Immunrendszerünk erősítése kapcsán cikkem előző részében olyan gyógynövényekkel foglalkoztam, amelyek talán mind ismertek, és hazánkban is nagyon gyakran találkozunk velük. Használjuk bátran őket, hiszen a természet ajándékai, és Isten patikájából mindenki szabadon gyűjthet magának belőlük (természetesen majd tavasszal).
Most néhány kevésbé ismert, de rendkívül hatásos immunerősítő gyógynövényt mutatok be. Ezek némelyike erősebb hatású, tehát nem fogyasztható korlátlanul, csakis kúraszerűen. Leggyakrabban standardizált formában használjuk őket, olyan kivonatokban, ahol a mennyiségük pontosan meghatározott. Ezek a kivonatok lehetnek tinktúrák, kapszulák / tabletta formák, szirupok, vagy akár homeopátiás szerek is.
Echinacea (Bíbor kasvirág)
Ma már egyre többen ismerik, bár hazánkban leggyakrabban dísznövényként termesztik.
Elsősorban alkoholos tinktúra formájában találkozhatunk vele, ami nem véletlen, mert ebben a formában a leghatékonyabb. De fogyasztható tea formájában is (leggyakrabban keverékekben), tabletta formájában és homeopátiás készítményként is.
Erős immunstimuláns, mozgósítja a szervezet védekező rendszerét. Aktiválja a makrofágokat (baktériumok, sejttörmelék, rákos sejtek bekebelezése és eltakarítása), emeli a properdin szintet (nyálkahártyát védő fehérje komplex, baktériumölő anyag), fokozza az interferon (vírusölő fehérje, amit az immunrendszer termel) képződést.
A lényege: nem a benne lévő hatóanyag öli meg a vírust, baktériumot, rákos sejtet, hanem a védekező rendszerünket aktiválja, mégpedig igen magas mértékben. (Csak érdekességképpen írom: Ilyen a hagyma is – a benne lévő kovasav ilyen hatású, hogy növeli a fehérvérsejt számot). Az alkoholos kivonat többszörösen hatékony, mint a tea, daganat terápiában is használják.
Nátha, influenza legkisebb, legelső tüneteinél érdemes azonnal bevetni, mert ha időben kezdjük el szedni, lehet, hogy meg is ússzuk a betegséget, vagy nagyon rövid idő alatt, és maradványtünetek nélkül gyógyulunk!
Nagyon fontos! Mivel igen erős immunerősítő szer (tehát nem moduláló, kiegyensúlyozó, hanem kifejezetten erősítő), ezért autoimmun betegségeknél ellenjavallt. Kúraszerűen kell alkalmazni, folyamatos alkalmazásával túlstimulálhatjuk az immunrendszert (allergiát okozhat!). Kisgyerekeknél csakis homeopátiás formában alkalmazzuk, kúraszerűen: napi 1×5 golyócska (D6 potenciálban) 1 hétig, utána 1 hét szünet.
Macskakarom
A macskakarom (Unicaria tomentosa, Una de gato) Dél Amerikában őshonos gyógynövény, az őserdők egyik kincse. Az ottani őslakosok gyulladáscsökkentőként, fertőzések kezelésére, ízületi panaszok gyógyítására használták. A nevét onnan kapta, hogy ágain a macskák karmához hasonló kis karmocskák vannak. Ma már számos kutatás igazolja, hogy egy rendkívül hatékony, sokoldalú gyógynövény, amelynek kivonatait (kéregből) egyre szélesebb körben használják.
• Immunerősítő: fokozza a fehérvérsejtek aktivitását, segíti az ellenanyagok termelődését, az idegen sejtek és kórokozók eltávolítását.
• Csökkenti a vírusok, baktériumok és egyéb mikroorganizmusok elszaporodását. Gátolja a fertőzéseket.
• Csillapítja a gyulladásokat, enyhíti a fájdalmat. Különösen hatásos ízületi gyulladás esetében. Bőrgyulladások esetén is hatásosak a kivonatai.
• Antioxidáns (sejtvédő) hatású.
Általában kapszulázott, standardizált formában kapható. Nagyon hatékony immunerősítő, de néhány szabályt vele kapcsolatban érdemes betartani. Ha betartjuk ezeket a szabályokat, nyugodtan alkalmazhatjuk – olyan remek szer, aminek érdemes megjegyezni a nevét!
Figyelem! Nagyobb adagban és hosszú távon alkalmazva, csökkentheti a petesejtek termelődését, ezért aki babát szeretne, megfontoltan, csakis kúraszerűen alkalmazza. Érzékeny gyomrú embereknél irritálhatja a nyálkahártyát, ezért célszerű étkezésekkor bevenni.
Várandós és szoptatós kismamáknak, kisgyermekeknek 3 éves kor alatt nem ajánlott.
Goji berry (farkasbogyó, lícium)
Nem szívesen szoktam olyanokat írni, hogy mindenre jó, de a farkasbogyó tényleg egy nagyon sokoldalú gyümölcs. Rengeteg különféle pozitív hatását bemutatni csakis egy külön cikkben lehetne, így most csakis immunerősítőként szeretném ismertetni.
Tartalmaz C-vitamint, béta-karotint, B-vitaminokat, antioxidánsokat, aminosavakat és poliszacharidokat – számos olyan hatóanyagot, melyek közvetlenül vagy közvetve hatnak az immunrendszerünkre.
Számos klinikai kutatás bizonyította a benne található egyedülálló poliszacharidok interleukin-2 termelődést fokozó hatását. Az interleukin-2 (IL-2) fontos sejtfehérje, amely nagyon hatékony tumorellenes válaszokat hoz létre. A goji bogyó tehát rákmegelőző tulajdonságú.
Poliszacharidjai fokozzák az immunválaszt, fogyasztása ezáltal egy gyorsabb, hatékonyabb immunrendszert eredményez. Az immunitást úgy fokozza, hogy nem lép fel az immunrendszer túlműködése, tehát inkább úgy kellene fogalmazni, hogy immunmoduláló hatású. Vagyis nem lehet „túlfogyasztani”, szabályzó hatású.
Antioxidáns karotinoidokat tartalmaz, melyek védik a sejtjeinket az oxidatív stressztől. A goji az ORAC-skálán az egyik legmagasabb antioxidáns hatással rendelkezik.
(„Oxygen Radical Absorbance Capacity” = oxigén gyök abszorbancia kapacitás – a különböző táplálékok, vitaminok antioxidáns hatását mérő érték).
A gojival leggyakrabban aszalt formában találkozunk – így bármilyen nyers ételben, kásákban, turmixokban használható. Lé formájában rendkívül hatásos immunerősítő, roboráló, rákellenes szer.
Gyömbér
A gyömbér elsősorban étvágyjavító, emésztésserkentő hatásáról ismert, de téli betegségek megelőzésére és kezelésére is kiváló.
Támogatja az immunrendszert, segít köhögés esetén, csillapítja a hörghurutot és az influenzával járó izomfájdalmat, méregtelenítő hatású. A gyömbértea és a gyömbér tinktúra szinte korlátlanul fogyasztható. A gyömbért fűszernövényként is érdemes gyakran használni, melegítő hatása miatt különösen a téli időszakban.
A gyömbér különböző forró italok remek alapanyaga, kombinálhatjuk fahéjjal, kurkumával, szegfűszeggel, ánizzsal, mézzel, citrommal – kellemes immunerősítő, melegítő hatású italt készíthetünk. Álljon itt egy recept, de bárhogyan lehet kombinálni, csak jót teszünk magunkkal, ha fogyasztjuk!
Forró téli koktél az immunrendszerért:
Kb. egy hüvelykujjnyi gyömbért felkarikázni, és 3 dl vízben feltenni forrni. 5 percig forralni, majd lezárni a tüzet. Utána bele kell tenni 1 csapott evőkanál kakukkfüvet, és lefedni az edényt kb. 10-15 percre. Közben úgy fél dl mézet ki kell keverni 1 kávéskanál kurkuma porral és fél mokkáskanál fahéjjal (ha van, fél teáskanál mézeskalács fűszerkeverékkel). Ha a tea iható hőmérsékletű, leszűrni, belekeverni a mézes keveréket, belefacsarni kb. fél citromot, és már iható is!
Ginseng (élet gyökere)
A világ keleti felében a ginseng igen nagyra értékelt roboráló, erősítő növény. Erősíti a legyengült szervezetet, növeli a fehérvérsejtek számát és aktivitását, ezáltal immunerősítő és tumorellenes hatású.
Számos egyéb pozitív hatása is van: vérkeringés javító, véralvadásgátló hatású, kedvezően hat a nemi szervek működésére. Növeli az oxigénszállítást a sejtekhez, élénkítő, fokozza a koncentráló készséget.
Leggyakrabban valamilyen kivonat formájában találkozhatunk vele. Nagyon hatékony immunerősítő, teljesítményfokozó a ginsenggel kombinált méhpempő kivonat, amit általában ampullázott formában lehet vásárolni (leggyakrabban Royal Jelly néven).
Ezen kívül természetesen még számtalan ismert, és kevésbé ismert hatékony immunerősítő, antioxidáns létezik: olajfa levél, körömvirág, mezei zsurló, nagy csalán nyersen, nyírfalé – tavasszal érdemes megcsapolni a nyírfánkat, ha van!, csüdfű (Astragalus), acerola cseresznye, grapefruitmag kivonat, propolisz tinktúra (a házipatika része, nagyon hasznos szer – itt olvashatsz róla egy korábbi cikkemben).
A gyógygombák és a bennük-, illetve más növényekben is megtalálható poliszacharidok szintén a leghatásosabb immunerősítők között vannak. Erről és még néhány egyszerű immunerősítő praktikáról cikkem következő, befejező részében olvashatsz.