Ilyenkor késő ősszel még az is kedvetlen, levert időnként, akinek amúgy mindig mosolyra áll a szája. A napok rövidülése, a kevés napsugárzás erősen befolyásolja a hangulatunkat, ez pedig kihat energiánkra, cselekvőképességünkre és természetesen testi – lelki egészségünkre.
Ilyen esetekben csodás segítség lehet az orbáncfű (csengőlinka, lyukaslevelűfű, Szent János füve, Jézus füve). Már az ókorban is ismerték és használták, mára viszont azon kevés gyógynövények közé tartozik, amelyet mind az alternatív, mind az akadémikus orvoslásban széleskörűen használnak. Hatékonyságát a tapasztalatok mellett számos tudományos vizsgálat is alátámasztja. Ma már növényi gyógyszer is készül belőle, de én úgy gondolom, hogy leghatásosabb mindig magát a növényt hasznosítani, úgy, ahogy a Jóisten teremtette, hiszen így a benne lévő összes hatóanyag áldásos hatása érvényesül.
Egy 4 hetes orbáncfűtea kúra nem csak a hangulatunkat javítja, hiszen egy rendkívül sokoldalú gyógynövényről van szó. Ismerjük meg mi mindenre használhatjuk a méltán híres orbáncfüvet!
Az orbáncfű gyűjtése
Bár így késő ősszel már nem gyűjthető, nem árt megismerni, hogy tavasszal fel tudjuk tölteni vele házipatikánkat!
Füves erdőszéleken, cserjésekben, legelőkön, réteken gyakran előforduló gyógynövény. Könnyű felismerni napsárga virágairól, valamint „lyuggatott” leveleiről: a leveleket fény felé tartva látszanak a pici perforációk. Ha a szirmait elmorzsoljuk, vöröses színű nyomot hagy ujjainkon a benne lévő fő hatóanyag, a hipericin miatt. A föld feletti leveles – virágos hajtást gyűjtjük, a felső kb. 40 centiméteres részt.
Hatóanyagai: hipericin, flavonoidok, cseranyagok, illóolaj, B3-vitamin, kolin.
Alkalmazási területei
Belsőleg:
- Nyugtató, antidepresszáns, hangulatjavító – szellemi kimerültségre, stressz tünetekre, depresszióra bizonyítottan hatásos (gátolja a monoamino-oxidáz aktivitást). Ahhoz, hogy érezhető legyen ez a hatása, több hetes teakúrát kell alkalmazni. Senki ne várjon csodát néhány csésze teától! A legtöbb gyógynövény szelíd, hosszabb idő szükséges, míg jótékony hatását ki tudja fejteni, viszont ez a hatás tartós. Szezonális őszi depresszióra kiváló!
- Gyomorfekélyre, nyombélfekélyre is igazolt a hatékonysága (nyugtató és összehúzó hatás, hámosítás). Ilyen esetekben mindig részét kell képezze az ajánlott teakeverékeknek! A tea mellett olajos kivonata is hatásos (bevonószer, ugyanakkor hámosít és enyhe görcsoldó hatást fejt ki).
- Emésztési zavarokra (emésztésjavító), májra, epére is használható. Epehajtó, epeürülést fokozó, epegörcsoldó. Epeproblémák esetén 3 perces főzéssel készítendő a tea.
- Enyhe savcsökkentő hatású
- Erős immunerősítő, immunstimuláló hatása van (AIDS elleni kísérletek történnek az orbáncfűvel, AIDS-es betegek terápiájának a részét képezi!)
- Vírusölő tulajdonságú, a HIV vírusnál, herpeszvírusnál, hepatitisz B és C vírusnál hatásosnak bizonyult.
- Galagonyával kombinálva javítja a keringést a hajszálerekben.
- Segít hasmenés esetén (főzetet kell készíteni).
- Hatásos lehet éjjeli ágybavizelésnél.
Külsőleg:
- Bőrbántalmakra: lábszárfekélyre, nehezen gyógyuló sebekre (az orbáncfű olaj és tea is)
- Égésekre: erős fájdalomcsillapító, hámosító (olaj és tea)
- Fogínysorvadásra, torokgyulladásra öblögető, gargarizáló (mert gyulladásgátló és serkenti a sejtregenerációt)
Tea készítése:
Fél evőkanálnyi mennyiséget leforrázunk 2 dl vízzel, lefedjük, 15 percig áztatjuk, majd szűrjük. Naponta 2 – 3 csésze tea fogyasztható.
Epeproblémákra: 1 teáskanál orbáncfüvet 3 percig főzünk fél liter vízzel, és ezt isszuk meg egy nap alatt.
Külső használatra készített tea: 2-3 evőkanálnyit használunk 2 dl vízhez.
Orbáncfű olaj készítése:
Egy tisztított, steril befőttes üveget lazán megtöltünk friss virágos hajtással, felöntjük olajjal (szőlőmag, barackmag, oliva, szezámmag), és körülbelül 3 hétig állni hagyjuk napon. A kész olajnak szép piros színe van. Tavasszal, az orbáncfű virágzásakor érdemes készíteni.
Mellékhatás:
- Fotoszenzibilizáló (fényérzékenységet fokozza a hipericin). Bár igazoltan ezt a hatást fehér- és világosabb szőrű állatoknál mutatták csak ki, orbáncfű fogyasztásakor tartózkodni kell a napozástól. Ez ilyenkor ősszel senkit nem veszélyeztet, ezért bátran fogyasszuk!
- Nem szabad kombinálni amfetamin származékokkal, nyugtatókkal, fogyókúrás tablettákkal, asztmabefújókkal.
- Vérhígítóval együtt nem szabad fogyasztani.
- Nem szabad kombinálni sörrel, kávéval, csokoládéval. Nem azt jelenti, hogy teljesen tilos pl. a kávé, hanem a kávé és az orbáncfű tea fogyasztása között minimum 2 óra teljen el.