Hazánkban a betegségek listáját a szív és érrendszer problémái vezetik. Népbetegségnek számít az érelmeszesedés, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint. A szív és érrendszeri megbetegedések okozzák a legtöbb halálesetet is.
A jó hír az, hogy ezeknek a betegségeknek egy része megfelelő életmóddal megelőzhető. A sok zöldség, saláta, gyümölcs, a mediterrán étrend, a rendszeres mozgás, a lelki egészség és a stressz megfelelő kezelése mind segítenek megelőzni a szív és érrendszer problémáit.
A megelőzéshez, és a már kialakult problémák kezeléséhez is segítségül hívhatjuk a gyógynövényeket.
Megelőzésként bátran használjuk a gyógynövényeket, a megfelelő adagolást és alkalmazást betartva nem tudunk kárt okozni. Már meglévő tünet, probléma esetén viszont mindig érdemes felkeresni az orvost, természetgyógyászt, és konzultálni egy képzett fitoterapeutával, hiszen a tünetekkel együtt mindig az okokat is kezelni szükséges!
Galagonya
Ez a csodálatos gyógynövény a „szív kenyere”, ahogy Dr. Oláh Andor, a természetgyógyászat egyik első Magyarországi képviselője nevezte kedvenc gyógynövényét. Valóban, ez a gyógynövény olyan jó hatással van a szívre, hogy nyugodtan nevezhetjük akár a szívek megmentőjének is. Egész Európában elterjedt, legelők és erdők szegélyében, bokros helyeken, szántóföldek szélén gyakran előforduló, 2-3 méter magasra is megnövő cserje.
Drog: virágos ágvég, termés (bogyó).
Gyűjtés: A virágos hajtásokat az első bimbók nyílásakor, általában május-júniusban gyűjtjük. A piros bogyókat (termés) az első fagyok előtt, általában októberben szedjük. Tövisei miatt kesztyűben ajánlott gyűjteni.
Dózis: 1 csapott evőkanál drogot 2,5 dl vízzel leforrázni, 15 percig lefedve áztatni, majd szűrni. Naponta 2-3 csészével is fogyasztható.
A bogyót áztatni, utána lassan melegíteni, felforralás még 1 percet főzni, utána rögtön levenni a gázról.
Ellenjavallat: Ellenjavallata nincs, bár 12 éves kor alatt nem célszerű fogyasztani.
Tartósan fogyasztható, 1 hónap után jelentkezik az első jelentősebb javulás. Egész életünkben fogyaszthatjuk. Megelőzésre, 40 éves kor felett mindenkinek fogyasztania kellene legalább hetente 2-3 csészével.
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Komplex szíverősítő és szívnyugtató növény;
- Szívgyengeségnél serkenti a szív vérellátását, javítja a keringést, oxigénellátást;
- Szívritmuszavarnál, szapora szívdobogás esetén is használható (pl. szúrós gyöngyajakkal kombinálva);
- Szívizom erősítésre kiváló, öregkori szívpanaszok esetén, a szívizom degenerációra is ajánlott;
- Rugalmasan tartja az érfalakat, gátolja az érelmeszesedést (különösen a koszorúérnél);
- Vérnyomáscsökkentő hatású (értágító), oldja az artériás görcsöket;
- Agyi értágító hatású, csökkentheti a fülzúgást is;
- Idegi eredetű szívpanaszokra is kiváló, stresszoldó, nyugtató, különösen teakeverékekben (pl. citromfűvel kombinálva);
- Hatásos szívasztma esetén is (szívelégtelenség miatti nehézlégzés);
- Enyhe vizelethajtó;
- Változókorban is alkalmazható a hőhullámok, hangulatingadozások ellen (teakeverékben pl. zsályával, cickafarkkal);
- A bogyónak véralvadásgátló hatása is van.
Komoly kísérletek igazolják, hogy napi 2-3 galagonyatea rendszeres fogyasztása jelentősen javítja a szívbetegek állapotát. Rendszeresen, hosszabb távon fogyasztva a gyógyszert szedők gyógyszeradagja csökkenthető. Tea, tinktúra, és kapszulázott kivonatok formájában egyaránt hatásos.
Fehér fagyöngy (madárlép, gyimbor)
Bár nálunk leginkább csak vérnyomás szabályzásra használják, a fagyöngy egy igen régóta használt, sokoldalú gyógynövény. Egész Európában elterjedt, élősködő, örökzöld növény, mely különböző lombos fákon és fenyőféléken található meg. Igen nagy gömböket képezhet, átmérője akár a 3 métert is elérheti.
Figyelem: A tölgyfán termő, sárga bogyójú fagyöngy (fakín) nem gyógynövény! Akácfáról pedig nem szabad gyűjteni, mert az mérgező!
Drog: levél és vékony ágak.
Gyűjtés: vékony leveles hajtását gyűjtjük – leveleit, és vékony (fél centiméternél keskenyebb), fiatal ágait. Ideális gyűjtési idő: novembertől februárig (ekkor legmagasabb a hatóanyag tartalom). Vadalma- (legjobbnak tartott), vadkörte-, nyárfáról, nyírfáról, kőrisfáról, jegenyefenyőről gyűjthető, akácról tilos! A galagonya bokrokon is előfordul néha, ez a fajta fagyöngy még értékesebb vérnyomáscsökkentő! Fehér bogyója emberre mérgező!
Dózis: 2-3 kávéskanálnyi drogot 2,5 dl vízben áztatni 8-10 órát, majd szűrni. Lehetőség szerint ne használjunk túl kemény vizet (forralt, majd lehűtött víz, vagy kis ásványi anyag tartalmú víz megfelelő). Soha nem szabad forrázni, főzni, mert a meleg károsítja a hatóanyagokat! Célszerű este beáztatni, és reggel leszűrni. Tisztán, kúraszerűen napi 1-2 csésze fogyasztható (magas vagy leginkább ingadozó vérnyomásra, érelmeszesedésre). Szívbetegeknek heti 3 csésze. Megelőzésként, immunerősítésre elég belőle heti 1 csésze tea.
Ellenjavallat: Vigyázat, bogyója mérgező, nem fogyasztható! Várandósság, szoptatás alatt, és 12 éves kor alatt nem ajánlott. Tartósan, hosszan fogyasztva, illetve az ajánlott mennyiséget túllépve májkárosító hatású, allergizálhat, túlstimulálhatja az immunrendszert.
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Vérnyomáscsökkentő és szabályzó hatású – magas és ingadozó vérnyomásra is használható; ingadozó vérnyomás esetén elsőként választandó gyógynövény!
- Szívműködést serkentő, javítja a keringést;
- Segít szívritmuszavar esetén (teakeverékekben);
- Gátolja az érelmeszesedést, tisztítja a koszorúereket;
- Használható szédülésre, fülzúgásra (javítja az erek áteresztő képességét);
- Klimaxban csökkenti a szívpanaszokat és normalizálja a vérnyomást;
- Vérzéscsillapító: mindenféle belső vérzés esetén használható (méh, tüdő);
- Erősíti a méh izomzatát, növeli a pete megtapadásának esélyét (terhesség bekövetkeztekor viszont már nem szabad fogyasztani!);
- Epilepsziás rohamok megelőzésére, hisztériára is használták a népi gyógyászatban;
- Van, ahol fejfájás ellen alkalmazzák;
- Immunrendszer működését fokozza, rákellenes. Rudolf Steiner (az antropozófia atyja) már az 1800-as évek végén használta a fagyöngyöt a rák kezelésében. Ma is sok helyen alkalmazzák a fagyöngyből készített injekciókat daganatos betegségeknél.
- A fagyöngy injekciót az ízületi betegségek, isiász, idegzsába kezelésére is javasolják.
Alkalmazás külsőleg:
- Borogatás készíthető leveléből és összezúzott bogyójából érszűkületre, visszérre, ízületi fájdalmakra;
- Fehér bogyóját szétnyomva, és disznózsírral elkeverve fagyás elleni kenőcs készíthető belőle (külsőleg használható a bogyó is).
Szúrós gyöngyajakfű
Egy igen hatékony, régóta ismert gyógynövény a gyöngyajak, mely nagyon sokáig feledésbe merült. Páter Béla (erdélyi magyar gyógynövénykutató, ő hozta létre a világ legelső gyógynövénykutató állomását) hívta fel rá a figyelmet a XX. század elején, azóta megint sokan használják, nem véletlenül. Népies nevei: erősítőfű, szíverősítőfű, szívfű, oroszlánfark – már a nevek is utalnak kiváló gyógyító tulajdonságaira.
Drog: föld feletti virágzó hajtások, a vastagabb szárrészek nélkül.
Gyűjtés: csúcsi, virágzó szárrészt érdemes gyűjteni (levágva), és az alsó, vastagabb szárrészről a leveleket lefosztani. Egész Európában elterjedt, de tömegesen ritkán fordul elő. Viszont könnyen termeszthető, így sokkal gazdaságosabb és hatékonyabb is.
Dózis:2 kávéskanálnyi drogot 2 dl vízzel leforrázni, 15-20 percig lefedve áztatni (esetleg 1-2 percig főzni), majd szűrni. Naponta 2-3 csésze tea fogyasztható, az étkezések között elosztva. Huzamosabb ideig kell fogyasztani, hogy hatását kifejtse (legalább 2 hónapig).
Ellenjavallat: Mellékhatása nem ismeretes. Ennek ellenére, várandós anyáknak nem javasolt. Beépített szívritmus szabályozóval rendelkezők ne alkalmazzák!
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Szívidegesség, neurotikus szívpanaszok, alvászavarok esetén nagyon hatásos (társítható galagonyával);
- Idegfeszültséggel, szorongással járó heves szívdobogás és szívritmuszavarok enyhítésére a legjobb gyógynövény;
- Csökkenti a vér zsírtartalmát és a vérnyomást (érdemes galagonyával, fagyönggyel kombinálni);
- Kiváló idegerősítő, nyugtató és közérzetjavító;
- Teakeverékekben bevált depresszió, alvászavarok, vegetatív neurózis ellen (érdemes az idegrendszerre ható gyógynövényekkel, citromfűvel, macskagyökérrel, orbáncfűvel. Idegrendszer gyógynövényei: lásd itt.);
- Pajzsmirigytúltengés esetén mérsékelhető vele az erős szívdobogás;
- Klimax idején is hatásos lehet a szívpanaszok, feszültség orvoslásában;
- Rendszeres gyöngyajak fogyasztással a kezdődő prosztatapanaszok is megszüntethetők (érdemes teakeverékekbe tenni: kisvirágú füzikével, cickafarkkal).
Pásztortáska (paptarsoly; pásztorerszény)
Szinte mindenhol előfordul ez a kis egyszerű gyógynövény: utak mentén, réteken, árkokban, bozótosban, parlagon, veteményesekben, építkezések mellett…. Legtöbben gyomnak nézik, pedig nagyon értékes tulajdonságokkal bír!
Drog: herba (föld feletti rész, 30 centiméterig), virágos hajtás.
Gyűjtés: felső leveles – virágos hajtását gyűjtjük, általában április – október között. Néhány hónapnál tovább nem érdemes tárolni, mert veszít a hatóanyag tartalmából. Tiszta helyről gyűjteni!
Dózis:1 csapott evőkanálnyi drogot 2 dl vízzel leforrázni, 15 percig lefedve áztatni, majd szűrni. Napi 2-3 csésze tea is fogyasztható; illetve áztatva 6-8 óráig is lehet ha magában fogyasztjuk.
Ellenjavallat: erőteljes méhösszehúzó, várandósoknak tilos (koraszülés, vetélés). Angina pectorisban ellenjavallt.
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Erek tisztítására, érelmeszesedés ellen;
- Vérnyomás szabályzó hatású, érdemes teakeverékekben alkalmazni (kiválóan kombinálható galagonyával, fagyönggyel);
- Jó hatást gyakorol a szívműködésre, kálium tartalma pótolhatja a vízhajtó teákkal kihajtott káliumot;
- Az egyik legjobb vérzéscsillapító: mindenféle vérzésre, pl. gyomor – bélvérzésnél, erős méhvérzésnél, vérvizelésnél (rendellenes menzesz, méhvérzés), orrvérzésnél;
- Görcsoldó, szabályozza a havi ciklust;
- Nyersen salátaként vagy turmixolva (zöld turmixba kiváló) is fogyasztható.
Alkalmazása külsőleg:
- Nyers növény összezúzva vérző sebek, horzsolások vérzését csillapítja. Főzete is csillapítja a vérzést, még az olyat is, ami nem akar elállni;
- Orr- (teába mártott tampont orrba helyezni), fogíny vérzésre;
- Vérző aranyérre ülőfürdő, vagy lemosogatni langyos főzettel;
- Visszérgyulladásra borogatás készíthető belőle;
- Tinktúráját izomsorvadásnál, mindenféle izomfájdalomnál külső bedörzsölőként eredményesen használhatjuk;
- Izmok, tartószalagok erősítésére is használható a tinktúrája külső bedörzsölésre;
- A tinktúra külsőleg migrénes fejfájás esetén is használható (homlokot, halántékot bedörzsölni);
Bár két részesre terveztem a szív és érrendszerről szóló írásomat, és a legfontosabb szív – érrendszeri gyógynövényeket be is mutattam ebben a cikkben, van még néhány gyógynövény, melyeket szintén fontosnak tartok megismertetni. A következő részben ezért további, hatásos szív – érrendszeri gyógynövényeket mutatok be.