Immunrendszerünk erősítése érdekében még számos szert, technikát bevethetünk. Még sok – sok oldalt lehetne írni, de mivel képtelenség valóban mindenre kitérni, cikksorozatom befejező részében elsősorban a gyógygombák és a béta – glükánok immunerősítő hatásával szeretnélek megismertetni, néhány mondat erejéig kitérve a vitaminok szerepére is.
Gyógygombák
A köztudatban a gombák sokáig csak mint táplálék szerepeltek. Ma már szerencsére egyre többet hallani gyógyító hatásukról, és egyre több forrásból beszerezhetjük a gyógygombákat és kivonataikat.
A keleti országokban már évszázadok óta használják a gombákat a gyógyításban, Japánban például számos gyógygomba törzskönyvezett gyógyszer! Ma már a nyugati orvostudomány is számos vizsgálatban elemzi hatásaikat, és egyre több tanulmány bizonyítja sokoldalúságukat a megelőzés és gyógyítás területén. Azt talán mindenki tudja, hogy az első antibiotikum, a penicillin is egy gomba. Mára természetesen nagyon sokat bővültek az ismeretek és a felhasználás köre is.
Leggyakrabban a gyógygombák igen jelentős immunrendszer erősítő-, antioxidáns és méregtelenítő tulajdonságait emelik ki a kutatások. Számos gyógygombáról derült ki, hogy erős a daganatellenes hatásuk, valamint nagymértékben befolyásolják az inzulin érzékenységet a szervezetben. Természetesen számos pozitív hatásuk van még (emésztési zavarok kezelése, szív és érrendszer erősítése, idegrendszeri zavarok kezelése, asztma kezelése, bőrproblémák, klimaxos tünetek, stb.), melyek részletezése külön cikket kívánna.
Nélkülözhetetlen, ún. esszenciális aminosavakat, vitaminokat (B-vitaminok, A-, C-, D-, E-vitaminok) és számtalan nyomelemet, valamint poliszacharidokat (nagy molekulájú szénhidrátok) tartalmaznak. Természetes C-vitamin (például csipkebogyó) fogyasztásával a gyógygombák felszívódása és jótékony élettani hatása tovább fokozható.
Immunrendszer erősítő gyógygombák
A teljesség igénye nélkül bemutatok néhány gyógygombát, melyeknek immunrendszerünkre gyakorolt hatása bizonyított. Egyéb pozitív hatásaikat is meg kell említenem, hiszen nem árt tudni, hogy immunrendszer erősítő, rákellenes hatásuk mellett milyen egyéb hasznos tulajdonságaik vannak. Ezeket ismerve úgy választhatunk immunerősítőt, hogy esetleg közben egyéb panaszunkon is segíthetünk, támogathatjuk gyógyulásunkat.
Attól viszont óva intek mindenkit, hogy komoly betegség, panasz esetén maga kiválasszon egy gyógygombát, és csak azzal kezelje magát! Ilyen esetben érdemes orvossal vagy természetgyógyásszal konzultálni, és a terápia részeként alkalmazni gyógygomba kivonatokat, amennyiben szükséges.
Megelőzésre viszont bátran fogyasszuk, csodás hatásaikkal csak jót teszünk magunknak!
Shiitake gomba:
- A benne található lentinán nevű béta-glükán (hosszú láncú szénhidrát) rákellenes hatású, mert aktiválja az ölősejteket és a falósejteket (vagyis aktiválja az immunrendszert). Japánban hivatalosan elismert szer a gyomor- és bélrák kezelésében.
- Elősegíti a koleszterin- és vércukor szint egészséges fenntartását.
- Hozzájárul a megfelelő vérnyomás eléréséhez, és csökkenti a trombózis képződés kockázatát.
- Antibakteriális hatású.
Bokrosgomba (Maitake):
- Aktiválja fehérvérsejtjeinket (immunrendszerünket), gátolja a rákos sejtek osztódását.
- Erősíti a csontállományt.
- Segít a fogyásban, mert meggátolja a zsírok elraktározását a szövetekben.
- Csökkenti a vércukorszintet és a magas vérnyomást.
Pecsétviaszgomba (Ganoderma, Reishi):
- Az egyik legsokoldalúbb gyógygomba. Kiváló immunerősítő, roboráló, a fiatalság forrásának tekintik számos keleti országban. Japánban és Kínában törzskönyvezett rákellenes gyógyszerekben alkalmaznak Ganoderma kivonatot.
- Jótékony hatású a bőrre.
- Vérnyomáscsökkentő, szíverősítő és érvédő hatású, véralvadásgátló hatása is bizonyított. Ezért nem szedhető véralvadásgátlókkal együtt!
- Immunmoduláló és antihisztamin hatása miatt allergiaellenes, hatásos asztma és hörghurut kezelésében.
- Antibakteriális, gomba- és vírusellenes hatású.
- Gyulladáscsökkentő és immunmoduláló hatása miatt autoimmun betegségekben is hatásos lehet kiegészítő terápiaként.
- A benne lévő ganoderic sav segíti a májműködést, védi a májat a kémiai anyagokkal szemben.
Hernyógomba (cordyceps):
Ellenálló képesség fokozó hatása mellett, krónikus fáradtságra, potenciazavarok kezelésére, nyugtatóként és hangulatjavítóként is alkalmazzák kivonatait.
Tüskegomba:
Leggyakrabban a nyirokrendszerben lévő rákos áttétek esetében alkalmazzák. Emellett vizelethajtó (vese- és szívelégtelenség)-, és tüdőrák ellenes hatású.
Süngomba:
Gyomor, bélrendszer és nyelőcső rákbetegségeinél kiegészítő kezelésként használják.
Napgomba (mandulagomba, Agaricus blazei murill):
- Rákellenes hatású, sokan a rákgyógyászat „Szent Gráljának”, aduászának tartják. Antimutagén hatású, vagyis csökkenti a káros mutációk kialakulását, ezáltal a rákos betegségek kialakulását. Japánban és Brazíliában elterjedten használják az alternatív gyógyászatban daganatos megbetegedések esetén.
- Rendkívül erős antioxidáns.
- Alkalmas depresszió és kiégés esetén is.
- Elősegíti a csontvelő regenerálódását és a vérképzést.
- Hatásosnak bizonyult érelmeszesedés-, a máj elzsírosodása ellen, cukorbetegség kezelésében.
- Immunmoduláló – szabályzó: tehát jó allergia és autoimmun folyamatok esetében.
Konkrét problémák esetén célszerű a különböző gyógygombákat kombinálni, ehhez érdemes szakember segítségét igénybe venni. A mikoterápia (gombákkal való gyógyítás) ma már a modern fitoterápia részét képezi.
Béta – glükánok
A gyógygombákban is előforduló poliszacharidok közül a leghatásosabb immunerősítők a béta – glükánok. Azért is szeretném külön kiemelni, mert ma már nagyon gyakran ilyen kivonatok formájában találkozhattok velük. A koncentrált kivonatok béta – glükán tartalma sok esetben a gombaporokban lévő béta – glükán tartalom sokszorosa.
A béta – glükánok növények (pl. zab, árpa), gombák és baktériumok sejtfalában találhatóak meg. Leggyakrabban porok, kapszulázott termékek formájában, vagy bogyós gyümölcs lekvárokba bekeverve árulják. Legegyszerűbben az élesztőgomba sejtfalából tudják kivonni.
A mai ismert immunerősítő, immunmoduláló szerek közül az egyik legjobbnak tartott a béta-glükán, pontosabban az úgynevezett 1,3- béta glükánok (kémiai megnevezés, a poliszacharid molekulán belüli elágazó glükóz molekula pozícióját mutatja).
Számos tanulmány támasztja alá rendkívüli hatékonyságát és sokoldalúságát:
- Az immunrendszer erősítése és stimulálása. Aktiválja a makrofágok működését, fokozza a nem specifikus immunválaszokat – vagyis növelik az immunrendszer aktivitása. Fogyasztásával olyan lökést kap az immunrendszer, melynek segítségével elkerülhetjük a fertőzéseket és könnyebben győzhetjük le a betegségeket. Rendkívül gyorsan hat, a szedés megkezdését követően már 48 – 72 óra után bekövetkezik az immunrendszer teljes mobilizációja. Egyaránt hatásos a különféle bakteriális, vírusos, gombás és parazita fertőzések ellen.
- Mivel immunmoduláló hatással bír, normalizálja az immunműködést és az immunreakciókat, ezáltal sikeresen alkalmazható allergia- és különböző autoimmun betegségek esetén.
- Tartós stressz, hosszan tartó krónikus betegségek nagyon megterhelik az immunrendszert is – ilyenkor szintén hatásosak a béta – glükán készítmények.
- Hatásosnak bizonyult különböző daganattípusok kezelésében, segít a kemoterápia káros mellékhatásait csökkenteni.
- Számos bőrbeteg állapotában javulás következett be szedését követően (pl. ekcéma).
- Képes kordában tartani a koleszterin szintet.
- Hozzájárul a keletkező méreganyagok eltávolításához.
Immunrendszerünk erősítése érdekében ajánlott napi 200 mg béta – glükánt szedni, de meglévő probléma esetén az adagot érdemes megduplázni. Egészen napi 7-8 grammig is emelhető az adagja, szájon át szedve nem észlelték semmilyen mellékhatását (bár ilyen magas adagra nincs szükség). Viszont mindenképpen kúraszerűen célszerű fogyasztani, egy kúra ne tartson tovább 6 – 8 hétnél.
Vitaminok szerepe
Mivel az immunfolyamatokban résztvevő sejtek, szövetek, szervek anyagcseréje vitaminfüggő, ezért a napi vitaminszükséglet fedezése fontos tényező az immunrendszer aktivitása szempontjából. A vitaminok mindegyikének szerepét külön cikkekben lehetne részletezni, ezért itt csak a legfontosabb dologra hívnám fel a figyelmet a vitaminokkal kapcsolatban.
Tévhit az, hogy az immunrendszer aktivitása tovább fokozható még plusz vitaminok bevitelével. A vitaminok szerepe az immunfunkció biztosításban kizárólag közvetett, vagyis vitaminbevitellel nem tudjuk direkt befolyásolni az immunrendszert (pl. nem lesznek fürgébbek a fehérvérsejtek plusz vitamin hatására…).
Ez konkrétan a következőket jelenti:
- Az immunrendszer működése kizárólag az anyagcsere-folyamatokon keresztül függ a vitaminoktól. Vagyis: az immunrendszer szerveinek, szöveteinek, sejtjeinek az anyagcseréjéhez szükségesek vitaminok, tehát ezek hiányában az anyagcsere folyamatok lassulnak, sérülnek, és aztán ez hat közvetetten az immunrendszerre.
- Mivel az anyagcsere egyensúlyának megőrzéséhez az összes vitaminra szükség van, közvetve az immunrendszer működése is függ tőlük.
- Az egészséges szervezet immunrendszere vitaminbevitellel nem késztethető a normálisnál intenzívebb működésre. Tehát ha optimális a szervezetünk vitaminellátottsága, optimális lesz a sejtek anyagcseréje, így az immunműködés is. További vitaminbevitel nem fogja fokozni az immunrendszer működését!
Ez annyit jelent, hogy erősíteni, azaz hatékonyabb védekezésre serkenteni csak egy vitaminhiánnyal küszködő legyengült szervezetet lehet. A hiány megszüntetésével az egyensúly helyreállítható, de ezen felül bevitt vitaminmennyiség nem okoz további aktivitásnövekedést, immunrendszer erősödést!
Tehát a vitaminok napi szükségletének fedezése meghatározó tényező az immunrendszer működése szempontjából, hiányuk zavarokat okozhat. Megfelelő vitaminellátottság esetén viszont további vitaminok bevitele nem fokozza az immunrendszer működését!
Hazánkban leggyakrabban a D-vitamin hiány szokott problémákat okozni. Téli időszakban mindenkinek javasolt a D-vitamin pótlása!
Zárógondolatok
Amennyiben olvastad cikksorozatom mindegyik részét, láthatod, hogy számtalan lehetőségünk van arra, hogy erősítsük immunrendszerünket, vagy éppen kiegyensúlyozzuk a működését.
És bizony, még egyéb módszerek is léteznek, amivel segíthetjük a működését: illóolajok, reflex talpmasszázs, egyszerű fizioterápiás módszerek (pl. hideg – meleg váltózuhany), mozgás (lehetőleg szabad levegőn, nagyon fontos!), elegendő mennyiségű és minőségű alvás.
Ami talán a legfontosabb, ezt említettem is cikksorozatom első részében: a stressz kezelése, a lelki egyensúly megtartása. Szedhetünk bármit, ha a lelkünk nincsen rendben, az bizony kihat az immunrendszerünk működésére, gyengítve azt. A gyenge immunrendszer pedig számos probléma kiinduló forrása.
Befejezésként a két legfontosabb immunerősítőre szeretném felhívni a figyelmeteket, két olyan „csodaszerre”, amelyik mindenkinek ingyen a rendelkezésére áll: ez a két szer nem más, mint a nevetés és a szeretet. Ezek a „szerek” immunrendszerünk legerősebb ingerléséhez vezetnek.