Az utóbbi időkben sokat riogatnak bennünket a napfény káros hatásaival.
Arról jóval kevesebb szó esik, hogy a napfény maga az élet, nélküle semmilyen élőlény nem tudna létezni a földön. Táplál, sok hasznos folyamatot támogat, remek hatással van a hangulatunkra.
A napfény jótékony hatásai
A napfény talán legismertebb hatása, hogy bőrünkben általa termelődik a létfontosságú D–vitamin.
A D-vitamin pedig egy rendkívül sokoldalú hormonszerű vitamin, mely nélkülözhetetlen a testi és lelki egészségünkhöz.
- szükséges az egészséges csontozathoz,
- az immunrendszer működéséhez,
- autoimmun betegségek megelőzéséhez,
- számtalan rákbetegség elkerüléséhez,
- csökkenti a koraszülés kockázatát,
- csökkenti a gyulladásokat a szervezetben.
Az élelmiszerek csak nagyon csekély mennyiségben tartalmazzák, ezért mindenképpen szükségünk van arra, hogy pótoljuk. Ez történhet táplálék kiegészítők formájában is (napfény hiányos időszakban mindenképpen szükséges!), de amikor csak tehetjük, válasszuk a természetes megoldást – engedjük, hogy napfény érje a bőrünknek egy nagyobb felületét!
A D – vitamin szintézis mellett van a napfénynek még jó néhány, talán kevésbé ismert pozitív hatása:
- Javíthatja az Alzheimer kór tüneteit.
- Csökkenti a Szklerózis Multiplex kockázatát.
- Nagyon jó hatással van a pikkelysömörre, a seborrheás és pattanásos bőrre.
- A depresszió ellenszere, biztosítja a jó hangulatot és a nyugalmat. Kimutatott tény, hogy napfény hatására a szervezetünk több szerotonint termel. Nem véletlen, hogy azokban az országokban, ahol magas a napsütéses órák száma, a depresszió és a szorongás szinte ismeretlen fogalmak.
- Segíti a jó alvást: a cirkadián ritmus beszabályozásával, és a természetes melatonin termelődésének éjszakai elősegítésével.
Már ebből is látható, hogy nem csak a testi folyamataink, de lelki egészségünk érdekében is szükségünk van a Nap áldott sugaraira.
Hogyan élvezzük a napfényt?
Ha engedünk a riogatásnak, ami sajnos már a csapból is folyik, biztosak lehetünk benne, hogy hosszú távon az egészségünk látja majd kárát. A félelem és a napfényhiány miatt egyaránt…
Természetesen lehet rosszul csinálni, és lehet túlzásba vinni! Viszont néhány alap dolog betartásával, egy kis odafigyeléssel igenis lehet élvezni a napfény számtalan áldását.
Ahhoz, hogy érvényesüljön a hatása, bőrfelületünk legalább 20%-át szabaddá téve tartózkodjunk a napon – mindenféle naptej és napvédő nélkül! Ezek ugyanis megakadályozzák a bőrben a D – vitamin termelődést. Arról nem is beszélve, hogy sok közülük olyan kémiai anyagot tartalmaz, ami pont fény hatására még veszélyessé is válhat! Úgy, ahogy a táplálkozásnál is figyelünk arra, hogy lehetőleg természetes táplálékokat fogyasszunk, a bőrünkre sem érdemes mindenféle vegyi anyagot felkenni – mert az ugyanolyan káros!
Természetesen nem a legerősebb UV sugárzás idején kell kifeküdni a napra, de fontos, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű napfény érje a bőrünket.
Mint mindenben, itt is az arany középutat érdemes járni, és akkor megtapasztalhatjuk a valóban áldásos hatásait.
Természetes bőrvédelem
Ahhoz, hogy az erős nyári napsugárzás ne károsítsa a bőrünket, megtehetünk néhány apróságot. Ha figyelünk ezekre, a bőrünk meghálálja.
- Érdemes időben elkezdeni – hozzászoktatni a télen eltakart bőrünket a napsugárzáshoz! Napi pár perc rendszeres napozással érdemes kezdeni, nem a déli órákban!
- Béta – karotin kúra: a tavaszi, egy hónapos béta karotin kúra jelentős segítséget jelenthet a nyári hónapokra. A legfontosabb bőrvédő hatású vitamin! Serkenti a sejtek pigment képződését, így elősegíti a bőr egyenletes barnulását, és gátolja a napfény ultraibolya sugarainak károsító hatását.
E–vitaminnal kombinálva még hatékonyabb.
Béta karotin a sárga, narancssárga és zöld színű zöldségekben és gyümölcsökben található. Ilyenkor viszont javasolt koncentráltan, étrend kiegészítő formájában szedni.
Nálunk már hagyomány az 1 hónapos béta – karotin kúra. Ajánlom jó szívvel mindenkinek! - Enyhe (néhány faktoros) védelmet nyújt a shea vaj és a kakaóvaj, miközben nem akadályozza meg bőrünkben a D–vitamin képződést.
- Ha már naptejet használunk, keressünk olyat, ami nem vegyi, hanem fizikai védőréteget képez a bőrünkön. Ezek ásványi oxidok, ilyen például a cink-oxid, vagy a titánium-oxid. Emellett általában csak természetes anyagokat tartalmaznak, mint például a kakaóvaj, shea vaj, kókuszolaj, méhvisz. Bár ezek nem annyira folyékonyak, kicsit nehezebben kezelhetőek, de biztosan nincsen káros hatásuk, és ugyanúgy védenek erőteljes napsugárzás esetén.
Ne dőljünk be a riogatásoknak! Természetesen figyelni kell, de szükségünk van a napfény jótékony hatásaira! Azt hiszem nem is kell bizonygatnom, hiszen mindenki saját maga érzi, hogy mennyivel jobb kedve tud lenni akkor, ha süt a nap. A kedélyünkre pillanatok alatt hatással van, de hosszú távon számos olyan pozitív folyamatot támogat, aminek nem biztos, hogy a tudatában vagyunk.
Felkészülve és tudatosan, de éljünk azzal, amit a Jóisten megteremtett! A napfénnyel, és mindennel, amit a természet oly bőkezűen ad nekünk!