Az ősz beköszöntével még korántsem ért véget a gyógynövények begyűjtésének szezonja. Míg tavasszal és nyáron jellemzően a gyógynövények virágzatát, levelét, virágzó hajtását gyűjtjük, ősszel terméseket, bogyókat, gyökereket célszerű begyűjteni.
Az ősszel termő gyógy- és tápnövények között számos olyan van, amit érdemes mindenkinek ismerni, és különböző gyógyhatásait kihasználni. Olyan növényeket szeretnék bemutatni ebben a sorozatban, melyeket bárki könnyedén begyűjthet és felhasználhat akár megelőzésre, akár kisebb problémák kezelésére, és amelyeknek számtalan felhasználási lehetősége van. Ilyen, hazánkban is könnyűszerrel begyűjthető gyógynövények:
- borókabogyó
- bodzabogyó
- csipkebogyó
- galagonya bogyó
- madárberkenye
- kökény
Az első részben ismerkedjünk meg a boróka- és a bodzabogyóval!
Boróka
A boróka (gyalogfenyő, borovicskafenyő) egy örökzöld, tűlevelű cserje, a ciprusfélék családjába tartozik. A gyógyászatban (és élelmiszeriparban) felhasznált része a kétéves (csak kétévente érik be) kékes – feketés, hamvas áltermése.
Már az ókorban is ismerték, pestis esetén például borókabogyót égettek, mert a füstje fertőtlenít. Illóolaj tartalma jelentős, ezért nagyon jó fertőtlenítő, és fertőzés elleni szer. Tartalmaz ezen kívül flavonoidokat, cseranyagokat, keserűanyagokat.
Lássuk mi mindenre használható házi szerként:
- az egyik legerősebb vízhajtó, segít például magas vérnyomásos krízisnél, amikor gyorsan ki kell hajtani a vizet
- lábduzzanatra hajlamosaknál szintén érvényesül gyors vizelethajtó hatása
- erős húgyúti fertőtlenítő, húgyúti problémák, gyulladás, fertőzés esetén teája fogyasztandó
- erős hurutoldó hatású, ezért alkalmazható légcsőhurut esetén (teája belsőleg és gargalizálásra)
- étvágytalanságra, emésztésserkentésre, szélhajtásra is kiváló: teáját 20 perccel étkezés előtt kell elfogyasztani
- illóolaja segít reumatikus fájdalmaknál, oldja a becsomósodott izmokat (illóolaját mindig valamilyen bázisolajban oldva használjuk).
- a borókakrém és az illóolaj is csökkenti a súlyfelesleget: be kell masszírozni a kritikus testrészekbe
- segít a nőknek a menstruáció előtti kellemetlen tünetek enyhítésében, és akkor is, ha késik a menstruáció (utóbbi esetben 1:1 arányban cickafarkkal keverve)
Hogyan használjuk:
Teaként: 1 kávéskanálnyi (kb. 4 szem) összezúzott bogyót 2 dl vízzel leforrázni, 10 percig állni hagyni. Naponta 2-3 csésze tea fogyasztható, maximum 2-3 hétig. Intenzív gyógyításnál az alkalmazott elkészítési mód és mennyiség változhat, de ehhez már szakember (pl. fitoterapeuta) véleménye szükséges!
Borókás bedörzsölőként: 2,5 dl olívaolajba 40 gramm összetört, szárított borókabogyót teszünk. 2 hétig hagyjuk állni, időnként kicsit megrázogatva. Ezt követően le kell szűrni az olajat, és egy tiszta, steril üvegbe önteni. Reumás fájdalmak, összehúzódott, becsomósodott izmok esetén masszírozzuk be a fájós testrészbe. Súlyfelesleg esetén is alkalmazhatjuk masszírozó szerként.
Boróka tinktúraként: 40 gramm boróka bogyót 2,5 dl tiszta szeszben (legjobb a patikai 70 %-os alkohol) áztatjuk 2 hétig, majd szűrjük. Szintén jó reumás fájdalmakra, de mivel az alkohol szárítja a bőrt, figyelni kell arra, hogy utána esetleg bekrémezzük. Hajszeszként is alkalmazható: hajhullás, zsírosodás, korpásodás esetén érdemes a hajhagymák tövébe bedörzsölni.
Borókabogyó borként: 50 dkg borókabogyót leforrázunk 1 liter jó minőségű borral. 3 napig áztatjuk, majd leszűrjük. Reggelenként étkezés előtt egy kis pohárkával fogyasztunk. Vizelethajtó, és só-ürítő hatású. Vigyázat! Hosszan fogyasztva nagyon kihajtja a sókat a szervezetünkből, ezért csakis kúraszerűen szabad használni!
Figyelem! A borókabogyót minden formában tilos fogyasztani várandós kismamáknak, vesegyulladásnál és vesekövesség esetén.
Bodza
Bár gyógynövényként leggyakrabban a bodza virágát használjuk, nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy érett bogyói is gyógyhatással rendelkeznek. Az édeskés – savanykás bodzabogyók gyümölcssavakat, klorogénsavat, vitaminokat (A-provitamin, B, C), vasat, cukrokat, cseranyagot és antocián festékanyagot tartalmaznak. Teljesen érett állapotban kell gyűjteni, amikor a bogyók szinte feketék.
Bár a virágzatnak is számos gyógyhatása van, most csak a bogyókra koncentrálok, hiszen azokat tudjuk ősszel begyűjteni:
- a bogyókból készített lekvár izzasztó, lázcsillapító, immunerősítő hatású
- szintén lekvár formájában enyhe hashajtó és vizelethajtó
- a bogyók is használhatók hashajtóként egyéb gyógynövényekkel kombinálva
- a bogyókból készített teának fájdalomcsillapító hatása van. Migrénes fejfájásnál sok esetben bevált egyéb gyógynövényekkel keverve (borsmenta, kakukkfű, izsópfű)
- a bodzabogyó csökkenti az LDL (rossz) koleszterin szintet, a benne lévő antocián támogatja a szív és érrendszert – érdemes lekvár, szörp, vagy gyógybor formájában fogyasztani. A bodzabor egyes vidékeken hagyományos szívgyógyszer.
Hogyan használjuk:
Teaként: a szárított bodzabogyókból egy evőkanálnyit főzni 5 percig 2,5 dl vízzel.
Bodzabogyó italként: 1 kg bodzabogyót öntsünk le 2,5 dl vízzel (olyan edényt használjunk, aminél nem gond, ha elszíneződik). Forraljuk fel és főzzük 3-5 percig. Utána passzírozzuk át (vagy turmixoljuk le), és ha kihűlt, fogyaszthatjuk is. Mézzel ízesíthető. Lázcsillapító, nyákoldó és immunerősítő hatású, és a szívet is támogatja.
Bodzabogyó lekvárként: számtalan variációja létezik. Akár magában, akár almával – körtével – szederrel keverve finom és egészséges lekvárokat készíthetünk belőle (cukorral vigyázni :)). Természetes édesítésre datolyát, mézet használhatunk.
Figyelem! Csak a teljesen érett, lilás-fekete bogyókat szabad gyűjteni! Az éretlen bogyók mérgező anyagot tartalmaznak, ami az érés során teljesen lebomlik.
Az is nagyon fontos, hogy ne keverjük össze a gyalogbodzával, ami mérgező! Legkönnyebb úgy megkülönböztetni, hogy míg a fekete bodza termése lefelé csüngős, ernyős, addig a gyalogbodza termése felfele áll.
Legközelebb a két, talán legfontosabb bogyós gyógynövénnyel folytatom: a csipkebogyóval és a galagonyával!