Cikksorozatom előző részében megismerhettetek a szív és érrendszer erősítésére, és a problémák kezelésére alkalmas négy fontos gyógynövényt. Ahogy ígértem, folytatom a szív és érrendszer védelmében használható gyógynövények bemutatását.
Fokhagyma
Bár a fokhagymát inkább a fűszernövények közé sorolják, nem hagyható ki a szív és érrendszerre ható legfontosabb gyógynövények sorából. Számos pozitív hatását tudományos kísérleti körülmények között is igazolták.
Dózis: A gyógyhatás elérésére minimum 1 – 3 cikkely fokhagymát kell fogyasztani naponta (szétrágva, szétzúzva – így alakul át a benne lévő alliin a bakteriosztatikus allicinné), több héten, hónapon (3-4) keresztül (koleszterincsökkentés, vérnyomás problémák esetén).
Nagyon fontos!: A fokhagymából készült kivonatok, termékek, kapszulák, porok a nyers fokhagyma hatásos vegyületeinek általában csak a törtrészét tartalmazzák, és a készítési módtól függően gyakran csak a hatóanyagok némelyikét! Egyik gyári, gyógyszeripari készítmény sem veszi fel a versenyt a nyers fokhagymával, hatékonyságuk csak a töredéke! Éppen ezért arra bíztatok mindenkit, hogy nyersen, jól összerágva fogyassza a fokhagymát!
Ellenjavallat: Vérzékenységben szenvedők, véralvadási problémákkal küzdők csak fűszerként fogyasszák. Véralvadásgátlóval együtt fokozhatja a gyógyszer hatását, ezért figyeljünk oda a mennyiségekre!
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Csökkenti a vér magas koleszterinszintjét. Kéntartalmú összetevői a májsejtekben csökkentik a koleszterinszintézist (ugyanazt az enzimet gátolják, mint a koleszterinszint csökkentő gyógyszerek, a sztatinok, csak éppen a fokhagymának nincsen semmilyen káros mellékhatása…).
- Érelmeszesedés megelőzésére, a kórfolyamat lassítására nagyon hatásos.
- Gátolja a vérrögök képződését (a hatás néhány óra hosszáig tart), fokozzák a fibrinolízist (a véralvadékok lebontásának folyamatát).
- Magas vérnyomás esetén kiegészítő kezelésként alkalmazható (társítani kell fagyönggyel, galagonyával).
- Antibakteriális hatású – gátolja a szájüregben és a garatban egyes baktériumok fejlődését.
- Vírusellenes hatású – meghűléses betegségekben is bevethető.
- Erjedéses bélfertőzésekben is jótékony hatású – bélfertőtlenítő, bélféregűző.
- Gombaellenes hatású – Candida albicans okozta fertőzésekben is használható.
- A rendszeres fokhagyma fogyasztás csökkenti a gyomorrák, a vastagbél- és végbélrák kockázatát.
- Serkenti az immunrendszer működését.
Tyúkhúr
A tyúkhúr is egy olyan gyógynövény, amely mindenhol előfordul, és a legtöbben úgy gazolják ki a kertjükben, hogy nem is jut eszükbe, egy hasznos kis növényről van szó. Kiirthatatlan, már a hó alatt elkezd nőni, és szinte egész évben gyűjthető. Nevét onnan kapta, hogy a tyúkok, madarak nagyon szeretik.
Drog: föld feletti rész (herba).
Gyűjtés: Virágzáskor gyűjtjük föld feletti hajtását. Tavasszal, nyár elején érdemes salátaként, nyersen fogyasztani, zöld turmixokba tenni, mert jelentős a C-vitamin tartalma.
Dózis: egy csapott evőkanál teafüvet 2,5 dl vízzel leforrázni, 15 percig lefedve áztatni, majd szűrni. Napi 1-2 csésze fogyasztható, éhgyomorra, ízesítés nélkül. Korlátlan ideig fogyasztható az ajánlott mennyiségben.
Ellenjavallat: Várandósság, szoptatás alatt, valamint gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott. Az ajánlott tea adagot hosszú távon túllépve hányást, hasmenést okozhat.
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Legjobb koleszterincsökkentő gyógynövény; érdemes orvosi veronikafűvel, mezei zsurlóval együtt fogyasztani (mezei zsurló szintén koleszterincsökkentő, érvédő, érelmeszesedést gátló hatású);
- Jó zsíroldó, ezért fogyasztó teakeverékek alkotója is lehet;
- Segíti az epeműködést;
- Segíti a veseműködést, kőoldó hatású;
- Enyhe vízhajtó hatású;
- Régebben tüdőerősítő gyógynövényként is használták (Kneipp tiszteletes);
- Érdemes salátákban, turmixokban nyersen fogyasztani.
Fekete ribizli
Vadon szórványosan előforduló védett cserje, 1-2 m magas. Gyümölcséért termesztik (antocián tartalmú érfal erősítő), de levelei is gyógyhatásúak.
Drog, gyűjtés: levél, termés.
Dózis (levél tea): Vízhajtóként használva 1 kávéskanálnyi levélport 2 dl vízzel leforrázni, 10 percig áztatni, majd szűrni. Naponta több csésze fogyasztható, étkezések között.
Vérnyomáscsökkentőként, érvédőként: 2-4 kávéskanál levélport 15 percig főzni 2,5 dl vízzel, 15 percig még lefedve áztatni, majd szűrni. Napi 2-3x fogyasztható.
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Érfal erősítő, érfal védő hatású;
- Előnyösen befolyásolja a vér triglicerid és koleszterinszintjét, érelmeszesedés megelőzésében hatásos;
- Vérnyomáscsökkentő hatású, különösen hatásos a magasvérnyomás betegség kezdetekor;
- Vizelethajtó (enyhe, de visszafogja a kálium ürítését);
- Termése és a belőle készült szörp, lekvár szintén kedvező hatású az érfalakra (antocianinek); vérszegénység esetén is használható (vastartalom).
Hasonló hatása van a fekete szeder termésnek és a fekete áfonyának is: szíverősítő növények, javítják a keringést, javítják a kapillárisok vérellátását is (és még számtalan pozitív hatásuk van).
Orvosi somkóró
Erős hatású gyógynövény (túladagolva májkárosító, kivérzést okozhat), és bár tea is készíthető belőle, inkább a gyári, ellenőrzött hatóanyag tartalmú kivonatokat ajánlom belsőleg.
Ellenjavallat: Várandósság esetén minden formában ellenjavallt! Vérhígító szedésekor is tilos!
Hatásai belsőleg:
- Érfalak áteresztő képességét csökkenti, vénafalat erősíti – visszérgyulladásra, aranyérre;
- Vénás pangást csökkenti, vénás- és nyirokkeringést javítja, ödéma képződést csökkenti;
- Hajszálereket erősíti;
- Vérhígító hatású, gátolja a vérrögképződést.
Külsőleg alkalmazható tea, tinktúra és kenőcs formájában is:
- Kelésre, fekélyre, visszérgyulladásra, aranyérre (kenőcs);
- Ficamra, rándulásra borogatás.
Szúrós csodabogyó
Szintén egy olyan gyógynövény, amelyet gyári, kapszulázott formában fogyasztunk (gyökértörzs kivonatait). Magyarországon védett cserje. Rendkívül jó hatású a vénás panaszok esetén.
Ellenjavallat: ha valaki alfa – blokkoló vérnyomáscsökkentőt szed, annak gyengítheti a hatását.
Hatásai:
- Növeli a vénák falának tónusát, erősíti a vénák falát;
- Csökkenti az ödémát, nehézláb érzést, zsibbadást;
- Idült érbetegségekben kiváló a somkóróval és vadgesztenyével készült kivonatai;
- Vénás pangásban, vénás átáramlási zavarokban, tágult visszerek gyulladásában is javallt a használata;
- Aranyér kezelésében is hatásos (a belőle készült kenőcs is külsőleg).
- Serkenti a vérkeringést.
Gyógynövények alacsony vérnyomásra
Bár nem okoz olyan nagy problémákat, mint a magas vérnyomás, az alacsony vérnyomás is lehet veszélyes. Ha valakinek nagyon alacsony a vérnyomása, akkor amellett, hogy az illető gyengének, erőtlennek érzi magát, rossz a közérzete, a véráramlás sem lesz megfelelő. Ilyenkor az oxigénben és tápanyagokban gazdag vér nem tud eljutni a belső szervekhez. Ha ez hosszabb távon fennáll, nem lesz megfelelő a működésük, és az is előfordulhat, hogy ideiglenesen vagy véglegesen károsodnak az adott szervek. Ebben az esetben is segítségül hívhatjuk a gyógynövényeket!
- Rozmaring:
- Teája remek szer alacsony vérnyomásra, a vérkeringés serkentésére (különösen perifériás zavaroknál), hideg kezek – lábak esetén.
- Elsőrendű szíverősítő (áldott állapotban ellenjavallt).
- Teáját forrázással készítjük (1 csapott evőkanál 2 dl vízzel).
- Néhány levélkét nyersen is el lehet rágcsálni, szintén élénkítő hatású.
- Kerti izsóp:
- Vérnyomás emelő hatású, különösen hatásos rozmaringgal együtt fogyasztva.
- Teáját forrázással készítjük (1 teáskanál 2 dl vízzel; naponta egy csésze éhgyomorra).
- Fagyöngy:
- Mivel szabályzó hatása van, az alacsony vérnyomást is tudja normalizálni, de ez leginkább idősebb korban és klimaxkor érvényesül.
- Orvosi kálmos:
- Vérképjavító hatású (vérszegénységre), pezsdíti a vérkeringést, élénkítő, roboráló.
- Illóolajok:
- rozmaring, borsmenta – szezámolajba keverve 1-1 cseppet, és naponta 3x a tarkóba dörzsölve segíthetnek alacsony vérnyomás esetén.
Számtalan egyéb gyógynövény is létezik, melyek hatásosak lehetnek a szívünk védelmében. Ilyenek például az idegrendszer gyógynövényeinél megismert citromfű, levendula, macskagyökér (ezekről a gyógynövényekről itt olvashatsz).
Ahogy már hangsúlyoztam, a gyógynövények használata mellett rendkívül fontos a megfelelő, szívbarát táplálkozás, rendszeres, nem megerőltető mozgás, kapcsolat a természettel és a stressz megfelelő kezelése (relaxációval, meditációval, jógával, sétákkal, kineziológiával, stb.). A szeretet, elfogadás, megbocsátás pedig olyan „gyógyszerek”, amelyeket semmi mással nem lehet pótolni, és amelyek hosszú távon védik a szívünket is.
Szív és érrendszerről szóló cikksorozatom végére értem. Néhány egyéb felhasználási módját a szív – érrendszeri gyógynövényeknek (tinktúra, bor) megosztom majd a Facebook oldalamon.
A nyári szünet, szabadságok idejére kicsit szünetelni fog cikksorozatom a gyógynövényekről, viszont ősszel ismételten jelentkezem majd egyéb szerveink, szervrendszereink estén használható gyógynövényekkel.
Mindenkinek tartalmas, szép nyarat, testi – lelki feltöltődést kívánok!