A méhészeti termékek talán egyik legismertebb tagja a méz.
Bár legtöbben ételként fogyasztják, a méz sokkal több, mint étel. Könnyen hasznosuló kalóriatartalma miatt gyors természetes fűtőanyag a szervezetnek miközben számtalan pozitív, akár gyógyító tulajdonsággal rendelkezik. Mai ismereteink alapján közel 70 féle gyógy- és fiziológiai hatással bír, ezért fontos része az apiterápiás gyógyításnak is.
A virágok nektárjának, növényi nedveknek a méhek által átalakított terméke. A méhek az átalakítás során megőrzik a mézhez felhasznált növények valamennyi jó tulajdonságát, így például az akácméz, akárcsak az akác virága, enyhe lázcsillapító hatással rendelkezik.
A méz összetétele
A méz kiváló szénhidrátforrás, mely gazdag ásványi anyagokban, tartalmaz vitaminokat, szerves savakat, illóolajokat és fontos enzimeket. Találhatók még benne aminosavak, fehérjék és egyéb bioaktív anyagok. 81%-ban főleg monoszacharid cukrot tartalmaz. 22 féle makro- és mikroelem található benne. Elsősorban C és B vitamin, folsav és nikotinsav a leglényegesebb vitamin tartalma. Bár vitamintartalma alacsonyabb, mint a nyers zöldségeké, gyümölcsöké, viszont tárolás közben nem csökken. Magas az enzimtartalma is, és ez okozza a jelentős antibiotikus sajátosságát.
A méz egészségügyi hatásai
A méz az alábbi betegségek esetén kiválóan használható: gyomorhurut, nyombélhurut, szívbetegségek, máj és epe problémák, légúti betegségek, egyes mirigybetegségek (alulműködésnél, mivel a méznek serkentő hatása van), idegrendszeri problémák, nyugtalanság, pszichés problémák. Külsőleg horzsolásnál, égési sérüléseknél és visszérproblémáknál alkalmazható.
Számos gyógyító hatással bír, ezek okozzák széleskörű felhasználhatóságát:
- Antibakteriális hatás: Természetes antibakteriális és antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, köszönhetően a benne található hidrogén-peroxidnak és más vegyületeknek. Hatékonyan küzd a baktériumok és vírusok ellen.
- Gyulladáscsökkentő hatás: Gyulladáscsökkentő hatása segíthet a gyulladások mérséklésében, különösen a bőrbetegségek esetén.
- Sebgyógyító hatás: Serkenti a sebgyógyulást, csökkenti a hegesedést, és megakadályozza a fertőzéseket, ezért gyakran használják sebek és égések kezelésére. Például bőrre kenve töményen égési sebre nem fog felhólyagosodni.
- Antioxidáns hatás: A méz gazdag antioxidánsokban, amelyek védik a sejteket a szabadgyökök káros hatásaitól, ezáltal támogathatják az immunrendszert és lassíthatják az öregedési folyamatokat.
- Emésztést segítő hatás: A méz prebiotikumokat tartalmaz, amelyek támogatják a bélflóra egészségét, így elősegítik az emésztést és a tápanyagok felszívódását. Gyomorhurut esetén is hatásos szer.
- Energiaforrás: Gyors energiaforrást biztosít a szervezet számára, mivel könnyen felszívódó cukrokat tartalmaz.
- Torokfájás és köhögés enyhítése: Enyhíti a torokfájást és köhögést, így gyakran használják köhögéscsillapítóként.
- Allergiák kezelése: A helyi méz fogyasztása segíthet az allergiás reakciók csökkentésében, mivel kis mennyiségben tartalmazhat polleneket, amelyek hozzájárulhatnak a tolerancia kialakulásához.
- Nyugtató, lázcsillapító hatás.
Bár valóban egy csodálatos természetes gyógy- és tápanyag, van néhány állapot, amikor nem tanácsos a fogyasztása. Ilyenek a cukorbetegség, pajzsmirigytúltengés, agyalapi mirigy túlműködés, mézallergia és gyomorsav túltengés.
Néhány érdekesség a mézről
- Tartósítószer: A méz rendkívül hosszú eltarthatósággal bír. Az ókori Egyiptomban évezredeken át megőrizték, és még ma is találni régészeti leletek között fogyasztható mézet.
- Fajtái és ízei: Íze és színe változhat a virágforrástól függően. Például a levendula méz lila árnyalatú, míg a fenyőméz sötétbarna és fenyőillatú lehet.
- Zöldség, gyümölcs, mézharmat: A méz nem csupán a virágporból készülhet; a méhek gyümölcsök és zöldségek nektárját is felhasználják, vagy az úgynevezett mézharmatot, így különleges ízprofilú mézeket hoznak létre.
A fenyőmézet például a méhek nem virágok nektárjából, hanem a fák levelein és ágain található mézharmatból állítják elő. A mézharmat egy édes, ragadós anyag, amelyet a levéltetvek és más apró rovarok választanak ki, amikor a fák nedvét fogyasztják. - Pszichológiai hatás: Illata és íze serkenti a dopamin termelését, ami hozzájárul a boldogságérzet növeléséhez.
- Különleges mézek: Létezik „Manuka” méz, amelyet Új-Zélandon termelnek, és különösen erős antibakteriális hatású, amiért nagy népszerűségnek örvend. Természetesen számtalan egyéb mézfajta létezik.
- Méz és sport: Sportolók is használják, mivel a méz gyors energiaforrást biztosít, így fokozza a teljesítményt.
- Különböző színek: A méz színe nemcsak a virágforrástól, hanem a méhek által használt anyagoktól is függ, valamint a mézgyűjtés körüli időjárástól és a méhek életkorától.
- Veszélyes méz: Létezik „vadméz”, amelyet a méhek mérgező virágok nektárjából készítenek. Ez a méz emberi fogyasztásra mérgező lehet, és hasmenést vagy más problémákat okozhat.
- Mennyi az annyi: Egy méhész egy évben átlagosan 60-100 kilogramm mézet gyűjthet össze, de egy méhnek élete során csupán 1/12 teáskanálnyi mézet sikerül előállítania.
Már ebből a rövid összefoglalóból is érzékelhető, milyen csodálatos ajándéka is a természetnek a méz.
Kultuszának gyökereit mitológiai mélységekben kell keresnünk. Az istenek eledelének tartották, például a gyermek Zeusz Kréta szigetén mézzel táplálkozott. A mézet tekintették a halhatatlanság és az örök fiatalság forrásának.
És szerencsére a méz népszerűsége azóta is töretlen! Használjuk, fogyasszuk rendszeresen egészségünk megőrzése érdekében.