Év elején mindenki menetrendszerűen célokat ír, fogadalmak sűrűjében próbál elindulni. Van, hogy őszinte elhatározásból, van, hogy kényszerből, van, hogy bűntudatból, és van, hogy divatból. Mert ezt szoktuk…
Aztán eltelik pár hét, és valahogy nem működik az egész. És jön az újabb bűntudat, az önmarcangolás, a „még erre sem vagyok képes” mantrázása. Vagy éppen a kifele mutogatás, az alibik keresése, a magyarázkodás… Hát, egyik sem túl biztató kilátás.
És hiába, hogy a valódi, a természet rendje szerinti évkezdet nem január elsején van, mégis benne van valahogy a levegőben, az emberek gondolatai által a kollektív térben – hogy most kell változtatni!
Csak a tiéd legyen
Igen, ez az időszak is egy jó alkalom lehet – ugyanúgy, mint bármelyik nap az évben, hogy változzunk, változtassunk. De ha valódi sikert akarunk elérni, egyvalamit kell nagyon – nagyon ismernünk: önmagunkat és a saját vágyainkat.
És ez az, amit csakis Te tudhatsz, ismerhetsz – nincs az a guru, aki ezt neked meg tudná mondani! Nincsenek egyen receptek, pénzért megvehető sablonok! Nincsen olyan tanács, nincsen olyan követendő minta, út, ami minden embernek jó! Ezért légy nagyon óvatos az információkkal, a mintákkal, a „követendő” példákkal. Azt, hogy neked mi a jó, csakis Te tudhatod! Nincs két egyforma élet, ugyanúgy, ahogy nincs két egyforma ember sem. Még az egypetéjű ikrek között is van különbség!
Gondolj vissza az eddigi évekre, az eddigi fogadalmaidra! Mi az, ami megvalósult, amit be tudtál tartani? Mi az, amire visszagondolva a mai napig mosoly terül el az arcodon? Az a változás, változtatás, ami tartósan örömet adott, ami által fejlődtél, ami által jobb lett az életed és Te is jobb ember lettél?
Én egyvalamit mindig megfogadok: igyekszem mindig egy picit jobb ember lenni. Nem másokhoz viszonyítva, hanem önmagamhoz képest. És mindezt úgy, hogy nem pazarlom az időm ennek bizonyítására és mutogatására. Elég, ha én érzem a fejlődést… Azt hiszem, ez mindig egy jó cél, és mindig lehet tenni érte. És nem kell feltétlenül nagy dolgokra gondolni!
Egyszerű fogadalmak
Ha meg végképp nem tudod, milyen célokat fogalmazz meg, de erős kényszert érzel, hogy változtass, javaslom, válaszolj az alábbi négy kérdésre – és ez biztosan segíteni fog. Sőt, már az is változást hoz, ha csak egyetlen kérdésre őszintén felelsz – és elkezdesz cselekedni.
- Mi az, amit mától kezdve egyáltalán nem fogok tenni…
- Mik azok a dolgok, melyekkel mától fogva jóval kevesebbet foglalkozom…
- Mik azok a dolgok, melyekkel mától fogva sokkal többet foglalkozom…
- Mi az, amit mától elkezdek.
Minél konkrétabb a válasz, annál biztosabb a siker.
Például:
Azonnal lezárom XY-al a mérgező, egyoldalú, kihasználó kapcsolatomat (1. kérdés)
Napi két óra helyett csak fél órát töltök a közösségi médiában (2. kérdés).
Hetente egyszer felhívom a tesómat egy beszélgetésre (3. kérdés).
Minden nap megteszek 5000 lépést ha esik, ha fúj…(4. kérdés).
Ezek csak példák. Mindenki tud rá válaszolni, ha valóban akar és készen áll változtatni. Nem szükségesek óriási fogadalmak ahhoz, hogy változzon az életünk! Apró célokkal sokkal több mindent el lehet érni hosszú távon, mint a nagy elhatározásokkal. Mert utóbbiaknál sokszor nem mérjük fel az erőnket, túl nagyot akarunk ugrani a komfortzónánkhoz képest (Erről egy régebbi írásomban itt olvashatsz). És ez a legtöbb esetben sajnos kudarcra van ítélve.
Még egy fontos dolog: a változás, változtatás mindig egy tanulási folyamat – idő kell hozzá! A fogadalmak valóra válásához időre van szükség!
Ahhoz, hogy az új viselkedésmód rutinná váljon, gyakorlás szükséges. És pont úgy, mint minden új dolognál, nem megy egyből tökéletesen! Néha visszaesünk, néha elfáradunk, ez természetes! De önismerettel, kitartó munkával, türelemmel, időnkénti jutalmazással, esetleg egy két apróbb botlással (is) elérhetjük a célunk.
És annál nagyobb siker, mint az elégedettség, az elvégzett munka kapcsán izmosodó önbizalom nincsen! Érdemes kipróbálni :).