Hiába érkezik a daliás herceg hófehér paripán, éles karddal a kezében, nem ő fog megmenteni téged mindenféle rettegett, látható vagy láthatatlan ellenségedtől – hanem az immunrendszer. És persze a tudatos éned.
Ők ketten karöltve olyan nyerő páros, amit semmilyen egyéb védőfelszerelés, külső erő nem tud helyettesíteni! Ezért tehát ne kívülről várd a megoldást, hanem légy tisztában azzal, hogy mit tehetsz magadért Te magad.
Meg kell értenünk végre, hogy nem bujkálhatunk, menekülhetünk, és nem várhatjuk (csak) kintről a segítséget. Felnőtt, tudatos, felelősséget vállalni tudó emberként nagyon sok mindent megtehetünk azért, hogy valóban testi – lelki – szellemi egészségben éljük a mindennapjainkat.
A tudományban a pszicho – neuro – immunológia az a részterület, amely pontosan azzal foglalkozik, hogy micsoda óriási hatása van a pszichének (léleknek), az agynak (neuro) és az immunrendszernek egymásra és a testi – lelki egészségünkre. Bárhol van kibillenés, az bizony a többi területre is kihat, és ezt előbb energetikai, majd lelki, végül testi tünetek, betegségek formájában észlelni is fogjuk.
Az immunrendszer működéséről már írtam egy korábbi cikkemben, ettől itt most eltekintek (ha érdekel, itt olvashatod). Amit akkor talán nem hangsúlyoztam, de most nagyon is aktuálisnak érzek, az a stressz hatása.
Mindennapi méreg adagunk – a stressz
Kicsit ironikusan úgy is mondhatnám, hogy a mindennapi betevőnknek megfelelően sajnos létezik a mindennapi méreg adagunk is. Ezt legtöbben úgy veszik magukhoz, hogy nincsenek tudatában annak, milyen óriási károkat okoznak.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy milyen alattomosan, rombolva hat ránk a negatív stressz. Nagyon fontosnak tartom, hogy mindenki megértse: a mindennapi félelem, szorongás, stressz olyan állapot, amikor gyakorlatilag semmi nem működik a szervezetünkben, különösképpen az immunrendszer nem!
Pedig az ember egy csodálatos rendszer, ha lehet így fogalmazni! Nincsen még egy olyan csoda az univerzumban, mint mi! Ha elhárítunk minden akadályt, olyan szépen, tökéletesen teszi a dolgát a testünk, hogy nem létezik még egy olyan szerkezet, amivel akár csak össze lehetne hasonlítani. Csendben, szorgalmasan, alázatosan szolgál minket, anélkül, hogy észrevennénk. Tulajdonképpen csak akkor (vagy sajnos még akkor sem) vesszük észre az immunrendszer működését, amikor már nem tökéletes.
A stressz régen a túlélésünket szolgálta. Az ősember akkor került az üss vagy fuss állapotába, amikor valóban szüksége volt rá: vagy leütötte a mamutot, vagy elfutott. Ahogy lezajlott az esemény, a szervezet visszaállt egyensúlyi állapotába, és minden ment tovább…
Ma nem egészen így működik a dolog. Nem időnként vagyunk vészhelyzeti üzemmódban, hanem szinte állandóan! Ami azt jelenti, hogy a szervezetünk egy állandó készenléti állapotban van, függetlenül attól, hogy éppen jön-e a mamut, vagy sem…
Mit jelent a készenléti, üss vagy fuss állapot?
Készenléti állapotban fokozódik a szimpatikus idegrendszer aktivitása, és a szervezetünk olyan hormonokat termel, melyek segítik a harcot vagy a menekülést: ezek pedig a stressz hormonok! A mellékvese termeli az adrenalint, noradrenalint, aztán termelődik a kortizol. Ennek hatására megnő a vérnyomás, a vércukor, és elnyomódik, leáll az immunrendszer működése!
Nagyon fontos, hogy megértsd!
Az üss vagy fuss reakció úgy lett „kitalálva”, hogy nagy mennyiségű energia löket szabaduljon fel, amit az izmok fel tudnak használni a harc vagy a menekülés során. A magasabb vérnyomás, a magasabb vércukorszint, a stressz hormonok mind – mind ezt segítik! És közben minden egyéb testi folyamat, az összes növekedési, helyreállítási, vagy akár emésztési folyamat leáll! Az immunrendszer működése nagyon energiaigényes, ezért az az első, ami leáll egy ilyen készenléti állapotban!
Ugye érthető? Ha éppen menekülnöd kell, biztosan nem állsz neki falatozni, eszedbe sem jut, de nem is tudnál emészteni – hiszen ez a folyamat is leáll ilyenkor! De ugyanígy leáll a védekező rendszered, az immunrendszer, és ugyanígy mindenféle növekedési- és regenerációs folyamat is!
És nehogy azt gondold, hogy csak egy földrengés válthatja ki ezt a készenléti folyamatot! Az állandó aggódás, sopánkodás, félelem ugyanígy készenléti állapotban tart, ha nem is annyira látványosan.
Ugyanúgy gátolt lesz az immunrendszer működése, ugyanúgy akadozik az emésztés és a felszívódás, ugyanúgy nem működnek megfelelően a regenerációs és növekedési (új sejt képződési –felnőttkorban is fontos!) folyamatok. Hiszen az állandó szorongás, félelem egy örökös készenléti állapotot jelent.
A testünkben lévő riasztó ilyenkor folyamatosan azt jelzi: veszély, veszély, veszély! És az ősi mechanizmusnak megfelelően bekapcsolja a szimpatikus idegrendszert, termeli a stresszhormonokat – hiszen ő csak felkészíti a testet a harcra vagy a menekülésre! Mert ez a dolga…
De mivel a mai szorongások nem egyenlőek azokkal a régi stresszhelyzetekkel, amikor harcolni vagy futni kellett, természetesen a stresszreakció nem fog lecsengeni. Hanem létrejön egy állandósult készenléti állapot, amiben egyre kisebb energia jut az olyan létfontosságú folyamatoknak, melyek a jóllétünket, egészségünket, végső soron az életünket szolgálják!
Hacsak nem veszed kezedbe az irányítást…
A tudatos én teremti az EGÉSZséget
Úgy gondolom, már az is egy lépcső a tudatosságban, ha megérted ezt az egész folyamatot, és azt mondod: igen, értem, és kezembe veszem az irányítást.
Mert a legfontosabb talán az, hogy stresszhelyzetek mindig is voltak, vannak és lesznek. Viszont az, hogy hogyan reagálunk rájuk, az csakis rajtunk múlik! Nem maga a stresszhelyzet váltja ki a stresszreakciót, a készenléti állapotot, hanem az, ahogyan reagálunk rá!
Nézd csak meg: miért van az, hogy a mostani időkben, amikor bőven van stresszhelyzet, egyik ember nyugodt, a másik egész nap aggodalmaskodik? Mert az utóbbi tudatos! Tisztában van a helyzettel természetesen, de azzal is, hogy az aggodalmaskodás, félelem senki állapotán nem javít, sőt inkább ront, nem is kis mértékben!
Ezért kérlek, kapcsold ki a TV-t, rádiót, kerüld a negatív híreket, negatív embereket! Hidd el, a szükséges információkat úgyis megtudod. Légy tisztában a helyzettel, tartsd be a szabályokat, segíts, ahol tudsz – de ennyi!
Használj olyan módszereket, melyekkel egyensúlyban tudod tartani a lelked és a tested. Mozogj, sportolj a friss levegőn, sétálj, olvass felemelő könyveket, tanulj, nevess, szeress, relaxálj, meditálj…
Foglalkozz a lelkeddel, most inkább befele figyelj, ne kifele. Remek alkalom ez, hogy jobban megismerd magad, feltárd a saját mélységeidet, erősségeidet, megbarátkozz gyengeségeiddel, ismerkedj legmélyebb vágyaiddal.
Mert igenis ezzel segítesz, nem csak magadnak, hanem az egész emberiségnek.
Amit még megtehetsz
Arról is írtam már, hogy mi mindent vethetsz még be az immunrendszered erősítése érdekében (ebben a cikksorozatomban olvashatod).
Viszont van pár olyan alap dolog, amit úgy gondolom, hogy most mindenkinek, tekintet nélkül arra, hogy milyen egészségi állapotban van, érdemes használnia.
A teljesség igénye nélkül sorolok fel pár olyan vitamint, gyógynövényt, táplálékkiegészítőt, amit magam is használok, klienseimnek is ajánlok, és úgy gondolom, ezek alap szerek annak érdekében, hogy ne csak a maszk védelmében bízzunk.
Természetesen az elsődleges a lelki béke, nyugalom, kiegyensúlyozottság és a derű – ezeket semmilyen vitamin nem pótolja!
Szóval a teljesség igénye nélkül:
- C-vitamin – nem elég a zöldség és a gyümölcs! Nem tudsz annyit bevinni, ami biztosan elégséges.
- D-vitamin: most ismételten el lehet kezdeni a szedését, és egészen tavaszig folytatni. Sőt tovább is, hacsak nem vagy a napon minimum naponta egy órát fedetlen kezekkel, lábakkal. És fontos: szedjél mellé K-vitamint is (K2), ha nem akarod, hogy az ételekben lévő kalcium az ereidben rakódjon le…
- Szelén és cink
- Valamelyik a következő immunerősítőkből: echinacea kivonat (autoimmun betegeknek nem ajánlott!), béta-glükán kapszula, vagy macskakarom kapszula.
- Érdemes a garatot nedvesen tartani (sokat inni!), illetve időnkét gargarizálni a következők valamelyikével: zsálya tea, propolisz tinktúra vízben vagy teában feloldva (a propolisz remek immunerősítő, gyulladáscsökkentő is), grapefruitmag kivonat, teafaolaj teában vagy vízben.
- Amennyiben nagyobb gondot okoz a stressz, javaslom még a következő adaptogén gyógynövények közül valamelyiket: álombogyót (ashwagandhát), Illatos rózsás varjúhájat (Rhodiola roseat), vagy ázsiai ginsenget (panax ginseng). Az adaptogén gyógynövények, ahogy a nevük is mutatja, segítik a szervezetet a stresszhez való alkalmazkodásban.
A lelki béke és a felsoroltak mellett nagyon jót tesz az immunrendszernek a friss levegő, a váltott hideg – meleg vízzel végzett zuhanyzás, a szaunázás, a napfény, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás.
Természetesen még lehetne tovább fokozni, javaslom, hogy akinek valamilyen egészségügyi problémája van, keressen fel természetgyógyászt, fitoterapeutát, egy megfelelő szakembert, aki további segítséget tud nyújtani.
Ha pedig a szorongással nem boldogulsz, legyen bátorságod segítséget kérni! A stresszkezelés, például a kineziológia, az életmód tanácsadás, de akár a jóga, a mindfulness olyan lehetőségek, melyeket érdemes igénybe vennünk a testi – lelki – szellemi egészségünk érdekében.