Az idegrendszer rövid megismerése után rátérünk a stressz, szorongás, idegesség, lehangoltság, alvászavar esetén leggyakrabban alkalmazott gyógynövényekre. Jelen írásomban is kitérek az ismertetett gyógynövények különböző hatásaira, nem csak azokat ismertetem, amelyek az idegrendszert érintik, hiszen összetettségükből adódóan a gyógynövények számtalan területen fejtenek ki pozitív hatást!
Citromfű (méhfű)
Fehér virágú, csodálatos illatú gyógynövény. Hasonlít hozzá a macskamenta, mely vadon fordul elő. Nálunk a citromfű termesztett évelő, de szórványosan vadon, szárazabb helyeken, tölgyesek szélén, vagy termesztett területről kivadultan is előfordul.
Drog: levél, szárcsúcs.
Gyűjtés: virágzás előtt kezdeni. A szárcsúcsokat kell lecsípni, és a leveleket lefosztani a szárról. A talaj fölött egy 10 cm-es szárat meghagyva új ágak fejlődnek, és így másodszor is gyűjthető, körülbelül 1 hónap elteltével.
Dózis: Belsőleg tea és tinktúra formában fogyasztható. Tea: 1 teáskanálnyit 2 dl vízzel leforrázni, 10 percig lefedve áztatni, majd szűrni. Naponta több csésze is fogyasztható. Nyugtató hatása kisebb mennyiségben (hígabban) jobban érvényesül (1 csapott teáskanál). A tinktúra adagolása változhat, attól függően, hogy milyen koncentrációban tartalmazza a hatóanyagot (a gyári citromfű tinktúrákon megadják az adagolást).
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Hatás: idegerősítő, nyugtató, görcsoldó, szélgörcsoldó, vírusölő, baktériumölő, lázcsillapító.
- Zöld „Seduxen” (nyugtató): a legtermészetesebb, élethez közel álló nyugtató.
- Felhasználható drog- és alkohol elvonó kúráknál is az elvonási tünetek csökkentésére.
- Szívnyugtató hatású, javítja a nyugtalanságot erős szívdobogás érzésnél (szúrós gyöngyajakkal kombinálva).
- Megszünteti az idegi alapon fellépő gyomorfájdalmakat és hasmenéseket.
- Alvászavarra is használható (leginkább keverékek alkotórészeként).
- Vírusellenes: herpeszre a friss nedve a legjobb, de vizes kivonatai is hatékonyak, ha azonnal alkalmazzuk. Legújabb kutatások szerint övsömör esetén is hatásos.
- Izzasztó, lázcsillapító hatású – ilyenkor ágyban fekve, forrón kell meginni.
- Görcsoldó, emésztés serkentő, epeserkentő, szélhajtó.
- Javítja a bélműködést, csökkenti az erjedési és rothadási folyamatokat a belekben.
- Egyes publikációk szerint a tinktúrának antioxidáns hatása is van.
Alkalmazás külsőleg:
- Pépes borogatás ízületekre, fürdőkhöz (ízületi és izomfájdalmak esetén).
- Alkoholos tinktúráját bedörzsölő szerként használjuk: herpeszre, reumatikus fájdalmakra, duzzanatokra, zúzódásokra, fejfájásra, pattanásokra.
- Herpeszre nagyon jó a citromfű jégkocka: 1 evőkanálnyi citromfüvet le kell forrázni 1 dl vízzel, 20 percig áztatni, majd szűrni. Jégkocka tartóban lefagyasztani. Egy ilyen jégkockát kell a herpeszre helyezni, naponta többször is. Nagyon jó hatású!
- Egyes helyeken a tinktúrát tetvesség, rüh ellen is használják.
Élelmiszeripar: saláták, mártások, krémek, sütemények ízesítése; üdítők, likőrök.
Kiváló szörp készíthető belőle, én szoktam kombinálni bodzával és borsmentával is a szörpkészítésnél, nagyon finom!
Megjegyzés: a citromfű illóolaja nehezen kinyerhető, nem gazdaságos (a növény kevés illóolajat tartalmaz). Ezért az igazi, csakis tisztán citromfüvet (melissae officinalis) tartalmazó illóolajok ritkák és nagyon drágák. Az illóolaj kinyerésére ezért leggyakrabban az ázsiai pázsitfűféléket, a Cymbopogon nemzetségbe tartozó fajokat használják, és ezeket árulják nálunk is citromfű olajként. Bár az illata nagyon hasonló, de kevésbé sokoldalú, és kevésbé hatékony, mint az igazi citromfű.
Komló
Vadon termő, fákra felkapaszkodó évelő kúszónövény. Nyirkos helyen élő növény, patakok, folyók mentén, bokros helyeken található. Termesztik is nagy mennyiségben.
Drog: termős virágzat (toboz).
Gyűjtés: a termős virágzatot gyűjtjük még zöldessárga állapotban (általában június – júliusban virágzik; teljesen sárgult állapotban már kevesebb benne a hatóanyag).
Dózis: 2 teáskanálnyit 2 dl vízzel leforrázni, 15 percig áztatni, majd szűrni. Tisztán 2-3 csésze/ nap fogyasztható, kúraszerűen. Altatóként: este fogyasztani, mézzel ízesítve.
Ellenjavallat: Nagy mennyiségben a férfiaknak nem ajánlott (ösztrogénszerű hatás miatt – női nemi hormon). Hormonszerű hatása miatt áldott állapotban, szoptatáskor, fogamzásgátló szedésekor, nőgyógyászati daganatra való hajlam esetén ellenjavallt.
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Altató (a legjobb altató hatású gyógynövény, főleg macskagyökérrel, levendulával kombinálva).
- Nyugtató: csökkenti a feszültséget az erekben, csillapítja a szapora szívverést, szívnyugtató hatású.
- Csökkenti a központi idegrendszer kórosan fokozott ingerlékenységét.
- Epehajtó, máj- és epepanaszokra is hatásos a keserűanyag tartalma miatt; emésztés serkentő, étvágyjavító.
- Megöli a vastagbélben az ellenünk dolgozó baktériumokat (kb. 40 bakteriális törzs érzékeny a komlóra).
- Tüdőbajnál kiegészítő kezelésként használható (antibakteriális hatás a TBC bacilus ellen).
- Nőgyógyászati problémáknál is alkalmazható: változás korában; menstruációs panaszoknál (rendezi a késő, nem pontos menstruációt – legjobb keverékekben alkalmazni, 10 nappal a menstruáció előtt).
- Prosztataduzzanatnál teakeverékek alkotórésze (pl. cickafarkkal, csalánnal).
Alkalmazás külsőleg:
- Antibakteriális hatása révén sebgyógyító. Ha a természetben sérülünk meg, és éppen találunk komlót, érdemes az elmorzsolt virágot a sebre tenni és bekötni (elsősegély: növényi antibiotikum; ugyanígy használhatjuk a természetben járva a nagylevelű útifüvet is – ezzel a gyógynövénnyel talán gyakrabban találkozunk).
Levendula
Csodálatos, illatos gyógynövény, elég csak megfogni a virágokat, és egész nap illatos lesz a kezünk. A Földközi tenger térségéből származik. Több fajtája ismert (Lavandula angustifolia- valódi, keskenylevelű, vagy francia levendula; Lavandula latifolia – széles levelű, vagy spanyol levendula; hibridek – lavandin, vagy angol levendula). Legnagyobb vadon élő állományai a francia Alpokban vannak, a déli lejtőkön fordulnak elő. Hazánkban termesztett. Sok meleget és fényt igényel.
Drog: virág.
Gyűjtés: virágát gyűjtjük.
Dózis: 1-2 teáskanálnyi mennyiséget 2 dl vízzel leforrázni, 15 percig áztatni, utána szűrni. 2-3 csésze/nap fogyasztható tisztán. Bizonyos esetekben a tiszta, terápiás célú illóolaja is használható belsőleg (csak orvosi előírásra, 1-2 csepp illóolajat egy kockacukorra cseppentve, vagy mézben oldva).
Ellenjavallat: az adagolást betartva nem okoz semmilyen mellékhatást.
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Nyugtató, idegerősítő, feszültségoldó – idegrendszeri problémák esetén alkalmazható. Idegerősítőként pozitív működésre hangol át (érdemes bazsalikommal, szurokfűvel, rozmaringgal kombinálni).
- Altató teákban is hatásos (pl. komlóval kombinálva).
- Ideges szívpanaszokra nyugtató hatású.
- Neurotikus betegek gyomor és bélpanaszaira kiváló.
- Antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladást csökkentő hatása van.
- Bélgörcsoldó, szélhajtó (erre különösen jó az illóolaja, külsőleg bemasszírozva is).
- Emésztésjavító, bérfertőtlenítő, akadályozza az erjedési és rothadási folyamatokat.
- Enyhe vízhajtó és nyugtató hatása miatt vérnyomáscsökkentő keverékekbe is használható.
Alkalmazás külsőleg:
- Meghűléskor inhalálással tisztítja a légutakat, csökkenti a fertőzéseket.
- A pattanásos, gyulladásos bőrt bekenve nyugtató hatású (érdemes tömény főzetet készíteni, vagy hígított illóolajat használni).
- Égési sebekre kiváló (töményen, inkább az illóolaj). . Enyhíti a napozás okozta leégést.
- Reumára (szeszes kivonata bedörzsölő), ideggyulladásra, idegzsábára, idegsérülésre is használható (leginkább illóolaja vagy az illóolajjal készített levendulaszesz).
- Masszírozáshoz is alkalmazható (hígított illóolaj): a fáradtságot, izomfájdalmakat, a reumás fájdalmakat csökkenti.
- Rovarcsípések esetén is kiváló a levendula olaj.
- Fejfájás, migrén esetén segíthet az illóolaj bedörzsölése.
- Molyűző (levendula virágot kis vászon zacskóban szekrénybe, fiókba tenni).
- Álompárna: száraz virággal érdemes megtölteni egy kispárnát, és alváskor közvetlenül a fejhez tenni (érdemes kamillával, komlótobozzal kombinálni).
- Fürdőként használva is remek a nyugtató hatása (10 dekagramm levendulavirágot forrázzunk le 2 liter vízzel, hagyjuk lefedve állni 15 percig, majd szűrjük le. A kapott főzetet öntsük a fürdővízhez). Este, lefekvés előtt kiválóan ellazít. A fürdővízhez levendula illóolaj is adagolható, hasonló hatású (10-15 csepp illóolajat kikeverünk kb. 2 evőkanál mézzel, és ezt belekeverjük a fürdővízbe).
Nagy mennyiségben használják a kozmetikai iparban is (illatszerek, fürdősók, fürdőolajok, kozmetikumok).
Levendulaszesz készítése (remek szer külsőleges bedörzsölésre):
1 ml 100%-os, terápiás célú levendula illóolajat oldunk 99 rész 70%-os gyógyszertári alkoholban. Bedörzsölőszerként használhatjuk reumás fájdalmak, idegzsába esetén.
Macskagyökér (gyökönke, Szent Magdolna fű)
Latin neve (valeriana) a „valens / valere” szóból ered, ami azt jelenti, hogy „jól érzi magát, erős egészséges”. A név mutatja is a növény kiváló gyógyító erejét. Ősidőktől fogva nagyra becsülték az egész világon.
Vadon is előforduló gyógynövény, de a termesztettből nyerik a drogot. A vadon termő fajoknál a gyökérzet kicsi, hatóanyag tartalma pedig nagyon ingadozó.
Éppen ezért ennél a gyógynövénynél érdemes mindenképpen a termesztett fajtákat választani. Kertben is termeszthető, érdemes zöldségfélék közé ültetni, mert akkor jobban nőnek. Kertben termesztve csak a második, vagy harmadik évben ássuk ki a gyökerét!
Rendkívül hatékony gyógynövény, melynek hatását, hatásmechanizmusát sikerült tudományosan is igazolni. Egyedüli hátulütője a kellemetlen szaga, mely a száradás folyamán még kifejezettebbé válik (teakeverékekben nem érezni annyira, illetve a tinktúra illata is elviselhető). A nőstény macskák hormonjaihoz hasonló anyagot tartalmaz, ezért vonzza a macskákat.
Drog: gyökér.
Gyűjtés: gyökerét tavasztól – őszig. A vadon termőket nem gyűjtjük.
Dózis: Két kávéskanál porított gyökeret (ha nem porított, hanem darabos, akkor 1 csapott evőkanál) 10 percig főzünk 2,5 dl forró vízben, utána még 5 percig lefedve ülepítjük, majd szűrjük. Elkészíthető úgy is, hogy előző este leforrázzuk (áztatjuk) és másnap reggel fogyasztjuk. Naponta 2-3 csésze fogyasztható tisztán, kúraszerűen.
Ellenjavallat: A macskagyökér nagy mennyiségben fejfájást, szédülést, látási zavarokat, nyugtalanságot, émelygést okozhat (tartsuk be az adagolást!). Terhes, illetve a szoptatós nőknek nem ajánlott.
Alkalmazás belsőleg, hatásai:
- Nyugtatja a központi és a vegetatív idegrendszert, csökkenti a szorongást és a félelemérzetet.
Fontos! Úgy fejti ki nyugtató hatását, hogy közben nem álmosít, nem befolyásolja előnytelenül a szellemi és fizikai teljesítőképességet, sőt: fokozza a figyelem összpontosítást! Ez egyik szintetikus nyugtatóról sem mondható el! - Antidepresszáns hatású (keverékben orbáncfűvel).
- Szívideg-nyugtató – szívtáji, nem szervi eredetű szívpanaszoknál kiváló (fokozható galagonyával, gyöngyajakkal).
- Kitűnő ideghangoló klimaxban (feszültségre, ingerültségre).
- Labilis idegzetűek „alkati szere” lehet. Kimerültségre, általános erősítésre (fokozható citromfűvel), idegrendszer erősítésre is használható.
- Ideges eredetű gyomor és bélpanaszokra is alkalmazható.
- Emésztőrendszer görcseinél, epegörcsnél, vesekő okozta görcsnél a tinktúrája hatásos.
- Alvászavarra leginkább hosszú távon válik be szorongásos betegeknél (keverékekben komlóval, levendulával).
- Segít fejfájásnál, szédülésnél, migrénnél.
- Epilepszia népi gyógyszere.
Fontos! Mint minden gyógynövény, a macskagyökér is lassan (de tartósan) fejti ki hatását. Ne adjuk fel pár nap után, egy kúra legalább 4-6 hétig tart. Komolyabb probléma esetén beszélj orvossal, természetgyógyásszal, fitoterapeutával!
Macskagyökér kapszulázott, gyári készítmények formájában is kapható, ezek szintén nagyon jó nyugtató hatású szerek!
Orbáncfű
Az orbáncfűről már több cikkem kapcsán is írtam, nem szeretném ismételni magam. Például ebben a cikkemben olvashatsz a hatásairól és a felhasználásáról: November napsugara – az orbáncfű.
Zab
Bár nem igazán sorolható a gyógynövényekhez, de nem bírom megállni, hogy az idegrendszer kapcsán ne írjak erről a hasznos tápnövényről.
A teljes értékű táplálkozás részeként talán mindenki ismeri a zabot. Növényi nyugtatóként nem biztos, hogy hallottál róla, a legutóbbi időkig ilyen szempontból nem is nagyon foglalkoztak vele. A homeopátiában viszont használják hígítatlan tinktúráját és nagyobb potenciálú kivonatait lelki-idegi panaszok kezelésére is (avena sativa).
A zabban a tápanyagok mellett az idegrendszer működéshez szükséges B-vitaminok és hormonhoz hasonló vegyületek is találhatók. Ezek a vegyületek csak a bélben történő emésztést követően válnak szabaddá.
Hogyan hatnak a B-vitaminok az idegrendszerre:
- Stabilizálják az idegrendszert;
- Segítenek az alvászavarokon, javítják az alvás minőségét, csökkentik az alvásigényt (megfelelő minőségű alvás esetén);
- Fokozzák a szellemi teljesítőképességet, csökkentik a fáradtságot;
- Pozitívan befolyásolják a depresszív lehangoltságot.
Fontos! A zab nem hoz gyors segítséget lelki-idegi panaszok esetén – nem úgy van, hogy megeszünk egy tál zabkását, és máris semmi bajunk! Hosszú távon fogyasztva fokozatosan teremti meg a feltételeket ahhoz, hogy az idegrendszer harmonikusan tudjon működni. Az idegrendszerre gyakorolt stabilizáló hatásán keresztül hozzájárul a kiegyensúlyozott működés megteremtéséhez.
Természetesen még számtalan gyógynövény, illóolaj létezik, melyek szintén használhatóak a különböző feszültségek, idegesség, szorongás enyhítésére. Igyekeztem olyan gyógynövényeket bemutatni, melyek talán a leghatásosabbak, és hazánkban a legismertebbek.
Mivel ezen gyógynövényeknek is van még számtalan felhasználási módja, Facebook oldalamon egy – egy bejegyzésemben majd olvashatsz még róluk.
Szeretettel bíztatok ismételten mindenkit: használjátok a gyógynövényeket, látjátok, hogy már 1-1 gyógynövénynek külön is számtalan pozitív hatása van! Ha rendszeresen megiszunk 1-1 csésze gyógyteát, nem csak az idegeink simulnak ki, de például az emésztésünk is jobb lesz (amitől a hangulatunk megint csak javul – fokozódó pozitív hatások!). Ha kitartunk, türelmesek vagyunk, és nem kapkodunk fűhöz – fához, meg lesz a gyümölcse!
Cikksorozatom következő részeiben a szív és érrendszer gyógynövényeiről fogok írni.