Cikksorozatom előző két részében megismerhettétek a fogyókúra sikertelensége, illetve a hízás hátterében lévő lelki okokat (itt találod), és a két alapvető tényezőt, melyek nélkülözhetetlenek a sikeres fogyás és a testsúly megtartása szempontjából (itt találod).
Van még néhány dolog, amelyeken szintén sok minden múlhat. Az ismertetett két nagyon fontos alapelv és a lelki háttér mellett nem árt ezeket is ismerni, hiszen a siker sokszor kisebb dolgokon is múlhat.
Mi a célod?
Csak akkor állj neki a fogyókúrának, ha tényleg le szeretnél fogyni! Ha mások miatt, az aktuális divattrendek miatt, vagy bármi egyéb célból fogynál, felejtsd el! Az első és a legfontosabb: a saját célod legyen a fogyás, és fogalmazd is meg, hogy miért szeretnél fogyni (egészség miatt, könnyebb mozgás miatt, számodra ideális külső miatt…). Ha nincs meg a megfelelő, saját (!) cél, a sikertelenség nagyon valószínű. És persze ne álltasd magad: légy tisztában azzal, már a legelején, hogy ezért bizony tenni kell, változtatni kell. Nagyon fontos a hit, az aktuális állapot szeretetteljes elfogadása, de fizikai lépések megtétele nélkül bizony nehéz megvalósítani…
A rohanás átka
Mindent gyorsan akarunk, vagy ha nem is akarjuk a gyorsaságot, mégis behódolunk neki! Így van ez mindennel: gyorsan éljük a mindennapjainkat, és a gyorsaság alól az evés és a fogyás igénye sem kivétel. Pedig a tartós fogyás, és az ideális testsúly megtartásának egyik alapja (bármilyen egyszerűnek tűnik) a lassú evés és alapos rágás. Alapos, lassú rágással van ideje az agynak elemezni, hogy elegendő ételt fogyasztunk-e. Sokszor ugyanis azért eszünk többet, mert nincs ideje az agyunknak az elemzésre, és így nem tud időben elég jóllakottság érzést biztosító hormont, leptint termelni! Ha lassan eszünk, alaposan rágunk, néha akár meg – megállunk evés közben, meg fogunk lepődni, hogy mennyivel kevesebb étellel jól lakunk a szokásoshoz képest! És még az emésztésünknek is a legjobbat tesszük az alapos, többszörös rágással!
Még egy fontos dolog az idővel kapcsolatban: a sikeres fogyás mindig idő kérdése is! Itt bizonyítottan nem működik a gyorsaság, sőt, pont az ellenkezőjét fogod elérni. Minél gyorsabban fogysz le, annál kisebb a hosszú távú siker valószínűsége. Nem léteznek „zsírfaló”, gyors fogyást ígérő csodapirulák! A rohamdiéták során leginkább az elraktározott víztől és a szénhidrátoktól szabadulsz meg, ami a diéta után szinte pillanatok alatt visszamegy.
Tehát: adj időt magadnak az étkezésnél és a fogyásnál is!
Kis tányér – nagy tányér
Ha már az agynál tartunk… Az agyunk a legkomplexebb dolog a világon. Nagymértékben befolyásolja az étkezésünket is, végső soron ő határozza meg, hogy éhesnek érezzük magunkat vagy sem (a leptin – jóllakottság, és a ghrelin – éhséghormon segítségével). Viszont mi is képesek vagyunk apró trükkökkel befolyásolni az agyunkat! Ha nagyobb tányért választunk az étkezésekhez – amin ugye valóban kevesebbnek látszik az adott ételmennyiség, mint egy kis tányéron – az agy azt az információt kapja, hogy kevés… Válasszunk hát kisebb tányért, mert bármilyen szokatlannak tűnik elsőre, valóban hatással van az agyunkra és a kalóriabevitelre!
Fogyj alvással
Habár ma már hallani erről, nem hangsúlyozzák eléggé, hogy mennyire fontos a kielégítő mennyiségű és minőségű alvás az optimális testsúly elérésben és magtartásában! Az alvás hatással van a hormonrendszerünkre, ami nagymértékben befolyásolja testünket (és persze lelkünket is). A nem megfelelő mennyiségű alvás (7 óránál kevesebb) elhízáshoz vezet, és ez hosszútávon nagyon komoly kockázatot jelent (egyes kutatások szerint gyerekeknél mintegy 55%-al, felnőtteknél pedig akár 89%-al növelve a kövérség kockázatát)!
Az alvási minőség csökkenése, a rossz alvási körülmények pedig megváltoztatják a már emlegetett éhség (ghrelin) és jóllakottság (leptin) hormonok működését és hatékonyságát, felborítva az egészséges egyensúlyt!
Rendkívül fontos tehát a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás! És nem csak a testsúlyunk szempontjából, hiszen a nem megfelelő alvás hosszútávon vérnyomás problémákat, szívritmus problémákat, fejfájást, akár depressziót is okozhat, hogy csak néhányat említsünk.
Stressz kérdése
Igen, tudom, a csapból is az folyik, hogy a stressz milyen káros. És ez valóban így is van (persze nem elfeledkezve arról, hogy van pozitív, úgynevezett eustressz is – erről talán máskor…).
Most csak annyit, az elhízással kapcsolatban:
Sokan a stresszt evéssel kompenzálják, mintegy nyugtató – jutalmazó szerként használják. Ez természetesen óhatatlanul elhízáshoz vezet!
És még akkor is, ha nincs evéssel való kompenzálás, csak a megszokott, normál étkezés, akkor is vezethet a stressz elhízáshoz! Ugyanis a magas stressz szint magas kortizol szintet okoz, ez a hormon pedig a hasi zsírszövetek növekedésének formájában jelenik meg. A hasi zsír pedig bizonyítottan az egyik legkárosabb, számtalan krónikus betegség forrása.
Rostfogyasztás
A rostot tartalmazó ételeket alacsony kalóriasűrűségű ételeknek nevezik. Ez azt jelenti, hogy rosttartalmuk miatt jobban telítenek, viszont jóval kevesebb kalóriát viszünk be velük a szervezetünkbe.
A különböző zöldségek például magas rost és víztartalmúak, így előbb biztosítják a jóllakottság érzését, ezáltal a fogyást is.
Ugyanígy, ha egy evőkanál útifű maghéjat elkeverünk egy pohár vízben, és étkezés előtt 15 perccel megisszuk, szintén kevesebbet fogunk enni (és még a vastagbelünket is remekül tisztítja).
Másik előnye a rostok fogyasztásának, hogy táplálékot biztosítanak a vastagbélben lévő jótékony baktériumoknak. Ezek a jótékony baktériumok hasznos zsírsavakat (pl. butirátot) termelnek a rostokból, melyek a testsúlyunkra is pozitívan hatnak, csökkentik az elhízás esélyét!
Megfelelő mennyiségű víz
Miért fontos, hogy sok vizet igyál – most csak a fogyás és az ideális testsúly megtartása szempontjából részletezném. Ugyanis ha nem iszol eleget, előbb – utóbb el fogsz hízni. Miért is?
- Már enyhe vízhiány esetén is lassulni fog az anyagcseréd! Vagyis nem fogod a megfelelő mértékben feldolgozni a bevitt kalóriákat.
- Amikor a szervezet nem jut elegendő vízhez, elkezdi a vizet visszatartani (tartalékol!), hiszen a víz életfontosságú a szervezetünknek – puffadtabb leszel, teltebbnek, súlyosabbnak fogod magad érezni.
- A szomjúságot sok esetben tévesen éhségnek érzékeljük. Tehát eszünk akkor, amikor tulajdonképpen innunk kellene.
- A fogyás lényege ugyebár a zsírrétegek lebontása. Tudni kell, hogy a szervezet a zsírrétegekben rengeteg méreganyagot tárol. Vagyis amikor elkezdenek elhasználódni a zsírrétegek, rengeteg méreganyag szabadul fel! Ilyenkor sokkal több folyadékra (tiszta vízre) van szükség ahhoz, hogy ezeket a méreganyagokat kimossuk a szervezetből. Ha nincsen elegendő víz, akkor egyrészt az önmérgezés kellemetlen tüneteit tapasztalhatjuk (szédülés, hányinger, fejfájás, fáradtság), másrészt a szervezetünk megpróbál megvédeni: a felszabaduló méreganyagokat újra zsírba fogja csomagolni. Vagyis fogyás helyett újabb zsírraktározás történik! Tehát fogyókúra során még az ajánlottnál is nagyobb mennyiségű folyadékot, tiszta vizet és gyógyteákat érdemes fogyasztani (akár 3-4 litert naponta, persze a testsúlyt és fizikai aktivitást is figyelembe véve).
Kókuszolaj
Ez az egyik olyan csodaszer, amit senkinek nem szabad elfelejteni, aki fogyni szeretne, vagy csak egyszerűen egészségesen élni!
Ázsiában az Istenek ajándékának tekintik, nem véletlenül. Szinte felsorolni sem lehet a sok pozitív tulajdonságát, amivel rendelkezik.
Közepes láncú zsírsavai a bélből közvetlenül a májba kerülnek, ahol ketontestekké alakulnak – ezt használja majd a szervezet energiaforrásként a glükóz helyett. Ez egy nagyon energia igényes folyamat – tehát már ezzel az átalakítással is fogyasztja a szervezetünk a bevitt kalóriákat! A kókuszolaj az egyetlen zsírféleség, ami még elő is segíti a fogyást, megakadályozva a veszélyes hasi zsír lerakódását! Bizonyítottan csökkenti az étvágyat is.
A kókuszolaj növeli a jótékony hatású koleszterin (HDL) mennyiségét, miközben az ártalmasét (LDL) nem emeli. Az agyunknak egy rendkívül jó energiaforrás. Védi az idegsejteket a mérgektől (Parkinson kór, Alzheimer kór ellen is használják!), erősíti az antioxidánsok hatását, fokozza az agysejtek neuroplaszticitását (változásra való képességét), növeli a mitokondriumok (a sejt energiaközpontjainak) számát. Katekin tartalmánál fogva maga is erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő, nagyon jót tesz a nyálkahártyáknak, a bélrendszer remek orvossága.
Használjunk hát bátran kókuszolajat, csak jót teszünk magunknak! Az sem mellékes, hogy nagyon magas az égéspontja, tehát sütéskor használva nem keletkeznek káros anyagok (mint sok olaj esetében!).
Hormonális rendszer egészsége
Fontos, hogy megmagyarázhatatlan hízás, hízékonyság esetében megvizsgáltasd, hogy a hormonális rendszered egészséges-e. Sok esetben állhat a háttérben a pajzsmirigy nem megfelelő működése – az alulműködés egyik tünete lehet a hízás, hízékonyság, lassult anyagcsere. (Bár nem mindig vannak ezek a tünetek. Sokáig semmilyen látványos tünetet nem produkál a pajzsmirigy alulműködés).
Sajnos ma leginkább csak a TSH értéket mérik a laborokban ha pajzsmirigyről van szó, ami nem mindig elégséges. Egyrészt a határérték túl magasra van állítva ennél a paraméternél (már a 2,5 fölötti TSH értéknél érdemes figyelni!). Másrészt, még ha ki is derül, hogy valóban probléma van a pajzsmiriggyel, és mondjuk beállítanak egy terápiát t4 hormonpótlással (ami a pajzsmirigy által termelt egyik hormon), nem nézik, hogy ez mennyire képes átalakulni t3 hormonná a szervezetben. A pajzsmirigyhormonok legtöbb biológiai hatását ugyanis a t3 biztosítja, tehát nagy szükség van a t3 hormonra.
Tudományos részletek mellőzésével: vannak, akik nem tudják az adagolt t4 hormont t3-á alakítani. Vagyis hiába fedezik fel, hogy alulműködik a pajzsmirigy, a t4 hormon adagolásával nem fognak megszűnni a problémák! Amennyiben tehát ilyesmit tapasztalsz, hogy a beállított terápia ellenére továbbra is fennállnak a panaszaid (mint lassult anyagcsere, hízás, fáradékonyság, szorongás, depresszív hangulat, stb.), kérlek, ne hagyd magad! Keress egy jó endokrinológust, aki végre hajlandó komolyan venni!
Mozgás
Bár a mozgás nagyon – nagyon fontos az életünkben, és semmi mással nem lehet pótolni, csak a mozgással igen keserves dolog lenne lefogyni. Aki nem állítja át az étkezését, és nem tesz rendet a lelkében, csak mozgással biztosan nem fog tudni lefogyni, vagy ha mégis, hosszú távon nem tudja a súlyát megtartani.
A mozgás, a sport elsősorban nem a fogyást szolgálja, hanem az egészséget és a jókedvet! Természetesen mozogni kell, ez az ember természetes életformája. A mai mozgásszegény életmód is hozzájárul az elhízáshoz, de nem lehet csak erre ráfogni.
A mozgást és megszorított kalória bevitelt tartalmazó diéták nem működnek hosszú távon, ezt számos utánkövetéses vizsgálat bizonyítja! Amennyiben nem alkalmazzuk a már leírt elveket, nem leszünk sikeresek a hosszú távú súlykontrollban.
És még mielőtt megnyugodnál, hogy juj de jó, nem is kell mozognom, ki kell ábrándítsalak: igenis kell! Csak a helyén kell kezelni a jelentőségét!
Kezdjük ott: ha mozogsz, bármit, máris jobb lesz a kedved, fokozódik a keringésed, beindul a nyirokáramlás, javul az oxigénfelvétel – csupa jó dolog, ami támogatja a fogyókúrádat! Már a jókedv magában egy olyan tényező, ami nem hiányozhat egyetlen fogyókúrából sem. Ki bírna hosszú távon, szenvedve, kedvetlenül fogyni, vagy bármit is csinálni?
Ha azt is nézzük, hogy a testmozgással a zsírégetést is szeretnénk megtámogatni, akkor persze érdemes néhány dolgot figyelembe venni – itt ugyanis nem mindegy, hogy mit, hogyan és mennyit mozgunk.
A fogyás, zsírégetés szempontjából a legjobb mozgásforma két részből áll: kardió edzésből és erősítő edzésből.
Kardió edzés
A kardió edzés olyan mozgásforma, mely igénybe veszi a szívet, tüdőt, érrendszert – nagyon egyszerűen amitől jól felmegy a pulzusunk és izzadunk. Ilyen például a futás, úszás, biciklizés, túrázás, lépcsőzés, szobabiciklizés, ugrókötelezés, zumba, tánc, de akár egy tempós gyaloglás is; vagy a csapatsportok: foci, kosarazás, kézilabda.
Tehát nem a hosszú ideig, egyenletes pulzusszám mellett végzett mozgás a fogyasztó hatású, hanem a rövid ideig, intenzíven végzett mozgásforma. Ha bírod, akkor ezt érdemes heti három alkalommal, minimum 30 percen keresztül végezni. Akkor is hatékony, ha nem bírod folyamatosan a harminc percet, hanem kisebb szüneteket iktatsz közbe! Például 1 percig intenzíven futsz (vagy ugrálsz), egy percig sétálsz.
Nem az a lényeg, hogy mit választasz, egy tempós séta ugyanolyan jó lehet, mint a futás, vagy a biciklizés. Nincsen „legjobb” kardió edzés! A lényeg, hogy azt válaszd, amit szeretsz, és vidd fel a pulzusod, izzadjál – magadhoz képest növeld az intenzitást!
Erősítő edzés
A kardió edzést érdemes kombinálni az erősítő edzéssel. Hosszú távon mindenképpen ez az ideális, a két edzésforma kombinációja. Míg a kardió edzés inkább a zsírégetést támogatja, az erősítő edzéssel stabil izomzat építhető, formálja az alakot, megelőzhető az izom- és csontvesztés (csontritkulás!), fokozódik az anyagcsere és az ízületek stabilitása. Testünkben minél több az izom, annál több energiát használunk fel – még nyugalmi helyzetben is! Ezért nagyon nem mindegy, hogy milyen az izomzatunk, és pont ezért is fontos hosszú távon az erősítő edzéseket is beiktatni. Erősítő edzések a súlyzókkal végzett edzések, bármilyen erősítő torna mely minden izomcsoportot átmozgat, a saját testsúllyal végzett edzések.
A legideálisabb tehát hosszú távon, ha a kardió edzést és az erősítő edzést kombináljuk (mondjuk heti két kardió + két erősítő edzés). És nem kell feltétlenül arra gondolni, hogy ehhez pénz és sok idő szükséges! A tempós séta, futás, túrázás ingyen van (kardió) a saját tested pedig szintén ingyen rendelkezésedre áll (erősítéshez saját testsúllyal – számtalan ingyenes gyakorlatot találsz az interneten).
És ha nagyon nagy a súlyod, és kezdetben mindez nehezedre esne: tudd, hogy bármennyi és bármilyen mozgás sokkal jobb, mint a nem mozgás! Egy egyszerű séta is sokkal – sokkal jobb, mint leülni a TV elé! A mozgás egyenlő az élettel!
Természetes zsírégetők
Bár ezektől önmagukban még soha senki nem fogyott le, kiegészítésképpen megtámogathatod a fogyókúrádat használatukkal. Nem kell egyszerre mindet használni! Válassz ki egyet – kettőt, és alkalmazd – a már leírt alapelvek betartása mellett!
Almaecet
Egyszerű és nagyszerű – nagyanyáink egyik ősi csodaszere. Miért költenénk drága kapszulákra, amikor itt van ez a csodás szer, amit akár magunk is elkészíthetünk?
Az almaecet csökkenti az étvágyat, felpörgeti az anyagcserét, tisztítja a szervezetet, az egyik legjobb természetes zsírégető szer. Emellett még ásványi anyagokat is tartalmaz.
Hogyan alkalmazd:
- Fontos, hogy lehetőleg bio almaecetet, vagy általad készített almaecetet használj;
- Mindig étkezés előtt 15 perccel fogyaszd, egy evőkanálnyit egy pohár vízben elkeverve – igyál meg minden étkezés előtt egy adagot;
- Ne édesítsd, ne ízesítsd semmivel.
Citrom
Hasonlóan az almaecethez, a citrom is egy nagyon könnyen beszerezhető, hasznos és hatékony zsírégető (serkenti az emésztést és az anyagcserét, valamint a benne lévő vitaminok, ásványi anyagok és gyümölcssavak támogatják a szervezet zsírbontó folyamatait).
Ezenkívül számtalan jó tulajdonsága van: lúgosító hatású (az almaecet is!); segíti a méregtelenítést, vértisztító hatású; erősíti az immunrendszert; csökkenti a szénhidrátok felszívódását; szépíti a bőrt.
Ugyanúgy fogyaszd, ahogy az almaecetet:
- Étkezés előtt legalább 15 perccel;
- Egy pohár vízbe fél citromot facsarva (töményen a citromlé károsíthatja a fogzománcot, így inkább ne fogyaszd; akinek érzékenyebb a foga, igya a citromos vizet is szívószállal);
- Mindenféle édesítés nélkül;
- Minden étkezés előtt ihatsz egy pohárral.
Zöld tea
A zöld teának számtalan pozitív hatása van: antioxidáns (köszönhetően a benne lévő polifenoloknak), méregtelenít, daganatellenes hatású, javítja az emésztést, segíti a zsírok lebontását, a zsírégetést, csökkenti a narancsbőrt, javítja a szellemi teljesítő képességet; ellazítja az ereket ezáltal csökkentve a magas vérnyomást; csökkenti a koleszterinszintet; erősíti az immunrendszert.
A teák közül a zöld tea a leghatékonyabb zsírégető! Ez a hatása két formában nyilvánul meg:
- Javítja az emésztést, elősegíti az emésztőrendszerbe került zsírok lebontását;
- Elősegíti a már meglévő zsírrétegek lebontását, csökkenti a narancsbőrt.
A hatás eléréséhez naponta több csésze jó minőségű zöld teát szükséges fogyasztani. Amennyiben ezt nehéz megvalósítani, érdemes kapszulázott formában fogyasztani. A jó minőségű kapszulázott zöld tea garantáltan tartalmazza a hatóanyagokat a megfelelő mennyiségben. A legfontosabb a kiválasztásnál az összetételnél feltüntetett hatóanyag mennyiség: minél több benne az EGCG összetevő, annál jobb a kapszula (ez az érték a forgalmazott kapszuláknál 5 mg – 450 mg között változhat!).
Amennyiben teafűből készíted ezt a kellemes italt, figyelj arra, hogy a víz, amivel a teafüvet leforrázod maximum 80 fokos legyen (így megőrizve értékes anyagainak többségét), és kb. 3-5 percig áztasd.
Fogyasszátok bátran ezt a csodás italt! Bár van benne koffein, de sokkal lassabb és fokozatosabb a felszívódása, így nem pörgeti fel a szívet és a szervezetet, élénkítő hatása sokkal lágyabb és természetesebb.
Omega 3 zsírsavak
A zsírokról már írtam, hogy nyugodtan fogyasszuk őket akár a fogyókúrás étrend részeként. A zsírokon belül külön szerepük van az omega 3 zsírsavaknak. Számtalan pozitív hatásuk mellett (csökkentik a vérnyomást és a koleszterin szintet; támogatják a szívet, javítják a keringést, segítenek megelőzni az érelmeszesedést; támogatják az ízületeket; csökkentik a premenstruációs panaszokat) a fogyást is segítik, hozzájárulnak a zsírégetéshez, javítják a zsíranyagcserét, lekötik a felesleges savakat (lúgosítanak, így a test könnyebben elengedi a feleslegessé váló zsírsejteket).
A legjobb omega 3 források a tengeri halak (makréla, lazac, hering, szardínia), az édesvízi halak közül a busa a legjobb. Nem mindegy persze, hogy honnan származik a hal, hiszen sok tengeri hal sajnos nehézfémekkel szennyezett. Ha nem vagyunk biztosak a forrásban, fogyasszunk inkább minőségi halolaj kapszulát. Növényi formában a lenmagolaj, kendermag, dió, mogyoró, pekándió tartalmaz jelentősebb mennyiségű omega 3 olajat.
Egyéb támogató zsírégetők
Létezik még néhány táplálék kiegészítő, melyeket szintén alkalmazhatunk a fogyókúránk támogatására. De nem győzöm hangsúlyozni, hogy csak ezekkel, mindenféle változtatás nélkül nem lehet lefogyni és a súlyunkat megtartani. Ahogy a nevük is mutatja, ezek hasznos kiegészítők.
Acai berry:
Az őserdőkben előforduló pálmafajta bogyója, gazdag tápanyagokban, vitaminokban, ásványi anyagokban, nyomelemekben, az egyik legjobb antioxidáns. Csökkenti az éhségérzetet, serkenti az anyagcserét, és közben az energiaszintünket is növeli.
Miért tud segíteni? Mert olyan tápanyagokkal, vitaminokkal lát el, ami ma a legtöbb emberből hiányzik. Amit már írtam: sokszor azért vagy éhes, és csak eszel – eszel, mert hiányoznak ezek az esszenciális anyagok a szervezetedből! A kövér éhezők korszakát éljük – bármennyit eszünk, a szervezetünk éhezik! Többet eszünk a kelleténél, mert megpróbáljuk a testünk öntudatlan üzeneteit kielégíteni, hogy hozzájusson a szükséges tápanyagokhoz. Tehát ha nem is acai berryt, de jó minőségű vitamin és ásványi anyag készítményt érdemes fogyasztani a fogyókúra során!
Zöld kávébab:
Olyan kávébab, amit nem pörköltek meg. Nem egy csodaszer, de a zöld teához hasonlóan valóban segítheti a fogyást és az ideális testsúly megőrzését. Tartalmaz egy klorogénsav nevű vegyületet, ami egy természetes, erős antioxidáns. Gátolja a cukor felszabadulását a májból, gátolja a szénhidrátok felszívódását a belekből, és serkenti az izmok cukorfelvételét – vagyis több oldalról is csökkenti a vércukorszintet. A vércukorszint szabályozásával pedig hatással van az inzulinszintünkre, ez pedig az egyik alapja a stabil, sikeres fogyókúrának és a testsúly megtartásának.
Króm:
Egy nélkülözhetetlen nyomelem, amely számos életfolyamatunkban vesz részt. Szabályozza a vércukorszintet, serkenti a szénhidrát anyagcserét, javítja az inzulin hatékonyságát, csökkenti a cukoréhséget. Bizonyított tény, hogy hiánya rontja a sejtek cukorfelvevő képességét és növeli az inzulin szükségletet.
A krómtabletta fogyasztó hatását kísérletekkel is alátámasztották.
A krómot a szervezet nem tudja előállítani, ezért táplálkozással kell bevinnünk a szervezetünkbe. Legjobb természetes forrása a sörélesztő, de nagyobb mennyiségben megtalálható a hüvelyesekben, húsokban, májban, sajtokban is.
CLA kapszula:
Ma az egyik legkeresettebb fogyást segítő táplálék kiegészítő. Tulajdonképpen egy konjugált linolénsav (innen a neve: Conjugated Linoleic Acid). A linolénsav egy zsírsav, melyet először a lenmagból állítottak elő (linum – a len latin neve). Beindítja a szervezet zsírégetését, szabályozza az anyagcserét, csökkenti a testzsírt, miközben segít növelni az izom arányát. Napi minimum 1,6 gramm CLA szükséges 2-3 hónapig fogyasztva a testzsír százalék csökkentésére. Sporttal kombinálva a hatás fokozódik, és akár komoly izomtömeg növekedés is elérhető.
L-karnitin:
A karnitin egy aminosav származék, mely a szervezetben két esszenciális aminosavból képződik (lizinből és metioninből). Számos jótékony hatással bír az emberi szervezetre. Fogyás szempontjából lényeges, hogy zsírégető hatású, a zsírsav molekulákat a felhasználás helyére szállítja ahol üzemanyagként elhasználódnak (a mitokondriumokban). Megnöveli tehát a zsírok energiaforrásként való felhasználását, és ezáltal megakadályozza a zsírok lerakódását.
Legnagyobb mennyiségben a vörös húsok tartalmazzák.
Táplálék kiegészítőként, a zsírégetés beindítására napi 1000-1500 mg L-karnitin szedése javasolt. Érdemes a mozgással kombinálni, előtte fél órával bevenni. Tapasztalatok szerint hatása még erősebb krómmal és zöld kávébabbal kombinálva.
Amint láthattuk, jó néhány táplálék kiegészítő létezik, ami segíthet a fogyásban. De nem győzöm hangsúlyozni: ezek valóban csak kiegészítők, étkezési – életmódbeli változtatások nélkül nem létezik sikeres fogyókúra, hosszú távú stabilitás! Míg táplálék kiegészítők nélkül le lehet fogyni, és meg is lehet tartani a súlyunkat, az étkezés és az életmódunk megváltoztatása nélkül lehetetlen.
Cikksorozatom végén néhány mondatban összefoglalnám a lényeget. Ezek betartásával nem csak hosszú távon stabil testsúly érhető el, hanem egy sokkal egészségesebb életmód is kialakítható:
- Tedd rendbe a lelki dolgaidat. A lelki stabilitás mindenre kihat!
- Legyen saját célod! Határozd meg, hogy miért is szeretnél lefogyni! Minden dolog fejben dől el!
- Csökkentsd minimálisra a szénhidrátok fogyasztását! A szénhidrát tartalmú ételek között is vannak azonban nagyon hasznos és egészséges táplálékok: a zöldségek.
- Ne egyél állandóan! A legideálisabb a rövid böjtök (min. 16 óra) és a normális, szénhidrátmentes étkezés kombinálása. Nem kell a kalóriát számolgatni, ha ezt betartod!
- Aludj eleget és megfelelő minőségben.
- Mozogj rendszeresen, válaszd ki a számodra ideális, jókedvet biztosító mozgásformát.
- Igyál elegendő mennyiségű tiszta vizet, és fogyassz rostokat.
- Tedd rendbe a hormonrendszeredet, ha szükséges.
- Légy türelmes, és kitartó – siker csak lassan, lépésről – lépésre érhető el hosszú távon! Nem létezik gyors fogyás visszahízás nélkül!
- Ha úgy gondolod, használhatsz 1-2 táplálék kiegészítőt a fogyás támogatására. De ez önmagában nem elég életmód változtatás nélkül!