Biztos vagyok benne, hogy számos szorongásoldó technikát ismer mindenki, legyen szó relaxációs módszerekről, kineziológiáról, különböző táncterápiákról, mozgásról, stb.. Nem célom most ezen technikák ismertetése, már csak azért sem, mert bármelyik több oldalnyi anyagot jelentene.
Most olyan kis egyszerű technikákat szeretnék megosztani, amelyek a pillanatnyi szorongás, félelem, „pánik”, „hiszti” esetén alkalmazhatóak a gyerekeknél és természetesen ugyanúgy a felnőtteknél is. Mindenki kiválaszthatja a neki tetszőt, személyre is szabhatja. Gyerekeknél alkalmazva nincs szükségünk másra, mint egy kis szülői higgadtságra és szeretetteljes figyelemre. Felnőttként alkalmazva elég egy kis odafigyelés, tudatosság, és annak elfogadása, hogy sokszor az egyszerű dolgok a leghatékonyabbak!
Szorongás oldó technikák
1. Rajzold le, fesd le.
Gyerekek nagyon sokszor tudattalanul is kirajzolják magukból a feszültségeiket. Ha látjuk, érezzük, tudjuk, hogy valami bántja, kérjük meg, hogy rajzolja le! Ha azt mondja a gyerek, hogy ő nem tud rajzolni, bátorítsuk, hogy nem az élethű ábrázolás a lényeg – kérdezzünk rá, hogy milyen színűnek képzeli a félelmét, milyen alakúnak, és akkor azt akár absztrakt formában is lefestheti. Már a színek, formák elképzelése is enyhíti a szorongást!
2. Képzeld el
Itt csak a képzeletünkre van szükség. Képzeljük el a szorongást okozó szituációt.
Ha már megtörtént, hogy pl. valaki, vagy egy helyzet nagyon megbántotta a gyermeket, van egy egyszerű, de nagyon hatásos technika. Kérd meg a gyerekedet, hogy képzelje el azt a személyt (helyzetet) aki (ami) bántja (érdemes behunyt szemmel végezni). Képzeljen el egy színt. Vegyen egy vödör festéket (az elképzelt színűt) és fesse le vele, vagy öntse le vele az adott személyt. Látni fogod, hogy a gyerek megkönnyebbül, nevet – a szorongás pedig azonnal oldódik.
Ha egy jövőbeni szituációtól fél, képzeljétek el együtt, hogy mi történhet: mi lehet a legrosszabb kimenete, mi lehet a legjobb. Utána pedig nyugtasd meg, hogy bárhogyan is alakul, te akkor is nagyon szereted.
3. Aktív figyelemelterelés
Bárki alkalmazhatja ezt az egyszerű technikát. Amikor jön a szorongás, félelem, düh, feszültség, mond ki hangosan (vagy magadban): állj. És keress a környezetedben 3 piros színű tárgyat, 3 zöld színű tárgyat és 3 kék színű tárgyat.
Az agy aktív megdolgoztatása egy szorongásos helyzetben nagyon hatásos! Adj ilyenkor nagyon konkrét feladatokat gyermekednek (vagy magadnak). Nagyon jól működhet a számolás is, különösen kisebb gyerekeknél (pl. orvosi váróban számolja meg, hány szék van, hány gyerek van…).
4. Rövid, aktív mozgás
Egy 5-10 perces gyors tánc, néhány guggolás, ugrálás ugyanúgy ki tud billenteni a szorongásból. Akkor is, ha semmi kedved hozzá, kezdj el ugrálni, amíg a pulzusod meg nem emelkedik, tartsd egy kicsit ezt a szintet, majd ülj le, és figyelj a légzésedre, ahogy szépen, lassan visszaáll a normál ritmusára. Amilyen egyszerű, pontosan olyan hatékony!
5. Fújjunk lufit – hasi légzés
Talán az egyik leghatékonyabb szorongásoldó technika a mély hasi légzés. Feküdj le, és 4 ütemre (4-ig számolva) szívd mélyen a levegőt a hasadba. Tartsd bent 4 ütemig, majd orron keresztül lassan fújd ki 4 ütemen keresztül. Ahogy gyakorolsz, növelheted az ütemek számát.
Gyerekeknél: mond neki, hogy képzelje el, egy lufi van a hasában, és azt kell felfújnia. Képzelje el, hogy amikor beszívja a levegőt, akkor az beáramlik a lufiba ami ettől megnő- tegye közben a kezét a hasára, hogy érezze is, amint kidomborodik.
Ha van otthon lufi, nyugodtan fel lehet azt is fújni, ugyanilyen hatásos.
6. Öleld meg, ültesd az öledbe
Amikor a gyerekünk szorongva, vagy feldúltan mesél valamit, ne kezdj észérvekkel magyarázni! Ez ilyenkor teljesen hatástalan! Inkább csak kérd meg, üljön kicsit az öledbe, és maradj nyugodt, szeretetteli. A te nyugodt szívverésed, lassú légzésed automatikusan átragad a gyerekre, és érezni fogod, hogy lassan ő is megnyugszik. A szeretetteljes, empatikus ölelés a legjobb orvosság!
7. Írjatok „milyen ügyes vagyok” listát
Amennyiben szorong a gyerek egy feladat miatt, vagy úgy általában alacsony az önbizalma, írjatok egy listát olyan helyzetekről, amit ügyesen megoldott. Ezek bármilyen apróságok lehetnek! Ha még nem tud írni, elég, ha beszéltek róla.
Nagyon – nagyon ajánlom felnőtteknek is az esti: „mire vagyok büszke a mai napon” lista írását. Legalább 3 dolgot érdemes minden nap leírni (és itt is lehet bármilyen apróság). Nagymértékben csökkentheti szorongásainkat, ha tudjuk becsülni önmagunkat!
8. Toljuk arrébb
A test teljes megfeszítése majd ellazítása oldja a szorongást. Így működik pl. a progresszív izomrelaxáció is.
Támaszkodjunk neki egy falnak, és próbáljuk meg arrébb tolni! Számoljunk: háromig toljuk, háromig lazítunk, utána ismét toljuk, lazítunk… Egyrészt az izommunka, másrészt a móka is oldani fogja a szorongást.
9. Váltott orrlyukú légzés
Bal orrlyukon belégzünk (miközben befogjuk a jobb orrlyukat), jobb orrlyukon kilégzünk lassan, mélyen (miközben befogjuk a bal orrlyukat). Néhányszor végezzük el a belégzés-kilégzést, majd váltsunk: a jobb orrlyukon belégzünk, a bal orrlyukon kilégzünk néhányszor. Használjuk a hüvelykujjat az orrlyuk befogásához!
10. Pozitív pontok tartása
A pozitív pontok a homlokcsonton helyezkednek el, kis dudorok a homlokon kétoldalt (ki tudod tapogatni). Helyezzük bal kezünk mutató és középső ujjait a bal oldali dudorra, jobb kezünk mutató és középső ujjait a jobb oldali homlokdudorra. Tartsuk a kezünket mindkét ponton kb. 2-3 percig, közben mélyeket lélegezve. Ezt a módszert mindig alkalmazhatjuk, ha stresszhelyzetbe kerülünk. Azonnal oldja a feszültséget és segít tisztábban gondolkodni.
Fontos tudni, hogy mindenki él át félelmeket, szorongásokat, mindenki életében jelen van a stressz kisebb – nagyobb mértékben. De még fontosabb az, hogy ezeket le lehet győzni, meg lehet szelídíteni, sőt a javunkra lehet fordítani. Mindig van választásunk!
Alkalmazhatjuk ezeket az egyszerű kis technikákat, de természetesen ezek mellett is létezik még rengeteg hasznos dolog, amivel segíthetünk magunkon. A lényeg: el kell kezdeni, és gyakorolni, átültetni a mindennapokba! Nem elég csak olvasni róla – tenni is kell érte.
Amennyiben próbáltál már változtatni, de úgy érzed, nem tudsz megbirkózni a szorongásaiddal, félelmeiddel, a stresszel, keress fel egy szakembert! Az igazi bátorság ott kezdődik, hogy merünk segítséget kérni! A lélek, a szellem ugyanolyan törődést igényel, mint a test, hiszen csakis a három együtt tudja biztosítani a teljes EGÉSZséget.
Ha tetszett a cikk, kérlek oszd meg másokkal is! Köszönöm!