Ahogy kezd megújulni a természet, egyre több kincsét mutatja meg. Nincs is ennél jobb időszak arra, hogy feltöltsük leürült raktárainkat, és visszaállítsuk szervezetünk sav – bázis egyensúlyát. Ilyenkor bizony jól is esik egy kis energetizálás.
Amikor elkezdenek kifejlődni a növények, gyógynövények, akkor tartalmazzák a legtöbb hatóanyagot, vitamint, tápanyagot a leveleikben, rügyeikben. Érdemes kihasználni ezt az időszakot, mert ilyenkor hatalmas löketet tudunk adni szervezetünknek, hogy tisztábban, feltöltődve induljon a tavasz.
Rengeteg féle kúra, böjt, tisztítás létezik (böjtről részletesebben olvashattál egy előző írásomban). Most két egyszerű, könnyen megvalósítható módszert, házilag is elkészíthető szert szeretnék megosztani veletek, anélkül, hogy a tudományos fejtegetésbe nagyon belemennék. A lényeg ugyanis az, hogy használd őket!
Nyírfalé
Szerencsés az, akinek az udvarában van nyírfa. De akinek nincsen, az se keseredjen el, inkább keressen az erdőben egyet, ha nincsen túl messze, és képes megvalósítani a következőben leírtakat.
Biztosan hallottál már a nyírfaléről. Jó drágán, palackozva árulják már több helyen. A nyírfalé egy koncentrált csoda, amit már évszázadok óta fogyasztanak bizonyos helyeken. Tulajdonképpen a nyírfa nedve, amit a keringés beindulásakor lehet gyűjteni körülbelül 3 hétig.
Rengeteg tápanyagot, ásványi anyagot, nyomelemet és vitamint tartalmaz. Tisztítja a nyirokrendszert, méregtelenít, csökkenti a szervezetszintű gyulladásokat, erősíti az immunrendszert és lúgosítja a szervezetet.
Külsőleg is csodás hatása van! Táplálja és hidratálja a bőrt, megakadályozza a fejbőr zsírosodását, korpásódását. Tehát nem csak belsőleg, hanem külsőleg is alkalmazhatod: egy kis spriccelős palackba téve érdemes többször is bepermetezni vele a bőrt, vagy akár borogatni vele, hajba bedörzsölni… Nem szükséges lemosni!
Szóval tényleg egy csodaszer!
Hogyan juthatunk hozzá:
Erre is többféle módszer létezik, azt osztom meg veletek, ahogyan én szoktam nyerni a nyírfanedvet.
Nagyon fontos, hogy figyeljünk, és vágjunk bele, mert csakis ebben a kb. 3 hetes időszakban alkalmasak a nyírfák a csapolásra. A nedvkeringés beindulásától a levelek megjelenéséig. Előtte nem lesz folyadékunk, utána pedig már csak egy zavaros, rossz ízű folyadékot nyerünk.
Amikor a nyírfa rügye eléri a kb. 4-5millimétert, akkor érdemes csapolni. Ha jó a füled, és a fa törzsére szorítod, hallani is lehet a nedvek áramlását.
Keress egy műanyag csövet (én egy kb. 1 cm átmérőjűt használok). Ennek megfelelő nagyságú lyukat kell fúrni a nyírfába, krülbelül 1,5 méter magasságban (úgy 5 cm mélyet, de a fa vastagságától függően elég lehet 2-3 cm is, ha vékonyabb törzsű, fiatalabb a fa). Ebbe a lyukba kell belenyomni a műanyag csövet, cső végét belevezetni egy flakonba, a flakont pedig letenni a földre és a fa törzsének döntve stabilizálni (én egy vödörbe szoktam beleállítani). A csövön keresztül a nyírfa nedve belecsöpög a flakonba.
Én délután, este szoktam beállítani, és reggelre általában feltelik a két literes palack (volt, hogy túl is folyt, akkor nagyobb edény kell)! Úgy készüljetek, hogy ha jó időben csapoltok, 24 óra alatt akár 5-10 liter nyírfanedv is összegyűlhet!
Arra figyelni kell, hogy könnyen erjed, tehát azonnal fogyasztani kell, és hűtőben tárolni! Mi napi fél liter nyírfanedvet is megiszunk ilyenkor, de amikor sok gyűlt össze, a tágabb család is kapott belőle.
Nem kell félni, hogy sérül a fa! A „seb” mindig begyógyul, természetesen azért nem kell összefurkálni egy fát több helyen is! A sebgyógyulást pedig segíthetitek azzal, hogy a fán lévő lyukat használat után betömitek a fa tövénél lévő földdel. Tanúsíthatom, hogy a fa szépen begyógyítja önmagát, és semmilyen maradandó károsodást nem szenved.
Használjátok hát bátran a nyírfacsapolást, csodálatos méregtelenítő, energetizáló, feltöltő folyadékot tudtok így nyerni!
Préslé keverék
Másik kedvencem ilyenkor tavasszal a gyógynövények friss présleve. Olyan koncentráltak ezek a levek, hogy kevesebb is elég belőlük, és nagyon gyorsan hatnak. Friss préslé készíthető csalánból, gyermekláncfű levélből, citromfűből, mezei zsurlófűből. Mivel nagyon intenzív, sokszor erősen keserű az ízük, érdemes vegyíteni tápnövények levével, és úgy fogyasztani.
Az alábbi egy komplex méregtelenítő – lúgosító keverék. Ha ezt fogyasztjátok, már 5-7 nap után érezni fogjátok áldásos hatását! Egy kúra ezzel a keverékkel 1 hét, de igény szerint még 1 hétig folytatható.
Keverék összetétele: 150 ml zöldséglé (vegyesen: cékla, sárgarépa, zeller, retek), 80 ml nyers burgonyalé, 40 ml gyermekláncfű préslé (levélből), 40 ml csalán préslé (föld feletti hajtás), 40 ml mezeizsurló préslé (föld feletti hajtás). Ez egy napi adag, amit két részre elosztva, kis vízzel hígítva érdemes elkortyolgatni.
Nem baj, ha valamelyik kimarad (mert mondjuk nehezebb begyűjteni a mezei zsurlót), attól még nagyon hatásos a keverék! Ha nem tudsz a növényekkel külön bíbelődni, tegyél bele a gyümölcsprésbe zöldségeket, és a felsorolt gyógynövényekből 1-2 marékkal. Ha csak ennyit teszel, már az is sokat segít!
A nyírfanedvvel kombinálva ezt a komplex préslét egy igazi tavaszi bombát kapsz! Meglátod, ezzel a két módszerrel már egy 2 hetes kúra is csodákra képes: energikusabb leszel tőle, segíted a télen lerakodott mérgek kiürülését, és a sav-bázis egyensúly helyreállítását.
Ha mellé még iszol egy tisztító gyógynövény teakeveréket is 4-6 hétig, tovább erősítheted a szervezetedet. Csalánból, diólevélből, gyermekláncfű gyökérből, aranyvesszőfűből, bodzavirágból remek méregtelenítő keveréket készíthetsz. Ebből a keverékből napi 2-3 csésze tea fogyasztható. A teát forrázással készítsd: 1 csapott evőkanál teakeveréket forrázz le 2 dl vízzel, 15 percig áztasd lefedve, majd szűrd le. Ízesítés nélkül kell fogyasztani.
Egészéget és feltöltődést kívánok mindenkinek!