Ahogy megyünk bele az őszbe, egyre aktuálisabbá válnak a légúti rendszer problémái. Az iskolakezdéssel, évszakváltással, hőmérséklet ingadozással egyidejűleg megjelennek a különféle kórokozók, melyek nagyon gyakran a felső- és alsó légutakat támadják.
Ebben az esetben is segítségül hívhatjuk a gyógynövényeket, melyekkel mellékhatások nélkül kúrálhatjuk magunkat, szeretteinket. A légúti rendszer problémái esetén alkalmazott gyógynövények többsége gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, némelyik immunerősítő hatású. Az előírások, adagolások megfelelő betartásával nem tudunk kárt okozni, előnyeiket viszont annál inkább élvezhetjük.
A tőlem megszokott módon először is nagyon röviden, vázlatosan, ismerjük meg a légző rendszer felépítését, működését.
Egy kis anatómia
A légúti rendszer feladata a szervezet gázcseréjének biztosítása, vagyis az oxigén felvétele és a széndioxid leadása. Az emberi szövetek csak nagyon rövid ideig képesek az oxigénhiány elviselésére, ezért rendkívül fontos a folyamatos oxigén ellátás. Ugyanilyen fontos az anyagcsere folyamán keletkezett széndioxid eltávolítása.
Az oxigén a sejtek felé, míg a szén-dioxid a külvilág felé mozog.
Miből áll a légúti rendszer:
- orr, orrüreg (homloküreg, arcüreg)
- garat
- gége
- légcső
- hörgők
- tüdő
A belégzéskor a levegő az orrüregen át a garatba, majd a gégébe áramlik. A légző rendszer e szakaszai a felső légutak. Feladatuk a levegő előkészítése (melegítés, párásítás, tisztítás), az áramlási út biztosítása, a hangképzés, szaglás és a légző rendszer védelme.
Az alsó légutak része a légcső, hörgők és a tüdő.
A tüdő a mellüregben található páros szerv. A jobb oldali három, míg a bal két lebenyből áll. Világos rózsaszín, de minél idősebb, minél több szennyeződés kerül bele, annál több sötét folt jelenik meg rajta. Állománya szivacsszerű: a belépő főhörgő fokozatosan egyre kisebb csövekre, hörgőkre, hörgőcskékre ágazik, melyek végén léghólyagok találhatóak. Itt történik meg a gázcsere a gázok parciális nyomáskülönbsége alapján.
A léghólyagok együttes felülete hatalmas, akár 100 négyzetméter is lehet. Az oxigén a vérbe, a szén-dioxid a léghólyag üregébe kerül.
A légzés
A légzés során a szervezet az energiatermeléshez szükséges oxigént felveszi, a sejtek anyagcseréjében felhasználja, és az eközben termelődött szén-dioxidot leadja. Az oxigén a vörösvérsejtek hemoglobinjához kötődik, és bekerül a vérkeringésbe, a vér pedig elszállítja a sejtekig. A sejtek szénsav formájában leadják a szén-dioxidot a vérplazmába, ami elszállítja azt a léghólyagocskáig, hogy ott kiválasztódjék. A tüdő tehát a veséhez hasonlóan egy fontos kiválasztó szerv, együttes működésük tartja fenn a test sav-bázis egyensúlyát!
Nagyon fontos tehát: méregteleníteni, sav – bázis egyensúlyt beállítani megfelelő légzőgyakorlatokkal is lehetséges! Alapvető fontosságú a megfelelő légzés elsajátítása és gyakorlása! Nagyon sokan nincsenek tisztában azzal, hogy már helyes légzéssel, légzőgyakorlatokkal is sokat tehetünk az egészségünkért, testi és lelki szinten egyaránt.
Nyugodt légvétel alkalmával kb. 500 ml levegőt szívunk be és lélegzünk ki.
Pihenő felnőtt percenként 12-16-szor vesz lélegzetet (ez a légzésszám gyerekeknél több), az így belélegzett levegő tehát: 6-8 liter percenként. Izommunka végzésekor a légvételek száma fokozódik.
Csak megemlíteni szeretném, hogy eddig a külső légzésről írtam. Létezik az úgynevezett belső légzés is, mely a sejtek és szövetek légzése. A sejtek felveszik a vér által szállított oxigént, és enzimek segítségével oxidálják a szerves vegyületeket. A belső légzést egy természetes biológiai folyamat. A folyamat lényege: a szerves anyagokból energia felszabadítása és ATP képzése (adenozin trifoszfát, a sejten belüli energiaátvitel legkisebb egysége, energiaraktár).
A légző rendszer vázlatos ismertetése után nézzük meg, melyek a leggyakrabban használt gyógynövények légúti problémák esetén.
Ahogy már megszokhattátok, az egyes gyógynövényeknél nem csak a légúti rendszerre gyakorolt jótékony hatásokat ismertetem, hanem az adott gyógynövény egyéb hatásait is. Hiszen szinte nem létezik olyan gyógynövény, amit csak egyetlen problémára tudnánk használni!
Légúti rendszer betegségeinél alkalmazható gyógynövények
Orvosi ziliz (fehér mályva)
Az akár 1-1.5 méterre is megnövő orvosi ziliz egy nagy nyálka tartalmú gyógynövény, mely egyéb gyógynövényekre nem reagáló száraz köhögés esetén nagyon hasznos lehet.
Drog: gyökér (hatékonyabb, akár 20-30% nyálkát is tartalmazhat), levél (szár nélkül).
Gyűjtés: Gyökér gyűjtése ősztől-tavaszig történik; meghámozva, kockára aprítva kell szárítani. Levelét nyáron gyűjtjük.
Dózis: 1 evőkanál gyökeret 2 dl vízben áztatni 6-8 órára. 2-3 csésze/nap a fogyasztandó mennyiség. A levél nyálkatartalma kisebb, de ezt is áztatással érdemes készíteni.
Ellenjavallat: nincsen. Csupán arra kell figyelni, hogy az egyidejűleg szedett gyógyszerek felszívódását befolyásolhatja, ezért a tea és a gyógyszer fogyasztása között minimum két óra teljen el!
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Nyáktartalma miatt fontos nyálkahártya bevonó szer száraz, fekélyes, gyulladt, irritált nyálkahártyák esetén.
- Légutak szárazsággal járó heveny gyulladása, rekedtség, légcsőhurut, hörghurut esetén.
- Száraz köhögési ingert csökkenti, a kezdeti szakaszban nagyon jó, amíg nincsen váladék. Fontos, hogy később gátolná a felszakadást, ezért ahogy csökken a száraz ingerköhögés, hurutoldó gyógynövényekre kell váltani.
- Remek szer száraz, asztmatikus, allergiás köhögés csillapítására. Nyugtatja a hörgőket.
- Nyelőcső-, gyomorfekély, gyomorhurut, bélhurut (hasmenés), bélgyulladás és a vastagbél krónikus gyulladásos betegsége (colitis) esetén bélnyálkahártya védő, regeneráló hatású.
- Gyomorsavtúltengéskor védi a gyomorfalat.
- Vese-, alsó húgyutak gyulladásos folyamatainál csökkenti a húgyúti irritációt, fájdalmas vizelést.
- A gyökér nyálka tartalma egy poliszacharid, mely a legújabb kutatások szerint immunerősítő hatású. A hatás feltérképezése jelenleg is vizsgálat tárgya.
Alkalmazás külsőleg:
- Szájüregi nyálkahártya gyulladás, fekély, afta esetén öblögető szerként használjuk.
- Gyökér porából érlelő borogatás készíthető furunkulusra és karbunkulusra, nehezen gyógyuló bőrfekélyek esetén bevonó, hámosító.
- Levél teája használható sebgyógyításra, nőgyógyászati irrigálásra.
- Sebgyógyításra legjobb a levelek tiszta nedve(megrágcsálva rátesszük a sebre).
Hársfa
A hárs nemzetség három faja található meg a Kárpát-medencében: az ezüst hárs, kislevelű hárs, nagylevelű hárs. Gyógyításra az ezüstlevelű hárs nem alkalmas (nyálkahártya gyulladást okoz)!
Drog: virág. Az a hársfa jó gyógyításra, melynek a levél fonákján apró szőrpamacsok vannak, kis levelűnél barna, nagy levelűnél piszkosfehér.
Gyűjtés: Általában június második felétől, még teljes virágzás előtt gyűjtjük (a túlnyílt virágok szárításkor könnyen szétesnek). Árnyékos helyen kell szárítani.
Dózis: 1 evőkanál drogot 2 dl vízzel leforrázni, 10 percig állni hagyni, majd szűrni. 2-3 csésze/nap fogyasztható. Izzasztásra minél melegebben igyuk. 1 hétnél tovább tisztán nem ajánlatos fogyasztani (megterhelheti a szívet).
Ellenjavallat: szívbetegeknél, pajzsmirigy-túlműködés esetén nem ajánlott a fogyasztása. Kismamák, szoptatós édesanyák ne fogyasszák.
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Meghűlés esetén izzasztó, lázcsillapító, köhögéscsillapító, köptető, nyákoldó hatású.
- Izzasztásra, hűlés esetén remekül társítható a bodzával: 1:1 arányú keverékükből, mézzel, melegen remek izzasztó szer készíthető.
- Vértisztító hatású, ezért tisztító teák alkotójaként is alkalmazható.
- A népgyógyászatban vizelethajtó teák alkotórészeként is használják.
- Enyhe szívserkentő, pulzust növeli.
Alkalmazás külsőleg:
- Rekedtség esetén kiváló gargarizáló szer (énekesek, tanárok teája az apróbojtorjánnal együtt).
- Torokfájás esetén toroköblögetőként használható.
- Bőrápoló kozmetikai szerek készítésénél is használják.
- A farészből száraz lepárlással orvosi szén készül (bélfertőzésben abszorbens hatású – bélgázok, toxinok megkötése; székfogó).
Bodza
Egész Európában, szinte mindenhol előforduló, 3–10 m magasra megnövő terebélyes cserje vagy fa. Régebben a növény minden részét felhasználták, a gyökerétől a kérgén át a leveléig. Ma leginkább csak a virágzat és a bogyótermés táplálkozási és gyógyászati szerepe ismert.
Drog: virág, termés. Bizonyos helyeken a pici leveleket is használják (vigyázat: a nagy, kifejlett levelek hánytató hatásúak).
Gyűjtés: a virágot a legrövidebb kocsányrésszel (általában május, júniusban, amikor az ernyő szélén elkezdenek nyílni a virágok), bogyóját teljesen érett állapotban (amikor már fekete minden bogyó). Száradás után a virágot le kell morzsolni a kocsányról.
Dózis: 1-2 teáskanál virágot 2 dl vízzel leforrázni, 10 percig lefedve áztatni, majd szűrni. 2-3 csésze/nap fogyasztható. Megfázáskor: lefekvés előtt jó melegen.
Ellenjavallat: nincs. Gyerekeknek 6 éves kortól adható hígabban (1 csapott teáskanál + 2 dl víz).
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Meghűléses betegségek esetén izzasztó, lázcsillapító hatású (nagyon előnyös hársfával keverni).
- Köhögéscsillapító, köptető hatású.
- Bogyója szintén izzasztó, lázcsillapító, immunerősítő hatású (bogyó felhasználásáról részletesebben itt olvashatsz).
- Vízhajtó, vértisztító, ezért méregtelenítő, fogyasztó, és reuma ellenes teák alkotójaként is használják.
- Emésztést elősegítő, enyhe hashajtó. A friss bodzahajtás (pici levelek!) erős hashajtó.
Alkalmazás külsőleg:
- Orrdugulás, köhögés esetén inhalálásra is használható (érdemes kombinálni kakukkfűvel).
- Használják nedvedző sebek, ekcéma lemosására is, vérömlenyek, fagyási sebek borogatására.
Szöszös ökörfarkkóró
Feltűnő, égbe nyúló (1-1,5 méter magas), ökörfark alakjáról kapta nevét. Talán kevésbé ismert gyógynövény, de nagyon hatásos. Nyálka és szaponin tartalma miatt egyesíti a köhögési ingert csökkentő és köptető hatású drogok sajátosságait (nagyon jó asztmásoknak)! Nagyobb mennyiségben nehezen gyűjthető, azért szokták kombinálni egyéb gyógynövényekkel (pl. zilizzel, édesgyökérrel, ánizzsal).
Drog: a fénylő sárga virágzat.
Gyűjtés: virágzatot reggel 9-11 óra között (délre a kinyílt virágzatok elhervadnak). Napon, még a szedés napján meg kell szárítani. Érzékeny embereknél a növény felületén található apró szőrök viszketést, köhögést válthatnak ki, ezért szedésekor kesztyű, maszk viselhető. Természetesen a szárított virágnál ilyen gond már nincsen.
Dózis:1 púpos evőkanálnyit 2 dl vízzel leforrázni, 10 percig lefedve áztatni, majd szűrni. 2-3 csésze/nap fogyasztható.
Ellenjavallat: nincs.
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Légúti betegségekre: köptető, slejmoldó, csökkenti a köhögési ingert. Nyákoldásra érdemes kombinálni édesgyökérrel, ánizzsal, kakukkfűvel, hárssal. Köhögési inger esetén zilizzel.
- Asztma, bronchitis, hörgőgörcs ellen – speciális hörgőtágító (érdemes kakukkfűvel kombinálni).
- Szénanátha esetén kakukkfűvel kombinálva hatásos lehet.
- Enyhe vírus ellenes (pl. A és B típusú influenza vírusok elleni) és gyenge antibakteriális hatása is van.
- Vízhajtó, izzasztó teakeverékekben is alkalmazható.
Alkalmazás külsőleg:
- Torok és gégegyulladásnál gargarizáló, bevonó hatású.
- Aranyérre ülőfürdő.
- A népi gyógyászatban fülgyulladás és fülekcéma ellen is hatásosnak tartják.
- Sebgyógyító; fagyott testrészek borogatására is használja a népgyógyászat.
- Hajszőkítő – kozmetikai iparban hajszőkítő samponokban használják.
Kakukkfű
Nagyon elterjedt, kavicsos, sziklás talajokon, legelőkön, tisztásokon nő Európa nagy részén a mezei kakukkfű. Nagy mennyiségben termesztik a kerti kakukkfüvet, mely hasonló összetételű, csak magasabb az illóolaj tartalma (főleg a timol komponens).
Drog: virágos hajtás.
Gyűjtés: a föld feletti részeket gyűjtjük, virágzáskor, napos időben.
Dózis: kerti kakukkfűből 1-2 kávéskanálnyi (ha sok a virágrész, 1 kávéskanálnyi) drogot 2 dl vízzel leforrázni, 10 percig áztatni. 1 – 2 csésze/nap fogyasztható – kortyonként elfogyasztani. Mezei kakukkfű:1 csapott evőkanál + 2 dl víz.
Ellenjavallat: mivel fokozhatja a pajzsmirigy működését, ezért pajzsmirigy túlműködés esetén ellenjavallt a kerti kakukkfű fogyasztása. Más erős illóolaj tartalmú gyógynövénnyel (pl. levendula, zsálya) nem célszerű keverni (ha igen, valamelyikből kevesebbet). Kisgyerekeknek kétéves kortól adható hígabb formában a mezei kakukkfű (1 csapott teáskanál).
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Légúti betegségeknél köptető, fertőtlenítő hatású (légcsőhurut, hörghurut).
- Enyhe görcsoldó, hörgőtágító nehézlégzésnél (szamárköhögés, tüdőasztma).
- Immunerősítő hatású.
- Hosszú távon fogyasztva jó a szénanátha ellen.
- Kiváló baktériumölő, erős gyulladáscsökkentő (illóolaja különösen erős).
- Bélféregűző hatású.
- Szélgörcsoldó, puffadásgátló, bélfertőtlenítő.
Alkalmazás külsőleg:
- Kisgyermekek fürdővizébe téve erősíti az immunrendszert, enyhíti a hasi görcsöket.
- Orrdugulás, köhögés esetén remek inhaláló szer.
- Szájüregi gyulladás, torokfájás esetén remek gargarizáló, öblögető szer.
- Bőrfertőtlenítő, sebgyógyító hatású.
- Alkoholos kivonata bőrgomba ellenes.
- Ízületi fájdalom, reuma elleni bedörzsölők alkotója.
Szeszes kivonat: 30 g kakukkfüvet 100 ml 70%-os alkoholban áztatunk 1 napig. Másnap szűrjük, a térfogatot szesszel 100 ml-re egészítjük ki. Ebből napi 3 x 40-50 csepp fogyasztható folyadékba csepegtetve. Erős köhögéscsillapító, légúti fertőtlenítő szer. Csak felnőttek fogyaszthatják!
Néhány további, légúti problémák esetén használható gyógynövényről, egyéb házi praktikákról cikksorozatom következő részében olvashattok.