A most már sok helyen tömegesen nyíló medvehagyma olyan szabadon is gyűjthető növényünk, mely leginkább a nedves, árnyas erdőkben található meg. Főleg a tölgyes, bükkös és gyertyános erdőket kedveli.
Egy olyan csodálatos gyógyhatású növény, melynek minden része hasznosítható: a levelei, virágai és a gyökere is. Fiatal hajtásai már március elején megjelennek, virágzása általában április – májusban van.
A medvehagyma gyűjtése
Hazánkban legismertebb a levelek felhasználása. Gyűjtésüket érdemes a virágzás előtt megtenni, mivel virágzáskor csökken a levelek hatóanyag tartalma. A védett területek kivételével bárhol gyűjthető, de érdemes arra figyelni, hogy egy tőről csak a levelek felét szedjük le. Így védhetjük az állományt, mert a hagyma megmaradt része virágozhat, magokat szórhat el, és ezért az elkövetkező években is lehetőség adódik a gyűjtésre.
Virága és a gyökere is gyűjthető, és szintén felhasználható. A virágokat természetesen virágzáskor, a gyökereket érdemes a pihenő időszakban, késő nyártól decemberig gyűjteni.
Rendkívül fontos a gyűjtésnél a medvehagyma megfelelő ismerete. Könnyen összetéveszthető a gyöngyvirággal és az őszi kikericcsel is a levele. Ez utóbbi két növény minden része erősen mérgező, emberi fogyasztásra alkalmatlan. Míg a gyöngyvirág hasonló helyeken elterjedt, a kikerics élőhelye más – általában füves réteken, mezőkön fordul elő.
A fő különbség a medvehagyma és a gyöngyvirág között, hogy a medvehagyma levelei és virágzata is erősen fokhagyma illatú. A gyöngyvirág levelei rövidebbek és szélesebbek, tojásdad alakúak, a medvehagyma levelei hosszabbak.
A gyűjtött növényt érdemes nyersen felhasználni, mert így a legerősebb a gyógyhatása. Szárítással veszít a hatóanyag tartalmából.
A medvehagyma akár kertünkben is megterem. Érdemes árnyékos, lombos fák alá, nyirkos helyre ültetni. Ehhez vagy magokat gyűjtünk nyár elején, amelyeket elvetünk a kertben, vagy a nyár folyamán gyökereket ásunk ki, és rögtön átültetjük a kertbe. Ez utóbbi esetben már a következő évben lesz termés.
A medvehagyma gyógyhatásai
Hatóanyagai a fokhagymáéhoz állnak közel, így a gyógyhatásai is hasonlóak. A friss medvehagyma hatóanyag tartalma viszont sok esetben magasabb, mint a fokhagymáé.
- Gombaölő és antibakteriális hatású:
- Gátolja a szájüregben és a garatban egyes kórokozó baktériumok szaporodását.
- Bélfertőzésekben esetén is használható, fertőtlenítő hatású.
- Levelének frissen préselt levét házi fertőtlenítőként használhatjuk.
- A népgyógyászatban külsőleg, a bőrön is használják borogatásként, lemosóként – jótékony hatású egyes gombás fertőzések kezelésében. Érzékeny bőrűek azonban fokozottan figyeljenek, mivel van, akinél bőrgyulladás jelentkezhet bőrkiütés, bőrpír formájában. Ezért érdemes először csak kis területen kipróbálni, és csak akkor alkalmazni nagyobb felületen, ha nem alakul ki kellemetlen bőrreakció.
- Emésztésjavító hatású, kedvezően hat a gyomor- és bélrendszerre, különböző emésztési panaszok esetén kiválóan használható (pl. gázképződés, kólika, székrekedés, hasmenés).
- Cérnagiliszták ellen is használták régebben.
- Előnyösen hat a szívre és az erekre:
- Számos szív-érrendszeri megbetegedés megelőzésének természetes gyógymódja a rendszeres fogyasztása.
- Csökkenti a vérszérum magas koleszterin szintjét. Kiváló az érelmeszesedés megelőzésére, és a kórfolyamat lassítására.
- Magas vérnyomás esetén is használható kiegészítő kezelésként.
- Enyhe vérlemezke összecsapódást gátló hatása van, így gátolja a vérrögök képződését. Ez a hatása fogyasztás után néhány óráig tart. Érdemes itt arra figyelni, hogy erős véralvadás gátló szerekkel együtt ne fogyasszunk nagy mennyiségű medvehagymát! Ugyanez vonatkozik a műtétekre is: műtétek előtt közvetlenül ne fogyasszunk medvehagymát, mert fokozhatja a vérzés kockázatát.
- Agyi érelmeszesedés megelőzésére is használható, tisztítja az agyi ereket, javítja a memóriát.
- Tisztítja a vesét és a húgyhólyagot, serkenti a vizek kiürülését, fertőtleníti a húgyúti rendszert.
- Jó antioxidáns hatású, védi a szervezetünket a szabadgyököktől. C-vitamin tartalma miatt az immunrendszerünkre is jó hatással van.
- Általános méregtelenítő, vértisztító hatású, remekül használható a tavaszi tisztító kúráknál. Ezen hatása miatt idült bőrbetegségek esetén is használható.
A medvehagyma felhasználása
Friss állapotban a növény minden része felhasználható. Nem csak gyógyhatású a medvehagyma, hanem egy igen finom, ízletes, sokoldalúan felhasználható növény.
Leveleit használhatjuk nyersen vagy párolva, főzve. Fokhagyma íze miatt kiváló összetevője salátáknak, de használható fűszerként levesek, főzelékek ízesítésére. Kiváló krémleves és spenótszerű főzelék készíthető belőle. Főzelék készítésekor érdemes friss csalánnal keverni, remek tavaszi étel lesz belőle! De ne felejtsük el: nyersen a leghatékonyabb!
Számos módon tartósítható is. Ezek közül a fagyasztás őrzi meg a hatóanyagok többségét. Érdemes kis adagokban szorosan folpackba tekerni, és a mélyhűtőben tárolni.
Tartósítható apróra vágva és sóval, olívaolajjal elkeverve. Szárítás után összemorzsolva fűszerként használható.
A tavasz közepén nyíló friss virágokat ugyanúgy fogyaszthatjuk, mint a leveleket. Ízük erőteljesebb, ezért kevesebbet használjunk belőlük. Nagyon szépek saláták ehető dekorációjaként.
A gyökér hasonlóan használható a fokhagymához. Nyersen vagy főzve is fogyasztható, bár meglehetősen apró, és a betakarítása is nehézkes.
Ma már léteznek medvehagyma kivonatok, tinktúrák, melyeknek hasonló a hatása, mint a nyers medvehagymának.
Medvehagyma tinktúra készítése
Bár levelekből is készíthetünk tinktúrát, de a gyökérből, magából a hagymából készített tinktúra még hatékonyabb.
Levélből:
Vágjuk össze apróra a medvehagymát, tegyük bele egy befőttes üvegbe, és öntsük fel legalább 50%-os tiszta alkohollal. Házi pálinkát is használhatunk hozzá, a szaga kicsit erőteljesebb, de a minőségéből nem veszít. Lezárt üvegben legalább negyven napig érleljük. Érlelés után szűrjük, és sötét üvegben tároljuk. Naponta 3×10 csepp fogyasztható folyadékban elkeverve.
Gyökérből:
A hagymákat alaposan megtisztítjuk, szárazra törölve egy befőttesüvegbe szórjuk. Felöntjük 70%-os alkohollal, úgy, hogy bőven ellepje. A befőttes üveget szorosan lezárjuk, és sötét helyen 1 évig (!) érleljük. Szűrés után sötét üvegben tároljuk. Naponta 3×5 csepp fogyasztható folyadékban elkeverve.
Míg a nyers medvehagyma korlátlanul fogyasztható, a tinktúrákat csak kúraszerűen fogyasszuk.
Úgy gondolom, hogy mindenkinek érdemes felhúzni a sportcipőt, bakancsot, és egy kellemes sétával összekötve begyűjteni némi medvehagymát. A frissen szedett növényben nem csak a hatóanyagok tobzódnak, de még élő táplálék, benne sok enzimmel, a Nap és a Föld energiájával. Figyelve arra, hogy a természetet is óvjuk, gondoskodjunk saját egészségünkről Isten patikájából.