Lehet, hogy nem sokat mond Neked a szó, hogy fitoterápia. De ha azt mondom, hogy gyógynövények, biztosan mindenki tudni fogja, miről is szól a fitoterápia. Nagyon röviden: gyógynövény (fito) gyógyászat (terápia).
Meggyőződésem, hogy a betegséget igen gyakran okozza a természettől való eltávolodás. Ez nem csak abban nyilvánul meg, hogy az emberek már nem követik a természet ritmusát, hanem gyakran a természet ellen fordulnak. A különböző technikai vívmányokkal, életterünk megváltoztatásával úgy érezzük, hogy erősítjük és fejlesztjük a civilizációt, viszont ennek egészségre gyakorolt hatása éppen ellentétes. Kialakulnak a civilizációs ártalmak, a krónikus betegségek, amelyektől az emberek többsége szenved. A rohanó életmód, a szennyezett táplálék, a mozgáshiány beteggé és boldogtalanná tesznek minket.
Mindenki áhítja az egészséget, és ha elvesztette azt, ma már egyre gyakrabban a természet világából származó természetes gyógyító szerekkel szeretné helyreállítani. Alapvető megoldás a természetes gondolkodás, a természetes táplálkozás, a természetes életmód. Ezért fontos, hogy kövessük a természet ritmusát, mert csak így valósíthatjuk meg önmagunkban is a természet rendjét – és ahol rend van, ott az EGÉSZ-ség.
Mit jelent a fitoterápia?
Mit foglal magába a fitoterápia?
Gyógynövények és kivonataik
Apiterápia
Gyógygombák
Aromaterápia
Egyedi teakeverékek
Mikor hatásos a fitoterápia?
Fitoterápia konzultáció, kezelési terv
Mit jelent a fitoterápia?
A fitoterápia (gyógynövény terápia) az egyik legősibb módszer a betegségek és fájdalmak megszüntetésére, megelőzésére. A növényi részek, és a belőlük előállított készítmények gyógyászati felhasználásán alapszik. A fitoterápiával gyógyító szakembert nevezik fitoterapeutának. A modern fitoterápia a gyógynövényeken kívül egyéb természetes gyógyító szereket is alkalmaz.
Több ezer éves hagyományokra és a legmodernebb kutatások eredményeire támaszkodó tudomány. Mint terápiás irányzat jelenleg a hagyományos gyógyászat (orvosi gyógyászat) és a természetgyógyászat közös területeként van jelen, a természettudományos medicina része.
Sok esetben, különösen gyerekkorban, egyszerűbb- illetve krónikus betegségek kapcsán sokat tehet a fitoterápia. Nem mindig kell azonnal gyógyszerhez folyamodni, ugyanis a gyógyszerek a legtöbb esetben csak a tüneteket nyomják el, az okokat nem gyógyítják meg.
Fitoterápia és orvoslás
Természetesen azzal is tisztában kell lenni, hogy a valódi természetgyógyász, fitoterapeuta nem ellensége, hanem támogatója a hivatalos orvostudománynak, mindig tisztában van lehetőségeivel és határaival. Soha nem diagnosztizál, hanem egy meglévő diagnózis ismeretében olyan szelíd gyógymódot ajánl, ami a test öngyógyító mechanizmusait támogatja és a probléma okát szünteti meg. A fitoterapeuta tisztában van azzal, hogy minden egyes ember egyedi, a problémája is egyedi, így mindenkit egyedi módon kell kezelni. Soha nem lehet elválasztani a testet a lélektől és a szellemtől, ezért a terápiás módszernek is a teljes embert kell megcéloznia. Ugyanis akinek a lelke gyenge, sérült, annak a teste is sebezhető – és fordítva.
Vissza a lap tetejére
Mit foglal magába a fitoterápia?
A korszerű fitoterápia az alábbi területeket foglalja magába:
- Gyógynövényekkel és gyógynövény kivonatokkal, készítményekkel való gyógyítás
- Apiterápiás (méhészeti) termékekkel való gyógyítás (méz, propolisz, virágpor, méhpempő, méhméreg, méhviasz)
- Gyógygombákkal és kivonataikkal való gyógyítás
- Aromaterápia
- Gyógyító tápnövények
- Életvezetési tanácsadás
1. Gyógynövényekkel és kivonataikkal történő gyógyítás
Azokat a növényeket nevezzük gyógynövényeknek, amelyek olyan koncentrációban tartalmaznak bizonyos anyagokat (hatóanyagokat), hogy azokat gyógyászati célra tudjuk felhasználni.
Földünk mintegy 500000 virágos növényfajának 10%-át alkalmazzuk valamilyen formában terápiás célzattal. Minden területnek, minden kultúrának megvannak a maga gyógynövényei, amelyeket panasztól, betegségtől függően különböző formában alkalmazhatunk:
- Tea (forrázat, főzet, macerátum)
- Folyékony gyógyszerformák belsőleg: tinktúrák, szirupok, glicerines kivonatok, injekciók, stb.
- Szilárd gyógyszerformák belsőleg: kapszulák, pasztillák, tabletták
- Folyékony gyógyszerformák külsőleg: gyógyfürdők, irrigálások, beöntések, szemcseppek, fülcseppek, gargalizálószerek, inhalálószerek, olajos bedörzsölők
- Félszáraz készítmények külsőleg: krémek, kenőcsök, paszták, tapaszok, kúpok
A korszerű fitoterápiás készítményeknek ugyanúgy kell ismerni az emberi szervezetre gyakorolt hatását, mint bármely egyéb más gyógyszernek. A fitoterápia tehát nem pusztán kiegészítő gyógymódnak tekinthető, hiszen sok esetben biztos alapkezelést jelent, de társítható egyéb jellegű kezelésekkel is.
A növényi gyógyszerek jelentős része biztonságosabb adagolást, illetőleg kezelést tesz lehetővé hosszú távon is (pl. krónikus betegségek esetén). Számos gyógynövény korlátlanul fogyasztható tea formájában (pl. galagonya, hibiszkusz virág, csipkebogyó, bodzavirág), van amit csak kúraszerűen illetve szünetekkel fogyaszthatunk (pl. csalán, borsmenta, komló, cickafarkfű, medveszőlőlevél – csak egy hétig!, stb.), és vannak olyan gyógynövények, amelyeket kizárólag standardizált formában, gyógyszerként fogyaszthatunk (pl. vadgesztenye, vérehulló fecskefű, poloskavész, orvosi füstikefű fűrészpálma termés, macskakarom, ipekakuána, stb.).
Nagyon fontos, hogy míg megelőzésre sokszor elegendő egy-egy jól ismert gyógynövény tea fogyasztása, természetesen itt is ismerve és betartva a teakészítés szabályait, betegség esetén mindig kérjük ki szakember véleményét, hiszen a természetgyógyász – fitoterapeuta olyan teakeverékek összeállítására törekszik, ami egyidőben kezeli az okot és a tüneteket, és a terápiát egyéb gyógyhatású készítményekkel is támogatja. És nem árt szem előtt tartani, hogy a gyógynövények között is vannak mérgező hatásúak, sokszor csak a mérték és az elkészítés módja határozza meg, hogy valami gyógyszer vagy méreg. Ezenkívül, egyes gyógynövények együtt adása pl. fokozhatja, illetve kiolthatja egymás hatását, illetve az esetlegesen együtt szedett gyógyszerek hatását, ezért is szakértő közreműködése szükséges.
2. Apiterápiás (méhészeti) termékekkel való gyógyítás (méz, propolisz, virágpor, méhpempő, méhméreg, méhviasz)
Az apiterápia kifejezés az Apis=méh és a terápia=gyógyítás szavakból származik. A méhhel, méhészeti termékekkel való gyógyítást jelenti.
A méhecske latin neve: Apis mellifica mézkészítőt jelent.
A méhészeti termékek egy része növényi eredetű, úgymint a méz, a virágpor, a propolisz, más része az állatoktól — a méhektől — származik, úgymint a méhpempő, méhméreg, méhviasz. Vegyes termékek a lépesméz és a méhkenyér.
A méhészeti termékek koncentráltan tartalmazzák a növények hatóanyagait a méhek anyagcseretermékeivel, speciális enzimjeivel és hormonjaival keverten. Szervezetre kifejtett hatásuk a gyógynövények hatásaihoz hasonlóak. Táplálkozás élettani szempontból jellemzőjük az, hogy koncentráltan tartalmazzák a szervezet működéséhez szükséges létfontosságú anyagokat. Rendszeres fogyasztásuk segíti az egészség megőrzését és az immunrendszer erősödését.
Apiterápiás termékek:
A legismertebb apiterápiás – vagy másképpen méhészeti – termékek a méz, virágpor, propolisz, méhpempő és méhméreg. A méz egy alapvető és egészséges táplálékunk, de a többi termékkel is sokszor találkozni a mindennapokban. Nagyon jól tesszük, ha a kis házipatikánkban mindig tartunk például propolisz tinktúrát, hiszen ez is egy olyan univerzális „gyógyszer”, mint mondjuk a kamilla a gyógynövények között, vagy a sokak által ismert svédcsepp.
Méz:
A virágok nektárjának, növényi nedveknek a méhek által átalakított terméke. Mai ismereteink alapján a méz közel 70 féle gyógy- és fiziológiai hatással bír. A méz kiváló szénhidrátforrás, mely gazdag ásványi anyagokban, tartalmaz vitaminokat, s szerves savakat, illóolajokat és fontos enzimeket. Találhatók még benne aminosavak, fehérjék és egyéb bioaktív anyagok. 81%-ban főleg monoszacharid cukrot tartalmaz. 22 féle makro- és mikroelem található benne. Elsősorban C és B vitamin, folsav és nikotinsav a leglényegesebb vitamin tartalma. Magas az enzimtartalma is, és ez okozza a jelentős antibiotikus sajátosságát. A lépes mézben lévő viasz fokozza a méz hatékonyságát nyálkahártya-gyulladások, illetve immungyengeség esetén.
Legjelentősebb felhasználási köre: szívbetegségek (szívgyengeség), gyomorhurut, légcsőhurut, endokrin-mirigy bántalmak (elégtelenség), sebek.
Ellenjavallat: cukorbetegség, pajzsmirigytúltengés, agyalapi mirigy túlműködés, allergia és gyomorsav túltengés.
Virágpor:
Az apiterápia fontos gyógyító terméke. Különböző színű szemcsés anyag, amely magas biológiai értéke folytán jelentős energiaforrás, nemcsak a méhek, de az ember számára is.
A virágpor tulajdonképpen a virágos növények hím jellegű ivarsejtjeiből áll. Fontos fehérjeforrás, mivel a 22 aminosavból mintegy 20-at tartalmaz. Erősítő, roboráló hatása a speciális fehérjetartalmán túlmenően a magas ásványi anyag tartalmával is összefügg. Elsősorban vas, réz, kén, nátrium, kálium, kalcium, magnézium, mangán, cink, króm, nikkel, szelén, kobalt található benne. Egyben az apiterápiás termékek legjelentősebb vitamin forrása is. Serkenti az anyagcsere folyamatokat, a belső elválasztású mirigyek működését. Elősegíti a vérképzést, erősíti a szívizmot. Általános roboráló hatású.
Propolisz:
A növények, főleg a nyárfafélék rügyeiből, egyéb növényi nedvekből származó speciális termék, melyet a méhek fertőtlenítő, ragasztó, tartósító céllal használnak. Legjelentősebb hatóanyagai: gyanta, balzsam, viasz, illóolajok, flavonoidok, ásványi anyagok. Erős fájdalom és gyulladáscsökkentő, valamint antioxidáns hatású. A kaptárban a nagyobb testű betolakodó állatokat miután megölték a méhek propolisszal balzsamozzák be és így védekeznek a fertőzéstől.
Különböző készítmények formájában alkalmazható: alkoholos tinktúra, krém, kenőcs, kúp, tabletta, spray, sampon.
Méhpempő:
A dolgozó méhek hormonváladéka. Ezzel a fehérjekoncentrátummal táplálják a kikelt álcákat 3 napig, illetve a méhkirálynőt élete folyamán végig. Ez alapján lesz a méhkirálynő sokszorosan nagyobb a dolgozó méheknél és a méhpempő hatására él az anyakirálynő sokszorosan hosszabb ideig (5-6 évig) is mint a dolgozó méhek (5-6 hétig). Ugyancsak a méhpempő hatására tud az anyakirálynő óriási reprodukciós feladatot végrehajtani. Általános roboráló, teljesítményfokozó hatású az emberek esetében.
Méhméreg:
A vipera méreghez hasonló speciális állati termék. Jellegzetes aminosava a taurin, amely csak a méhek vérében, bizonyos virágporokban és az anyatejben fordul elő. Nagy hatékonysággal alkalmazható reuma, sokízületi gyulladás, idegzsába, szivárványhártya és ideghártya gyulladás esetén. Alkalmazás módja: közvetlen méhszúrás a fájós testrészre, vagy közvetlen méhszúrás az akupunkturás pontokon, vagy az akupunkturás pontok beinjekciózása. Vagy krémekkel bedörzsölve, illetve fonó és iontoforézissel juttatva a szervezetbe. Tilos a has és a fej kezelése.
Ellenjavallt vese, májgyulladás, cukorbetegség, terhesség, méhméreg allergia esetén.
Vissza a lap tetejére
3. Gyógygombákkal és kivonataikkal való gyógyítás
A gyógyhatású gombák ismerete és felhasználása a történelem előtti időkbe nyúlik vissza. Alkalmazásuk hagyományos gyógykezelésnek számított már az ókorban a távol-keleten, főként Japánban és Kínában.
A 20. század második felében egyre több kutatás bizonyította be, a különböző gyógygombák igen jelentős immunrendszer erősítő tulajdonságait, antioxidáns és méregtelenítő hatásukat.
Számos gyógygombáról állapították meg, hogy igen jelentős daganatellenes hatással bír, valamint nagymértékben segítheti elő a megfelelő inzulin érzékenységet a szervezetben. Ma már nagyon sok természetgyógyász, fitoterapeuta beépíti a gyógygomba fogyasztást a terápiás tervbe.
Egyesek nélkülözhetetlen, ún. esszenciális fehérje alkotóelemeket, valamint számos értékes tápanyagot tartalmaznak, amelyek közül a legfontosabbak a B-vitaminok, az A-, C-, D-, E-vitaminok és számtalan nyomelem.
A legjobb gyógyító hatást azoknak a gombafajoknak tulajdonítják, amelyek fákon nőnek. Általában nem az egyes hatóanyagoknak, hanem azok együttesének és különleges arányuknak köszönhető a gyógyhatás (ugyanúgy, ahogy a gyógynövényeknél is a teljes növény sok esetben hatékonyabb, mint egy-egy hatóanyag kivonata – szinergikus hatás).
Jelenleg több mint százféle gombát ismerünk, amelyeknek gyógyhatása mintegy 105 betegség gyógyítására alkalmas. Alkalmazhatóak többek között:
- emésztési zavarok kezelésére
- az immunrendszer erősítésére
- daganatos betegségek ellen
- idegrendszeri zavarok ellen
- magas vércukorszint esetén (II típusú cukorbetegségben)
- szív és érrendszeri problémák esetén
- légzőszervi megbetegedéseknél (pl. asztma)
- allergiáknál
- ízületi problémáknál
- klimaxos tüneteknél
- bőrproblémáknál (akne, ekcéma)
- PMS-nél
- Potenciazavarnál, stb.
Természetes C-vitamin (mint például az Acerola, csipkebogyó) fogyasztásával a gyógygomba kivonatok hatóanyagainak felszívódása és jótékony élettani hatása tovább fokozható.
4. Aromaterápia
Az aromaterápia egy rendkívül kellemes és fontos módszer a hozzáértő természetgyógyász, fitoterapeuta kezében. Maga a módszer az illóolajos növényekből előállított illóolaj használatán alapszik.
Az aroma azt jelenti: illat, a terápia azt jelenti: kezelés, tehát az aromaterápia nem más, mint egy olyan kezelés, amely az illat segítségével fejti ki gyógyhatását. Ez igaz, de talán ebből ered a legsúlyosabb félreértés az olajokkal kapcsolatban, hiszen az aromaterápia sokkal több annál, mint hogy a páciens egy sor illatot végigszagol. Az emberek valószínűleg az „aroma” szó miatt gondolják, hogy ez a gyógymód csupán az olyan olajokhoz kapcsolódik, amelyek illatosak. Éppen ezért egyes terapeuták szívesebben nevezik az olajokat „esszenciális”-nak aromaterápiás olajok helyett, ugyanis a terápia során sokkal inkább a növények kivonatát, más néven esszenciáját, mintsem az illatát alkalmazzák. Annak ellenére, hogy minden olajnak megvan a maga különleges és egyedi illata, ez az illat és az agyunk limbikus részére gyakorolt hatása csupán része az olajok terápiás erejének.
Az olajok olyan összetevőkből állnak, amelyek gyógyító tulajdonságokkal rendelkeznek. Amint bekerülnek a szervezetbe (a bőrön keresztül masszázs segítségével kerül a vérkeringésbe, vagy a tüdőn keresztül inhalálással perceken belül bejut a vérpályába, és ezen keresztül a központi idegrendszerbe), azonnal megkezdik gyógyhatásuk kifejtését.
Az aromaterápiának rendkívül sokféle előnyös tulajdonsága van. Nagyon kevés kivétellel, minden ember nyerhet valamit az illóolajoktól, függetlenül panaszai súlyosságától.
Az illóolajok általános hatásai:
- a limbikus rendszeren (agyunk érzelmeket feldolgozó központja) keresztül pozitív érzelmi – lelki hatás
- az idegrendszerre hatva nyugtató, ellazító vagy frissítő hatás; segítik az alvást, csökkentik a stresszt
- a keringési rendszeren: vérnyomás szabályozás, szívműködés szabályozás
- javítják a felületi keringést, vérbőséget váltanak ki (reumaellenes szerek)
- légzéskönnyítő, stimuláló hatás, nyákoldás
- serkentik a vese működését, fokozzák a vizelet-kiválasztást
- a hormonrendszeren keresztül hatással vannak a menstruációs ciklusra, klimaxos tünetekre
- baktérium-, gomba-, vírusellenes hatás
- fokozzák az epetermelést
- oldják a simaizmok görcsét (gyomor-, bél-, menstruációs görcsök)
Az aromaterápia módszerei:
|
||
Az illóolajok használata ellenjavallt csecsemőknél és kisebb gyerekeknél (5-7 éves korig).
Várandósság, szoptatás időszakában néhány illóolaj használata tilos (boróka, kakukkfű, rozmaring, zsálya). Bizonyos betegségek esetén is körültekintően kell alkalmazni (pl. magas vérnyomás esetén a kakukkfű, rozmaring tilos).
Mielőtt különböző betegségekre alkalmaznánk az illóolajokat, kérjük természetgyógyász, fitoterapeuta vagy aromaterapeuta segítségét.
„A legbiztosabb út az egészséghez a naponta vett aromás fürdő és illatos masszázs.” (Hippokratész)
Vissza a lap tetejére
Egyedi teakeverékek
Számtalan teakeverék található a boltokban, internetes áruházakban. Nincs olyan probléma, amelyre nem létezne valamilyen teakeverék. Viszont ha arra gondolunk, hogy mennyire egyediek vagyunk mindannyian, felmerül a kérdés, hogy például magas vérnyomásra alkalmas lehet-e ugyanaz a teakveverék két különböző ember esetében? Ahhoz, hogy tényleg egyedi teát tudjunk ajánlani, ismerni kell a háttérben lévő okokat, élethelyzeteket, esetlegesen fenálló egyéb problémákat is.
Maradjunk a fenti példánál: magas vérnyomás. Lehet, hogy egyik embernél „csak” a munkahelyi stressz áll a háttérben, míg a másik embernél esetleg egy veseprobléma, vagy egy társuló érelmeszesedés. Nagyon nem mindegy, hogy csak a tüneteket kezeljük, vagy a háttérben rejlő kiváltó okokat is.
A hozzám fordulóknak minden esetben egyedi teakeveréket ajánlok, hiszen ilyenkor, az anamnézis készítés során feltérképezem nem csak a jelenleg fennálló tüneteket, hanem az összes lehetséges kiváltó okot, és az egyéb kapcsolódó problémákat is.
Nagyon fontosnak tartom ezen kívül, hogy pontosan megtanítsam az egyedi teák elkészítésének és fogyasztásának mikéntjét is, hiszen az sem mindegy, hogy hogyan készítjük el, és mikor fogyasztjuk az adott teát. A hatás csakis így biztosítható!
Vissza a lap tetejére
Mikor hatásos a fitoterápia?
1. szabály: amennyiben öngyógyításra használjuk, tudni kell, honnan származnak az információk. Sok könyv sajnos téves információkat tartalmaz, vagy egyáltalán nem tartalmaz szükséges információkat bizonyos gyógynövényekről.
2. szabály: nem minden betegséget lehet csak gyógynövényekkel gyógyítani. Kompromisszumot kell kötni: pl. egy komoly tüdőgyulladás esetén be kell venni az antibiotikumot, míg egy felső légúti hurut esetén arra semmi szükség, ilyenkor tökéletesek a gyógynövények.
3. szabály: nem elég a fitoterápia, a fitoterapeuta, a betegnek is vállalni kell valamit. Hiába állítja össze a kezelő hatásos terápiát egy magas vérnyomásos betegnek, ha ő továbbra is folytatja pl. a dohányzást. Vagy nem lehet gyomorfekélyt hatásosan kezelni, ha a beteg nem hajlandó leszokni az alkoholról.
4. szabály: a betegnek sok esetben meg kell változtatnia a táplálkozását, mert ma már tudományosan bizonyított, hogy a nem megfelelő táplálkozás nélkül nincsen végleges gyógyulás.
5. szabály: a természetgyógyász feladata, nem csak a testet, hanem a lelket is gyógyítani.
6. szabály: a természetes „gyógyszerek”, gyógymódok maximális gyógyító hatását csak bizonyos idő után észleljük, hiszen ezek szelíd, az okokat is gyógyító módszerek. Türelemmel és kitartással kell lenni, amíg az eredmények kézzelfoghatóak.
7. szabály: a beteget vagy a beteg testrészt kellőképpen elő kell készíteni, hogy a kúra hatásos legyen. Pl. reumás testrészek kezelésénél a gyógynövényes pakolás alkalmazása előtt célszerű egy gyógyfürdőt alkalmazni. Az aromás anyagok a fürdővízben kitágítják a pórusokat így a gyógypakolásokból, krémekből a hatóanyagok könnyebben szívódnak fel.
8. szabály: mielőtt a természetgyógyász kezelni kezd, tudnia kell, hogy a kezelt szervezetben milyen egyéb elváltozások vannak. Nem lehet pl. magas vérnyomást kezelni anélkül, hogy pl. ne tudnánk egy meglévő folyamatos stresszről vagy magas koleszterinszintről – egyidőben ezeket is kezelni kell.
9. szabály: a teafőzés szabálya. Mindig tartsuk be a pontos adagolást és elkészítési módot. Gyógyteát ne készítsünk alumínium edényben. Használjunk tűzálló üveget vagy hibátlan zománcozott edényt.
Fitoterápiás konzultáció, kezelési terv
A természetgyógyász, fitoterapeuta szemében a betegség nem más, mint annak a folyamatnak az eredménye, amelynek során a szervezet az egyensúly és harmónia visszaállítására törekszik, vagy legalább megpróbálja a betegség következtében kialakult károsodásokat a lehető legkisebb szinten tartani. Ezért minden beavatkozásnak és kezelésnek elsősorban arra kell törekednie, hogy támogassa a szervezet belső gyógyító erejét, ahelyett, hogy gyöngítené, vagy elnyomná azt.
A fitoterapeuta még más módon is megpróbálja a szervezet működésének optimális szinten való stabilizálását. A szervezet a kiválasztószervek segítségével szabadul meg a mérgektől és a különféle bomlástermékektől, ezért igen fontos, hogy ezek a szervek jól működjenek. A keringésre is figyelmet kell fordítanunk; megfelelő gyógykészítmények szolgálnak arra, hogy fokozzák a vérkeringést és elősegítsék a vér egyenletes eloszlását a szervezetben.
A betegség és az egészség szempontjából további döntő faktor a stressz-hatás, a lelki-, szellemi terhelések. Az adott helyzettől függően alkalmazhatunk feszültségoldó vagy az idegrendszer működését javító szereket, illetve olyan stresszoldó módszereket, mint a kineziológia.
A betegségek értelmezéséhez ezért nélkülözhetetlen a páciens teljes megismerése, a betegségekre adott egyéni reakciójának és annak megítélése, hogy a szervezete milyen mértékben képes a harmónia és az egészség helyreállítására.
Ezért az első lépés egy részletes anamnézis felvétel, amelynek során a felvázolt kérdéseket körbejárjuk, majd az előzmények, tünetek, panaszok ismeretében összeállításra kerül a részletes kezelési terv.
Vissza a lap tetejére
Szeretettel:
Csibi Mária-Magdolna
+36 20 209 6441