A nyarat a szabadság, az élmények, a kifele fordulás, a természetben eltöltött minél több idő jellemzi. Sokan ilyenkor útra kelnek, közeli vagy távolabbi helyeket keresnek fel, ahol a várva-várt szabadságukat töltik.
Bárhová is utazunk, kirándulunk, nem árt egy kis „házipatikát” összekészíteni, hogy az esetlegesen előforduló kisebb problémákat gyorsan és hatékonyan orvosolhassuk.
Természetesen, több napig tartó lázas állapot, súlyosabb fertőzés vagy baleset esetén orvoshoz kell fordulni. De vannak olyan kisebb – nagyobb kellemetlenségek, melyeket mi magunk is kezelhetünk, mégpedig természetes szerekkel. Ehhez szeretnék segítséget nyújtani nektek a következő összeállítással, picit kitérve a leggyakoribb nyári problémákra. A cikk végén természetesen összefoglalva is megtalálod, hogy mit is tegyél a csomagba, hogy természetes szerekkel segíts magadon és családodon, ha kellemetlenség adódik.
Hasmenés
A nyári hasmenéseket általában romlott étel fogyasztása, túlevés, allergiás reakció, bakteriális esetleg vírusfertőzés okozhatja. A test öngyógyulása szempontjából az emésztőcsatorna spontán ürülése üdvözlendő reakció, először tehát nem szabad elnyomni, hogy például a romlott étel távozni tudjon.
Két teendőnk van hasmenés esetén:
– az emésztőrendszer fertőtlenítése
– amennyiben eltávozott pl. a romlott étel, „hasfogók” (hasmenést csökkentő szerek) alkalmazása
Fertőtlenítésre használhatsz: propolisz tinktúrát vagy oregáno olajat.
Mindkettő remek baktérium, vírus és gombaölő hatású szer. Olyan sokoldalúak, hogy képtelenség ezen cikk keretein belül ismertetni minden hatásukat.
Ha javasolhatok egy szert, aminek mindenképpen ott kellene lennie a házipatikában, az a propolisz tinktúra. Nagyon könnyen beszerezhető (ha van méhész ismerősöd, tőle vásárolj), olcsó és rendkívül hatásos, egy úgynevezett „panacea” (jelentése: mindent gyógyító varázsszer). Mivel magas a tinktúra alkohol tartalma, kisgyerekek esetén forró teába, vízbe kell csepegtetni, így az alkohol elillan belőle. Általánosan azt kell figyelembe venni, hogy testsúly kilogrammonként egy csepp tinktúra fogyasztható, tehát egy 60 kg-os ember egy nap 60 cseppet fogyaszthat, célszerűen 3 részre elosztva. Fogyasztható teába, mézbe keverve, de akár egy darab kenyérre csöpögtetve is. Gyerekeknek is adható 3 éves kortól.
Nagyon ritkán a virágpor allergiásoknál allergiás reakciót válthat ki a fogyasztása. Én ezt a saját praxisomban nem tapasztaltam, de nem árt vigyázni, először próbaképpen pár cseppet elfogyasztani.
Az oregáno olaj is hasonló hatású, de ezt inkább kapszulázott formában ajánlom, mert olajként nagyon intenzív és erős, nem mindenki tudja így elfogyasztani. A propoliszhoz hasonlóan széles spektrumú antibiotikus hatással rendelkezik, remek gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású mindkettő.
Ajánlott „hasfogók”: széntabletta, kisgyerekeknek szentjánoskenyér magliszt (karob por – a benne található tanninok megkötik, és ezáltal közömbösítik a különféle toxinokat), ha pedig nincsen nálunk más a sima fekete tea is jó lehet.
A fekete teát 5-10 percig főzve kioldódnak belőle a cseranyagok, amelyeket erős hasmenés esetén kell alkalmazni, mindenféle ízesítés nélkül. Vigyázat, ha csökken a hasmenés, ne fogyasszunk már sok cseranyagot, mert székrekedést okozhatnak!
Hányás
Ugyanaz érvényes, mint a hasmenésnél: amennyiben pl. fertőzött étel okozza a hányást, távozásáig nem szabad csillapítani!
Sok felnőtt és gyerek szenved hányingertől az utazás miatt is. Ilyenkor szintén bevethető az a csodálatos szer, amelynek szintén minden házipatikában ott van a helye: a borsmentaolaj – természetesen a 100%-os tisztaságú, terápiás illóolajra gondolok. Nem csak hányinger, hányás esetén remek, hanem egyben a legjobb fejfájás csillapító természetes szer. De alkalmazható minden egyéb fájdalom esetén is, ha hordozó olajba csepegtetve bedörzsöljük vele a fájó testrészt.
Visszatérve a hányingerre: elég a borsmenta olajat szagolgatni, illatát belélegezni, már ez is csillapítja a hányingert. Gyerekeknél 6 éves kortól alkalmazható: egy zsebkendőre egy-két csepp illóolajat cseppentve.
Másik lehetőség a hányinger és a hányás csillapítására a hideg borsmenta tea, vagy gyömbér tea kortyolgatása. Ha nincsen nálunk egyik sem, sima hideg folyadék kanalankénti adása is csillapíthatja a hányást.
A hányingert csökkenti a B6-vitamin is, ha tudjuk, hogy utazás közben ez a probléma gyakran felmerül, érdemes gondoskodni a B6-vitamin pótlásáról.
Fájdalomcsillapítás
Mint már említettem, a borsmenta illóolaj remek fájdalomcsillapító. Fejfájás esetén egy csepp illóolajat be kell dörzsölni a tarkónkba, egy cseppet pedig két oldalra a halántékra, a hajas fejbőrbe. Vigyázat, a szemeket nagy ívben el kell kerülni, és használata után a kezünket szappanos vízzel meg kell mosni, nehogy véletlenül a borsmentás kezünkkel a szemünkbe nyúljunk!
Egyéb fájdalmak csillapítására is alkalmas a borsmenta olaj: hordozó olajba (ami lehet sima étolaj is, ha más éppen nincsen) csepegtetve a fájós testrészt kell bemasszírozni vele.
Remek fájdalomcsillapító a propolisz tinktúra is. Olyan lumbágós fájdalmat is képes csillapítani, amire sok esetben még a gyógyszer sem hat. Töményen is alkalmazható a fájós testrészre (kis barna foltot hagy a bőrön), vagy akár egy alap krémbe keverve (az arány: kb. 50 gramm krémbe 2-3 evőkanál tinktúra).
Fogfájás esetén szintén használható a propolisz tinktúra: vattapamacsra cseppentve a fájós fogra helyezzük, vagy a fogínyt bedörzsöljük vele.
Gyerekeknek (és persze felnőtteknek is) hasfájás, izomfájdalmak esetén remek a levendula illóolajas bedörzsölés. Egy teáskanálnyi hordozó olajba kell cseppenteni 2-3 csepp levendula illóolajat (felnőtteknek 4-5 cseppet), és ezzel kell bemasszírozni a fájó pocakot vagy izmot (pocaknál normál esetben körkörösen, az óramutató járásával megegyező irányba, hasmenés esetén viszont ellenkező irányba).
Székrekedés
Nagyon sok embernél a környezetváltozást székrekedést okoz. Ezt megelőzendő mindig legyen nálunk indiai útifű maghéj őrlemény (más nevei: bolhafű mag, psyllium). Ez egy rendkívül biztonságos, mindenki által használható szer, tökéletes oldható rostokat tartalmaz, amelyek képesek a saját tömegük húszszorosát kitevő vízmennyiséget megkötni. Ezáltal egy lágy pép keletkezik, amely amellett, hogy megakadályozza a székrekedést, elősegíti a toxikus anyagok eltávolítását, és segít megelőzni, hogy ezek az anyagok a belekben pangjanak.
Egy nagy pohár vízbe (vagy narancslébe) egy csapott evőkanál őrleményt kell elkeverni, és azonnal meginni. Nem szabad állni hagyni, mert kikocsonyásodik, és akkor már nem túl gusztusos. Teljesen semleges íze van, az állaga szokott zavaró lenni (főleg a gyerekeknek…), ezért érdemes narancslébe keverni.
Sok folyadékot kell fogyasztani, mert ellenkező esetben akár székrekedést is okozhat (ha nincs folyadék, amit megkössön…). Naponta 2x érdemes fogyasztani a leírt módon.
Herpesz
Erre hajlamos egyéneknél az erős napsugárzás, túlevés hatására herpesz alakulhat ki. Legjobb ilyenkor a teafa illóolaj, melyből egy cseppnyit kell bedörzsölni az érintett területbe, naponta 2-3-szor. Használhatjuk a propolisz tinktúrát is. Citromfű illóolaj szintén nagyon jó, de ha egyik sincs nálunk, próbáljuk meg a jegelést: az első bizsergő érzésnél tegyünk rá jégkockát többször is.
Rovarcsípések
Legjobb házi szer csípésekre a levendula illóolaja.
A csípésre közvetlenül cseppents tisztán egy csepp orvosi levendula olajat. Lehet keverni teafa illóolajjal is. A viszketést a borsmenta illóolaj is kiválóan csillapítja. Vakarózni szerető kisgyermekeknél cseppentsük a fent említett illóolajokat egy lélegző ragtapaszra, és ragasszuk le a csípés helyét, amíg nem enyhül a viszketés. Utána viszont hagyjuk levegőzni a bőrt, és vegyük le a tapaszt.
Segít, ha van nálunk kalcium, ezt is érdemes magunkkal vinni, hiszen bármilyen allergiás reakció esetén lehet alkalmazni. Rovarcsípés esetén is bevethetjük: ha a csípés helye erősen megdagad, környéke erősen bevörösödik, célszerű 500 mg-os kalcium tabletta (vagy folyadék) adása is.
Kullancscsípés esetén a kullancs eltávolítása kötelező! Ehhez egy jó csipesz elegendő. Ha sokat kirándulunk erdőben, mezőn, érdemes jó sok fokhagymát enni, és B-vitamin kúrát tartani, mert mindkettő riasztja a kullancsokat. A természetes illóolajok szintén riasztó hatásúak (a már emlegetett borsmenta, levendula, teafa, illetve az eukaliptusz, citronella).
Napégés
Jó tanács: próbáljuk meg felkészíteni bőrünket a napozásra, így kevésbé fog fenyegetni a leégés veszélye. Amellett, hogy fokozatosan növeljük a napon töltött időt, alkalmazhatunk egy kiváló bőrvédő természetes szert is.
Családomnál és klienseimnél nagyon bevált a béta-karotin kúra. A béta-karotin, mint antioxidáns hozzájárul a káros oxidációs folyamatok gátlásához, ezáltal az öregedési folyamatok lassításához. A karotin növényi színanyag, amely megvéd a káros oxidációs hatásoktól és a fény romboló hatásától, ezáltal a szövetkárosodástól. Remekül felkészíti bőrünket a napozásra .
Kúrára olyan béta-karotin készítményt használjunk, amely sárgarépaport is tartalmaz a kivont béta-karotin mellett. Még most sem késő elkezdeni!
Sok béta-karotint tartalmaz többek között a kajszibarack, a brokkoli, sárgarépa, goji bogyó, spenót, a csicsóka és a tökfélék. Fogyasszátok őket bátran a bőrötök védelmére!
Ha mégis leégett a bőr:
Egy evőkanál oliva olajba (vagy napraforgóba, ha nincs más) tegyél 5 csepp levendula illóolajat, és azzal kend be a leégett bőrfelületet. Amennyiben erős a leégés, töményen is használhatod az illóolajat a bőrödön, akár napi 5 alkalommal is. Propolisz tinktúra szintén használható, ecseteld vele az égett bőrt.
Enyhe megfázásos tünetek
Torokfájásra remek a már sokat emlegetett propolisz tinktúra. Teába cseppentve (1 dl meleg teába 30 csepp) gargarizáljunk vele naponta legalább 3×5 percig. Jók ilyen esetben a propoliszos szopogató tabletták is.
Fülfájás esetén vattára cseppentsünk belőle, és helyezzük a fülbe.
Belsőleg szintén használható ilyenkor a propolisz tinktúra, gyulladáscsökkentő hatása mellett jó immunerősítő is.
Súlyosabb tünetek esetén természetesen orvoshoz kell fordulni.
Összefoglalva tehát, miből is álljon a kis házipatikánk nyaraláshoz:
- Propolisz tinktúra / oregáno olaj: fertőzések, gyulladások, hasmenés, fájdalom, torokgyulladás.
- Széntabletta, karob por: hasmenés.
- Borsmenta illóolaj: hányinger, hányás, fejfájás, fájdalmak, rovarcsípés, kullancsriasztás.
- Indiai útifű maghéj (psyllium): székrekedés, toxikus anyagok eltávolítás.
- Orvosi levendula illóolaj (Lavandula angustifolia): rovarcsípés, leégés, bőrirritációk, hasfájás, izomfájdalmak.
- Teafa illóolaj: herpesz, gombás fertőzések, horzsolások – sebek fertőtlenítése (nem csíp, mehet a sebre), csípések
- Kalcium: allergiás reakciók, csípések.
Természetesen még számtalan kiváló természetes szer létezik, ami használható a házipatikában. Igyekeztem úgy összeválogatni a szereket, hogy minél sokoldalúbban felhasználhatóak legyenek, így nem kell olyan sok mindent magunkkal vinni . Higgyétek el, szervezetünk meghálálja, ha nem terheljük különféle vegyi anyagokkal, és a természet erejére hagyatkozunk. Igaz a mondás, hogy fűben – fában orvosság, próbáljuk meg ezt nyáron is észben tartani!
Mindenkinek csodás nyarat, élményeket, feltöltődést kívánok, hiszen ez a nyár lényege!
Szeretettel: Marika