredményezi.
– Idegrendszeri problémák léphetnek fel, például hangulati változások, depresszió, memóriazavar.
Enzimatikus folyamatok támogatása
A cink jelenléte számtalan enzim működéséhez szükséges. Közvetlenül is kapcsolódhat az enzimekhez, katalizálva az enzimatikus reakciókat, az enzimek aktív helyeinek kialakításában és stabilizálásában is részt vesz, vagy éppen szabályozza az enzimek aktivitását és az enzimatikus reakciók sebességét.
Ezek az enzimek részt vesznek az anyagcsere folyamatokban, a szénhidrát- és fehérje – anyagcserében, a DNS – szintézisben.
Cink szerepe a hormonrendszer működésében
A cink fontos szerepet játszik a hormonrendszer működésében, szabályozásában is.
- Cink szükséges számos hormon előanyagának szintéziséhez, például az inzulin előanyagának előállításához.
- Ugyanígy, cink szükséges a tiroxin nevű pajzsmirigy hormon képzéséhez. Szerepet játszik a pajzsmirigy hormonok szabályozásában és anyagcseréjében.
- Ezen kívül részt vesz a hormonális receptorok aktiválásában, például az inzulin receptor aktiválásában.
- A cinknek szerepe van a spermiumok kialakulásában és funkciójában (mozgékonyság, stabilitás) is.
Hiánya kapcsolatban állhat az inzulinrezisztenciával, a csökkent glükóztoleranciával és az elhízással.
A meddőség egyik lehetséges tényezője lehet a cink hiánya a szervezetben. Hiánya csökkentheti a spermiumok mozgékonyságát és erejét, ami nehezítheti a petesejt megtermékenyítését. A nők esetében a cinkhiány csökkentheti a petesejtek megtermékenyítési képességét és a fogantatás esélyeit. Hatással lehet az ösztrogén és a progeszteron szintjére is, melyek fontosak a menstruációs ciklus szabályozásában és a fogantatásban.
Antioxidáns védelem
A cink részt vesz az antioxidáns enzimek aktiválásában és az antioxidáns védelemben, segítve a sejteket a káros oxidatív stressz elleni védekezésben. Így hozzájárul a szabadgyökök által okozott károsodások megelőzéséhez.
Ízlelés és szaglás
Cinkhiány esetén csökkenhet az íz- és szaglás érzékelése.
Ilyenkor ugyanis csökken az ízlelőbimbók egészsége és működése.
Cinkre van szükség az ízérzékeléshez szükséges receptorfehérjék megfelelő működéséhez is. Ezek a fehérjék érzékelik az ízeket és jeleket továbbítanak az agynak az élmény feldolgozására.
Ugyanígy szerepe van a szaglásért felelős receptorfehérjék fenntartásában és működésében. Hozzájárul továbbá a szaglósejtek épségének megőrzéséhez és megújulásához.
És részt vesz a már emlegetett neurotranszmitterek szintézisében, melyek szintén fontosak az ízlelési és szaglási jelek továbbításában az agynak.
A megfelelő cink szint tehát nagyon fontos az egészséges íz- és szaglás élményhez.
Cink és a bőr egészsége
Kiemelkedő szerepe van a bőr egészségének fenntartásában, és a különböző bőrproblémák kezelésében.
Ezt a funkcióját többféle mechanizmuson keresztül látja el, például:
- Gyulladáscsökkentő hatása van.
- Sejtmegújító, regeneráló.
- Bőr barrier hatása van – véd a káros külső hatásoktól, UV sugárzástól (a nem vegyi, hanem bőrbarát napvédők például cink – oxidot tartalmaznak!).
– Antimikrobiális hatása van – segít a bőrön lévő baktériumok és gombák elleni küzdelemben. - Szerepet játszik a kollagén termelésében.
Látható, hogy a cink hiánya bőrproblémákat, például bőrgyulladásokat, pattanásokat okozhat, és hozzájárulhat a dermatitiszhez, ekcémához is.
Talán mindebből már tökéletesen érthető, miért fontos a szervezet megfelelő cinkellátottsága.
Legközelebb a cinkpótlás lehetőségeivel folytatjuk, kiemelve olyan fontos részleteket, amit sajnos legtöbbször nem említenek a pótlással kapcsolatban.