Felborult időjárásunk, rohanó életmódunk, a természettől való eltávolodás miatt talán még fontosabb az immunrendszerünk erősítése, karbantartása, mint korábban. A mindennapi stressz, a helytelen táplálkozás, a sok mesterséges anyag, a mozgáshiány mind – mind gyengíti az immunrendszerünket.
Az immunrendszer a szervezet védekező mechanizmusa, a védekezésben részt vevő sejtek (pl. falósejtek, granulociták, limfociták, makrofágok), szövetek és szervek bonyolult együttese. Ennek a szervrendszernek a működése az immunitásban nyilvánul meg, amely két részből áll: a velünk született és a szerzett immunitásból. A szó jelentése: védettség, mentesség.
Az immunrendszer fő feladata, hogy megkülönböztesse a saját és nem saját, vagyis idegen anyagokat, illetve a nem egészséges, degenerálódott sejteket. Valamint, ha idegen anyaggal, degenerálódott sejttel találkozik, akkor azt eltávolítsa, megsemmisítse.
Az immunrendszer tulajdonképpen a külső és belső antigénekkel (a szervezetünk által idegenként azonosított anyag – pl. vírus, baktérium, vagy akár a rosszul beazonosított ártalmatlan anyagok) „harcol”, ezek ellen védi meg szervezetünket.
Ha nem kiegyensúlyozott a működése a külső antigénekkel:
– ha túlműködik az immunrendszer: allergia alakul ki
– ha alulműködik: fertőzés alakul ki
Ha nem kiegyensúlyozott a működése a belső antigénekkel:
– ha túlműködik: autoimmun betegségek
– ha alulműködik: rák alakul ki
A hatékony immunrendszer
Nagyon fontos az immunrendszer kiegyensúlyozott működése, tehát a szabályozás, az egyensúly a lényeg. Mind a legyengült, mind a túlságosan aktív immunrendszer bajt okozhat. Napjainkban egyre szaporodnak a rákos esetek, autóimmun betegségek és más, az immunrendszerrel összefüggő megbetegedések.
Tehát ha az immunrendszerről beszélünk, akkor nem csak a fertőzések megelőzésére és leküzdésére kell gondolnunk, hanem az előbbiekre is.
A hatékony immunrendszer:
– csökkenti a nátha, az influenza és általában a fertőző betegségek valószínűségét, illetve ha mégis elkaptuk, akkor leküzdi;
– a lehető legtöbb rákos sejtet elpusztítja;
– csökkenti az autóimmun betegségek esélyét;
– megszabadít az életerőt elszívó, felgyülemlett mérgező anyagoktól, ezáltal növeli a szervezet energiaszintjét;
– védi a testet a sugárzástól és más környezeti szennyeződéstől;
– lassítja az öregedési folyamatokat.
Az immunrendszert gyengítő hatások
Mielőtt az immunrendszer erősítését szolgáló természetes módszereket bemutatnám, elengedhetetlen, hogy az immunrendszert gyengítő testi-lelki hatásokat megismerjük. Álljanak itt röviden, pontokba szedve a leggyakoribb fizikális és pszichés okok!
- Első helyen mindenképpen a pszichés stressz, a lelki megterhelések – negatív gondolatok, félelmek, szorongások, stressz, traumák – állnak, melyek komolyan gyengítik az immunrendszer hatékonyságát. Ezzel foglalkozik egy viszonylag új keletű tudományág, a pszicho – neuro – immunológia.
Stressz, lelki terheltség esetén segítséget nyújthat például a sport (rendszeres mozgás), meditáció, relaxáció, kineziológia, metamorf masszázs. - Helytelen táplálkozás, és az ebből eredő:
o Elsavasodás: az immunológiai folyamatok lúgos közegben tudnak jól végbemenni, illetve a fertőző vírusok, baktériumok többsége csak savas közegben életképes.
o Vitamin és nyomelem hiány: az immunrendszer hatékony működését jelentősen lerontják a különböző vitamin- és nyomelem hiányok.
o Ugyanakkor bizonyos anyagok többlete – így a magas zsír-, fehérje fogyasztás, valamint a túlzott cukorfogyasztás miatt ingadozó vércukorszint – szintén csökkenti az immunitást. A többlet fehérje pl. megrothad a vastagbélben, különböző savak keletkeznek, ami megint csak savasodáshoz vezet. - Modern korunk harmadik problémája a nehézfém-terheltség, a kadmium, a higany, az ólom, a nikkel, és egyéb nehézfém-szennyezések, melyek a szervezetben lerakódva gátolják az immunrendszert.
Pl. a fluor képes a higanyt megkötni, és egy nagyon veszélyes, erősen daganatkeltő vegyület keletkezik, a higany-fluorid. Figyelem: ha jót akarunk, keressük és használjuk a fluormentes fogkrémeket! A fluor önmagában is egy méreg! - A szenvedélybetegségek – drogok, alkohol, cigaretta, kávé – e tekintetben ugyancsak károsak; kimutatható, hogy a szenvedélybetegek testében jóval kevesebb a limfociták (immunrendszer részét képező fehérvérsejtek) száma, mint egészséges embertársaik szervezetében.
- Szintén a modern problémák körébe tartozik az elektroszmog, radiesztéziai szempontból a földsugárzás, a vízér – ha valaki egy vízér-kereszteződésben fekszik, az immunrendszerére is blokkoló hatással van.
- Az orvosi kezelések közül pedig bizonyos gyógyszerek mellett elsősorban a röntgenbesugárzás és a kemoterápia.
Mivel tudunk pozitívan hatni az immunrendszerünkre?
Számos lehetőséget figyelembe véve, az alábbiakat vethetjük be immunitásunk növelése érdekében:
- Táplálkozás
- Gyógynövények és gyógyító tápnövények (ismert és kevésbé ismert növények a természet patikájából)
- Gyógygombák és kivonataik, poliszacharidok (a legújabb kutatások szerinti kiváló immunmodulálók – szabályzók)
- Vitaminok és nyomelemek
- Egyéb módszerek (illóolajok; elemek – víz, napfény, levegő; mozgás, alvás)
Az immunrendszerünk erősítésére bevethető lehetőségekről bővebben cikkem következő részében olvashatsz.