Ünnepek alkalmával hajlamosak vagyunk a túlevésre, sokat és sokfélét szoktunk enni. Nyugodtan élvezzük az ételeket, hiszen a szeretettel elkészített táplálék testünket, lelkünket építi. Ha betartunk néhány egyszerű szabályt, nem kell tartanunk a plusz kilóktól és a túlevés kellemetlen tüneteitől.
Mire figyeljünk, hogy elkerüljük a túlevést
- Lassú étkezés, alapos rágás: nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire fontos alaposan megrágni ételeinket! Amennyiben jó alaposan megrágunk minden falatot, intenzívebb lesz a nyálelválasztás, és ezáltal már a szájban beindul a szénhidrátok emésztése. Lassúbb evéssel nem nyelünk be fölösleges levegőt, amely a későbbiekben csak terhelné emésztőrendszerűnket, fölösleges puffadást okozva.
- Étkezés előtt és után fél órával ne fogyasszunk folyadékot, különösen hideg folyadékot! A folyadék felhígítja a gyomorsavat, így csökken az emésztés. A megfelelő emésztéshez megfelelő töménységű gyomorsav szükséges! A hideg meg még pluszban lassítja az emésztést.
- Két étkezés között minimum három, de inkább 4 óra teljen el. Ha ráeszünk a félig emésztett ételre, annak az eredménye puffadás, gázosodás, lassult emésztés.
- Használjunk fűszereket! A csípős anyagokat tartalmazó fűszerek (paprika, kurkuma, bors, hagymafélék, gyömbér, mustár, retek, torma, chili) fokozzák a nyál és gyomornedv termelést, segítik a bélmozgást, növelik az emésztőrendszer vérbőségét – mindez könnyebb és gyorsabb emésztést eredményez. Jól tudták ezt régebben, hiszen zsíros-, nehéz ételekhez mindig hagymaféléket, tormát, mustárt, paprikát fogyasztottak.
Ha érzékeny az emésztőrendszered, a csípős anyagokkal bánj óvatosan! Ilyenkor a kevesebb több! - Minden erjesztett, fermentált élelmiszer jót tesz az emésztésnek. Ha szereted, fogyassz bátran az étkezésekhez egy maréknyi savanyú káposztát. Ma már számtalan fermentált ital is kapható, nagyon jót teszel magaddal, ha karácsonyra beszerzel egy üveggel, és fogyasztod! Nem csak az emésztésedet segíti, de az immunrendszeredet is erősíti! Dupla haszon!
- Nassolás helyett egyél meg egy-két almát. A benne lévő természetes rostok pozitívan hatnak a bélműködésedre – gyorsítják az emésztést, növelik a hasznos anyagok felszívódását, és pektintartalmuk megköti a mérgeket.
- Köretként a krumpli és rizs helyett használj zöldségeket! Magas rosttartalmuk segíti az emésztést, teltségérzetet biztosít anélkül, hogy megterhelnéd a szervezetedet. Csodás színűk, formájuk a szemeidet is elvarázsolják.
- Karácsonyi süteményeidben próbálj meg a rengeteg liszt és cukor helyett olajos magvakat használni: dióféléket, mandulát, mákot. Rengeteg hasznos zsírsavat, rostot tartalmaznak, ami amellett, hogy számos jótékony hatással bír, az emésztésedet is segíti. És bár magasabb a kalóriatartalmuk, ma már bizonyított, hogy nem okoznak hízást! Annál inkább az egyszerű szénhidrátok…
- Nagyon sok gyógynövény van, ami támogatja az emésztésedet, és akkor is segít, ha mégis túletted magad. Ezek a keserű anyag tartalmú gyógynövények (amarák), illetve az illóolajat is tartalmazó keserű anyag tartalmú növények (illatos amarák, ezek kevésbé keserűek, sokan jobban tolerálják kellemesebb ízük miatt).
Emésztést segítő gyógynövények a túlevés szolgálatában
Kamilla
A kamillát legtöbben gyulladáscsökkentőként használják. Bár ez igaz, hogy egyik legkiválóbb gyulladáscsökkentő, de a gyomornedv elválasztást, és a gyomor ürülését is szabályozza. Javítja az epeelfolyást, serkenti az emésztést, puffadásgátló, szélhajtó, remek görcsoldó.
Cickafark
Sokan sajnos elkönyvelik a női problémák gyógynövényeként, és bár ez igaz, ez a csodás növény sokkal többre képes! Az enyhébb keserű anyag tartalmú növények közé tartozik: étvágyjavító, emésztést segítő, epehajtó, gyulladás csökkentő, a gyomor – bél gyulladás első számú szere. Gyógyír az egész emésztőrendszernek!
Borsmenta
Illóolaj tartalmú gyógynövény, az epénk barátja. Serkenti az epeürülést, ezáltal javítja a zsírok emésztését. Szélhajtó, jó görcsoldó (epe, bél), és túlevés okozta hányinger esetén is nagyon hatásos.
Ánizs
Nagyon jó görcsoldó, oldja a puffadást, serkenti az epeürülést, javítja az emésztést. Illóolaj tartalma miatt fertőtlenítő hatású.
Édeskömény
Egyik legjobb erjedés- és puffadásgátló; gyomor- és bélgörcsöknél nagyon hatásos, kisgyermekeknél is alkalmazható gyógynövény. Javítja a gyomorsav és epetermelést, fokozza az emésztést.
Kisezerjófű
Az egyik legjobb étvágygerjesztő és emésztést segítő gyógynövény. Intenzív keserű íze miatt viszont célszerű keverékekben alkalmazni. Nagyon jó epeserkentő, májserkentő, erjedésgátló, hasnyálmirigy erősítő, gyomorerősítő. Gyomorsav hiánynál érdemes étkezés előtt fél órával néhány kortyot fogyasztani a teájából.
Fahéj, szegfűszeg, gyömbér
A karácsonyi süteményekben előszeretettel használt fűszerek szintén emésztést serkentő, puffadásgátló hatásúak.
Emésztést segítő illatos tea:
1 evőkanál borsmenta, 1 evőkanál kamilla, 1 evőkanál édeskömény (kicsit szét lehet zúzni), 1 kávéskanál kisezerjófű. Ezt a keveréket le kell forrázni 1 liter forró vízzel. 15 percig lefedve áztatni, majd szűrni. Nagyon finom és hatásos teakeverék emésztésünk támogatására.
Még számos gyógynövény létezik, melyeket bevethetünk emésztésünk támogatására, mint pl. az angelikagyökér, kakukkfű (fűszerként is hasznos), pemetefű, kálmosgyökér, tárnicsgyökér (nagyon keserű!), ürömfüvek.
Természetesen ez az időszak nem a diétáról szól. Hiszen enni jó, közösen, családdal, barátokkal még jobb megosztani a finom falatokat. Nem kell lemondanunk szinte semmiről, és egy kis odafigyeléssel anélkül élvezhetjük a finom ízeket, hogy végletesen megterhelnénk az emésztőrendszerünket. Túlevés helyett válasszuk a minőségi étkezést. Könnyű gyomorral a lelkünk is könnyebb, és hangulatunk is sokkal jobb!