Immunrendszerünk erősítése érdekében számos ismert, és talán kevésbé ismert gyógynövényt bevethetünk. Hazánkban jórészük megterem – termeszthető és vadon is gyűjthető. Ezen gyógynövényeknek nem csak a megelőzésben van rendkívüli szerepük, de bajok esetén a gyógyításban is bevethetőek. Szelíd, ugyanakkor nagyon hatékony szerek, sok közülük korlátlanul alkalmazható, és nincsen káros mellékhatásuk.
Gyakran nem csak az immunrendszert, hanem egyéb szerveket, szervrendszereket is támogatnak.
Nézzük meg először az ismertebb, hazánkban is előforduló, immunrendszer erősítő gyógynövényeket.
1. Csipkebogyó
Talán ez az a gyógynövény, amit mindenki ismer, ha másról nem is, de magas C-vitamin tartalmáról mindenképpen. 100 gramm csipkebogyóban legalább 200 – 400 mg C-vitamin van (0,2-0,4%), míg ugyanennyi citrusféle csak 40-50 mg-ot tartalmaz.
A C-vitamin mellett tartalmaz még B-, K-, és P- vitamint, ásványi anyagokat, flavonoidokat, szerves savakat, pektint.
Immunerősítő hatása mellett számtalan pozitív módon befolyásolja szervezetünket. Ezekről a hatásokról egy korábbi cikkemben már írtam. (Amennyiben érdekel itt olvashatod: Őszi gyógynövények a házipatikában – 2. rész).
Leggyakrabban tea formájában használjuk, ami egy igen kellemes téli ital. Nagyon fontos az elkészítésére figyelni, mert csakis így hasznosíthatjuk a csodás erejét!
Csipke tea elkészítése:
1 evőkanál aprított bogyót 2 dl vízben 6-8 órán keresztül kell áztatni. Utána leszűrni, a már áztatott csipkebogyót forrásig melegíteni 2 dl vízzel, 1-2 percig forralni (így egyéb hasznos anyagok is kioldódnak), 10 percig lefedve állni hagyni. Ha lehűlt, a kettőt összeönteni. Megelőzésre 2-3 csésze/nap elegendő, gond esetén ihatunk akár 4-5 csészével is.
A tea mellett készíthető csipke pép, lekvár, bor is (ezekről szintén olvashatsz a már említett írásomban), talán még egy felhasználási módról nem írtam, ez pedig a csipkebogyós méz.
Csipkebogyós méz készítése:
Tegyünk egy üvegbe csipkehúst (aprítsuk vagy porítsuk – óvatosan, mert a darálás hője nem tesz jót neki), és öntsük fel mézzel. Hagyjuk állni pár napig. A hatóanyagok a méz ozmotikus hatása miatt kioldódnak, így egy csodás gyógymézet kapunk. A hatás fokozható a különböző mézek alkalmazásával: kakukkfű mézzel, hársmézzel, akácmézzel, amelyek szintén immunrendszer erősítő hatásúak. A méz mindenképp tiszta, termelői méz legyen!
Naponta 1-2 kanál mézet elszopogatva, vagy gyógyteával fogyasztva (csak langyos teába keverni!) máris tettünk az egészségünkért!
2. Kakukkfű
Csodálatos, szinte mindenhol előforduló szelíd kis növény a kakukkfű. A legolcsóbb és legkönnyebben hozzáférhető immunerősítő, évszázadokon keresztül a szegények antibiotikuma volt. Immunerősítő hatása kimagasló, és már kisgyerekeknél is alkalmazható a megfelelő formában.
A kakukkfű legfőbb hatóanyaga az illóolaj (több féle), mellette flavonoidokat, cseranyagokat, keserű anyagok, ásványi sókat tartalmaz. A virágos – leveles hajtását hasznosítjuk.
Légúti problémák esetén az egyik legjobb gyógynövény, kiváló baktériumölő, gyulladáscsökkentő. Bélféregűző hatása is van és az emésztést is segíti (étvágyjavító, szélgörcsoldó, puffadásgátló, epehajtó, bélfertőtlenítő).
Belsőleg leginkább tea, vagy tinktúra formájában használjuk, de kiváló köptető is készíthető az illóolajából.
Kakukkfüves köptető:
Egy kicsi (2 dl-es) üveg aljába cseppentsünk bele 2 csepp 100%-os tisztaságú, terápiás minőségű kakukkfű illóolajat és 2 csepp eukaliptusz illóolajat (szintén terápiás minőségűt!). Öntsük fel 150 gramm hárs- vagy kakukkfű mézzel, és szorosan lefedve hagyjuk állni pár napig. Csodás köptetőt kapunk, ami nincsen tele mindenféle adalékanyagokkal, és ugyanolyan hatásos, mint bármelyik patikai szer. Naponta 2-3x 1 kiskanállal fogyasszunk belőle. Az üveget mindig szorosan vissza kell zárni, hogy az illóolajak ne párologjanak el.
A kakukkfű külsőleg is remekül használható, például inhalálás vagy bedörzsölő formájában.
Kakukkfüves bedörzsölő:
Ez a bedörzsölő nem csak köhögés esetén vethető be (ilyenkor mellkas bedörzsölőként), hanem kifejezetten immunerősítésre is alkalmas a gerinc mentén, naponta 10 cseppet bedörzsölve. Ez a kúra 21 napig tartson.
10 ml hidegen sajtolt szezámolajba (melegítő hatású olaj) csepegtessünk 1 ml kakukkfű illóolajat (kb. 30 csepp), 1 ml eukaliptusz illóolajat, 1 ml pálmarózsa illóolajat és 1 ml erdeifenyő illóolajat. Rázzuk össze, és már használható is. Fontos, hogy ebben az esetben is csak minőségi, tiszta, terápiás hatású illóolajat alkalmazzunk.
Figyelem! Várandósság és szoptatás idején nem alkalmazható.
Gyerekeknek 6 éves kor felett fele mennyiség (5 csepp).
3. Bodza
Sokoldalú, és szintén nagyon elterjedt gyógynövényünk a bodza. Virága és bogyója egyaránt gyógyhatású. A bogyó felhasználási lehetőségeiről egy korábbi cikkemben olvashatsz: őszi gyógynövények a házipatikában. Itt csak annyit szeretnék még megemlíteni, hogy a bodzabogyó számos influenzavírus törzzsel és a herpesz vírussal szemben is hatékony, gyengíti, gátolja ezen vírusok hatását. Nem véletlenül láthatjátok, hogy egyre több táplálék kiegészítőben, immunerősítő lekvárban megtalálható.
A bodza virágáról talán mindenkinek a finom bodzaszörp jut eszébe – de a bodza ennél sokkal többet tud.
Számos hasznos anyagot tartalmaz: flavonoidokat (szambucin, rutin), glikozidokat, nyálka anyagokat, cseranyagot, kevés illóolajat.
A virágból készült tea és tinktúra izzasztó, lázcsillapító, nyákoldó, immunstimuláns hatású. Érdemes egyéb immunerősítő gyógynövényekkel kombinálni, úgy még erősebb a hatása.
Vízhajtó, vértisztító, enyhe hashajtó hatása is van, ezért tisztító teakeverékekben is szokták használni.
4. Hársfa
A hársfa szintén egy nagyon elterjedt gyógynövényünk. Gyűjtésnél viszont nagyon fontos odafigyelni, mivel gyógyászati célokra csak a kislevelű-, nagylevelű- és a széleslevelű hársfák virágai használhatók fel.
A hársfavirág legfontosabb hatóanyagai a flavonoidok, nyálka, flavon-glikozidok, cseranyagok, szaponin, illóolaj.
Meghűlés esetén izzasztó (bodzával 1:1 arányban), lázcsillapító, köhögéscsillapító, köptető hatású, de mindemellett remek immunerősítő is, különösen teakeverékekben. Rekedtség esetén a legkiválóbb szer apróbojtorjánnal keverve (énekesek, tanárok teája).
Immunerősítés céljából fogyasztását tisztán csak kúraszerűen javaslom! (1 hét fogyasztás után 1-2 hét szünet). Mivel enyhe szívserkentő, pulzusnövelő hatása van, szívbetegeknek nem ajánlom.
A hárs méze szintén immunerősítő hatású, téli időszakban kiváló házi szer.
Csak érdekességként írom, hogy a farészből száraz lepárlással orvosi szén készül (bélfertőzésben abszorbens hatású – bélgázok, toxinok megkötése; székfogó).
5. Orbáncfű
Az orbáncfüvet bizonyára mindenki ismeri, de talán leginkább antidepresszáns szerként. Ez a csodálatos gyógynövény viszont ennél sokoldalúbb, és itt természetesen a benne lévő hipericin immunerősítő hatása miatt írok róla.
Gyógyászati célra a virágzó leveles hajtását használjuk, a felső kb. 40 cm-es részt.
Klinikai kutatásokban kimutatták, hogy növeli a leukociták és makrofágok számát (immunvédekezésben résztvevő fehérvérsejtek). Vírusölő tulajdonsága van: hatásos a HIV vírusnál, herpeszvírusnál, hepatitisz B és C vírusnál. Ma már sok helyen az AIDS betegek terápiájának részeként használják a kivonatait.
Az orbáncfű további pozitív hatásairól egy korábbi cikkemben olvashatsz (November napsugara: az orbáncfű).
6. Orvosi ziliz (Fehér mályva)
Talán egy kevésbé ismert gyógynövény, pedig amellett, hogy az egyik leghatásosabb szer száraz köhögés esetén, az allergiások megmentője is lehet.
Elsősorban a gyökerét érdemes használni, mivel ebben több a hatóanyag, mint a levelében: 30 % nyálkát (e miatt nem lehet főzni), szénhidrátokat, flavonoidokat, pektint, cseranyagot tartalmaz.
Mivel fokozza a leukociták (fehérvérsejtek) falóképességét, így immunrendszer stimuláló hatású. Magas nyálkatartalma miatt nagyon jól használható száraz köhögésre, asztma, szénanátha, emésztőszervi gyulladások esetén.
Tea készítése: nagyon fontos, hogy áztatással kell készíteni! Egy csapott evőkanál gyökeret 2 dl szobahőmérsékletű vízben kell áztatni 4-6 órán keresztül, utána szűrni.
Külsőleg is alkalmazható, nagy segítség lehet az allergiásoknak: orrba, fülbe cseppentve, arcot, szemet megmosva a teájával bevonja a nyálkahártyákat, megszüntetve ezáltal a szem-, orr- és fülviszketést.
Az ismertetett gyógynövényekből remek téli, immunerősítő teakeveréket készíthetünk. A hozzávalókat érdemes tavasszal magunknak begyűjteni, de ha nem sikerül, akkor is nagyon könnyen és olcsón beszerezhetőek. Finom ízű, és csodás hatású az alábbi teakeverék, fogyasszátok bátran! Egy 4-6 hetes kúrával nagyon sokat tehettek ilyen egyszerű módon is az egészségetekért.
Felnőtt téli tea:
40 gramm kakukkfű, 40 gramm bodza, 40 gramm hársfa, 40 gramm orbáncfű, 40 gramm ziliz, 20 gramm citromfű. Keverjük össze az összetevőket. A keverékből 1 csapott evőkanál teát forrázzunk le 2 dl vízzel, és 15 percig áztassuk. Naponta fogyasszunk el 2-3 csésze teát.
Gyerek téli tea:
40 gramm kakukkfű, 40 gramm bodza, 20 gramm hársfa, 40 gramm ziliz, 10 gramm citromfű. Keverjük össze az összetevőket. A keverékből 1 csapott teáskanál teát forrázzunk le 2 dl vízzel, és 15 percig áztassuk. Naponta 2 csésze tea fogyasztható.
7. Homoktövis
Gyógynövénynek és gyógyító tápnövénynek is tekinthetjük, mivel étkezési célra is korlátlanul fogyasztható.
A homoktövis csodás hatását a benne lévő rengeteg biológiailag aktív anyag adja.
Termésében magas a C-vitamin tartalom (300-1000 mg/100 g), tartalmaz további vitaminokat (A, B, E, K, P), olajakat (magban), karotinoidokat, flavonoidokat, ásványi anyagokat, cseranyagokat (levélben), szerves savakat (almasav, citromsav).
Tökéletes szinergikus antioxidáns: minden antioxidáns anyag együtt van benne (A-, C-, E-vitamin, cink, szelén és növényi festék – karotinoid), ennek köszönhetően gátolja a rákos sejtek szaporodását, erősíti az immunrendszert, véd az idő előtti öregedéstől. Olaja erős tumorgátló hatású. A natúr, tiszta homoktövis lé ellensúlyozza a kemoterápia káros hatását (napi minimum 3 evőkanál).
Immunerősítő hatása mellett anyagcsere fokozó hatása is van, hozzájárul az emésztés megfelelő működéséhez. Támogatja a szív és az érrendszert is.
Leggyakrabban lé formájában fogyasztjuk, de magjából olajat is préselnek.
A homoktövist önmagában is ehetjük: nyers húsából készült őrleménye bármilyen kásába, turmixba vagy müzlibe belekeverhető.
8. Hagymafélék
A hagymafélék, legyen szó vöröshagymáról vagy fokhagymáról, mind gyógyító, erősítő hatással bírnak. Valójában mindennapi tápnövényeink, fűszereink, de remek hatásaikat már több száz, sőt ezer éve használják.
Legjobb őket nyersen fogyasztani, de tea, tinktúra, különböző kivonatok formájában is nagyon hatékonyak. A hagymatea például meghűléses megbetegedéskor nagyon hatékony és finom (próbáljuk ki!). Számtalan hagymatea recept létezik, én leggyakrabban így készítem:
Hagymatea:
Forraljunk fel fél liter vizet, dobjuk bele 2 db vöröshagyma külső, tiszta barna héját, forraljuk még 1 percig. Utána zárjuk le a tüzet, és fedő alatt hagyjuk negyed órát állni. Amint iható hőmérsékletű lesz, ízesítsük 2 evőkanálnyi kakukkfű-, vagy a hársmézzel.
Mézes hagyma:
Vágjunk apróra két fej vöröshagymát, tegyük be egy befőttes üvegbe, és öntsük fel jó minőségű mézzel. 2-3 nap után kell leszűrni. A híg szirupszerű anyagból naponta 1-2 evőkanál fogyasztható. Kissé átható az illata, de az én gyerekeim például nagyon szeretik az ízét.
A fokhagyma számos egyéb pozitív hatása mellett természetes antibiotikum: vírusok, paraziták, baktériumok ellen is bevethető. Téli időszakban kiváló immunerősítő, gyulladásgátló, antibiotikus hatású a mézes fokhagyma.
Mézes fokhagyma:
Pucoljunk meg egy egész fej fokhagymát, gerezdjeit kicsit roppantsuk szét, majd tegyük bele egy befőttes üvegbe. Öntsük fel jó minőségű hársmézzel vagy kakukkfűmézzel, hogy ellepje. Utána zárjuk le, és hagyjuk 2-3 napig állni. Esténként együnk meg belőle 1-2 gerezdet (mézzel együtt). Rágjuk szét, úgy nyeljük le!
Mint láthatjuk, számos olyan gyógynövényünk van, amit bátran használhatunk magunk és gyermekeink immunrendszerének erősítése érdekében. A természet minden szükséges jóval ellát bennünket, használjuk hát őket minél gyakrabban!
Cikkem következő részében kevésbé ismert, de további nagyon hatásos immunerősítő gyógynövényeket ismerhettek meg.