Hyppokratesz mondása, miszerint a „halál a belekben lakozik”, egyre inkább igazolódni látszik. Az immunrendszer 70%-a a belekben található, és a belek rejtett gyulladásai felelősek a komoly betegségek kialakulásáért is. Azt, hogy az immunrendszerünk mennyire fontos az egészségünk védelmében, bizonyára mindenki tudja – erről írtam is részletesen egy korábbi írásomban, amelyet itt olvashatsz.
Az emésztőrendszert érintő problémák száma óriási! A helytelen táplálkozás, a sok mesterséges adalékanyag, az alkohol, dohányzás, az ülő életmód, a sok lelki teher mind-mind károsítja az emésztőrendszerünket is.
Éppen ezért a téma végtelen! Lehetetlen vállalkozás egy cikk keretén belül felelősséggel írni mindenről, ami az emésztőrendszerünk szempontjából fontos. A táplálkozás fontosságáról, az egészséges bélflóra megtartásáról korábbi írásomban olvashattál. A lelki tényezőkről is gyakran olvashatsz oldalamon. Ezen cikksorozatban, ígéretemhez híven csak a gyógynövényekről írok, pontosabban a szerintem legfontosabb és elérhető gyógynövényekről. Hiszen tudjuk: Isten patikája szinte végtelen, és az ismertetett gyógynövényeken kívül természetesen még számos létezik és használható!
Megjegyzés: bár jelen írásban az emésztőrendszerre koncentrálok, az ismertetett gyógynövényeknél felsorolom az egyéb hatásokat is – hiszen a legtöbb gyógynövény olyan sokoldalú, hogy nem csak egy probléma esetén alkalmazhatjuk! Pár alap gyógynövény beszerzésével nagyon sok mindent megelőzhetünk és orvosolhatunk!
Az emésztőrendszer részei és feladatai
Az emésztőrendszer feladata a táplálékok felvétele, feldolgozása, a tápanyagok felszívása a vérbe, és az emészthetetlen salakanyagok kiürítése a szervezetből.
Úgy gondolom, alap, hogy tudjuk, mi is tartozik az emésztőrendszerünkhöz, és melyik résznek, szervnek mi a feladata. Nagyon vázlatosan ismertetném, akit érdekel számos hasznos és részletes leírást talál!
- Az emésztőrendszer felső szakasza: szájüreg (fogak, nyelv, nyálmirigyek), torok, garat (itt kereszteződik a táplálék és a levegő útja), nyelőcső
Feladata: a táplálék előkészítése, ez aprítással, falatképzéssel történik. Már itt elkezdődik az előemésztés (a nyálban szénhidrát bontó enzim van), ezért nagyon fontos az alapos rágás - Az emésztőrendszer középső szakasza:
- Gyomor: összekeveri, előemészti a táplálékot; sósavtartalma a tápanyagokkal bejutó mikroorganizmusok nagy részét elpusztítja. Gyomornedvet termel (víz, ásványi anyagok, sósav, enzimek, nyák).
- Vékonybél (5-6 méter; szakaszai: patkóbél, éhbél, csípőbél): az emésztés és felszívódás túlnyomó részben itt történik. A vékonybél mirigyeinek a váladéka a bélnedv, amely bőségesen tartalmaz emésztő enzimeket (további emésztő enzimek termelése: hasnyálmirigy)
- Az emésztőrendszer alsó szakasza:
- Vastagbél (1,5 méter; szakaszai: felszálló, haránt, leszálló, szigmabél): a megemésztett táplálék után visszamaradó salakanyag a vastagbélbe jut. Itt már csak a víz és ionok, valamint bizonyos vitaminok szívódnak fel. A bélbaktériumok maguk is termelnek vitaminokat (B1, B6, K, folsav; egészséges bélflóra szükséges!).
- Végbél: a széklet formálása és ürítése
- Emésztőrendszerhez tartozó szervek:
- Máj: az epét termeli, melyet az epehólyag tárol, és a közös epevezetéken keresztül a patkóbélbe ürül az emésztés során. Az epe a táplálékkal felvett zsírokat emulgeálja, amely megkönnyíti a zsírok felszívódását. A zsíroldékony vitaminok felszívódásában is szerepe van. A májnak természetesen számos egyéb funkciója is van.
- Hasnyálmirigy: emésztő enzimeket termel, amelyeket a patkóbélbe ürít (belső elválasztású mirigyként hormonokat is termel). Az emésztő enzimek nélkülözhetetlenek az emésztési folyamatban.
A megfelelő emésztéshez és felszívódáshoz ép nyálkahártya (a tápcsatorna falát borítja) és egészséges bélflóra is szükséges. (Az egészséges bélflóráról egy korábbi írásomban olvashatsz.)
A gyomor és a belek betegségeinél leggyakrabban alkalmazott gyógynövények
Apróbojtorján (párlófű)
Csodálatosan sokoldalú, sok helyen fellelhető gyógynövényünk az apróbojtorján (patikai párlófű, királyné asszony káposztája, Szent Vilmos füve, hattyúfű, körömfű).
Drog (melyik rész tartalmazza a hatóanyagot): herbája (teljes föld feletti rész)
Gyűjtés: a felső virágos-leveles hajtás, a felső 40-50 cm-es rész. Erdők szélén, cserjés-füves helyeken, mezőkön fordul elő leggyakrabban.
Dózisa: 1 csapott evőkanál drogot 2,5 dl vízzel leforrázni, 15 percig áztatni, majd szűrni. Amennyiben hasmenésre alkalmazzuk: 10 perc főzés (csersav kioldódjon). Ülőfürdőnek, külsőleges használat esetén szintén főzni kell.
Probléma esetén 3-4 csésze tea is fogyasztható naponta. Napi egy csészével akár korlátlan ideig fogyasztható. Amennyiben megelőzésre használod, elég heti 2 – 3 csésze teát fogyasztani.
Ellenjavallat: nincs.
Alkalmazás belsőleg:
- Emésztőrendszeri betegségeknél:
- epe – májműködés szabályzó, epehajtó, szabályozza a máj epetermelését;
- alkalmazható gyomor-bélhurutnál, hasmenésnél;
- rendkívül hasznos a gyomor és bélrendszer gyulladásainál teakeverékekben alkalmazva;
- segíti az emésztést;
- epe-vesekő megelőzésre (ha már volt);
- Immunerősítő (kovasav, flavonoidok), szinte minden teakeverékben alkalmazható;
- Hólyagtonizáló: ágybavizelés, vizeletcsepegés esetén is alkalmazható.
Alkalmazása külsőleg:
- Ülőfürdő (aranyérre);
- Hangszál és szájüregi gyulladásoknál gyulladáscsökkentő, szájpenészre öblögető (zsályával keverve kiváló); a tanárok, énekesek teájának is nevezik – rekedtségre, krónikus hangszálgyulladásra kiváló öblögető;
- Kelések-gyulladások borogatására.
Borsmenta
Talán egyik legfinomabb termesztett gyógynövényünk. Számos mentafaj található a természetben (vízi menta, fürtős menta, macskamenta), itt viszont kifejezetten a házilag is könnyen termeszthető borsmentáról írok.
Drog: levél
Gyűjtés: virágzás kezdetéig gyűjtsük a levélét.
Dózis: 1 csapott evőkanálnyi drogot 2,5 dl vízzel leforrázni, 10 percig áztatni, majd szűrni. Kúraszerűen 2-3 csésze/nap fogyasztható.
Ellenjavallat: tilos 6 éves kor alatt fogyasztani. Kúraszerűen tisztán 3 hétig, utána 1-2 hét szünet (keverékekben tovább is fogyasztható).
Alkalmazás belsőleg:
- Emésztő rendszer:
- emésztés és étvágyjavító,
- szélhajtó,
- epehajtó – epeműködést serkentő,
- jó görcsoldó (epegörcsre, bélgörcsre),
- hányinger ellenes hatású;
- Antiszeptikus (fertőtlenítő), vértisztító;
- Légúti megbetegedéseknél is hatásos.
Alkalmazása külsőleg:
- Izomlazító (kötött izmok esetén fürdővízbe) – illóolajként is;
- Hűsítő, viszketést csillapító – bőrviszketésre – itt is nagyon jó a borsmentaolaj;
- Illóolaja a legjobb fejfájás csillapító: külsőleg bedörzsölni a tarkót (esetleg a halántékot, csak nagyon óvatosan, szembe ne kerüljön!)
- Toroköblögetése, rekedtségre, gyulladások borogatására.
Cickafarkfű (ezerlevelűfű)
Nagyon elterjedt gyógynövény és valóságos panacea: szinte mindent gyógyító csodálatos növény. A három fajta közül a fehér virágzatú a gyógyító hatású, a sárga a parkokban, a rózsaszín az Alföldön fordul elő gyakran – ez utóbbi kettő nem gyógyhatású.
Drog: virágos hajtás – teljes virágzáskor.
Gyűjtés: a felső virágos hajtás, lehetőleg a fás szár nélkül. Szinte mindenhol megtalálható: legelőkön, réteken, parlagon, utak mentén.
Dózis: 1-2 teáskanál drogot 2,5 dl vízzel leforrázni (1 teáskanállal, amennyiben sok benne a virág), 15 percig áztatni, majd szűrni. Kúraszerűen 3 csésze/nap fogyasztható.
Ellenjavallat: nőgyógyászati tumoros betegeknél, ha már volt tumor, nem lehet adni. Várandósság, szoptatás, 12 évalatti gyermekek esetén nem ajánlott. Egy kúra 5-6 hét, utána szünet.
Alkalmazás belsőleg:
- Emésztő rendszer:
- étvágyjavító, emésztést segítő,
- epehajtó, serkenti az epeváladék termelését;
- gyulladás csökkentő, gyomor – bélgyulladás,
- fertőzések, fekélyek esetén nagyon hasznos – gyomor és bélfekélyek esetén!;
- Egyik legjobb gyulladáscsökkentő gyógynövényünk;
- Nőgyógyászati panaszoknál ciklusbeállítás, görcsoldó, vérzéscsillapító; hüvely, petefészek- és méhgyulladásra is alkalmazható; változókorban harmonizáló hatású (egyéb gyógynövényekkel kombinálva);
- Légúti fertőtlenítő;
- Prosztata megnagyobbodás esetén is alkalmazható;
Alkalmazás külsőleg:
- Száj nyálkahártya gyulladásnál, fogágybetegségnél öblögető;
- Kötőhártya gyulladásra borogatására; gyulladáscsökkentő;
- Inhalálásra is alkalmas felső légúti megbetegedéseknél;
- Aranyérnél ülőfürdő készíthető belőle;
- Seb-, fekély gyógyítása – borogatása sebösszehúzó, sebgyógyító; összemorzsolt friss levele a kisebb vérzéseket azonnal megszűnteti (kirándulásoknál nagyon hasznos tud lenni!).
Diólevél
A diófa a bölcsesség jelképe, a gyümölcsfák királya. Sok kertben megtalálható, de a természetben is gyakran előfordul.
Drog: levele.
Gyűjtés: Fáról kell gyűjteni az ép leveleket, amikor a zöld termések még a fán vannak (és még nem jelennek meg rajta a rozsdafoltok). A dióburok (kopács) is hasznos (szüretkor gyűjteni).
Dózis: 1-2 teáskanál diólevelet 2,5 dl vízzel leforrázni, 15 percig áztatni, majd szűrni. Hasmenés esetén érdemes főzni a cseranyagok jobb kioldódása miatt. Kúraszerűen 2-3 csésze fogyasztható naponta.
Ellenjavallat: várandósság, szoptatás alatt, valamint gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott. Erős vérhígító szedése mellett fogyasztása nem ajánlott. Tisztán maximum 5-6 hétig fogyasztható. Az érzékeny gyomrúak a diólevél tea ivására émelygéssel, hányással reagálhatnak.
Alkalmazás belsőleg:
- Emésztő rendszer:
- gyomor és bélhurut, hasmenés;
- étvágyjavító, emésztés serkentő;
- bélférgesség esetén féregűző;
- vérzéscsillapító hatású, belső vérzéseknél is alkalmazható;
- Vértisztító hatású (tisztító kúrák, méregtelenítés);
- Izzadás ellenes (zsályával, izsópfűvel);
Alkalmazás külsőleg:
- Ekcéma;
- Korpás haj;
- Fagyási sérülések;
- Aranyér, sebek gyógyítására ülőfürdő, borogatás, pakolás;
- Gyulladás csökkentő – szemgyulladásra, toroköblögetésre;
- Lábgombásodás esetén – lábfürdő.
Édesgyökér
Már az ókorban is használták, kivonata 50 – szer édesebb, mint a cukor. Minden gyomor és bélrendszeri probléma esetén ajánlott teakeverékekben fogyasztani!
Drog: gyökeres gyökértörzs (gyökértarack és fiatal, nem fás főgyökér).
Gyűjtés: A növény karós gyökérzetét használják gyógyászati célokra. Szántók, legelők, parlagok évelő növénye, amelynek gyűjtési ideje: október-április. Magyarországon a keserű édesgyökér őshonos, az igazi édesgyökér inkább termesztésből származik.
Dózis: 1-2 teáskanál drogot 2,5 dl vízzel leforrázni, 15 percig áztatni, majd szűrni. Ha a nyákot használjuk: hideg vízben áztatni. Kúraszerűen 2 csésze/nap fogyasztható.
Ellenjavallat: nagy mennyiségben vérnyomás emelő, hosszan fogyasztva felborítja az ásványi anyag háztartást. Fejfájás esetén nem használható. Tisztán maximum 1-2 hétig fogyasztható, keverékekben tovább is.
Alkalmazás belsőleg:
- Emésztő rendszer:
- gyomor és nyombélfekély esetén nagyon hatásos (teakeverékekben),
- görcsoldó,
- gyenge hashajtó más gyógynövényekkel kombinálva,
- gyulladás csökkentő, hámosító (pl. gyomornyálkahártya gyulladásnál, fekélyeknél);
- Köptető, nyákoldó, köhögéscsillapító;
Édeskömény
Az édeskömény fűszer és gyógynövény is egyben. A mediterrán vidékről származik, és már az ókorban ismerték és használták. Termesztett növény, de a Dunántúlon a termesztésből kivadulva is megtalálható. Egyik legjobb erjedés- és puffadásgátló, emésztést elősegítő gyógynövényünk.
Drog: mag (termés).
Gyűjtés: általában a termesztett édesköményt használjuk. Figyelem: szabadban, vadon az édeskömény könnyen összetéveszthető a mérgező foltos bürökkel!
Dózis: 1 teáskanál magot mozsárban összetörni, 2,5 dl vízzel leforrázni, 15 percig áztatni, majd szűrni. Kúraszerűen 2-3 csésze/nap fogyasztható. Kisbabák szélgörcsére, hasfájására jóval gyengébb teát kell készíteni (egy csipetnyi édesköményből, és csak néhány kortyot adni).
Alkalmazás belsőleg:
- Emésztő rendszer:
- erjedés- és puffadásgátló,
- gyomor-és bélgörcsöknél (simaizom görcsoldó hatású),
- együtt adva hashajtó hatású drogokkal, kivédi a hashajtó által okozott görcsöket,
- emésztés javító;
- Légúti hurutoknál köptető és nyálkaoldó;
- Késő, rendszertelen menstruáció kezelésére (palástfűvel, cickafarkkal, komlóval kombinálva);
- Tejszaporító teák egyik alkotóeleme;
- Klimaxos panaszok esetén.
Alkalmazás külsőleg:
- Puffadás és gyomorgörcs esetén bedörzsölőszerként alkalmazható (itt hatásosabb a hígított illóolaja meleg borogatásként).
Ezerjófű (földiepe)
Bár igen keserű gyógynövény, de bizonyítottan nagyon hatásos. Egyes vélemények szerint latin neve (Centaurium) is ezt sugallja: centum (száz) + aureum (arany), vagyis 100 aranyat érő, igen értékes gyógynövény. Legelterjedtebb hazánkban a kisezerjófű (a keskenylevelű ezerjófű, csinos ezerjófű is létezik, de ritkább).
Drog: herba (teljes föld feletti rész).
Gyűjtés: virágzáskor a földfeletti részt kell gyűjteni. Erdőirtásokban, száraz réteken terem, de vadon termő példányait elvileg tilos gyűjteni, mert védett növény. Termeszthető.
Dózis: 1/2 teáskanál (1 kávéskanál) (mert nagyon keserű) 2 dl vízzel forrázni, 15 percig állni hagyni. 1 csésze/nap, 30 perccel étkezés előtt néhány kortyot fogyasztani. Kúra (tisztán): 10 nap.
Ellenjavallat: nagy adagban nyálkahártya izgató, hányást, hasmenést okoz. Erős keserűanyag tartalma miatt gyomor és nyombélfekélyben nem alkalmazható!
Alkalmazás belsőleg:
- Emésztő rendszer:
- emésztést stimulálja, étvágyjavító,
- epeserkentő, májserkentő,
- erjedésgátló, puffadásgátló,
- hasnyálmirigy erősítő,
- gyomorerősítő, gyomorsav hiánynál alkalmazható;
- Vértisztító hatású, méregtelenítő teakeverékek alkotórésze;
- Leginkább keverékekben alkalmazzuk, tisztán csak kortyonként és kis mennyiségben.
Kamilla (orvosi székfű)
A kamilla az a gyógynövény, amit talán mindenki ismer, ráadásul hungarikummá nyilvánították! Sok helyen termesztik is, mivel rendkívül sokoldalú gyógynövény.
Drog: virág.
Gyűjtés: akkor kell gyűjteni, amikor a virágszirmok a vízszintestől lefelé állnak (kék olaja ilyenkor a legtöbb). Virágzáskor a vacok kúp alakúra nyúlik, belseje üres. Mezőkön, útszéleken, parlagokon, főként az Alföldön nagyobb tömegben fordul elő. Gyűjtése legegyszerűbb fésűvel.
Dózis: 1-2 teáskanál kamillavirágzatot 2,5 dl vízzel leforrázni, 10 percig áztatni, majd szűrni. Kúraszerűen 2-3 csésze/nap fogyasztható. Külsőleg: 1 púpozott evőkanál 2,5 dl vízzel.
Ellenjavallat: nyálkahártya szárító; nagyobb adagban hányingert, hányást okozhat. Kumarintartalma miatt allergiás bőrreakciót okozhat. Szemre ne alkalmazzuk! Növelheti a véralvadásgátló gyógyszerek hatását. Hosszú távon inkább keverékekben alkalmazzuk.
Alkalmazás belsőleg:
- Emésztő rendszer:
- görcsoldó (simaizmok – gyomor, bél, menstruációs görcsök),
- puffadásgátló, szélhajtó,
- gyomorerősítő, emésztést serkentő,
- gyulladás csökkentő (gyomor, bél),
- fekélyekre teakeverékekben,
- hosszan fogyasztva enyhe hashajtó;
- Gyulladáscsökkentő, antiszeptikus (fertőtlenítő kamazulén – sok kórokozót elpusztít) mindenféle gyulladás, fertőzés esetén;
- Enyhe nyugtató hatású.
Alkalmazás külsőleg:
- Sebgyógyító; bőrgyulladások, sérülések esetén gyulladáscsökkentő, hámosító, antibakteriális;
- Visszérgyulladásra (körömvirággal, vadgesztenyével);
- Szájüregi és toroköblögető; fogínyre ecsetelő;
- Inhalálásra – felső légúti gyulladások, fertőzések;
Körömvirág
Bár sokan csak külsőleg használják, de a körömvirág az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk, mely kívül – belül használva szolgálja egészségünket. Nagyon elterjedt, könnyen termeszthető, de vadon is előforduló, sokáig virágzó gyógynövény, ami ráadásul még a szemet is gyönyörködteti!
Drog: virág, szirom.
Gyűjtés: virágzáskor, folyamatosan. Minél sötétebb narancsszínű, annál értékesebb.
Dózis: 1 teáskanál drogot 2,5 dl vízzel leforrázni, 15 percig áztatni, majd szűrni. Kúraszerűen 3 csésze/nap fogyasztható. Borogatásnál, külsőleg 3-4 teáskanál szükséges.
Ellenjavallat: szalicilsav tartalma miatt erős asztmások inkább ne használják, mert rohamot válthat ki.
Alkalmazás belsőleg:
- Emésztő rendszer:
- gyomor- és nyombélfekély első számú gyógynövénye (hámosító, gyulladás csökkentő),
- vastagbélgyulladás esetén keverékekben alkalmazzuk,
- gyomor-, bélhurut esetén gyulladáscsökkentő,
- szélgörcsoldó, gyomorgörcsoldó,
- étvágyjavító, emésztés serkentő,
- antibakteriális, fertőtlenítő hatású emésztőrendszeri, húgyúti fertőzésekben,
- májgyulladás esetén gyulladáscsökkentő; májműködést javító;
- Vértisztító hatású.
Alkalmazás külsőleg:
- Bőrpanaszokra, nehezen gyógyuló sebek, fekélyek borogatására;
- Vvisszérgyulladásra, visszértágulatra (borogatás, ülőfürdő, krém);
- Bőrgyulladásra, körömágygyulladásra;
- Irrigáló, öblögető fehérfolyásnál (keverékekben hatásosabb);
- Daganatoszlató, pakolásként csomóra-kissé megfőzni a virágot, 2 óra hosszat a testen hagyni, éjjelre is lehet.
Körömvirág kenőcs:
Egy serpenyőben hevítsünk fel 250 gramm tiszta sertészsírt (vagy kókuszolajat) és szórjunk bele egy jó nagy, púpozott maroknyi körömvirágot (levelet, virágot és szárat). Várjuk meg, míg felhabzik, és akkor vegyük le a serpenyőt a tűzhelyről. A habot szedjük le róla. Lefedve hagyjuk az egészet éjszaka kihűlni. Másnap még egyszer melegítsük fel enyhén a serpenyőt, majd zárjuk le a tüzet. Egy tiszta vászonkendőn szűrjük át, majd passzírozzuk át, és az így nyert kenőcsöt töltsük zárható üvegekbe.
Libapimpó
Nem annyira ismert gyógynövény, de mindenképpen helye van az emésztőrendszert érintő problémáknál (de menstruációs panaszok, vérzések esetén is nagyon hatásos). Nevét onnan kapta, hogy főleg libalegelőkön gyakori, és a libák nagyon kedvelik.
Drog: virágos hajtás (tőlevél és virágos szár).
Gyűjtés: a föld feletti részeket májustól júliusig. Nagyon vízkedvelő növény ezért leginkább nedves területeken, folyók, tavak mellett, ártereken, utak mentén, legelőkön található meg.
Dózis: 1 evőkanálnyi drogot 2,5 dl vízben 5 percig főzni. Kúraszerűen 2-3 csésze/nap fogyasztandó.
Alkalmazás belsőleg:
- Emésztő rendszer:
- gyomor-bélvérzés,
- hasmenés,
- vékony- és vastagbélhurut,
- gyomor- és bélfekély; vastagbélgyulladás;
- gyomor- és bélgörcsök esetén;
- Összehúzó, vérzéscsillapító, antiszeptikus, görcsoldó hatású – minden fajta külső- és belső vérzés esetén használható;
- Nőgyógyászati panaszok esetén – görcsös menstruációra, vérzéscsillapításra kiváló.
Alkalmazás külsőleg:
- Öblögetésre fogínygyulladás, garatgyulladás esetén;
- Ülőfürdő (vérző aranyérre);
- Nedvező lábszárfekély, ekcéma esetén is használható.
Orbáncfű
Az orbáncfűről egy korábbi írásomban már olvashattál, ezért itt most csak az emésztőszervrendszerre gyakorolt hatását emelem ki. Szintén egy nagyon sokoldalú, sokat kutatott gyógynövény.
Drog: virágos hajtás legfeljebb 30 cm-ig. Összedörzsölve piros lesz tőle a bőr.
Gyűjtés: teljes virágzáskor gyűjtjük. Cserjésekben, erdőszéleken gyakori.
Dózis: 1 csapott evőkanál drogot 2,5 dl vízzel leforrázni, 15 percig áztatni, majd szűrni.
Epeproblémákra: 1 teáskanál orbáncfüvet 3 percig főzünk fél liter vízzel, és ezt isszuk meg egy nap alatt.
Külső használatra készített tea: 2-3 evőkanálnyit használunk 2 dl vízhez. Kúraszerűen napi 3 csésze fogyasztható. Hat hétig lehet folyamatosan fogyasztani, utána szünetet kell tartani.
Ellenjavallat: fényérzékenységet fokozhatja, ezért a napozástól tartózkodni kell fogyasztása során. Várandósság, szoptatás alatt, erős vérhígító, antidepresszánsok, altatók szedése esetén nem ajánlott a fogyasztása. Gyermekeknek 12 éves kor alatt szintén nem ajánlott.
Alkalmazás belsőleg:
- Emésztő rendszer:
- Gyomorfekélyre, nyombélfekélyre igazolt a hatékonysága (nyugtató és összehúzó hatás, hámosítás). Ilyen esetekben mindig részét kell képezze az ajánlott teakeverékeknek! A tea mellett olajos kivonata is hatásos (bevonószer, ugyanakkor hámosít és enyhe görcsoldó hatást fejt ki).
- Emésztési zavarokra (emésztésjavító).
- Májra, epére is használható. Epehajtó, epeürülést fokozó, epegörcsoldó. Epeproblémák esetén 3 perces főzéssel készítendő a tea.
- Enyhe savcsökkentő hatású.
- Segít hasmenés esetén (főzetet kell készíteni).
Külsőleges alkalmazásáról, egyéb hatásairól, az orbáncfű olaj készítéséről itt olvashatsz.
Az ismertetett gyógynövényeket bárki bátran alkalmazhatja a megfelelő formában, betartva az ellenjavallatokat. Komolyabb problémák esetén azonban mindig menj el orvoshoz, és keress fel egy képzett fitoterapeutát, aki személyre szabott teakeveréket tud neked készíteni és további tanácsokkal is ellát!
Cikksorozatom következő részében a májra, epére (epehólyagra), hasnyálmirigyre ható legfontosabb gyógynövényekkel ismerkedünk meg. Addig is: menjetek ki a kertbe, a természetbe és kezdjétek feltölteni házipatikátokat!