Cikkem előző részében megismerhettetek néhány, a légúti rendszer problémáira gyakran használt gyógynövényt. Természetesen számtalan létezik még, teljes ismertetésük meghaladná ezen cikk kereteit.
A továbbiakban kitérnék még néhány fontos, légúti problémák esetében hatásos gyógynövényre, de most már csak kifejezetten azon tulajdonságaikat, hatásaikat emelem ki, melyek az adott rendszer kapcsán mérvadóak. Jó néhány gyógynövényről egyéb rendszerek kapcsán már írtam, ezt a megfelelő helyen említeni fogom (akit részletesebben érdekel, a linkre kattintva megtalálja a részletesebb leírást).
Orvosi zsálya
Az orvosi zsályának a levelét használjuk. Torok, garat gyulladás esetén remek öblögető, gargarizáló szer – összehúzó, antibiotikus, gyulladáscsökkentő hatású.
Dózis: 1-2 teáskanálnyi levelet 2 dl vízben 5-6 percig főzni. Naponta 3×5 percig gargarizálni.
Illóolaja erős vírusölő, baktériumölő, tisztító hatású. Megfázás, levertség, kimerültség esetén néhány cseppjét érdemes egy evőkanálnyi oliva olajba csepegtetni, és jól bemasszírozni a talpakat – kiválóan energetizál. Várandós és szoptatós anyáknak, kisgyerekeknek, epilepsziásoknak tilos használni.
Apróbojtorján (közönséges párlófű)
A teljes föld feletti részt használjuk (a felső 40-50 cm-t gyűjteni). Torok- és szájgyulladásra, rekedtségre, mandulagyulladásra gyulladáscsökkentő hatása miatt használható. Krónikus hangszalag gyulladásra énekeseknek, tanároknak, erős dohányosoknak kiváló gargarizáló szer (hársfával kombinálni).
Kovasav tartalma miatt immunerősítő hatású (ilyen felhasználás céljából 10-15 percig főzni kell).
Dózis: 1 csapott evőkanál drogot 2 dl vízzel leforrázni, 15 percig lefedve áztatni, majd szűrni. 2-3 csésze/nap fogyasztható naponta. Napi egy csészével korlátlan ideig fogyasztható.
Az apróbojtorján egyéb hatásairól, felhasználásáról itt olvashatsz.
Lándzsás útifű
A leveleket használjuk fel légúti problémák esetén.
Magját kíméletes hashajtóként korlátlan ideig használhatjuk (úgy, mint a lenmagot, áztatva).
Friss présnedve és a hideg macerátum (kivonat) esetén egyes baktériumok fejlődését gátló hatás kimutatható (külsőleg és belsőleg használva is), melegen előállított kivonatok esetében viszont nem! Fontos tehát: a teát hideg áztatással készítjük.
Bevonó szájüregi gyulladás, fekély, rekedtség, száraz köhögés esetén (friss présnedve és a hideg macerátum). Lehet vele gargarizálni és belsőleg is fogyasztani.
Dózis: 2 teáskanál lándzsás útifüvet leöntünk 2 dl hideg vízzel, gyakori kevergetés mellett 1-2 órát áztatjuk.
Finom szirup készíthető belőle, mely hurutoldó, köptető hatású légcső-, hörghurut esetén.
Lándzsás útifű szirup készítése:
Friss lándzsás útifüvet gyűjtünk. Apróra vágjuk ollóval vagy éles késsel (körülbelül 0,5-1 centiméteres darabokra), és egy befőttes üvegbe rétegezzük mézzel (vagy cukorral). Egy ujjnyi aprított útifűre egy ujjnyi mézet csurgatunk. Addig folytatjuk a rétegezést, amíg megtelik a befőttes üveg. Két hétig állni hagyjuk napsütötte, de nem túl meleg helyen. Két hét után leszűrjük, és üvegbe töltjük. Hűtőszekrényben tároljuk. Köhögés esetén 3×1 teáskanálnyit fogyasztunk belőle.
Csipkebogyó
A csipkebogyót erősítő, roboráló hatása miatt alkalmazzuk légúti problémák esetén.
Dózis: 1 evőkanál aprított bogyót 2 dl vízben 6-8 órán keresztül áztatni. Utána leszűrni, a már áztatott drogot forrásig melegíteni 2 dl vízzel, 10 percig áztatni. Ha lehűlt, a kettőt összeönteni. 4-5 csésze/nap fogyasztható.
További hatásairól, felhasználási lehetőségeiről itt olvashatsz: http://harmoniaban.hu/oszi-gyogynovenyek-hazipatikaban-2-resz/
Kankalin gyökér, édesgyökér, édeskömény, ánizs
A kankalin erős hatású gyógynövény. A gyökér túladagolásakor émelygés, hasmenés jelentkezhet. Éppen ezért, a kankalin gyökeret inkább gyógyszertári készítmények formájában, teakeverékekben alkalmazzuk. Erős köhögéscsillapító, jól oldja a letapadt nyákot.
Az édesgyökér és az édeskömény köptető, nyákoldó hatású gyógynövények. Édes ízük miatt gyakran alkalmazzák légúti, illetve gyomor – bélrendszeri teakeverékek alkotóiként.
Elkészítési módjukról, hatásaikról részletesen itt olvashatsz: http://harmoniaban.hu/szelid-es-hatekony-segitoink-a-gyogynovenyek-2-resz-emesztorendszer-gyomor-es-belek/
Az ánizsnak szintén van hurutoldó hatása, nagyon jól oldja a letapadt váladékot. Leginkább teakeverékekben alkalmazzuk. Mivel van egy enyhe nyugtató hatása, és jó fertőtlenítő is, érdemes beletenni a légúti problémák esetén alkalmazott teakeverékekbe. Emésztő szervrendszeri problémák esetén is nagyon hatásos.
Megelőzési lehetőségek
Mindig egyszerűbb és kellemesebb a problémák megelőzése, mint a már kialakult baj kezelése. Az alábbi egyszerű elvek betartásával megerősíthetjük a szervezetünket, és elkerülhetjük az ilyenkor gyakori légúti problémákat. Ha pedig mégis elkapnánk valamilyen vírust, egy megerősített immunrendszer sokkal könnyebben, és maradványtünetek nélkül le tudja győzni a problémát.
- C-vitamin tartalmú gyógy – és tápnövények fogyasztása:
- csipkebogyó, hibiszkusz, homoktövis;
- feketeribizli, paprika, meggy, citrom, naspolya;
- savanyú káposzta (fermentált állapota miatt még jobb a C-vitamin felszívódása).
- Immunerősítők alkalmazása:
- vitaminok (A, C, D, E);
- bíbor kasvirág (echinacea – cseppek, homeopátiásan), ginzeng, macskakarom, béta- glükánok;
- méz, propolisz.
- Az immunrendszer gyógynövényekkel történő erősítéséről részletesebben korábbi cikkeimben, itt (hazai gyógynövények) vagy itt (kevésbé ismert gyógynövények) olvashatsz.
- Antibaktericidek, vírus ölök alkalmazása:
- propolisz, grapefruit magolaj;
- torma, fokhagyma, medvehagyma, hagyma;
- illóolajok: fenyő, citrom, eukaliptusz, levendula.
- Salaktalanítás:
- gyógyteák: hársfa, bodza, kamilla, csalán;
- méregtelenítő napok: gyümölcsnap, léböjtnap;
- szaunázás.
- Stressz csökkentése, lélek erősítése:
- hasi légzés, légzőgyakorlatok;
- szabadtéri séta, sport;
- relaxáció, meditáció, jóga;
- pozitív gondolkodás, programozás! „Egészséges vagyok.” Autoszuggesztió segítségével beprogramozzuk a szervezetünket. Hangosan, megfelelően koncentrálva legalább hússzor mondjuk el, hogy az agykéregbe is beíródjék. A pozitív gondolat biokémiai változásokat is indukál (ha kellő hittel és optimizmussal mondjuk), a szervezetünk minden sejtje interferont, vírusölő fehérjét fog szintetizálni.
Ha erős és hosszan tartó a stressz, és magad nem tudod feloldani, keress fel egy szakembert (kineziológus, pszichológus, lélekgyógyász, stb.). A hosszú távú stressz nagymértékben gyengíti az immunrendszert, felborítja a hormonális- és idegi működést, ami betegségek iránti nagyobb fogékonyságban, hosszabb távon pedig komolyabb betegségekben nyilvánul meg!
Néhány szó a lázról
Légúti problémák, vírusos vagy bakteriális fertőzések esetén gyakori, hogy belázasodunk. A láz a szervezet hasznos reakciója, a védekezés módja a fertőzés leküzdésére. Megemeli a normális testhőmérsékletet, és ezzel barátságtalanná teszi a környezetet a vírusok és baktériumok számára. Egyes immunválaszok felgyorsulnak a magasabb hőmérsékleten, a fehérvérsejtek (az immunrendszer sejtjei) gyorsabban szaporodnak, ami szintén segíthet a betegség leküzdésében.
A láz önmagát szabályozó és korlátozó folyamat, ezért egészséges felnőttek és gyerekek többsége lázcsillapító adása nélkül is kb. 1,5-2 óra múlva láztalanná válik, vagy legalábbis csökken a testhőmérséklete.
Tehát: nem szabad azonnal csökkenteni a lázat! Kivétel, ha valaki krónikus beteg, szívbeteg (szív nem szereti a magas hőmérsékletet!), vagy egyéb komoly betegsége van. Mindig egyedi elbírálás kérdése, de egészséges ember a 38,5-39 fokos lázat még elviseli.
Magas láz csillapítása
Régebben még természetes volt, hogy láz esetén nem vettünk be azonnal gyógyszert. A gyógyszerek értelemszerűen számos mellékhatással bírnak, és túladagolva toxikusak lehetnek.
Sok természetes módszer létezik, amivel a láz csökkenthető, érdemes kipróbálni, mielőtt bekapnánk a lázcsillapító gyógyszereket. Természetesen, ha valakinél nem működnének, és a láz tartósan 39 fok fölött van, kompromisszumot kell kötni, és bevenni a gyógyszert! Mindig hallgassunk a józan észre!
- Izzasztókúra: hársfa virág + bodza virág 1:1 arányú keverékéből készített forró tea a legjobb izzasztó, lázcsillapító.
- Akinek rendben van a gyomra: fűzfakéreg tea – fél evőkanál fűzfakérget 10 percig főzünk 2 dl vízben. Naponta 2-3 csésze fogyasztható. Csak alkalomszerűen! Csak 12 éves kor felett!
- Langyos vizes lemosás.
- Priznic: állott vízzel törölközőt átitatni, kifacsarni, testet körbetekerni. Rá egy száraz ruha. Lehet csak a lábszárakra is.
- Nyers reszelt krumplit a talpra tenni, rá egy zoknit húzni (vigyázat, leve fog!).
- Schüssler só: láz (vagy bármilyen gyulladás) kezdeti szakaszában Ferrum Phosphoricum (Nr.3) D6 negyedóránként 1 tabletta.
- Hűtő hatású táplálékok (ha a beteg bír enni): gyümölcsök (télen banán, narancs!), zöldségek, keserű vagy enyhén sós ételek (az édes és a csípős melegít!)
Táplálkozás légúti betegségek esetén
Van néhány alapelv, melyeket betartva gyorsíthatjuk a betegség lefolyását.
- Amíg láz van, és a beteg nem kíván enni, nem szabad erőltetni! A szervezet ilyenkor minden erejét a kórokozók legyőzésére fordítja, nagyon okosan nem akar energiát pazarolni az emésztésre.
- Fontos viszont sok folyadékot fogyasztani, tiszta víz vagy a felsorolt gyógynövényteák formájában.
- Amikor már enne a beteg: könnyű étrend! Friss gyümölcsök, párolt zöldségek, krumpli, rizs. Amit teljesen el kell kerülni, az a tej és a tejtermékek. Ezek mindegyike nyákosodást okoz, ami az amúgy is hurutos szervezetet még jobban megterheli. Ha szereti és bírja, egyen a beteg sok hagymát, fokhagymát, savanyú káposztát, ezzel a vírusokat is írtja és C-vitamint juttat a szervezetbe.
- Megemelt dózisú C-vitamint ajánlott fogyasztani, 1000 mg/ nap adagban. Célszerű olyan C-vitamint választani, ami valamilyen természetes anyagot is tartalmaz (pl. csipkebogyó, hibiszkusz), jó ha van benne úgynevezett flavonoid is. Sima C-vitamin mellé mindig fogyasszunk valamilyen friss gyümölcsöt (egy almát, fél citrom levét, egy paprikát), mert így sokkal jobban felszívódik.
- Légúti betegségek esetén a gyógyteát mindig mézzel fogyasszuk! Legjobb köhögés esetén a hárs- és a kakukkfű méz. Nyugodtan fogyasztható a mézbe illetve a teába keverve propolisz is, ami a legjobb gyulladáscsökkentő, vírus, baktérium és gombaölő szer.
- A betegség akut szakaszában pihenni kell, de ha már nincsen láz, és a beteg jobban érzi magát nagyon jót tesz a séta friss levegőn! A megerőltető mozgásokat kerüljük!
Házipatika légúti megbetegedésekre
Amennyiben fel szeretnénk készülni, érdemes a következő természetes szereket, gyógynövényeket a házipatikánkban tartani. Ezeket természetesen megelőzésre is használhatjuk, de amint a legapróbb jelét érezzük a problémának (például levertség, torokkaparás), azonnal kezdjük el a kúrát ezekkel a természetes szerekkel.
- Orvosi ziliz gyökér vagy izlandi zuzmó szirup (száraz köhögésre);
- Ökörfarkkóró, kakukkfű, hársfa, bodza (köptetés, lázcsillapítás, immunerősítés);
- Esetleg lándzsás útifű szirup (köptető, köhögéscsillapító);
- Zsálya (gargarizálás, torokfertőtlenítés);
- Méz, propolisz (immunerősítés, gyulladáscsökkentés, köhögésre, vírus- és baktérium pusztítása);
- Hagyma, fokhagyma (vírus- és baktérium pusztítása, immunerősítés);
- Illóolajok párologtatásra, inhalálásra: citrom, eukaliptusz (vírus- és baktérium pusztítása).
Természetesen van még számtalan hasznos és könnyen hozzáférhető gyógy- és tápnövény, melyeket bevethetünk az őszi – téli náthás, influenzás, fertőzéses időszakban. Ilyenek a torma, gyömbér, csípős paprika, cékla, savanyú káposzta, csak hogy néhányat említsek. A vitaminok közül mindenképpen ajánlott pótolni a D-vitamint, hiszen napsütés hiányában ezt nem tudjuk előállítani – viszont az immunrendszer működéséhez nélkülözhetetlen.
Zárásképpen: ne felejtsétek, hogy a legfőbb immunerősítő és gyógyító erő a szeretet és a reális pozitív gondolkodás.