A húsvétot megelőző időszakban sok embernek eszébe jut a böjt. A szerencsésebbek még meg is tapasztalhatták, hogy legalább ebben az időszakban a család is tartja ezt a testre, lélekre, szellemre ható felkészülési, tisztulási időszakot.
Bár ez a pozitív hagyomány a klasszikus formájában egyre kevesebbeknél van jelen, örvendetes, hogy sokan nyitottak a méregtelenítéssel kapcsolatban, melynek legtisztább. legnagyobb hatású formája a böjt.
A böjt klasszikus formában a szilárd táplálékokról való, teljes vagy részleges, önkéntes lemondást jelenti. Egy olyan ősi gyógyító módszer, mely a test tisztulása, gyógyulása mellett igen pozitívan hat a lélekre és a szellemre, fizikailag és energetikailag is egy magasabb minőséget eredményezve.
Ha a hétköznapokban szóba kerül a böjt, gyakran szélsőséges véleményekkel, reakciókkal találkozhatunk. Leginkább olyan emberek szokták elutasítani, akiknek sem tudásuk, sem tapasztalatuk nincsen a böjttel kapcsolatban.
Sok embernek olyan szinten ijesztő, a „nem enni”, hogy rögtön kijelentik, „én ezt biztosan nem bírnám ki…”. És még mielőtt egyáltalán utánajárnának, lebeszélik magukat, és kihagynak egy csodás lehetőséget saját maguk kezelése és emelése ügyében. Ilyen esetekben rengeteg gátló hiedelem működhet. Olyankor érdemes ezeknek utána járni, ha valaki tényleg nagyon szeretne böjtölni, viszont valami „láthatatlan erő”, „véletlen” történés mindig megakadályozza. Ebben az esetben is, mint sok más élethelyzetben, a tudattalanban rögzült gátló programok, negatív hitrendszerek oldása lehet a megoldás. Segíthet akár kineziológus, akár más szakember, de sok esetben egy bennünket jól ismerő barát is megoldás lehet.
Miért van rá szükség?
Bár minden nagy világvallásban, és a történelem folyamán szinte minden korban ismerték és alkalmazták a böjtöt, a ma emberének talán még nagyobb szüksége van a tudatos tisztulásra, méregtelenítésre, böjtölésre. Testi – lelki – szellemi szinten is eláraszt bennünket a szemét, a sok káros anyag, a sok káros energia. Bár csodálatos testünk, szellemünk törekszik az egyensúly megtartására, az éveken, évtizedeken keresztüli elhanyagolást nem tudja vég nélkül kompenzálni.
Testünket sokkoljuk a sok fölösleges és káros anyaggal, mint az elektroszmog, környezeti mérgek, a szennyezett levegő, gyógyszerek, vegyszer maradványok, mesterséges – adalékokkal dúsított élelmiszerek, és még sorolhatnám.
Lelkünkben ritka vendég a nyugalom és a béke: az állandó félelem, harag, agresszió, irigység, megbocsátás – elengedés képtelensége, a sok megfelelés, görcs mind – mind szennyezi a lelkünket.
Szellemünk keresi a bölcsességet, az igaz tudást, amit nagyon nehéz megszerezni ebben az információ dömpingben, a mindennapi hangzavarban, ahol a cél mindig a „nekem van igazam” és a „csakis ez a jó neked” típusú „féligazságoknak” az eladása.
A böjt mind a három szinten hat. Egyrészt tisztább testben szívesebben lakik a lélek, másrészt a tiszta lélek és szellem olyan rezgésszintre emeli testünket, ahol már sokkal nehezebben talál be egy betegség.
Az igazi böjt sokkal – sokkal több táplálék megvonásnál. Hiszen ilyenkor nem csak arra érdemes figyelni, hogy nem eszünk, és éppen milyen folyadékot iszunk. Ugyanúgy illik figyelni arra, hogy a lelkünk is megkapja a tisztítást, különböző meditációk, elmélkedések, elengedő gyakorlatok révén.
Holisztikusan gondolkodva ez nem is mehet másképp, hiszen a valóban spirituális ember nagyon jól tudja: a test – lélek – szellem hármas egysége az ember. Ahhoz, hogy igazi, tartós EGÉSZséget, emelkedést, harmóniát érjünk el, mindhárom részünkre érdemes figyelni.
A böjt valójában egy tapasztalati út, melyet, ha tudatosan megtervezünk, kellő önfegyelemmel és elhatározással véghezvisszük, és figyelünk a levezetésre is, igazán meghatározó, pozitív élményekben lehet részünk.
Böjt, tisztítókúra, méregtelenítés
Sok ember fejében kavarognak ezek a fogalmak. Természetesen minden böjt egyben tisztítás és méregtelenítés is, viszont sok esetben méregtelenítés alatt csupán gyógyteákkal végzett vér, vese, bél, máj tisztítást értenek.
Számtalan úgynevezett tisztító, méregtelenítő módszer létezik, ezen cikk célja nem ezek bemutatása. Mindenki kiválaszthatja az egészségi állapotának, szellemi felkészültségének megfelelőt. Nem lehet sorrendet felállítani, nincs legjobb! Nincsen egységesen „jó” módszer, hiszen mindannyian egyediek vagyunk. Ami biztos: megfelelő gyógynövényekkel végzett, a különböző szerveket támogató kúra mindenkinek hasznára lehet. Itt csak arra érdemes figyelni, hogy esetlegesen fennálló betegségek, problémák esetén, milyen gyógynövények használhatóak. Ha ebben bizonytalan vagy, inkább kérd tapasztalt fitoterapeuta, természetgyógyász segítségét.
A teljes böjt során csak folyadékot fogyasztunk, ami a böjt fajtájától függően szintén többféle lehet:
• csak tiszta víz (nem javasolt, csakis nagyon tapasztalt, gyakorlott böjtölőknek!),
• tiszta víz és gyógytea (csak gyakorlott böjtölök esetében, és rövid időre),
• léböjt: a víz és a gyógyteák mellett gyümölcs és leginkább zöldség levek, különböző levesek, esetleg turmixok fogyasztása megengedett. A mai emberek többségének csakis ez a fajta böjtkúra ajánlott.
Természetesen, akinek ez nagyon nehéznek tűnik, és nem mer belevágni, még mindig ott van a részleges böjt lehetősége. Egy naponta húst evő ember esetében, ha csak lemond néhány napra, esetleg hétre a húsról, már az is nagy lépés lehet! Ha lemond az állati termékekről, az még nagyobb lépés! Ha közben pedig lemondunk az élvezeti szerekről, kikapcsoljuk néhány órára a telefonunkat, laptopunkat, légzőgyakorlatokat végzünk, nagyokat sétálunk a természetben, meditálunk, gyakoroljuk a hálát és szeretetet, elképesztő ugrásokat tehetünk a testi – lelki egészségünk érdekében.
Ne mondjunk hát le teljesen a böjtről, ha még nem állunk rá készen! A részleges lemondásokra, megvonásokra mindenki, valóban mindenki képes! Csak higgy magadban, tedd meg az első kis lépéseket, és ahogy tapasztalod a pozitív hatásokat, és nő az önbizalmad (mert ez egy elkerülhetetlen plusz ilyenkor ), egyre bátrabban fogsz továbblépni.
A böjt pozitív hatásai
- Tisztít, salaktalanít, helyreállítja a szervezet pH-egyensúlyát.
- Szervezet szinten gyulladáscsökkentő hatású.
- Segít ízületi problémák, allergia, asztma, bőrbetegségek esetén.
- Tehermentesíti az emésztési, feldolgozási folyamatokat. Megszűnhetnek régóta fennálló emésztési problémák, anyagcsere panaszok.
- Áthangolja a vegetatív idegrendszert, nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá tesz.
- Megszabadíthat számos betegségtől, fizikai fájdalmaktól, szinte nincs is olyan probléma, amire ne hatna pozitívan.
- Csökkenti a szövetek víztartalmát, kiürül a felesleges víz. Ödémánál, vizenyőnél is nagyon ajánlott.
- Lebontja a felesleges cukor-, zsír- és fehérjeraktárakat, kipucolja a káros sejttörmelékeket, baktériumokat, parazitákat.
- Csökkenti a testsúlyt (de nem ez az elsődleges célja!), túlsúly esetén használható.
- Növeli az energia szintet, a tudatosságot, az önfegyelmet – ami lássuk be, igencsak jól jön az élet egyéb területein a hétköznapokban.
Mikor ellenjavallt a böjt?
A legtöbb egészséges embernél, illetve megfelelően karbantartott betegség esetén is, a megfelelő módon előkészített és levezetett böjtkúrával csak nyerhetünk.
Vannak azonban olyan állapotok, betegségek, amikor a böjt szigorúan ellenjavallt, vagy esetleg csak orvosi felügyelettel végezhető:
- Skizofrénia, paranoia, borderline személyiségzavar, pszichiátriai kezelés alatt.
- Súlyos, kezeletlen pajzsmirigy problémák: alulműködés, túltengés.
- Táplálkozási problémák: anorexia, bulimia, kóros soványság.
- Áldott állapotban, szoptatáskor.
- Leromlott, végletesen kimerült állapotban.
- TBC esetén.
- A rák végső stádiumában, súlyos szívbetegségek esetén.
- Kemoterápia, sugárkezelés alatt.
- Gyerekkorban, amíg a szervezet fejlődésben van (általában 18 éves korig).
Még ilyen esetekben is végezhető esetleg részleges böjt, de csakis szigorú orvosi felügyelet mellett!
Fontos alapelvek böjtöléskor
Sokan úgy vágnak bele egy komolyabb böjtkúrába, hogy a bátorságuk megvan, de hozzá a tudást csak egy-egy rövidke kis információ jelenti. Ez bizony nagyon kevés! Ilyenkor szokták utána sokan kijelenteni, hogy „mekkora hü…ség az egész, semmi értelme, sokkal rosszabbul leszel tőle…”.
Igen, amennyiben nem tartunk be bizonyos alapelveket, rossz tapasztalatunk lehet, ami elveheti kedvünket a további böjtöléstől, sőt akár rosszabb állapotba is kerülhetünk. Aki viszont hajlandó figyelembe venni néhány egyszerű alapszabályt, és képes türelmesen, fokozatosan felépíteni a böjtöt, majd betartani a levezető szakaszt, csakis profitálhat belőle.
Mennyi ideig és mikor érdemes böjtölni?
Ez ügyben nagyon kérek mindenkit, hogy ne az ego, és a becsvágy vezérelje! „Ha Pirinek sikerült, nekem is fog!”. Nos, ez a mentalitás eleve kudarchoz fog vezetni. A böjt szellemiségétől a legtávolabb áll a becsvágy, a teljesítmény, a „megmutatom én, hogy nekem is megy” hozzáállás!
A böjt tipikusan egy nőies, befele forduló energiát képvisel, lényege a lágyság, befele, önmagunkra való hangolódás. A legjobb ilyenkor kizárni a külvilágot és minden külső erőfitogtatást!
Tehát azt, hogy milyen hosszú legyen, ne a külső elvárások és a teljesítmény határozza meg. Mindig magunkhoz képest lépjünk, cselekedjünk, csakis a saját komfortzónánkból kell kilépnünk, és ezt is csak a saját erőnknek, elhatározásunknak megfelelően.
Ha már járatos vagy a méregtelenítésben, részleges böjtölésben, az első teljes böjtre érdemes körülbelül egy hetet rászánni. Ennél rövidebb idő kevés lehet: maga a kezdeti átállás is eltarthat 3 napig!
Ez az első három nap a legnehezebb, ha ezt kibírjuk, általában utána kezdjük élvezni a böjt jótékony hatásait.
Gyakorlott böjtölők választhatják akár a 2 – 4 hetes böjtöt is, ez azonban valóban gyakorlatot igényel!
A keresztény nagyböjti időszak 40 nap, de ez idő alatt jellemzően nem teljes böjtöt tartanak az emberek! Bár nagy prófétáink negyven napot is böjtöltek a pusztában, senkinek nem javaslom, hogy csak bármi hasonlót is megkíséreljen! Ez a fajta böjt olyan szellemi, spirituális magasságokat igényel, amellyel csak nagyon kevesen rendelkeznek.
A klasszikus böjtidőszak tavasszal van. Ekkor éled a természet is, ekkor van a megújulás, feltámadás. A tavasz tehát jelképesen is jól illik a böjthöz, a hosszabb nappalok, a több fény mind pozitív hatással van a böjtölőre.
Aki hajlandó évente kétszer is böjtölni (kihasználva a böjt pozitív hatásait), annak az ősz is egy megfelelő időszakot jelent.
Hol és mikor szabad böjtölni?
Az ideális az lenne, ha egy gyönyörű természeti környezetben, távol a mindennapoktól és a káros civilizációs hatásoktól tudnánk böjtölni. Ha ez megoldható, és valakinek van rá ideje, lehetősége, mindenképpen használja ki, mert leírhatatlanul csodás élmény így megtapasztalni egy jól felépített böjtöt.
Böjtölni természetesen munka közben is lehet, kivéve, ha valaki nagyon nehéz fizikai munkát végez, vagy sokat kell vezetnie. Ezt fontos figyelembe venni, mert az átállás során nőhet a reakcióidő!
Amennyiben munka mellett böjtölnénk, fontos úgy időzíteni, hogy maga a léböjt szakasz péntek reggel kezdődjön, hogy a kritikus 3 napos átállás a hétvégére essen. Vagy értelemszerűen, aki hétvégén dolgozik, annak a szabadnapjaira kell időzítenie a böjt első három napját.
Nagyon fontos, hogy amennyiben otthon, és munka mellett böjtölünk, akkor is legyen lehetőségünk naponta egy kis csendes visszavonulásra, amikor önMAGunkkal, belső önvalónkkal lehetünk. Csak így tudjuk érvényesíteni a böjt lelki – szellemi tisztító hatását is: naponta végzett meditációval, csendes elmélkedéssel, feltörekvő érzések átélésével és elengedésével, emelő irodalom olvasásával, zenehallgatással.
Előkészítő és levezető napok
Ez az a pont, ahol a legtöbben nem figyelnek! Nem lehet úgy belevágni egy léböjt kúrába, hogy vasárnap még megesszük a húslevest és a rántott húst, hétfőn pedig csak gyógyteát és zöldséglevet iszunk!
Egy jól felépített böjtnek van egy előkészítő része és egy böjt utáni levezető (vagy más néven felépítő) szakasza.
Az előbbi tulajdonképpen magának a böjtnek az előkészítése, az utóbbi pedig az úgynevezett böjt-törés.
Előkészítő szakasz
Attól függően, hogy ki – milyen táplálkozást folytat, szükség van egy hosszabb – rövidebb bevezető szakaszra. Minél több állati fehérjét (húst, tojást, tejterméket) fogyaszt valaki, annál hosszabb az előkészítő szakasz.
Nagyon fontos a fokozatos átállás, hiszen a hirtelen és nagymértékű változtatások megviselik a szervezetet!
Ilyen esetben célszerű egy körülbelül két hetes előkészítő szakaszt alkalmazni.
Az első héten el kell hagyni a táplálkozásból a húst, a második héten pedig a többi állati fehérjét (tojás, tejtermékek) is. Nagyon fontos, hogy ebben az időszakban teljes értékű táplálkozást folytassunk, sok gyümölccsel és zöldséggel.
Az előkészítő szakaszban arra is figyeljünk, hogy elhagyjuk az étkezések közötti nassolásokat! Ez amúgy sem egészséges (jobb örökre elfelejteni), még akkor sem, ha ez csak egy almát jelent! Térjünk át a napi háromszori, majd lehetőség szerint a napi kétszeri evésre.
Az előkészítő és levezető szakaszban állati zsiradék, cukor, fehér liszt, alkohol, dohányzás, mértéktelen sófogyasztás kizárva! Lehetőleg iktassuk ki a gluténtartalmú ételeket is.
Mind a bevezető, mind a levezető szakaszban rendkívül fontos a sok folyadék fogyasztása!
Felépítő szakasz
A böjt megtörése mindig rendkívül fontos. Aki a léböjt után rögtön beeszik, számítson rá, hogy rosszabbul fogja érezni magát, mint böjt előtt!
A léböjt utáni első napon célszerű csak egy gyümölcsöt (pl. almát) elfogyasztani, nagyon lassan, alaposan megrágva: minden falatot legalább 30x! Mivel a testnek szüksége van, hogy visszaálljon a táplálkozásra, a felépítő szakasz is figyelmet követel!
A böjt alatt fogyasztott teákat, leveket természetesen ezen a napon is fogyaszthatjuk.
A második naptól már fogyasztható mindenféle gyümölcs és zöldség, természetesen nagyon alaposan megrágva. Utána ugyanúgy, mint az előkészítő szakaszban, az első héten fogyaszthatóak a gyümölcsök és zöldségek mellett a gabonafélék, hüvelyesek, olivaolaj.
Második héttől fogyaszthatóak tejtermékek, de leginkább csak joghurt, kefir, túró ajánlott. Ha lehet, húst egyáltalán ne fogyasszunk még legalább egy hétig. Utána egy hétig még inkább csak halat, majd fokozatosan vissza lehet vezetni a mérsékelt húsfogyasztást is, törekedve arra, hogy a hús is minél tisztább, lehetőleg háztáji legyen.
Folyadékfogyasztás: víz, gyógyteák, levek
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a nagy mennyiségű folyadék fogyasztása a böjt ideje alatt! Mivel nagy mennyiségű méreganyag szabadul fel ilyenkor, szükség van arra, hogy segítsük a szervezetünket megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék fogyasztásával.
A léböjt során a következő folyadékokat fogyaszthatjuk:
- Tiszta víz: javasolt legalább napi 2 liter tiszta víz fogyasztása (a teák, levek mellett!).
- Gyógyteák: már az előkészítő szakaszban érdemes elkezdeni a fogyasztásukat, de a léböjt idején mindenképpen. Támogatni szükséges a máj, a vese munkáját, tisztítani kell a vért.
- Vese támogatása: aranyvesszőfű, zsurlófű, nyírfalevél.
- Máj támogatása: máriatövismag, kisezerjófű, fehérüröm, benedekfű, gyermekláncfű, katángkóró.
- Vér tisztítása: csalán, kökényvirág, diólevél, kisezerjófű, gyermekláncfű.
- Gyümölcs és zöldséglevek: törekedjünk a zöldséglevek fogyasztására (lúgosító hatásúak), de egy – egy pohár gyümölcslé is megengedett. Természetesen mindkettőből a legjobb a frissen, házilag facsart lé, lehetőleg háztáji zöldségből, gyümölcsből. Ha ez nem megoldható, válasszuk a bio minősítésű leveket.
- Zöldségleves: fogyasztható zöldségekből készített levesnek a leve. Tehát az elkészült levest át kell szűrni, és csak a levét fogyasztani!
- Turmix: ha nem ragaszkodunk szigorúan a szűrt levek biztosította szigorú léböjthöz, fogyaszthatunk különböző zöldség vagy gyümölcsturmixokat is. Első böjtölés alkalmával megengedettek, és nagyon sokat segíthetnek! Aki viszont fogyni is szeretne, inkább csak a zöld növényekből készített turmixokat válassza!
A béltisztítás fontossága
Megfelelő bélműködés (béltisztítás) nélkül a teljes böjt kudarcra van ítélve, még mérgezés is bekövetkezhet, ha a vastagbelünket nem ürítjük ki rendszeresen. A böjt során ugyanis nagyon sok méreganyag felszabadul, melyek nagy része a beleken keresztül távozik. Ha itt sokáig pangás van, visszaszívódás, önmérgezés történhet!
Azokon a napokon, amikor van székletünk, nem szükséges béltisztítást végezni, de a többi napon elengedhetetlen! Gyakorlott böjtölőknél a szervezet képes ráállni arra, hogy magától produkál székletet, sőt hasmenést, de kezdő böjtölőknél ez sajnos nem mindig szokott megvalósulni.
Ebben az esetben kell alkalmazni a beöntést. Ez a legszelídebb és leghatásosabb módszer a vastagbél tisztítására. Bár léteznek hashajtó teák is, ezek használata egyáltalán nem javasolt!
Tudom, hogy sok ember idegenkedik tőle, de higgyétek el, nem olyan rossz, mint ahogy hangzik. Az utána bekövetkező megkönnyebbülés, energiaszint növekedés pedig mindenkit kárpótol a kis kényelmetlenségért.
Patikákban vagy gyógyászati segédeszköz boltban lehet vásárolni úgynevezett irrigátor készletet, ez tökéletesen megfelel a célra. Az utasításán látni fogod, hogyan kell használni.
Tisztulási tünetek a böjt során
A böjt végzése során fel kell készülni arra, hogy tisztulási tünetek jelentkezhetnek. Ha nem vagyunk tisztában ezekkel, megijedhetünk – sok ember ilyenkor szokta gyorsan abbahagyni a böjtöt.
Pedig jó jelnek lehet ezeket a tüneteket tekinteni ugyanis azt jelzik, hogy a lerakódott méreganyagok kezdenek fellazulni, és a szervezetünk igyekszik megszabadulni tőlük.
Az alábbi tisztulási tünetek léphetnek fel:
- fejfájás
- fázékonyság, alacsony vérnyomás, alacsony vércukor szint
- fáradékonyság
- koncentrációs nehézségek, a reakció idő lecsökkenése
- idegesség, ingerlékenység
- alvászavarok
- adott betegséggel kapcsolatos tünetek, problémák felerősödése.
A felszabaduló lerakódások, salakanyagok, mérgek a vérbe kerülve időlegesen elsavasítják a vérünket, ami igen heves reakciókat is okozhat – ezek tulajdonképpen a méregtelenítés tünetei. Ilyenkor érdemes fokozni a vízfogyasztást (lúgos vízzel pl.), inni egy kis zöldség levet, gyógyteát, vagy légzőgyakorlatokat végezni.
Mozgás, légzés, napfény
Nagymértékben támogathatjuk a böjtöt rendszeres mozgással, légzőgyakorlatokkal és a napfény jótékony erejével is.
A mozgás megakadályozza az izomzat leépülését, és a lelkünkre is nagyon jó hatással van. Ha közben még izzadunk is egy kicsit, az további segítség a méreganyagok kiválasztásában.
Ilyenkor nem a megerőltető, versenyszerű sport a lényeg! Viszont minden nap érdemes beiktatni egy kiadós sétát, kocogást, egyszerűbb tornagyakorlatokat, lehetőleg a friss levegőn!
Ha az idő engedi, járkáljunk mezítláb, mert a föld energiáival így könnyebben kapcsolatba lépünk! És bizony ez is egy energia fajta, amivel a saját energiánkat emelhetjük!
Megfelelő légzőgyakorlatokkal is rengeteg méreganyagtól tudunk megszabadulni, legyen szó testi vagy lelki szintről! A légzést össze lehet kapcsolni vizualizációval, ami még inkább növeli a lelki méregtelenítés hatását.
A napfény szintén nagyon pozitív hatású, olyan energiát képvisel, amit a magunk javára tudunk fordítani. Minden fényből van, mi is, a táplálékunk is, tehát a napfénnyel is nagyon jól tudjuk táplálni magunkat, tudjuk emelni az energiánkat!
Ha lehetőségünk van rá, érdemes időnként szaunázni is, de csakis a szelídebb, infra szaunát szabad választani, a finn szauna ilyenkor nagyon megterhelő tud lenni.
Lelki és szellemi böjt
Az igazi böjt nem csak a testről szól! A testi tisztulás persze mindig segít, hogy lélekben is tisztuljunk.
Viszont ez egy remek időszak arra, hogy régi, mérgező gondolatainktól megszabaduljunk, elengedjünk olyan dolgokat, melyek nehezítik a mindennapjainkat, megbocsássunk magunknak és embertársainknak.
Ma már rengeteg relaxációs, meditációs anyag áll rendelkezésünkre. Érdemes kiválasztani olyan témájú meditációkat, melyek bennünket foglalkoztatnak: elengedés, megbocsátás, halogatás felszámolása, árnyékunkkal való szembesülés…
A lényeg, hogy vágjunk bele, és rendszeresen végezzük, naponta meditáljunk.
A lelki, szellemi tisztulás feltétele, hogy ilyenkor kizárjuk a külvilágot, a médiát, internetet, híreket, pletykákat…Figyeljünk többet befele, olvassunk emelő könyveket, hallgassunk szép zenét, zenéljünk, keressük a kapcsolatot a természettel, végezzünk olyan tevékenységeket, amiben kedvünket leljük.
Minden olyan tevékenység hasznos, legyen az kötés, rajzolás, mandalafestés, hímzés vagy puzzle kirakása, ami lecsendesíti a száguldó gondolatainkat és egyensúlyi állapotba vezet.
A böjt után…
Ha a böjt megfelelően előkészített, és önfegyelemmel, pozitív hozzáállással vittük véghez, nagyon kellemesen fogjuk érezni magunkat. Energiaszintünk megemelkedik, csökkennek vagy megszűnnek korábbi testi panaszaink, és lelkileg – szellemileg is magasabb szintre kerülünk.
A legtöbb ember ilyenkor tudatosan dönt: a következő szintre lépek. Mert ha valóban megtapasztaljuk a jót, utána már nem leszünk elégedettek a kevésbé jóval. Van, aki felhagy régi, rossz szokásokkal, van, aki teljes életmódot vált.
A böjt után valóban óriási lehetőségünk van arra, hogy változtassunk. Érdemes a jó tapasztalatokat a mindennapi életünkbe is bevezetni, így kialakulhat egy olyan fejlődési folyamat, amellyel egyre magasabb szinteket érhetünk el. A jobb testi közérzet hat a lelkünkre, a könnyebb lélek pedig hat a testünkre – egyik hatás a másikat vonja maga után. A folyamatosan gyűlő tapasztalások pedig új, eddig ismeretlen dimenziókat nyithatnak meg előttünk.