A fekete nadálytő egy olyan gyógynövény, amelynek leginkább a gyökerét használjuk fel. A gyökerek gyűjtési időszaka a késő ősz, esetleg a kora tavasz. Szintén ősszel gyűjthetőek a bogyók, termések (ezekről itt olvashatsz).
Írásom első részében a rendkívül hasznos, sokoldalúan felhasználható fekete nadálytővel és felhasználásával ismerkedhettek meg. Az írás következő részében pedig a gyermekláncfű gyökér gyűjtését és felhasználását ismertetem.
A hosszan tartó enyhe időjárás miatt még most is látni néhol, hogy éppen csak elvirágzott a gyermekláncfű és a fekete nadálytő. Tehát még bőven időben vagyunk, hogy felkészüljünk a két hasznos gyógynövény gyökerének begyűjtésére.
Fekete nadálytő
Az ibolyás – rózsaszín (ritkán sárga) fekete nadálytő utolsó virágait általában októberben bontja. A szára 50 – 80 cm magas, érdes szőrrel borított. Levelei lándzsásak, hullámos élűek. Agyagos talajon, árkokban, folyók mentén, nedves kaszálókon, nyirkos helyeken gyakori.
A gyökerek gyűjtése akkor történhet, amikor a vegetációs időszak véget ér, vagyis a növény föld feletti részei elszáradnak. Ezért nagyon fontos, hogy ismerjük a lelőhelyet, jelöljük is meg, mert az elszáradt növény nagyon nehezen ismerhető fel! Most érdemes megjelölni a helyet (pl. leszúrni egy karót a növény mellé), és az első fagyok után már gyűjthető is a növény gyökere.
Fontos!
A fekete nadálytő pirrolizidin – vázas alkaloidokat tartalmaz, melyek májkárosító hatásúak. Ezért csakis külsőleg szabad használni! Folyamatos alkalmazása is ellenjavallt, viszont kúraszerűen használva csodálatos hatású szerek készíthetőek belőle.
Gyökér gyűjtése
A nevét a gyökeréről kapta, hiszen a gyökér felülete fekete. Rövid gyökértörzse húsos gyökérben folytatódik. Mindenképpen kis ásóval emeljük ki, hogy ne sérüljön. Érdemes mélyre ásni, és óvatosan végezni, mert a gyökérzet akár 40 – 50 centiméterre is hatolhat, és könnyen beszakad. Ha éles késsel megvágjuk, a gyökérfelület hófehér, és sűrű, síkos gyökérnedvet ereszt.
A gyűjtött gyökereket megmossuk (erős vízsugárral, gyorsan), viszont nem szabad áztatni, súrolni, mert az értékes hatóanyagok kioldódhatnak. Az elöregedett korhadt részeket le kell vágni.
A gyökér szárítása
Szárítás előtt mindenképpen fel kell aprítani, mivel utána már nem lesz rá lehetőségünk, csontkeményre szárad. Érdemes kis szeletekre vagy kockákra vágni. Utána azonnal meg kell szárítani a növényt, mivel így kapjuk a legnagyobb hatóanyag tartalmú növényi drogot. Lehetne szárítani tűző napon, ami ugye már ritka, illetve 50 Celsius fokon szárítóban vagy elektromos sütőben.
A fekete nadálytő hatásai, alkalmazása
- Hámosító, a szövetek újraképződését, a sebek gyógyulását elősegítő.
- Alkalmazható ficamoknál, zúzódásoknál, sérüléseknél, véraláfutás esetén.
- Kiváló visszérgyulladásra, nyálkatömlő gyulladásra, ínhüvely gyulladásra.
- Köszvény, ízületi gyulladás esetén is alkalmazható.
- Csonttörésnél, csonthártyagyulladásnál.
- Körömágy gyulladásnál körömvirággal vagy orbáncfűvel kombinálva, köröm gombánál pedig kakukkfű illóolajával.
Milyen formában alkalmazható?
- Vizes kivonat (tömény tea):
Lemosóként, borogató szerként használható. 100 gramm gyökeret kell 500 ml vízzel főzni 5 percig, majd szűrni. Az így készült főzettel jól átnedvesíteni egy pamut vagy vászondarabot, és a kérdéses testrészt (pl. visszeres, gyulladt láb) borogatni. - Tinktúra:
Alkohollal, vodkával készül. Mivel bőrszárító, és a szesz miatt a pirrolizidin is jobban kivonódik, csakis rövid ideig alkalmazható! - Pakolás:
A szárított gyökeret porrá kell őrölni (vigyázat, az esetleges felszálló port ne lélegezzük be!). Utána meleg vízzel elkeverjük, pépes állagú legyen. Egy nyálkás anyagot kapunk, melyet egy vászondarabra kenünk, és ráhelyezzük a fájó, beteg testrészre. Ezután folpackkal körbetekerjük, és még egy törölközőt is tehetünk rá, amit szintén rögzítünk. Kiváló gyógyító, gyulladás csökkentő módszer! Ízületi gyulladás esetén egész éjszakára fent hagyhatjuk a pakolást. Figyeljünk a megfelelő rögzítésre, mivel a pép erősen színez. Nappali használat esetén 4-6 órát hagyjuk fent. - Olajos kivonat:
A gyökér hidegen sajtolt olajjal készült kivonata. - Kenőcs:
Az olajos kivonatból készíthető, szilárd állagú. - Különböző krémek:
Ezeket otthon csak gyakorlottak készítsék! A krémek (a kenőcsökkel ellentétben) olajos és vizes fázist is tartalmaznak, melyeknek a vegyítése, és a krém eltarthatósága otthoni készítés esetén nehezebben megoldható. - Homeopátiás fekete nadálytő:
Symphytum néven kapható. Kiváló szer sebek, gyulladások, csonttörések, csontsérülések, csonthártya gyulladások esetén . Csillapítja a fájdalmat, gyorsítja a csontosodási folyamatot. Belsőleg alkalmazható.
Házilag is elkészíthető fekete nadálytő szerek
Fekete nadálytő tinktúra:
Egy frissen kiásott gyökeret tisztítsunk meg a már leírt módon. Utána vágjuk fel vékony szeletekre. Tegyük egy befőttes üvegbe úgy, hogy kb. félig legyen az üveg. Utána öntsük fel az üveget 50%-os alkohollal, pl. egy semleges ízű pálinkával, vodkával. Az üveget zárjuk le, és meleg, félárnyékos helyen érleljük 1 hónapig. Időnként rázzuk össze. Egy hónap után a tinktúra barnává és sűrűvé válik. Ekkor le kell szűrni, betölteni egy sötét üvegbe, és hűvös helyen tárolni. Hatóanyag tartalmát 2 évig megőrzi.
Óvatosan használjuk, mivel nagyon szárítja a bőrt. Folyamatos használata nem javasolt, csakis a kúraszerű felhasználás. Egy kúra maximum 1 hétig tartson, de ekkor is gondoskodjunk az adott bőrterület megfelelő ápolásáról (a bőrszárítás miatt).
Belsőleg nem alkalmazható!
Fekete nadálytő olajos kivonat
Az olajos kivonatok, krémek, kenőcsök sokkal jobbak a bőrnek, ilyenkor az olaj ápoló hatása is érvényesül. A fekete nadálytő allantoin tartalma szintén bőrápoló hatású.
100 gramm szárított (darabolt) gyökeret beleszórunk egy befőttesüvegbe. Ráöntünk egy kevés alkoholt (pl. vodkát, kb. 2 nagy evőkanálnyit), elkeverjük a gyökérdarabokkal, egy összerázzuk, majd fél órát állni hagyjuk. Fél óra után ismételten összerázzuk, majd feltöltjük 300 gramm hidegen sajtolt növényi olajjal (ami lehet olívaolaj, vagy búzacsíra olaj, vagy mandula olaj, vagy sárgabarackmag olaj, akár vegyesen is). Ezután a fedőt ráhelyezzük, majd jó alaposan összerázzuk. Fénytől védett helyen, szobahőmérsékleten érlejük 4-6 hétig. Érdemes naponta összerázni az üveg tartalmát.
Az érlelési idő letelte után szűrjük le, majd a szűrletet tegyük sötét üvegbe, hűvös helyre.
Nincs túl kellemes illata az elkészült olajnak, viszont nagyon hasznos. Ha valakit zavar az illata, pár csepp illóolajjal illatosíthatjuk. Attól függően, hogy mire használjuk, fokozhatjuk is a hatást a megfelelően kiválasztott illóolajjal (pl. ízületi panaszok esetén tehetünk bele rozmaring, eukaliptusz és levendula illóolajat, visszerekre rozmaring vagy boróka illóolajat, csonttörés, zúzódás esetén levendula vagy zsálya illóolajat).
Az olajat érdemes alaposan, de gyengéden, az ujjbegyeinkkel bemasszírozni a bőrbe. Naponta többször is bekenhetjük vele az érintett felületet. Szintén kúraszerűen érdemes alkalmazni, 10-12 napig. Ha szükséges, 2-3 hét szünet után a kúra megismételhető.
Belsőleg nem alkalmazható!
Fekete nadálytő kenőcs
Amennyiben jobban szeretjük a szilárd állagot, érdemes az olajos kivonatból kenőcsöt készíteni. Kétféle módon is elkészíthetjük: méhviasszal vagy kakaóvajjal. Az előbbi egy keményebb állagú kenőcsöt eredményez, utóbbi egy lágyabbat.
Kenőcs méhviasszal:
25 gramm méhviaszt olvasszunk fel gőz fölött, folyamatosan kevergetve. Amikor felolvadt, adjunk hozzá 150 gramm, az előzőek szerint elkészített fekete nadálytő olajat. A tűzről levéve folyamatosan, kihűlésig kevergessük. Egy egyenletes, sima állagú kenőcsöt kell kapjunk. Lehet hozzáadni E-vitamint, illóolajat. Pl. 2 db E-vitamin kapszulát kilyukasztunk, és a tartalmát belenyomjuk a langyos kenőcsbe, és jól elkeverjük (plusz bőrápoló hatás!).
Kenőcs kakaóvajjal:
Ebben az esetben 150 gramm olajhoz 90 gramm kakaóvajat használunk. Ugyanúgy készül, mint a méhviaszos kenőcs: a kakaóvajat vízgőz felett felolvasztjuk, majd a tűzről levéve hozzáadjuk a gyógyolajat, és kihűlésig kevergetjük, hogy egyenletes állagú krémet kapjunk. Ugyanúgy tehetünk bele E-vitamint, illóolajat.
Amennyiben nagyon lassan szilárdulna a kenőcs, rövid időre betehetjük hűtőszekrénybe.
A kenőcsöt naponta többször is alkalmazhatjuk, szintén kúraszerűen, 10-12 napig. 2-3 hét szünet után a kúra megismételhető.
Bőrápolóként is használható ez a kenőcs, ilyenkor napi egyszer alkalmazzuk, így lehet hosszabb távon is.
Írásom következő részében a gyermekláncfű gyökérrel, felhasználásával ismerkedhettek meg. Addig pedig érdemes kihasználni ezt a csodálatos őszi időt, és egy séta keretében megkeresni, majd kijelölni a lelőhelyeket :).