A kineziológia egy nagyon hatékony, ugyanakkor végtelenül gyengéd módszer a különböző testi- és lelki problémák, félelemek, szorongások oldásásban, a stressz kezelésében. Kezünkbe adja a választás szabadságát, amivel mi magunk alakíthatjuk a jövőnket olyan formában, ahogyan nekünk a legmegfelelőbb.
A választásaink, döntéseink akkor szolgálják fejlődésünket és egészségünket, ha egységben vagyunk önmagunkkal, tisztában vagyunk igényeinkkel, ismerjük és vállaljuk vágyainkat, elfogadjuk, értékeljük és szeretjük Önmagunkat és Embertársainkat. Ha szeretettel tekintünk Önmagunkra és Másokra, megnyílnak a lélekben szunnyadó lehetőségek. Ehhez nyújt nekünk segítséget az egyik leghatékonyabb stresszoldó módszer, a kineziológia.
- Mi a kineziológia?
- Kicsoda a kineziológus?
- Hogyan működik a kineziológia?
- Mi történik a kineziológiai kezelés során?
- Milyen problémák esetén alkalmazható a kineziológiai stresszoldás?
- Hány kezelésre van szükség?
- Miért fordulhat elő, hogy nincs megfelelő javulás?
Mi a kineziológia?
A kineziológia egyedülálló módja a stressz kezelésének és a testi-lelki-szellemi egészség fenntartásának. Tudományosan megalapozott módszer, melynek kidolgozója Dr. George Goodheart, aki megalkotta az un. alkalmazott kineziológiát, mely minden egyes mai irányzat eredője, alapja. Magyarországon 1997 óta a természetgyógyászathoz tartozó hivatalosan elismert szakma.
A kineziológia a manuális terápiára, a kínai gyógyászatra és a pszichoterápiás ismeretekre épülő, alternatív személyiség-, képesség-, és készségfejlesztő holisztikus módszer. Az önbizalom, az öngyógyítás, az önfejlesztés lehetőségét, eszközeit adja kezünkbe.
Segít megértenünk a lelkünket és testünket uraló feszültségeink, félelmeink, fájdalmaink okát, amit kineziológus segítségével a számunkra legoptimálisabb és legkíméletesebb módon hozhatunk felszínre. Mindeközben nem kell mást tennünk, csak hinnünk abban, hogy testünk sohasem hazudik, és ugyanúgy, ahogy egykor megbetegedtünk, a változás, gyógyulás lehetősége is bennünk rejlik.
A módszer lényege az energetikai blokkok oldása, amely segítí a szervezetben bármilyen okból megborult testi-lelki-szellemi egyensúlyt visszaállítani (Három az Egyben módszer = Testi-lelki-szellemi egyensúly).
A kezelés célja a jelenbeli és múltbéli stresszek, negatív élmények és negatív gondolati minták feloldása speciális korrekciós technikák segítségével, a jobb és bal agyfélteke összehangolása.
Vissza a lap tetejére
Kicsoda a kineziológus?
Sok ember hallott már kineziológusról, de legtöbben nem tudják pontosan meghatározni, hogy mit is csinál egy ilyen fura elnevezésű terapeuta.
Nagyon röviden összefoglalva, a kineziológus segíti kliensét testi-lelki-érzelmi egészsége megőrzésében, betegségek megelőzésében, testi-lelki problémák megoldásában, az öngyógyítás beindításában, személyiségének fejlődésében.
Az emberek többsége nagy, kellemetlen élményekkel teli zsákot cipel. Ha tudatosan, a múlthoz kapcsolódó negatív érzelmek nélkül meg tudnád vizsgálni a zsák tartalmát, könnyen rájönnél, hogy micsoda terheket cipelsz, és igyekeznél megszabadulni tőle.
Most gondolj egy kellemetlen eseményre a múltadból. Biztosan összeszorul tőle a gyomrod, a szíved, szomorú vagy haragos leszel. Most gondolj vissza egy semleges napra a gyermekkorodból és emlékezz vissza, éppen mit is játszottál, vagy éppen mit ettél. Ez az emlék természetesen nem vált ki belőled egyetlen kellemetlen érzelmi reakciót sem.
A kineziológus a stresszoldással megszünteti az emlékhez kapcsolódó negatív érzelmi töltést, aminek következtében az emléked ugyan megmarad, de már nem vált ki belőled semmilyen kellemetlen érzést. A negatív emlékek oldása mellett hangsúlyt kap az olyan negatív hitrendszerek, viselkedésminták tudatosítása és feloldása, amelyekkel saját boldogulásodat, egészségedet gátolod.
Hogyan működik a kineziológia?
Az ember fogantatásától kezdve emlékszik mindenre – sejtmemória szinten.
Az átélt események tárolódnak bennünk, és sokszor kis történések, amelyekről nem is gondolnánk, mély nyomot hagynak a tudatalattinkban, felnőttkorunkban meghatározva gondolatainkat, cselekedeteinket. A fel nem dolgozott stresszek elraktározódnak, felhalmozódnak, és valamilyen testi vagy lelki tünet formájában nyilvánulnak meg.
Amikor egy számunkra stresszes helyzetbe kerülünk, akkor az agy először mindig a múlt eseményeihez nyúl, és ha hasonló eseményt talál, amely akár csak egy apró részletében egyezik meg a jelenlegi helyzettel, akkor a múlt tapasztalatainak megfelelően reagálunk a jelenben. Ilyenkor nem tudatosan irányítjuk az eseményeket, hanem a múltban rögzült programot játsszuk le ismételten. Csak reagálunk az eseményekre, ahelyett, hogy szabad választásunk szerint kreatívan cselekednénk.
A kineziológia oldja a múltban belénk programozott blokkokat, romboló viselkedésmintákat és negatív gondolati rendszereket, hogy a jelenben szabadon, tudatosan tudjunk választani és cselekedni.
A One Brain (Egy Agy) módszer, mint a neve is mutatja nagy hangsúlyt fektet a két agyfélteke integrálására.
A két agyfélteke életünk különböző területeit irányítja. A túlélésért felelős, bal agyféltekében elhelyezkedő terület azonban stresszes szituációban agyunk nagy részét lekapcsolhatja. Ilyenkor nem tudjuk az agy teljes kapacitását kihasználni, a keletkező blokk gátolja tevékenységeinket, és különböző testi-lelki problémákat okozhat.
A módszer egyik célja a két agyfélteke integrálása, a jobb és bal agyfélteke összehangolt működésének helyreállítása. Kiegyensúlyozott agyműködés esetén nem a régi, esetleg romboló viselkedésminták szerint cselekszünk, hanem tudatosan, a számunkra legoptimálisabb módon reagálunk stresszes helyzetekben is.
A módszer eszköze az izomteszt.
A kineziológus az izomteszt segítségével pontos információkat kap a klienstől a tudatos, tudatalatti és sejtmemória szintjéig lehatolva. Lehetővé teszi a szükséges információk megszerzését, minden olyan információét, mely az adott problémával kapcsolatban van. Egy jó kineziológus kezében hasonlóan működik, mint egy hibakereső készülék.
A stresszoldó munka folyamán ezeket a negatív eseményeket keressük vissza a múltban, és a hozzájuk kapcsolódó negatív érzelmeket oldjuk fel különböző gyakorlatokkal. Ezeket a negatív hatásokat egészen kora gyerekkorból, születéstől, vagy akár magzati életből is hozhatjuk. Lehet, hogy generációkon át hozott, ismételt negatív mintáktól kell megszabadulnunk ahhoz, hogy egyensúlyban működhessünk.
Mi történik a kineziológiai kezelés során?
Az első találkozás alkalmával ún. anamnézis felvételt készítünk, melyben a kliens egészségi állapotáról és családi életéről kapunk információt.
A kezelés azzal kezdődik, hogy a kliens elmondja, hogy mi a problémája, miben szeretne segítséget kapni. Amennyiben esetleg több problémája is van a kliensnek, izomteszteléssel meghatározható, hogy melyiknek van prioritása (bár, itt meg kell jegyezni, hogy minden – mindennel összefügg). Ezt követően meghatározzuk azt a célt, amit a kliens az oldás során el szeretne érni.
Utána elvégezzük az előteszteket, amelyek célja, hogy a kliens izmai megbízható válaszokat adjanak a kezelés során.
Az előtesztek után kezdődik a tényleges oldási folyamat, amelynek során végig izomteszteléssel dolgozunk. A kineziológus kérdéseket tesz fel, miközben enyhe nyomást gyakorol a vizsgált személy karjára. Az izomtesztelés során tapasztalt izomerő változás megbízható tájékoztatást ad a kineziológus által feltett kérdésre.
Az izomtesztelés lehetővé teszi, hogy fényt derítsünk az adott probléma valódi okára és a kialakult blokk jellegére, továbbá, hogy egyénre szabottan azonosítani tudjuk a szükséges beavatkozásokat, korrekciókat. A megfelelő korrekciós technikák segítségével eltávolítjuk a stresszt a testből és az elméből. Ezek általában egyszerű gyakorlatok, vagy a kineziológus által végzett egyszerű kezelések, melyek kiemelkedő hatékonysággal bírnak és sokszor gyors változásokat okoznak.
Az oldás végén mindig kiteszteljük, hogy szükséges-e a kliensnek megerősítő feladatokat végeznie. Ezek általában igen egyszerű, rövid gyakorlatok, melyeket a kineziológus bemutat – betanít, és a kliens házi feladatként elvégez, segítve a folyamatot.
Vissza a lap tetejére
Milyen problémák esetén alkalmazható a kineziológiai stresszoldás?
A teljesség igénye nélkül szeretnék néhány gyakori alkalmazási területet felsorolni. A Főoldalon leírt problémák mindegyike esetén alkalmazható a kineziológia, hiszen minden probléma és minden testi panasz, betegség az egyensúly megbomlásából ered.
- tanulási nehézségek (pl. diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia)
- gyerekkori problémák (ágybavizelés, körömrágás, magatartászavarok, beilleszkedési nehézségek)
- önértékelési zavarok, önbizalomhiány
- viselkedési zavarok
- kommunikációs problémák
- kapcsolati problémák (párkapcsolat, gyerek-szülő kapcsolat, családi konfliktusok)
- szexuális problémák
- munkahelyi konfliktusok
- állandó stressz, feszültség, gyakori fáradtság
- alvászavarok
- félelmek, fóbiák, pánik, szorongás, depresszió, indulatok kezelésének képtelensége
- veszteségek feldolgozásának képtelensége
- fájdalmak, függőségek, szenvedélybetegségek
- allergia, asztma, pszichoszomatikus tünetek, testi betegségek
- cikluszavarok, fogamzási nehézségek, meddőség
- életkori krízisek: iskolakezdés, iskolaváltás, kistestvér születése, serdülőkor, párválasztás, szülők válása, haláleset a családban, nyugdíjazás
- önismeret, életminőség fejlesztése
A kineziológia prevenciós szerepe szintén kiemelkedő, hiszen az egészséget visszanyerni sokkal nehezebb, mint megtartani.
Mint minden természetgyógyászati módszer, a hagyományos orvosi kezelés mellett is alkalmazható, sőt sok esetben célszerű is alkalmazni. Ellenjavallata nincs.
Vissza a lap tetejére
Hány kezelésre van szükség?
Ez mindenkinél egyéni, hiszen nincsen két egyforma eset és két egyforma ember. Ezért is teszteli ki az oldás végén a kineziológus, hogy szükség van-e további oldásra az adott probléma kapcsán. Erre a kérdésre a választ mindig a kliens teste adja, hiszen ő tudja a legjobban, hogy a témához kapcsolódó stresszt és negatív érzelmi töltést sikerült-e kioldani.
A javulás ütemét egyéb tényezők is befolyásolják:
- a kliens mennyire hajlandó változni / változtatni, mennyire hajlandó felelősséget vállalni
- rendszeresen elvégzi-e a kitesztelt megerősítő feladatokat
Nagy általánosságban elmondható, hogy 3-5 oldás elég lehet egy problémára, de a tényleges választ mindig a kliens teste adja meg.
Vissza a lap tetejére
Mikor fordulhat elő, hogy nincs megfelelő javulás?
- Amikor valaki nem a saját elhatározásából jön az oldásra, hanem esetleg kényszer hatására.
- Amikor kliens a kineziológustól, kívülről várja a megoldást, nem hajlandó felelősséget vállalni, nem hajlandó a kapott felismeréseket, új viselkedés mintákat alkalmazni.
- Ha a kliens a kitesztelt házi feladatot nem-, vagy csak részben végezte el.
- Ha nem vett rész elég oldáson ahhoz, hogy a problémája megoldódjon.
Szeretettel:
Csibi Mária-Magdolna
+36 20 209 6441