Kevés olyan ember van, akinek ne okozna problémát nemet mondani. Annak, hogy mennyire tudunk és merünk nemet mondani, több oka is lehet:
- Neveltetésünk, hitrendszereink – „Jó gyerek mindig szót fogad, soha nem mond nemet”; „Ha nemet mondok, nem fognak szeretni”,…
- Családi minták – „A mi családunkban nem szokás nemet mondani”; „Akkor is megcsináljuk, ha a fene fenét eszik…”,…
- Evolúciós tényezők – Régen komoly következményei voltak annak, ha egy kevésbé együttműködő egyént a csoport kitaszított. Az életben maradás szempontjából sokszor célszerűbb volt igent mondani, ha tetszett, ha nem.
- Félelem a konfliktusoktól – Amennyiben nemet mondok, esetleg fel kell vállalnom a konfliktust, különösen akkor, ha a másik fél nem képes elfogadni a nemet.
- Félelem, hogy ha nemet mondok, lemaradok valamiről, stb.
Naponta elképesztő mennyiségű információt kellene feldolgoznunk, a felgyorsult világ is azt sugallja, hogy mindenre azonnal kell válaszolnunk. Ez a kényszer, különösen, ha társul a fent említett okok valamelyikével, sokszor oda vezet, hogy meggondolatlanul mindenre igent mondunk, háttérbe szorítva saját érdekeinket.
Nem lehet, és nem is kell mindenre igent mondani! Ami nem áll összhangban veled, ami nem visz közelebb a céljaidhoz, legyen szó testi – lelki egészségről, kapcsolatokról, anyagiakról, az idődről – arra meg kell tanulnod nemet mondani. Hiszen az energiád, az erőd, pénzed és az időd is véges. Ha nem tudsz nemet mondani, akkor igazából prioritást sem tudsz felállítani a dolgok között, és olyan dolgok vihetik el az erőforrásaidat, melyek lehet, hogy a rangsorban valahol hátul kullognának…
A boldogságod, kiegyensúlyozottságod és önbecsülésed felé vezető út mindig nemekkel van kikövezve! A sok igen még soha – senkit nem tett maradéktalanul boldoggá.
Könnyebb és nehezebb „nemek”
Persze nem mindegyik „nem” egyforma. Van, amire könnyebb nemet mondani, van, amire nehezebb.
Talán az egyik legnagyobb tévút, amikor mások segítésére nem tudunk nemet mondani. Természetesen segíteni valakin nagyon jó érzés, és sokat tud adni. Itt most nem arról van szó, hogy mindig minden körülmények között nemet mondj a segítségnyújtásra. Kérlek, ne érts félre! Természetesen mindig légy udvarias és segítőkész, tegyél másokért, de ne akarj megmenteni mindenkit a saját sorsától!
Szülők esnek gyakran abba a hibába, hogy mindent megoldanának gyerekeik helyett, hogy megkíméljék őt a csalódásoktól. De nagyon – nagyon fontos megérteni: lehet, hogy ha állandóan, kényszeresen másokon akarsz segíteni, megfosztod őket attól, hogy azzá váljanak, akivé lenniük kell! Az erőfeszítések, az elvégzett dolgok adják meg a sikerérzést, az önbecsülést. Biztosan te is ismersz embereket, akiknek az ölébe hullott minden, mégis elkallódtak, boldogtalanok… Mert valaki mindig elvégezte helyettük a munkát, valaki mindig „megmentette” őket.
Arról nem is beszélve, hogy ez mindig egy jó indok szokott lenni arra, hogy ne magaddal foglalkozz! Pedig aki magát nem teszi rendbe, aki nem a saját portáján söpröget először, aki nem a saját céljaival törődik elsősorban, az igazából másnak sem tud segíteni. Az ilyen ember leggyakrabban azt szajkózza másoknak, amit magának kellene megtennie…
Visszatérve a nemet mondásra: meg kell tanulnod akkor is nemet mondani, ha valakin csak úgy tudnál segíteni, ha helyette vívod meg az ő csatáit… Ha ilyen ember kéri a segítségedet, akkor is nemet kell mondanod, ha nagyon nehezedre esik.
Néhány előrelendítő „nem”
Van néhány dolog, amire ha nemet mondasz, óriásit lendíthetsz az állapotodon, a hangulatodon, az egészségeden, a céljaidon. Ezek általában olyan rossz szokások, amelyeket rendszeres „gyakorlással” szoktunk konzerválni, hogy aztán egyre nehezebben tudjunk megszabadulni tőlük. Ezért ne várj egy napot sem, kezd el még ma!
- Mondj NEMET a kifogásokra… – Soha nem visz előre az, ha azt látod és mondod, miért nem lehet valamit megvalósítani. Mindig a megoldást keresd!
- Mondj NEMET mások hibáztatására, a körülmények hibáztatására… – A saját életedért egyedül Te vagy a felelős.
- Mondj NEMET a döntésképtelenségre… – A legrosszabb, amit tehetsz, a hosszú hezitálás. Elképesztő mértékben elszívja az energiádat! Nincsen jó, vagy rossz döntés: csak döntés van! Mert még egy utólag rossznak tűnő döntésnek is van jó oldala: tapasztalsz, és tanulsz belőle!
- Mondj NEMET a halogatásra… – A halogatás nagyon alá tudja ásni az önbecsülésed! Haladni kell, mindig lépni kell, még ha csak egy kis lépést is. Ahogy Martin Luther King mondja: „Ha nem tudsz repülni, fuss! Ha nem tudsz futni, sétálj! Ha nem tudsz sétálni, vánszorogj! De akármit is csinálsz, haladj előre!”
- Mondj NEMET a kecsegtetésre, csábításra… – Biztosan boldoggá fog tenni egy negyvenedik pár cipő, csak azért, mert akciós? Ha magadba nézel, tudod, hogy nem, vagy csak nagyon rövid ideig…
Jól megválasztott „nem”
Ahogy írtam, nem mindig könnyű nemet mondani. De ahogy a bicepszünket, úgy a nemet mondó képességünket is tudjuk fejleszteni, csak gyakorlás kérdése. Amikor elkezded gyakorolni, még bizonytalannak érezheted magad. Ilyenkor nyugodtan kérj időt, mielőtt akár igent, akár nemet mondanál. Ritkán fordul elő, hogy azonnali válaszra kényszerítenének egy fegyvert tartva a homlokodhoz! Sokszor mégis szinte kényszert érzel, hogy azonnal igent mondj, nem igaz? Utána pedig mérges vagy magadra… Pedig nyugodtan kérhetsz egy kis időt, ez egy teljesen korrekt hozzáállás!
Ekkor át tudsz gondolni néhány fontos dolgot:
- Összhangban áll a kérés az értékrendeddel? – Csak azokra a kérésekre szabad igent mondani, melyek összhangban állnak az értékrendeddel!
- Képzeld el, hogyan éreznéd magad, ha nemet mondanál, és nem kellene megtenned azt a bizonyos dolgot? – Ha megkönnyebbülést érzel, mondj nemet!
- Mi történik, ha nemet mondasz? Mi a legsúlyosabb következménye? – Sokszor félelemből nem mondunk nemet. Ennek okai a már említett negatív hitrendszerek. De ha logikusan végiggondolod, rájössz, hogy a legtöbb nemmel senkinek semmilyen kárt nem okozol! Annál inkább magadnak a sok igennel…
- Közelebb visz az „igen” a céljaidhoz, vagy inkább eltávolít? – A saját érdekeidet helyezd előtérbe, ne mindig te légy az utolsó! Ez nem önzés, hanem egészséges önbecsülés!
A gondolkodási idő abban is segíthet, hogy bátorságot gyűjts a „nem” kimondására, esetleg bizonyos feltételek megfogalmazására, amennyiben igent mondasz. Akár meg is indokolhatod, hogy miért mondasz nemet, bár véleményem szerint erre nem mindig van szükség, főleg nem úgy, ha mentegetőzésnek hangzik… Senkinek nem tartozol magyarázattal a nemleges válaszaidért! Felnőtt embereknek nem csak nemet kell tudni mondani, de ugyanúgy tudni kell elfogadni is a nemleges választ!
Ha nemet mondasz, igent mondasz önmagadra! A nemet mondás képessége valóban boldogabbá és egészségesebbé tehet. Minél többször gyakorlod, annál több energiád marad, amit a céljaid elérésére, új ötletekre, kapcsolataid ápolására, hasznos és kellemes szokások kialakítására fordíthatsz. Olyan dolgokra, amivel töltődsz, hogy utána szívből tudj sok „igent” is mondani!
Mert ahogy Dan Millmann mondja: „Ha nem ismered fel, hogy van hatalmad nemet mondani, soha nem fogsz tudni igazán igent mondani.”