Az immunrendszer erősítésére, karbantartására léteznek nagyon olcsó, barátságos, és több egyéb pozitív hatással bíró gyógynövényeink. Arról a háromról szeretnék most írni, melyeknek éppen aktuális a gyűjtése: kakukkfű, orbáncfű és erdei szederlevél. Mind a három virágzik már, és nagyon sok helyen előfordulnak, gyűjthetőek. Már most gondoskodhatunk magunkról, az immunrendszerünkről – szedjünk, és szárítsunk belőlük, még mielőtt elnyílnak! Most ideális a szedése, hiszen növő holdban vagyunk, ilyenkor a növények hatóanyag tartalma is növekszik. Teliholdig érdemes gyűjteni, akkor van a maximum – pont most vasárnap.
Lehet, hogy elsősorban nem arról ismered ezeket a gyógynövényeket, hogy immunrendszer erősítő hatásúak. Pedig igen, tudd, hogy mind a három nagyon jótékony hatású ilyen szempontból is. És az sem mellékes, hogy (az orbáncfű kivételével) folyamatosan fogyaszthatóak, finomak, és gyerekek is ihatják jótékony teájukat! Nagy hígításban a kakukkfüvet már 2 éves kortól is adhatjuk (például édeskömény teába teszünk egy csipetnyit), a szederlevelet 6 éves kortól.
Számos jótékony hatása van mindhárom gyógynövénynek, így az immunrendszer támogatása mellett érvényesülnek ezek a pozitív tulajdonságok is. Külön – külön is lehet őket fogyasztani, de együtt még inkább érvényesülnek, összeadódnak a hatások. Mielőtt ismertetném az egyszerű immuntámogató tea elkészítését, nézzük meg, milyen egyéb hatásai és felhasználási módjai vannak ennek a három gyógynövénynek.
Kakukkfű
Szelíd, csodálatos, illatos gyógynövény, amit nagyon sok helyen tudunk szedni. A virágos hajtását gyűjtjük.
Számos gyógyhatása van, csak felsorolásszerűen:
- Remek immunerősítő.
- Gyulladáscsökkentő, antibakteriális.
- Köhögéscsillapító, nyákoldó hatású.
- Segíti az emésztést, puffadásgátló, erjedésgátló, bélféregűző.
- Torokgyulladásnál, szájüregi fertőzéseknél jó gargarizáló szer.
- Kisbabák fürdővizéhez adva is kifejti immunerősítő, bélnyugtató hatását.
- Tinktúrája külsőleg remek bedörzsölő szer ízületi fájdalmak esetén.
Kakukkfű szirup:
A kakukkfű szirup télen remek köptető szerként használható. Nagyon egyszerű az elkészítése:
Egy befőttes üvegbe rétegezz 1-2 centiméter aprított kakukkfüvet, arra öntsél ugyanannyi mézet, majd megint 1-2 centiméter kakukkfű, erre megint ugyanannyi méz, és így tovább, amíg megtelik az üveged. Cukorral is készíthető, bár a méz sokkal hatékonyabb, számtalan pozitív tulajdonsága egyesül a kakukkfű erejével.
Időnként keverd össze a szirupot. 3 hétig áztasd a mézben a kakukkfüvet, majd szűrd le. Köhögés esetén naponta 3×1 evőkanállal fogyassz belőle.
Kakukkfű tinktúra:
30 gramm virágos hajtásvéget áztass be 100 ml 70%-os alkoholba. Egy hét áztatás után szűrd le, majd egészítsd ki alkohollal 100 ml-re. Belsőleg napi 3x 20-30 csepp fogyasztható folyadékba csöppentve.
Külsőleg használhatod fájó ízületek masszírozására. Előtte a masszírozott felületet érdemes valamilyen krémmel bekenni, és úgy használni a tinktúrát, hogy az alkohol ne szárítsa ki a bőrt.
Orbáncfű
Bár legtöbben antidepresszánsként ismerik, nagyon erős immunerősítő, vírusölő hatása van. Számos kísérlet folyik fő hatóanyagának, a hipericinnek, AIDS ellenes szerként való alkalmazásáról.
Számos gyógyhatása, szintén csak felsorolásszerűen:
- Immunrendszer erősítő, vírusellenes hatású (HIV vírus, herpesz vírus, hepatitisz B és C vírus ellenes).
- Hangulatjavító, szorongásoldó, enyhe altató hatású.
- Gyomorfekély, nyombélfekély esetén egyik legfontosabb összetevője a gyógyteáknak!
- Emésztési zavarokra, májra, epére, epehajtó, epeürülést fokozó (epekövesek ne fogyasszák!).
- Olaja külsőleg sebgyógyító, bőrnyugtató, ránctalanító hatású.
Fontos: várandósok, kismamák, 12 év alatti gyerekek ne fogyasszák! Folyamatosan 6 hétig fogyasztható, utána szünetet kell tartani. Vérhígító, antidepresszáns esetén nem szabad fogyasztani. Mivel fokozhatja a fényérzékenységet, erős napon ne tartózkodjunk fogyasztásakor.
Orbáncfű olaj:
Egy tisztított, steril befőttes üveget lazán megtöltünk friss virágos hajtással, felöntjük olajjal (szőlőmag, barackmag, oliva, szezámmag), és körülbelül 3 hétig állni hagyjuk napon. A kész olajnak szép piros színe van.
Erdei szederlevél
Elképesztő, hogy úton – útfélen nő az erdei szeder, de még soha- senkit nem láttam, hogy szedett volna ebből az olcsó, csodás gyógynövényből. Még az érett bogyói is legtöbbször ott maradnak, mert sajnos nagyon kevesen gondolnak arra, hogy az egyik legjobb, ingyenes antioxidáns, C-vitamin forrás (a most érő faeperrel együtt).
A szeder levele is nagyon jótékony hatású:
- Rendszeresen fogyasztva erősíti az immunrendszert.
- Vércukorszint szabályzó, kezdődő cukorbetegség esetén remekül használható (ha van a környékeden fekete áfonya, szedjél annak is a leveléből: a kettő együtt még hatékonyabb vércukorszint szabályzó).
- A levél cseranyag tartalma hatásos hasmenés, bélfertőzés, torokgyulladás esetén is (ekkor főzni kell a levelet, különben csak áztatni)
Természetesen még számos, nagyon hatásos immunerősítő szer létezik, de miért ne használjuk ki azt, amit a természet bőséggel s ingyen kínál számunkra? Ha magad szeded a megfelelő (tiszta) helyről, napsütéses időben, növő Hold idején, biztos lehetsz benne, hogy egy remek, többféle hatással bíró teakeveréket tudsz készíteni. Nem is beszélve arról, hogy gyűjtés közben kint vagy a természetben, töltődhetsz a nap erejével, jó levegővel, kapcsolódhatsz a Földdel… Megannyi remek hatás, mely azonnal érvényesül, még mielőtt a teát fogyasztanád!
Immunerősítő teakeverék:
A gyűjtött gyógynövényeket be kell szárítani. Tedd jól szellőző helyre a gyűjtött gyógynövényeket. Az orbáncfű virág napos helyen is szárítható, a többit árnyékos helyen szárítsd. Akkor jó, amikor a szárított növény morzsolható.
Egyszerűen készíts egy keveréket a három gyógynövény szárítmányából 1: 1 arányban (tehát például veszel mindegyikből 10-10-10 evőkanállal, és összekevered). Ebből a keverékből vegyél ki egy evőkanálnyit, forrázd le 2 deciliter vízzel, 15 percig áztasd, majd szűrd le.
Étkezések között érdemes fogyasztani, naponta 1-2 csészével. Mézzel ízesíthető! Hat hétig folyamatosan ihatod, orbáncfű nélkül pedig korlátlan ideig.
Egészségedre!
Amennyiben részletesebben olvasnál arról a számtalan lehetőségről, mellyel még inkább fel tudod turbózni immunrendszeredet, korábbi cikkeimben olvashatsz róluk.