A ginzeng gyökerét évezredek óta használja az emberiség egészségének megőrzésére és különböző gyógyászati célokra. Kínából és más ázsiai régiókból származik, és a hagyományos kínai orvoslásban, az ayurvédikus orvoslásban és más ázsiai gyógyító gyakorlatokban széles körben alkalmazzák. Az elmúlt évtizedekben gyógynövényként történő felhasználása az egész világon népszerűvé vált, hiszen egyre több tudományos vizsgálat is alátámasztja a potenciális egészségügyi előnyeit.
Számos különböző elnevezéssel találkozhatunk, ezek mindegyike tulajdonképpen a ginzeng, vagy tudományos nevén a panax ginzeng: ázsiai-, koreai-, vörös ginzeng, ren shen (a kínai neve) – ezek mindegyike ugyanarra a növényre utal. Viszont a szibériai ginzeng (vagy tajgagyökér) egy másik adaptogén gyógynövény, ezzel szokták keverni a panax ginzenget!
A ginzeng felhasználási formái
A ginzeng gyökér számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik, nem véletlenül használják bizonyos helyeken több ezer éve. Sokféle formában alkalmazzák, ezek közül a leggyakoribbak:
- Kapszula és tabletta
- Tinktúra: A gyökérből alkohol segítségével előállított kivonat.
- Tea: Számos ginzeng teafajta elérhető a piacon, amelyek ginzeng gyökérkivonatot tartalmaznak. A tea általában alacsonyabb koncentrációban tartalmazza a hatóanyagokat, mint például a tinktúra vagy a kapszulák. A tea készítésekor a ginzeng hatóanyagai lassabban oldódnak ki a vízben, és a hatások enyhébbek lehetnek, mint például egy tinktúra vagy kivonat esetén.
- Por forma: Általában turmixokban vagy más ételekben használják.
- Szirupok és italok: Néhány gyártó ginzenget tartalmazó szirupokat és energiaitalokat is kínál. Ezeknél nagyon nem mindegy, hogy milyen egyéb anyagok vannak a ginzeng mellett!
Fontos tudni, hogy a gyökérben lévő ginzenozid tartalom az, ami az egyik legfontosabb hatóanyag. Ezért nagyon nem mindegy, hogy mennyi egy adott ginzeng készítmény ginzenozid tartalma. Ezt a jobb készítményeken fel szokták tüntetni, érdemes ilyet választani!
Maga a ginzeng gyökér általában 2-3 % ginzenozidot tartalmaz, ami természetesen változhat a termesztéstől függően. Általában idővel növekszik a gyökér ginzenozid tartalma, ezért egy több éves gyökérben több lesz a hatóanyag is.
A kapszulákban standardizálni szokták a hatóanyag tartalmat, ezért fordulhat elő, hogy a ginzenozid tartalom elérheti akár a 10 %-ot is. Pont ezért, amennyiben már kialakult problémára használjuk, keressünk olyan kivonatokat, melyeknek jelentősebb a ginzenozid tartalma.
A ginzeng pozitív egészségügyi hatásai
Számtalan előnyös hatását az évezredes tapasztalatok, illetve újabban tudományos kutatások támasztják alá.
Stressz csökkentése:
Hagyományosan adaptogénként ismert, ami azt jelenti, hogy segíti a szervezetet a stresszhelyzetek kezelésében, csökkenti a stressz káros hatásait, és hozzájárul az idegrendszer kiegyensúlyozásához.
Energiaszint növelése, fizikai teljesítmény növelése:
Sok ember számol be arról, hogy fogyasztása javítja az energiaszintet, csökkenti a fáradtságot, és segít megnövelni az általános vitalitást.
Sportolók, betegségből lábadozók esetén fokozza az állóképességet, elősegíti a szervezet regenerációját. Vitalizáló hatását inkább rendszeres fogyasztása által lehet megtapasztalni.
Az immunrendszer támogatása:
A ginzengnek immunmoduláló hatása van, ami azt jelenti, hogy segíthet megerősíteni az immunrendszer védekezőképességét és hozzájárulhat a fertőzések elleni küzdelemhez, miközben nem is stimulálja túl az immunrendszert. Tulajdonképpen mint egy szabályzó működik.
Immunmoduláló hatását különböző kutatások igazolják. Egyes tanulmányok szerint képes lehet serkenteni a szervezet természetes védekező mechanizmusait, például a makrofágok, limfociták és egyéb immunsejtek aktivitását. Ezáltal a ginzeng hozzájárulhat a fertőzések elleni védekezéshez és az immunrendszer erősítéséhez.
Kognitív funkciók, mentális teljesítmény javítása:
Számos kutatás azt sugallja, hogy a ginzeng hozzájárulhat a kognitív funkciók javításához, beleértve a memóriát, a koncentrációt és a mentális teljesítményt. Ezen tulajdonságai miatt gyakran alkalmazzák az agyműködést támogató természetes készítményekben egyéb gyógynövényekkel együtt.
Gyulladáscsökkentő hatás:
A ginzeng rendelkezhet gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is, ami segíthet csökkenteni a gyulladásos folyamatokat a szervezetben.
Ezt a hatását számos tanulmány alátámasztja. A ginzengben található aktív vegyületek, például a ginzenozidok és a poliszacharidok képesek lehetnek csökkenteni a gyulladást kiváltó citokinek termelését, valamint gátolni az oxidatív stresszt és a gyulladásos folyamatokat.
Antioxidáns hatás:
A ginzeng antioxidáns vegyületeket tartalmaz, amelyek segíthetnek védeni a sejteket a káros oxidatív stressz ellen és elősegíthetik az egészséges öregedést.
A ginzengben található aktív vegyületek, például a ginzenozidok és a polifenolok antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek. Ezek a vegyületek képesek közvetlenül kötődni a szabadgyökökhöz, és megakadályozni azok károsító hatásait.
Több kutatás is alátámasztja, hogy a ginzeng kivonatok és készítmények képesek növelni a szervezet antioxidáns enzimeinek aktivitását és csökkenteni az oxidatív stresszt. Ezáltal hozzájárulhatnak az egészséges öregedéshez, a szív- és érrendszeri egészséghez, valamint más krónikus betegségek kockázatának csökkentéséhez.
Pajzsmirigy működés javítása:
Bizonyos kutatások arra utalnak, hogy a ginzengben lévő ginzenozidok speciális módon javítják a pajzsmirigy működését.
Ahogy idősödünk, szervezetünkben egészségtelen mértékben felhalmozódik a reverz T3 – ként (rT3) ismert káros hormon, amely a pajzsmirigyhormonok egy inaktív formája. A túl sok reverz T3-mal az a baj, hogy hozzákapcsolódik az aktív T3 receptorokhoz, így gátolja azok rendeltetésszerű működését. Vagyis megakadályozza, hogy a valóban aktív T3 hormon el tudja végezni a maga feladatát.
Ázsiai orvosok felfedezték, hogy a ginzeng hatékonyan képes meggátolni, hogy a reverz T3 ellehetetlenítse az aktív, hasznos T3 működését.
Cukor- és zsíranyagcsere támogatása:
Egyes kutatások azt mutatják, hogy a ginzengnek pozitív hatása lehet a vércukorszintre és a lipidprofilra, ami segíthet csökkenteni a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Szexuális végy fokozása:
A köztudatban hatását tekintve a szexuális vágy fokozójaként terjedt el a leginkább. Azonban a tudományos bizonyítékok a ginzeng afrodiziákum hatására vonatkozóan vegyesek és korlátozottak. Néhány kutatás azt sugallja, hogy a ginzengnek lehet némi hatása a szexuális funkciókra és vágyra. Egyes állatkísérletek és klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy a ginzeng kivonatok képesek lehetnek növelni a libidót és javítani a szexuális teljesítményt, különösen azokban az esetekben, amikor a szexuális problémákat a stressz vagy a fáradtság okozza. Egyes kutatások azt is sugallják, hogy a ginzeng javíthatja az erekciót és a spermium minőségét.
Tumor növekedésének gátlása:
Néhány kutatás arra utal, hogy a ginzeng kivonatoknak lehet gátló hatása a tumor növekedésére és az áttétek képződésére. Kemoterápia vagy sugárterápia után történő bevitele pedig elősegíti a szövetek regenerálódását. Azonban ezek az eredmények vegyesek és további kutatásokra van szükség ezen a téren. Pont ezért, egy olyan komoly probléma esetén, mint a rák, nem hagyatkozhatunk csupán egyetlen gyógynövényre, még akkor sem, ha számtalan előnyös tulajdonsága van! Ilyen esetekben mindig konzultáljunk orvossal és természetgyógyásszal egyaránt!
Ellenjavallatok és óvintézkedések
Bár a ginzeng gyökérnek számos előnyös tulajdonsága van, fontos megjegyezni, hogy vannak olyan állapotok, amikor nem, vagy csak nagy körültekintéssel alkalmazható.
- Allergia: Ha valaki allergiás vagy érzékeny bármelyik ginzeng összetevőre, tilos lehet a ginzeng fogyasztása.
- Magas vérnyomás: A ginzengnek stimuláló hatása lehet a központi idegrendszerre és a keringésre, ami emelheti a vérnyomást. Magas vérnyomás esetén ajánlott óvatosan kezelni a ginzeng fogyasztását, vagy konzultálni orvossal, természetgyógyásszal.
- Vérzékenység: A ginzeng vérhígító hatással rendelkezik, ami növelheti a vérzés kockázatát. Ezért, ha valaki véralvadásgátló gyógyszert szed, vagy valamilyen vérzékenységgel, például hemofíliával vagy fekélyekkel küzd, akkor kerülni kell a ginzeng fogyasztását.
- Gyomorproblémák: A ginzeng gyomorirritációt vagy gyomorégést okozhat egyes embereknél, különösen, ha nagy mennyiségben vagy üres gyomorra fogyasztják.
Bár nincsen közvetlen hatása a refluxra vagy például a gyomorfekélyre, a benne lévő csekély mennyiségű koffein egyeseknél a gyomorsav fokozódását okozhatja, ami egy meglévő problémát súlyosbíthat. Ezért mindig nagyon fontos figyelni az egyéni érzékenységre, és fennálló problémák esetén óvatosan, először csak kis mennyiségben fogyasztani! - Terhesség és szoptatás: A ginzeng fogyasztása terhesség alatt vagy szoptatás idején általában nem ajánlott, mivel nincsenek kellően megbízható adatok a biztonságosságáról ilyen esetekben.
- Alvászavarok:
Mivel a ginzengnek energetizáló hatása is van, alvásproblémák esetén nem ajánlott a fogyasztása.
Összegezve
A ginzeng gyökér évezredek óta része az emberi gyógyászatnak, és a modern kutatások is megerősítették egészségügyi előnyeit. Adaptogén tulajdonságai és antioxidáns hatása miatt széles körben alkalmazzák a stressz csökkentésére, az immunrendszer erősítésére, az energiaszint növelésére. Bár számos előnye van, és legtöbb esetben szinte folyamatosan fogyasztható, fontos megjegyezni, hogy egyéni érzékenység mindig lehetséges.
Ezért mielőtt először elkezdünk ginzenget fogyasztani (mint minden étrendkiegészítőnél) érdemes időt rászánni, és konzultálni egy megfelelő szakemberrel, vagy alaposan tájékozódni megfelelő forrásból.