Ha máskor nem is, de a húsvét előtti böjt időszakában talán mindenkinek eszébe jut a tisztulás – tisztítás: a test és lélek méregtelenítése böjt vagy különböző méregtelenítő kúrák által.
A nagyböjt a keresztény közösségekben a húsvét előtti negyven napos előkészületi, tisztulási, bűnbánati időszak. Bár sok formája elterjedt a keresztények között is (pl. naponta csak egyszer enni, naplemente után; délutánig semmit nem enni, stb.), mindegyik lényege a felkészülés Jézus Krisztus feltámadására. Ehhez hozzátartozott a hitben való elmélyülés, lelki tisztulás, de ugyanúgy a testi örömök, az evésről való lemondás, tehát a testi tisztulás is.
A ma emberének még inkább el kellene gondolkodnia azon, hogy talán soha nem volt ekkora szükség a történelem folyamán a böjtre, tisztulásra, mint napjainkban. Testünket elárasztja a sok fölösleges és káros anyag: a sok cukor, mesterséges élelmiszeradalékok, vegyianyagok, gyógyszerek, környezeti mérgek. Lelkünk szintén nagyon terhelt: a sok aggódás, harag, irigység, féltékenység, megbocsátás képtelensége, a sok görcs, túlzott ragaszkodás mind – mind megterheli lelkünket. Szellemünk szintén küzd, nem hallja meg a lélek hangját, hiszen a mindennapi információ özön, a média, a téves megfelelési kényszerek, küzdelmek teljesen elveszik az erejét.
Ha igazán őszinte vagy magadhoz, tudod, hogy szükséged van-e arra, hogy megválj testi mérgeidtől, és elengedj olyan lelki, szellemi terheket, melyek hátráltatnak a továbbhaladásban.
Ez a cikk azoknak szól, akik gondolkodnak a böjtölésen, és szeretnének alaposan felkészülni.
Véleményem szerint ma mindenkinek szüksége van arra, hogy bizonyos időközönként megszabaduljon a felhalmozódott salaktól – testi és lelki szinten egyaránt. Csak így lehet helyet biztosítani az újnak: a tiszta testben szívesebben lakik a lélek, és a tiszta lélek a testet is megemeli, olyan rezgésszintet biztosít, ahol már sokkal nehezebben alakulhat ki betegség.
A böjtölés sokkal több a táplálék megvonásánál, korlátozásánál. Egy olyan tapasztalati út, melynek során a test és a lélek is tisztuláson és átalakuláson megy át. Különösen pozitív hatását akkor tudjuk beépíteni az életünkbe, ha tudatosan tervezzük meg, visszük véghez, és a böjt utáni időszakra is nagyon figyelünk.
Sok embernek azért vannak nagyon rossz tapasztalatai a böjttel kapcsolatban, mert minden előkészület és tudás nélkül vág bele, innen – onnan olvasott információk alapján. Jelen cikk sem tud természetesen mindenre kitérni, de néhány nagyon fontos szempontot szeretnék ismertetni, amelyek betartásával elkerülhető a kudarc, és a böjt valóban sikerrel zárul.
Böjt, méregtelenítés
Ma már nagyon sok fajta méregtelenítő módszer létezik. Enyhébb formája, amikor pl. gyógyteákat fogyasztunk a máj, vese, belek, vér méregtelenítésére, vagy bázikus fürdősókat használunk, vagy citromlé kúrát tartunk, stb.
A méregtelenítő módszerek közül a leghatásosabb, de egyben a legnehezebb maga a böjt.
Ennél hatékonyabb lehetőségünk nincsen, ez a legősibb és leghatásosabb méregtelenítő eljárás. Már az ősi időkben megfigyelte az ember az állatokat, és leutánozta őket: ha egy állat beteg, akkor nem eszik, egyfajta böjtbe kezd. Az ember is tapasztalta: ha betegség idején nem eszik, gyorsabb a gyógyulás.
A böjt tehát táplálékmegvonást jelent, míg méregteleníteni – valamilyen szinten – több módon, táplálkozás mellett is tudunk.
A böjt során csak folyadékot fogyasztunk, ami a böjt fajtájától függően szintén többféle lehet:
- csak tiszta víz (nem javasolt!),
- tiszta víz és gyógytea (csak bizonyos, gyakorlott böjtölök esetében, és rövid időre),
- léböjt: a víz és a gyógyteák mellett gyümölcs és leginkább zöldség levek, különböző levesek, esetleg turmixok fogyasztása megengedett. A mai emberek többségének csakis ez a fajta böjtkúra ajánlott. A zöldségleveknek megvan az a pozitív hatása is, hogy lúgos mivoltukkal képesek semlegesíteni a böjt során fokozottan savassá váló pH-t, amit a felszabaduló nagy mennyiségű méreganyag okozhat.
Mikor ellenjavallt a böjtölés?
A legtöbb ember, a megfelelő módon előkészített és levezetett böjtkúrával csak nyerhet. Szinte nincsen olyan probléma, melyen ne tudna segíteni. Különösen pozitív hatású különböző gyulladások, fertőzések, allergia, asztma, ízületi problémák, emésztőszervrendszeri problémák, bőrbetegségek, vese- és máj panaszok esetén. Aki teljesen egészségesnek érzi magát, az is sokat kaphat egy böjtkúrától, lelki, szellemi szinten is nagyot lendíthet, a továbbfejlődés lehetőségét adja.
Vannak azonban olyan állapotok, betegségek, amikor a böjt szigorúan ellenjavallt, vagy esetleg csak orvosi felügyelettel végezhető:
- Skizofrénia, paranoia, borderline személyiségzavar, pszichiátriai kezelés alatt.
- Súlyos pajzsmirigy problémák: alulműködés, túltengés.
- Táplálkozási problémák: anorexia, bulimia, kóros soványság.
- Áldott állapotban, szoptatáskor.
- Leromlott, végletesen kimerült állapotban.
- TBC esetén.
- A rák végső stádiumában, súlyos szívbetegségek esetén.
- Kemoterápia, sugárkezelés alatt.
- Gyerekkorban, amíg a szervezet fejlődésben van (általában 18 éves korig).
A böjt élettani hatásai
- Méregtelenít és salaktalanít, helyreállítja a szervezet pH-egyensúlyát
- Áthangolja a vegetatív idegrendszert, nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá tesz.
- Az anyagcsere folyamatokat tehermentesíti. Utána javul az emésztés, megszűntetheti az emésztési problémákat.
- Gyulladáscsökkentő hatású.
- Megszabadíthat számos betegségtől, fizikai fájdalmaktól („kés nélküli műtét”).
- Csökkenti a szövetek víztartalmát, ezért ödémánál, vizenyőnél is nagyon ajánlott.
- Lebontja a felesleges cukor-, zsír- és fehérjeraktárakat.
- Csökkenti a testsúlyt (de nem ez az elsődleges célja!), túlsúly esetén használható.
- Növeli az energia szintet.
Fontos alapelvek böjtöléskor
Amennyiben nem tartunk be bizonyos alapelveket, rossz tapasztalatunk is lehet, ami elveheti kedvünket a további böjtöléstől, sőt akár rosszabb állapotba is kerülhetünk. Aki viszont hajlandó figyelembe venni néhány egyszerű alapszabályt, és képes türelmesen, fokozatosan felépíteni a böjtöt, majd betartani a levezető szakaszt, csakis profitálhat belőle.
Mennyi ideig és mikor érdemes böjtölni?
Ez ügyben óva intek mindenkit a becsvágytól – nem az a lényeg, hogy minél tovább bírjuk, nem ettől leszünk hősök! A böjt szellemiségétől amúgy is nagyon távol áll a férfias jellegű becsvágy. A böjt tipikusan egy nőies, befele forduló energiát képvisel, lényege a lágyság, befele, önmagunkra való figyelés. A legjobb ilyenkor kizárni a külvilágot és minden külső erőfitogtatást!
Tehát azt, hogy milyen hosszú legyen, ne a külső elvárások és a teljesítmény határozza meg.
Az első böjtölésre érdemes kb. egy hetet rászánni, hiszen ennél rövidebb idő kevés lehet: maga a kezdeti átállás is eltarthat 3 napig! Ez az első három nap a legnehezebb, ha ezt kibírjuk, általában utána kezdjük élvezni a böjt jótékony hatásait. Gyakorlott böjtölők választhatják akár a 2 – 4 hetes böjtöt is, ez azonban valóban gyakorlatot igényel!
Az egy napos böjt, a sokak által ismert heti egy gyümölcsnap csak akkor hatásos igazán, ha évente legalább egyszer tartunk egy igazi böjtkúrát, ekkor ugyanis a szervezet megtanul gyorsan átállni.
A klasszikus keresztény böjtidőszak tavaszra esik, a hamvazószerdától a húsvétvasárnapig tartó hosszú időszakot öleli fel. Erre az időszakra esik a természet éledése is, a megújulás, feltámadás. A tavasz tehát jelképesen is jól illik a böjthöz, a hosszabb nappalok, a több fény mind pozitív hatással van a böjtölőre. Legideálisabb tehát a böjtünket erre az időszakra időzíteni.
Aki hajlandó évente kétszer is böjtölni (kihasználva a böjt pozitív hatásait), annak az ősz is egy megfelelő időszakot jelent. Bölcs dolog egy őszi böjttel készülni a télre, hiszen tudjuk, hogy télen talán kevesebbet mozgunk, az ünnepi időszakban többet eszünk… Nem árt tehát kevesebb ballasztanyaggal nekiindulni a téli időszaknak sem.
Hol és mikor szabad böjtölni?
Az ideális persze az lenne, ha egy gyönyörű természeti környezetben, a szabadságunk ideje alatt tudnánk böjtölni. Léteznek böjtklinikák és böjt tanfolyamok is, ezek azonban nem mindenkinek elérhetőek, és nem minden esetben jobbak, mint az egyénileg végzett böjtölés, amikor saját ritmusunkhoz tudunk alkalmazkodni.
Böjtölni természetesen munka közben is lehet, kivéve, ha valaki nagyon nehéz fizikai munkát végez, vagy sokat kell vezetnie. Ez azért nagyon fontos, mert az átállás során csökkenhet a reakcióidő!
Amennyiben munka mellett böjtölnénk, fontos úgy időzíteni, hogy maga a léböjt szakasz péntek reggel kezdődjön, hogy a kritikus 3 napos átállás a hétvégére essen. Vagy értelemszerűen, aki hétvégén dolgozik, annak a szabadnapjaira kell időzítenie a böjt első három napját.
Nagyon fontos, hogy amennyiben otthon, és munka mellett böjtölünk, akkor is legyen lehetőségünk naponta egy kis csendes visszavonulásra, elcsendesedésre. Csak így tudjuk érvényesíteni a böjt lelki tisztító hatását is: naponta végzett meditációval, csendes elmélkedéssel, feltörekvő érzések átélésével és elengedésével.
Előkészítő és felépítő napok
Ez az a pont, ahol a legtöbben nem figyelnek! Egy jól felépített böjtnek van egy előkészítő része és egy böjt utáni felépítő szakasza.
Az előbbi tulajdonképpen magának a böjtnek az előkészítése, az utóbbi pedig az úgynevezett böjt-törés.
Előkészítő szakasz
Attól függően, hogy ki – milyen táplálkozást folytat, szükség van egy hosszabb – rövidebb bevezető szakaszra. Minél több állati fehérjét (húst, tojást, tejterméket) fogyaszt valaki, annál hosszabb az előkészítő szakasz. Nagyon fontos a fokozatos átállás, hiszen a hirtelen és nagymértékű változtatások megviselik a szervezetet, amihez nem mindenki tud olyan gyorsan alkalmazkodni.
Ilyen esetben célszerű egy kb. két hetes előkészítő szakaszt alkalmazni. Az első héten el kell hagyni a táplálkozásból a húst, a második héten pedig a többi állati fehérjét (tojás, tejtermékek) is. Nagyon fontos, hogy ebben az időszakban teljes értékű táplálkozást folytassunk, sok gyümölccsel és zöldséggel. Természetes, hogy aki előtte sokat evett, az bizony sokszor éhes lesz – de ez az állapot folyamatosan változik, ahogy a gyomor kezd összehúzódni.
Mivel sok embernek okoz gondot, hogy mit egyen ilyenkor, íme néhány ötlet:
Reggelire ajánlott: gabonakása, zöldsaláta (nem üvegházi zöldségből!!!), avokádó, csírák, turmixok.
Ajánlott reggeli kásák esetén kerülni a glutén tartalmú gabonákat és magvakat, helyettesítésükre inkább kölest, rizst, amarántot, hajdinát, quinoát, gesztenyét, diót, mandulát fogyasztani. Kaphatóak pelyhesített formában is, ezeket csak meleg vízzel kell elkeverni. Lehet növényi leveket is fogyasztani: rizs, quinoa, zab, mandula (szója kerülendő). Ezekkel elkészítve a különböző kásákat, egy kis gyümölccsel ízesítve remek reggelit kapunk.
Ebédre, vacsorára: zöldséglevesek, gabonakásák, saláták, rakott zöldségek, rizottók, burgonyaételek, rántás nélküli főzelékek, párolt zöldségek, grillzöldségek, hajdina, köles, barnarizs. Bátran használjunk zöldfűszereket, a sót viszont kezdjük el drasztikusan csökkenteni. Kókusz olaj, olíva olaj a bevezető szakaszban még használható.
Mangalica és egyéb állati zsíradék, cukor, fehér liszt, alkohol, dohányzás, mértéktelen sófogyasztás kizárva!
Mind a bevezető, mind a levezető szakaszban rendkívül fontos a sok folyadék fogyasztása!
Felépítő szakasz
A böjt megtörése mindig rendkívül fontos. Aki a léböjt után rögtön beeszik, számítson rá, hogy rosszabbul fogja érezni magát, mint böjt előtt!
A léböjt utáni első napon célszerű csak egy almát vagy egy körtét elfogyasztani, nagyon lassan, alaposan megrágva: minden falatot legalább 30x! Mivel a testnek szüksége van, hogy visszaálljon a táplálkozásra, a felépítő szakasz rendkívül sok figyelmet követel!
Tehát első napon csak egy almát érdemes fogyasztani, jó alaposan megrágva. A böjt alatt fogyasztott teákat, leveket természetesen ezen a napon is fogyaszthatjuk.
A második naptól már fogyasztható mindenféle gyümölcs és zöldség, természetesen nagyon alaposan megrágva. Utána ugyanúgy, mint az előkészítő szakaszban, az első héten fogyaszthatóak a gyümölcsök és zöldségek (salátafélék és gyökérzöldségek is) mellet a gabonafélék, hüvelyesek, olivaolaj. A magokkal vigyázzunk, csak pépesre rágva fogyasszuk őket.
Második héttől fogyaszthatóak tejtermékek, de leginkább csak joghurt, kefir, túró ajánlott. Ha lehet, húst egyáltalán ne fogyasszunk még legalább egy hétig. Utána egy hétig még inkább csak halat, majd fokozatosan vissza lehet vezetni a mérsékelt húsfogyasztást is, törekedve arra, hogy a hús is minél tisztább, lehetőleg háztáji legyen.
Folyadékfogyasztás: víz és gyógyteák, levek
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a nagy mennyiségű folyadék fogyasztása a böjt ideje alatt! Mivel nagy mennyiségű méreganyag szabadul fel ilyenkor, szükség van arra, hogy segítsük a szervezetünket megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék fogyasztásával.
Az előkészítő szakasz után következik maga a tényleges léböjt rész, ami célszerű, ha legalább egy hétig tart. Akinek nagyon nehéz, az lecsökkentheti 5 napra, de ennyit mindenképpen érdemes beiktatni. Természetesen ha nagyon nem megy, már azzal is sokat teszünk, ha csak zöldség és gyümölcsből álló tisztító kúrát tartunk, gyógyteákkal kombinálva! Nagyon – nagyon fontos: soha ne legyen a böjt erőszak!
Ha pedig belevágunk előkészítés után a tulajdonképpeni léböjtbe, a következő folyadékokat fogyaszthatjuk:
- Tiszta víz: javasolt legalább napi 2 liter tiszta víz fogyasztása (a teák, levek mellett!).
- Gyógyteák: már az előkészítő szakaszban érdemes elkezdeni a fogyasztásukat, de a léböjt idején mindenképpen. Támogatni kell a máj, a vese munkáját, tisztítani kell a vért.
Vese támogatása: aranyvesszőfű, zsurlófű, nyírfalevél.
Máj támogatása: máriatövismag, kisezerjófű, fehérüröm, benedekfű, gyermekláncfű, katángkóró.
Vér tisztítása: csalán, kökényvirág, diólevél, kisezerjófű, gyermekláncfű. - Gyümölcs és zöldséglevek: törekedjünk a zöldséglevek fogyasztására (lúgosítás!), de egy – egy pohár gyümölcslé is megengedett. Természetesen mindkettőből a legjobb a frissen, házilag facsart lé, lehetőleg háztáji zöldségből, gyümölcsből. Ha ez nem megoldható, válasszuk a bio minősítésű leveket.
- Zöldségleves: fogyasztható zöldségekből készített levesnek a leve. Tehát az elkészült levest át kell passzírozni, és csak a levét fogyasztani!
Fontos: a sárgarépa lébe mindig csöppentsünk pár csepp extra szűz olivaolajat, mivel zsírban oldódó béta – karotint tartalmaz!
Fontos: sót a léböjti napok alatt tilos fogyasztani, tehát jól nézzük meg, ha boltban veszünk zöldséglét, hogy ne legyen benne só! - Turmix: ha nem ragaszkodunk szigorúan a szűrt levek biztosította szigorú léböjthöz, fogyaszthatunk különböző zöldség vagy gyümölcsturmixokat is. Első böjtölés alkalmával nagyon sokat segíthetnek! Aki viszont fogyni is szeretne, inkább csak a zöld növényekből készített turmixokat válassza!
Béltisztítás biztosítása
Megfelelő bélműködés (béltisztítás) nélkül a teljes böjt kudarcra van ítélve, és nemhogy méregtelenítenénk a szervezetünket, hanem még mérgezés is bekövetkezhet, ha a vastagbelünket nem ürítjük ki rendszeresen.
Éppen ezért a béltisztítás éppen olyan fontos és elengedhetetlen, mint a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás.
Azokon a napokon, amikor van székletünk, nem szükséges béltisztítást végezni, de a többi napon elengedhetetlen! Gyakorlott böjtölőknél a szervezet képes ráállni arra, hogy magától produkál székletet, sőt hasmenést, de kezdő böjtölőknél ez sajnos nem szokott megvalósulni.
Ebben az esetben kell alkalmazni a beöntést. Tudom, hogy sok ember idegenkedik tőle, de higgyétek el, nem olyan rossz, mint ahogy hangzik. Az utána bekövetkező megkönnyebbülés, energiaszint növekedés pedig mindenkit kárpótol a kis kényelmetlenségért.
De érdemes azon is elgondolkodni, miért is idegenkedünk ennyire a beöntéstől…A félelemnek, idegenkedésnek rendszerint lelki okai vannak. Ez szimbolikusan tulajdonképpen az „alvilággal”, az árnyékommal való kapcsolatot is jelenti. Aki nehezebben szembesül az árnyékával, annak a vastagbeléből is nehezebb elengednie a „szemetet”. Aki testi szinten nem képes az elengedésre, az lelki szinten is nehezebben teszi meg. Aki viszont beöntéssel mozgásba hozza a testét, az lelkileg is könnyebben megnyílik, és képes lesz megszabadulni régi, idejétmúlt tartalmaktól.
Ne idegenkedjünk tehát, hanem alkalmazzuk bátran! Patikákban vagy gyógyászati segédeszköz boltban lehet vásárolni úgynevezett irrigátor készletet, ez tökéletesen megfelel a célra. Az utasításán látni fogod, hogyan kell használni.
Természetesen lehet választani a szájon át történő béltisztítást is, pl. glaubersóval. Ezt is meg lehet vásárolni patikában. Általában kb. 30 grammnyit kell feloldani fél liter vízben, és 10 percen belül elfogyasztani. A módszer hátránya, hogy nem csak a vastagbélre hat, hanem az emésztőrendszer teljes hosszára. Ez azt jelenti, hogy hascsikarást okozhat, ami hosszabb ideig is eltarthat. Arról nem is beszélve, hogy hányingert is kiválthat… Én tehát mindenképpen a beöntést ajánlom: gyorsabb, hatékonyabb, és nincs mellékhatása…
Tisztulási tünetek
A böjt végzése során fel kell készülni egy kellemetlen jelenségre, a tisztulási tünetek jelentkezésére. Ha nem vagyunk tisztában ezekkel, megijedhetünk – sok ember ilyenkor szokta gyorsan befejezni a böjtöt.
Jó jelnek kell ezeket a tüneteket tekintenünk, ugyanis azt jelzik, hogy a lerakódott méreganyagok kezdenek fellazulni, és a szervezetünk próbál megszabadulni tőlük. Fontos ilyenkor a tudatosítás, már ez önmagában sokat tud segíteni, hogy csökkenjen a kellemetlenség.
Milyen tisztulási tünetek léphetnek fel:
- fejfájás
- fázékonyság, alacsony vérnyomás, alacsony vércukor szint
- fáradékonyság
- koncentrációs nehézségek, a reakció idő lecsökkenése
- idegesség, ingerlékenység
- alvászavarok
- adott betegséggel kapcsolatos tünetek, problémák felerősödése.
Ilyenkor rengeteg felesleges anyagtól, régi lerakodásoktól szabadul meg a szervezet. Ezen anyagok a vérbe kerülve időlegesen elsavasítják a vérünket, ami igen heves reakciókat is okozhat – ezek tulajdonképpen a méregtelenítés tünetei. Ilyenkor érdemes fokozni a vízfogyasztást (lúgos vízzel pl.), inni egy kis zöldség levet, gyógyteát, vagy légzőgyakorlatokat végezni. Nagyon sokat segít a méregtelenítésben a légzés is!
A legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, hogy abbahagyjuk a böjtöt! Egy kis segítséggel túllendül a szervezet ezen a szakaszon, és utána sokkal jobban fogjuk érezni magunkat!
Rendszeres mozgás
A böjt alatt nagyon fontos a rendszeres mozgás és a légzőgyakorlatok. Mozgás alatt természetesen nem a versenyszerű, megerőltető sportot kell érteni! Egy kiadós séta, kényelmes úszás, lassú kocogás nagyon megfelelő! Részesítsük előnyben a szabad levegőn végzett mozgást, amúgy is célszerű lenne a böjt ideje alatt szorosabb kapcsolatba kerülni a természettel. Jó, ha közben izzadunk is, ez is nagymértékben segíti a méregtelenítést.
Érdemes időnként szaunázni is, de csakis a szelídebb, infra vagy bio szaunát szabad választani, a finn szauna ilyenkor nagyon megterhelő tud lenni.
Megfelelő légzőgyakorlatokkal is rengeteg méreganyagtól tudunk megszabadulni, legyen szó testi vagy lelki szintről! A légzést össze lehet kapcsolni vizualizációs gyakorlatokkal, ami még inkább növeli a lelki méregtelenítés hatását.
Lelki, szellemi tisztulás
Az igazi böjt soha sem csak a testről szól! A testi tisztulás persze mindig segít, hogy lélekben is tisztuljunk. Ez egy remek időszak arra, hogy régi, mérgező gondolatainktól megszabaduljunk, elengedjünk olyan dolgokat, melyek nehezítik a mindennapjainkat, megbocsássunk magunknak és embertársainknak.
A légzőgyakorlatok mellett ma már rengeteg relaxációs, meditációs anyag áll rendelkezésünkre. Érdemes kiválasztani olyan témájú meditációkat, melyek bennünket foglalkoztatnak: elengedés, megbocsátás, halogatás felszámolása, árnyékunkkal való szembesülés… A lényeg, hogy vágjunk bele, és rendszeresen végezzük, naponta meditáljunk.
Segíthetnek a már említett légzéses gyakorlatok is, maga a légzés figyelése a legegyszerűbb meditáció!
Érdemes ilyenkor kizárni a külvilágot, a médiát, az internetet, inkább olvassunk témába vágó könyveket, figyeljünk befele! Keressük a kapcsolatot a természettel, végezzünk olyan tevékenységeket, amiben kedvünket leljük, hallgassunk zenét, vagy zenéljünk. Minden olyan tevékenység hasznos, legyen az mandalafestés, hímzés vagy puzzle kirakása, ami lecsendesíti a száguldó gondolatainkat és relaxált állapotba vezet.
Élet a böjt után
Ha a böjtölés megfelelően előkészített és levezetett, és sikeresen végezzük el a böjt-törést is, nagyon kellemesen fogjuk érezni magunkat. Energiaszintünk megemelkedik, csökkennek vagy megszűnnek korábbi testi panaszaink, és lelkileg – szellemileg is egy magasabb szintre kerülünk. Ilyenkor dönthetünk jól vagy kevésbé jól. Folytatjuk a megkezdett utat, vagy visszatérünk régi, rossz szokásainkhoz…
Érdemes ezeket a jó tapasztalatokat a mindennapi életünkbe is bevezetni, így kialakulhat egy olyan fejlődési folyamat, amely egy felfele haladó csigavonalhoz hasonlít. A jobb testi közérzet hat a lelkünkre, a könnyebb lélek pedig hat a testünkre – egyik hatás a másikat vonja maga után, így folyton új dimenziók nyílhatnak meg előttünk.
Higgyétek el, csak elindulni nehéz! Ha egyedül nem megy, keress nyugodtan egy természetgyógyászt, életvezetési tanácsadót, aki testi és lelki szinten is tud segíteni ebben a folyamatban.
De ha betartod a leírt tudnivalókat, figyelsz a belső „orvosodra”, nem lesz nehéz – az esetlegesen fellépő néhány kellemetlenséget bőven kárpótolja az, amit elérhetsz!
Kívánom, hogy mindenki találja meg a számára legmegfelelőbb utat a test és lélek méregtelenítéséhez!