„A legfontosabb a pozitív gondolkodás! Gondolkodj pozitívan! Határozd meg (pozitív) céljaidat, ismételd, programozd őket, így segítve a megvalósulásukat!”
Lassan a csapból is a pozitív gondolkodás folyik, így szinte szentségtörésnek tűnik arról írni, hogy sok esetben bizony nem működik. De vajon miért?
Gondolj csak bele: biztosan nálad is volt olyan, hogy kitűztél egy célt, esetleg valamilyen módon programoztad azt, és el is érted. Aztán volt olyan is, aminél hiába voltál nagyon pozitív, mégsem jött össze….
Divat lett a pozitív gondolkodás. Mindenki ír róla, de mint oly sok esetben, kevesen veszik a fáradtságot, hogy kicsit mögé nézzenek, hogy esetleg meghallják azokat is, akik ki merik mondani, hogy ez nálam valamiért nem működik… Ha kicsit mélyére ásnánk az egész pozitív gondolkodás filozófiának, a pozitív célok programozásának, talán megértenénk, miért nem működik sok esetben, még a legjobb szándék és kitartó munka ellenére sem. Megvizsgálva melyek az esetlegesen gátló, háttérben meghúzódó tényezők, átalakíthatjuk úgy kitűzött céljainkat és gondolkodásunkat, hogy valóban eredményt érjünk el.
1. Légy pozitív realista
Az első nagyon fontos dolog: bizony, nem csak jó dolgok vannak a világon. És attól, mert ezt elismerem, tudom, a saját világomat még teremthetem úgy, hogy nagyon jól érezzem magam benne! Tényleg nagyon fontos pozitívan gondolkodni – de reálisan! Attól, mert becsukod a szemed, a probléma még nem tűnik el. Attól, mert a homokba dugod a fejed, és folyamatosan csak a jóra gondolsz, azt vizualizálod, az esetlegesen megoldandó feladatok még ugyanúgy várnak rád.
A te poharad milyen?
Gyakran szoktam emlegetni a félig üres – félig tele pohár esetét, igaz, én 4 variációban. Csak azok kedvéért, akik még nem olvasták, és azért, hogy megértsük, mit is jelent a reális, pozitív gondolkodás:
Az események többsége (és főleg, ahogy megéljük őket) olyan, mint a félig tele pohár megítélése. Négy fajta ember van, mindegyikük másképpen látja az adott poharat – mindegyik másképpen reagál egy adott élethelyzetre is.
- Egyik azt mondja: de hiszen ez a pohár teljesen üres. Ő a negatív irrealista, aki csak az üres részt veszi észre, és irreálisan felnagyítja.
- A másik azt mondja: milyen kár, hogy ez a pohár félig üres. Ő a negatív realista, aki látja ugyan, hogy a pohár félig tele van, de inkább azon sajnálkozik, hogy a másik fele üres.
- A harmadik azt mondja: milyen jó, hogy ez a pohár tele van vízzel. Ő a pozitív irrealista: igaz, hogy a félig tele részre koncentrál, de a valóságtól elrugaszkodottan azt irreálisan felnagyítja, figyelmen kívül hagyva a valóságot (ez a rózsaszín szemüveg).
- A negyedik így fogalmaz: milyen jó, hogy a pohár félig tele van. Ő a pozitív realista: tisztában van azzal, hogy a pohár nincs teljesen tele, de örül annak, hogy félig viszont meg van töltve.
Nos, én ez utóbbit tartom helyes útnak – a pozitív realizmust. Minden élethelyzetben meg lehet találni a félig tele poharat! Lehet az akár egy kellemetlen, rossz esemény is, mégis megláthatom benne a jót.
Tegyük fel, hogy karambolt szenvedsz. Az autó összetörik, de szerencsére senki nem sérül meg. Koncentrálhatsz a károdra, dühönghetsz, vagy hálát adhatsz a Jóistennek, hogy mindenki ép és egészséges…Az összetört autó csak egy megoldandó feladat, nem pedig tragédia. Ez a „félig tele pohár” gondolkodás, amit én egészséges pozitív gondolkodásnak nevezek.
Összegezve tehát az első pontot: légy realista, de pozitívan!
2. Múltbeli negatív érzések és élmények
Nagyon sok gyógyító, önfejlesztő módszer alkalmazza a pozitív célok kitűzését, ezeknek a hangos ismételgetését (mantrázását), vizualizálását. A jól megválasztott pozitív szavak, mondatok valóban tudnak segíteni. Nagyon fontos: a jól megválasztott szavak!
A szavakhoz ugyanis kapcsolódhatnak a tudatalattinkban olyan múltbeli negatív események, negatív érzések, melyeknek esetleg nem is vagyunk tudatában. Lehet, hogy teljesen pozitív szavakról van szó, mégis elérhetjük a mondogatásával, hogy egyre rosszabbul érezzük magunkat. Ezeket a szavakat, melyek adott személy számára károsak lehetnek, nevezi Simonfalvy Tamás lelki vírusoknak. Nem győzöm hangsúlyozni: bármelyik szép, kellemes szó működhet lelki vírusként!
Amikor a pozitív rombol…
Legyen például ez a szó a pénz, a programozott mondat pedig: „egyre több pénzem van”. Természetesen a legtöbb ember szeretné ezt elérni, és ennek érdekében hajlandó is mondogatni, naponta többször vizualizálni. De abban az esetben, ha valaki gyerekkorában folyamatosan azt hallotta, hogy a pénz egy bűnös dolog, sok pénze csak annak lehet, aki lop vagy csal, annak biztosan nem fog működni ez a mondat! Ha még ráadásul valami negatív esemény is kapcsolódik a pénzhez, például mindig veszekedés, esetleg verekedés van a szülők között a pénz miatt – a pénz szó tudat alatt egyenlő a fájdalommal, félelemmel… Ilyen esetben a pénz szó ismételgetése egyre nagyobb szorongást vált ki, ami pont azt az életenergiát veszi el, amivel az egyre több pénzt megkereshetné az ember!
Vagy legyen a szó a bátorság. A legtöbb kisgyerek még bátor. Elkezd például fára mászni. A szülő közben meg állandóan azt duruzsolja, hogy „nem szabad, leesel”. Azért még megpróbálja (ha hagyják egyáltalán)…. Ha aztán meg véletlenül tényleg leesik, még jól el is verik: „ugye megmondtam, hogy ne mássz fel, hát nem előre megmondtam, hogy veszélyes…”.
Mivel szembesül tehát a bátor viselkedés kapcsán? Egyrészt: a fejében a bátorság összefonódik a sokszor hallott mondattal („veszélyes, megütöd magad”), másrészt, ha el is verik, a fizikai fájdalommal. A bátorság tehát veszélyes és fáj…Nem csoda, ha felnőttként, amikor bátorságra lenne szüksége, a félelemérzet miatt (veszély + fájdalom) inkább lemondó, visszahúzódó lesz. És ha ez az ember azt kezdi el programozni például, hogy „bátran elmondom a véleményem”, a „bátran” szó miatt nem hogy nem fog működni, hanem egyre kevésbé tudja elmondani a véleményét szorongások nélkül. És tovább fokozva: ha soha –senki nem volt kíváncsi gyerekkorában a véleményére, esetleg még jól ez is verték, ha kinyitotta a száját, képzelhető, hogy milyen régi negatív érzéseket és élményeket ébreszthet fel ez a különben pozitívnak tűnő mondat!
A szavaknak tényleg hatalma van!
Végtelenségig lehetne folytatni a példákat. Nagyon nem mindegy tehát, hogy milyen szavakat, milyen mondatokat választasz, hogyan fogalmazod meg a céljaidat! Ugyanaz a mondat más szavakkal nagyon jól működhet! A pénz helyett használhatod például az anyagi bőséget, vagy azt, amit el szeretnél érni vele, például az utazást (vagy családi házat, bármit). A határozottság helyett választhatod a nyugalmat, mondatként pedig: nyugodtan elmondhatom a véleményem.
A lényeg: mielőtt bármelyik szót, bármelyik mondatot elkezded mondogatni, kérlek vizsgáld meg, hogy kimondva milyen hatással van rád! Ha bárhol kellemetlen testi érzetet vált ki, vagy eleve szorongsz tőle (legyen az bármilyen pozitív szó!), felejtsd el! Minden szó, minden mondat alakítható úgy, hogy számodra megfelelő és hatékony legyen.
(Megjegyzés: a kineziológiai kezelés során mindig leteszteljük, hogy a cél, amivel dolgozunk, valóban megfelelő-e).
Összegezve a második pontot: figyelj a lelki vírusokra – azokra a szavakra és mondatokra, melyek negatív múltbeli érzéseket, eseményeket aktiválnak benned! A programozandó szavakat, mondatokat úgy válaszd ki, hogy azok valóban előre vigyenek és emeljenek!
3. Nálam mindig minden rendben…
Sokan azt hiszik, hogy az érzelmek elfojtása egyenlő a pozitív gondolkodással. Nem engedik meg maguknak, hogy megéljék a csalódottságot, haragot, szomorúságot. Mert az nem pozitív… És az érzelmek elfojtásával szeretnék elérni a vágyott pozitív állapotot! Pedig az elfojtott érzelem valahol utat tör magának, legtöbbször valamilyen tünet, esetleg betegség formájában! Ha mindig elfojtod az érzelmeidet, közben meg azt programozod, hogy „teljesen egészséges vagyok”, ne csodálkozz, hogy esetleg pont az ellenkezője fog megvalósulni! Lehet, hogy a migréned, a magas vérnyomásod, az állandó gyomorsavad pont az érzelmek elfojtásával elért pozitív gondolkodásod mellékhatása…
Ne érts félre: nem arról beszélek, hogy tobzódj a negatív érzelmekben! De ne is fojtsd el őket azzal, hogy te már annyira pozitív vagy, hogy például meg sem lehet téged bántani…
A legjobb mód erre: éld meg és utána engedd el!Létezik erre számtalan megoldás: a légző gyakorlatoktól kezdve a futásig, párnapüfölésig bármit bevethetsz…
(erről olvashatsz itt egy régebbi írásomban: Az érzelmek szelídítése).
Összegezve a harmadik pontot: ne félj a negatív érzelmektől! Attól még senkinél nem működik a pozitív célok elérése, hogy elfojtja a rossz érzéseit!
4. Én akkor is Anglia királynője leszek…
Hiába vagy folyamatosan pozitív, hiába ismételgetsz egy célt reggeltől – estig, ha az adott dolog nincsen benne a sorsodban, nem fogod megkapni!
Arra kérlek, kicsit gondolkodj el. Sok nagy „guru” azt tanítja, hogy bármit elérhetsz, csak gondolkodj pozitívan, tűzz ki célokat, és mondogasd naponta százszor. Csak a „bármit” kevesen szokták részletezni…
Mert való igaz: bármit elérhetsz – a saját kereteiden belül, a saját sorsodon belül. Leginkább azt, ami a lelki fejlődésedet szolgálja!
Sokszor azért nem működik a pozitív programozás, mert megrekedünk az anyagi szinten. Olyan dolgokra vágyunk, ami egyszerűen nem szolgálja a fejlődésünket, és nem is oldaná meg a problémáinkat.
Ha például csak maga a sok pénz a célod, nem biztos, hogy megkapod… Viszont ha az a célod, az álmod, hogy sok embernek segíts, és benne van a sorsodban, hogy ezt pénzzel tudod megtenni, meg fogod kapni hozzá a sok pénzt! De ne feledd: nem csak pénzzel lehet segíteni!
Tudod igazán, hogy mire vágysz?
Mielőtt elkezdenél célokat kidolgozni, pozitív gondolatokat mondogatni, kérlek, vizsgáld meg egy kicsit az élethelyzetedet! Mi az, amire tényleg szükséged van, amire tényleg vágysz? A pénz tényleg megoldaná a problémádat? Egy új párkapcsolat tényleg megoldaná a problémádat? Tényleg reális és fontos az, hogy 60-as legyen a derékbőséged? Tényleg benne van a sorsodban, hogy profi marketinges legyél nagyon magas fizetéssel (holott utálod az egészet, és legszívesebben kertészkednél)?
Hidd el kérlek: ha nincs benne a sorsodban, hiába programozod, nem fogod elérni. Ha valahogy megerőszakolod magad és a körülményeket, még valahogy elérheted, de szinte biztos, hogy hosszabb távon megbánod, és nem fog működni.
Aki kicsit is magasabb nézőpontról szemléli a dolgokat, tudja jól, hogy nem lehet mindenki milliomos, nem élhet mindenki egészségesen 120 évig, és nem lehet mindenkinek három egyetemi diplomája… És pont ezért nem akarja megerőszakolni a sorsát.
Viszont tudja azt, hogy minden okkal történik, a jó is, és a rossz is. Észreveszi a látszat mögött a valóságot, a felmerülő problémában a jelzést és megoldandó feladatot.
Az igazi pozitív gondolkodás, amely tényleg előre visz: amikor pozitívan fordulunk a saját sorsunk felé, és abból hozzuk ki a legtöbbet!
Összegezve a negyedik pontot: ne akarj mindenáron Anglia királynője lenni! Vizualizálhatod és programozhatod egész nap, de talán elhiszed, hogy kár a gőzért… Helyette a saját sorsodból próbáld meg a legjobbat kihozni, úgy, hogy miközben fejlődsz, összhangban maradsz az Univerzum törvényeivel! Szerintem nincs ennél nagyobb boldogság!
Remélem nem vettem el a kedved attól, hogy továbbra is elhidd: a saját világodat te teremted, és választhatsz, hogy ez milyen világ lesz! De az út nem a bulvár pozitív gondolkodáson keresztül vezet el a lelki békéhez. Merj mindig kételkedni, és kérdéseket feltenni, különösen akkor, ha valami nem működik! Mert leggyakrabban csak azért nem működik, mert hiányzik az információ, a tudás, amivel működtetheted…
És ami nagyon fontos: próbáld ki mindezt a gyakorlatban! Az információ akkor válik valódi, mély tudássá, amikor a gyakorlatban is alkalmazzuk.